Avukata Sor | Av. Bahadırhan TABAK

Avukatlık mevzuatı çerçevesinde hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak istiyorsanız avukata sor sayfası aracılığı ile bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Avukatlık mevzuatı gereği verilecek hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetinin ücretli olduğunu ve bu ücretin yapılacak görüşme neticesinde belirleneceğini iletişime geçmeden önce bilmenizi isteriz.

Hukuki problemlerinizin çözümünde profesyonel yardım almak olası hak kayıplarının önüne geçmenize olanak sağlayacaktır. Sitemizde gerçekleştirilen paylaşımlar hukuki sorunlarıyla ilgili bilgi almak isteyenlere yol gösterici mahiyette ve genel hatlarıyla fikir vermek amacını taşımaktadır. Güncelliğini yitiren hukuki içerik ile ilgili oluşabilecek zarardan dolayı sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Sitemizde yer alan ve internette yayınlanan diğer makalelerde paylaşılan hukuki bilgiler hiçbir zaman avukatınızın size sağlayacağı hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmetinin yerini tutmayacaktır. Bu nedenle sizin için en sağlıklı yolun avukat vasıtasıyla hukuki işlemlerinizi takip ettirmeniz olacağını beyan etmek isteriz.

Avukata sor sayfasında yer alan aşağıdaki başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Avukata sor üzerinden göndermiş olduğunuz iletilerle ilgili olarak sizlerle en kısa sürede geri dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatmak isteriz ki avukata sor sayfası aracılığı bizlere mesaj göndermiş olmanız ücretsiz hukuki danışmanlık almak için kullanabileceğiniz bir yol değildir.

Av. Bahadırhan TABAK
Armağanevler Mah. Mithatpaşa Cad. Çakmak İş Merkezi No:134 K:3 D:46 Ümraniye/İSTANBUL

Avukata Sor Sayfası Hakkında

Avukata sor sayfası önceleri herkese açık şekilde soru alımı gerçekleştirilen bir sayfa iken artık bu şekilde soru alımını kapatmış bulunmaktayız. İnternette hukuki sorularınıza cevap alabileceğiniz çeşitli internet siteleri bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her bir hukuki problem kendisine has ayrıntılar ve incelikler barındırır. Dolayısıyla burada yer alan soru ve kısa cevabını okuyan başka bir kişi bu sorunun ve cevabının kendisi için de geçerli olduğunu varsayarak hareket edebilir ve bu varsayım kendisini zarara sokabilir.

Bu sebeple daha önceden sorulan ve aşağıda yer alan soruların ve cevapların sadece genel bir fikir vermek amaçlı yapılmış paylaşımlar olduğunu, kendi hukuki probleminize birebir uyma garantisi olmadığını tekraren belirtelim. Burada yer alan bilgiler güncelliğini de yitirmiş olabilir. Bu sebeple üçüncü şahısların uğrayacağı muhtemel zararlar bakımından hukuknotlarim.com sitesi olarak sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Peki herkese açık olmayan, özel sorular bakımından nasıl bir değerlendirme yapılabilir? Hukuki sorularınızla ilgili alacağınız hukuki desteğin avukatlık mevzuatı gereği belirli bir ücrete tabi olduğunu belirtmek isteriz. Editörlerimiz sormuş olduğunuz sorular içerisinde eleme yapma ve diledikleri soruları yanıtsız bırakma hakkına sahiptirler. Hukuki sorunlarınızla ilgili sizinle iletişime geçildiği takdirde konu ile ilgili bir bilgilendirme yapılır ve bunun akabinde hukuki destek almayı kabul ederseniz süreç devam ettirilir.

Sitemizde yer alan diğer içeriklerle ilgili yorumlarınızı ilgili yazıların altındaki yorum formlarını kullanarak göndermeniz hâlâ mümkündür. Sitemizde yayınlanan tüm yazılara ulaşmak için: https://www.hukuknotlarim.com/arsiv/

avukata sor

Neden Avukat Tutmalıyım ?

Türk hukuk sisteminde bireylerin bir avukatın yardımı olmadan yargısal işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Ancak aşağıda adli ve idari merciler karşısında neden bir avukatla temsil edilmeniz gerektiğini maddeler halinde özetledik:

 • Bireylerin ülkedeki tüm yasal düzenlemeleri bilmesi beklenemez. Dolayısıyla yanlış alınan kararlar ve yanlış hareketler kişilerin başlarını sıkıntıya sokabilmekte, zarara uğratabilmektedir. Ancak tecrübeli bir avukat müvekkilini daha zarara uğramadan uyararak ve yönlendirerek olası hak kayıplarının ve stresli durumların yaşanmasını engelleyebilir. Önemli kararlar öncesinde mutlaka uzman bir avukata danışılmalıdır.
 • Bireyler yaşadıkları olayların sıcaklığı ve içerisinde bulundukları durumun stresi ve sıkıntısı nedeniyle yargıda hak arama aşamasında kendilerini yeterince ifade edemeyebilirler veya yanlış ifade edebilirler. Bir avukat müvekkilinin hakkını koruyabilmek için olayı kişiselleştirmeden, soğukkanlı ve haklı bir duruş sergileyerek kanunlar çerçevesinde müvekkilinin derdini en etkili ve sağlıklı şekilde ifade eder ve netice alıncaya kadar olayın takipçisi olur.
 • Özellikle hukuk yargılamalarında usul hükümlerimiz son derece sıkı şekil şartlarına tabidir. Bu açıdan hukuk usulümüzde usul esastan önce gelir demek çok da yanlış olmaz. Çünkü bir usul hükmüne riayet etmemeniz haklı olmanıza rağmen hakkınızı elde etmenize engel olur. Avukatlar sürekli yargılamalar içerisinde olduklarından tüm usul hükümlerini en ince ayrıntısına kadar bilir ve hak kaybı yaşamamak için süreli işleri çok dikkatli şekilde takip ederler. Zaten aksi halde müvekkiline yaşattıkları hak kayıpları nedeniyle mesleki sorumlulukları doğar. Bu nedenle benzeri bir hak kaybına uğramamak için avukatınız ile işlerinizi ve davalarını takip ettirmelisiniz.
 • Başına bir hukuki problem gelen kişi zaten bu işin manevi olarak sıkıntısını yaşarken avukatının olmadığı ve tüm yargısal işlemleri bizzat gerçekleştirmek zorunda kaldığı varsayımda manevi yıpranmasının kat kat artacağını kabul etmeliyiz. Ancak avukatı olan kişi vereceği vekalet ile tüm işlemlerle avukatını muhatap edeceği için tekrar tekrar aynı sıkıntılı mevzu ile muhatap olmak durumunda kalmaz, kendisi olağan yaşantısına devam ederken avukatı müvekkili adına karşı taraf ile müzakereleri sürdürür, gerekirse yasal şikayetlerini gerçekleştirir, gerekirse dava açar, süreci müvekkili için yönetir.
 • Yargı sisteminde bir davanın kazanılması çoğu zaman elde edilen kazanımın otomatik olarak hesabınıza geçeceği anlamına gelmemektedir. Örneğin kazanılan bir davada elde edilen tazminatın tahsili eğer karşı taraf kendiliğinde ödemede bulunmazsa icra kanalıyla gerçekleştirilecektir. İcra süreci ise en az yargılama süreci kadar sıkıntılı, teknik ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Kazanılan meblağın tahsili noktasında icrai işlemlerin avukata bırakılması yine bireyleri bir külfetten kurtarmakta ve işlerini kolaylaştırmaktadır.
 • Bu sayfa aracılığı ile bize ulaşarak, hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almanız mümkündür.

Ekonomik Durumunuz Avukat Tutmaya Müsaade Etmiyorsa

Bu durumda eğer ekonomik durumunuzun bir avukat tutmaya müsaade etmediğini kanıtlayabiliyorsanız bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak adli yardım yani size bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz. Baro durumunuzu değerlendirip eğer gerçekten de avukat tutacak bir maddi durumunuz olmadığına kanaat getirirse sizi bir avukata yönlendirecektir.

Adli yardım hakkında Türkiye Barolar Birliği’nin sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz: http://adliyardim.barobirlik.org.tr/

Bu şekilde yönlendirilen avukat ayrıca mahkeme aşamasında harç ve giderlerden muaf olmanız için sizin adınıza mahkemeye harç ve giderlerden muaf olmanız talebinde bulunur. Mahkeme de aynı şekilde baro gibi ekonomik durumunuzu araştırır ve gerçekten de maddi durumunuzun olmadığını tespit ederse talebinizi kabul eder. Yargılama safhasında tüm harç ve giderlerden muaf olursunuz. Davayı kazanırsanız bu giderler karşı taraftan karşılanır, davayı kaybederseniz ise bu harç ve giderleri ödemek zorunda kalacağınızı da unutmamanız gerekir.

Avukatlık Ücretleri Hakkında Bilgilendirme

Avukatlık hizmeti Avukatlık Kanunu gereği ücretli bir hizmettir. Avukat vekaleten adli ve idari merciler önünde müvekkilini belirli bir ücret mukabilinde temsil eder. Ücret taraflar arasındaki avukatlık sözleşmesinde kararlaştırılır ve bu hizmetin kural olarak ücretsiz olması mümkün değildir. Avukat ancak bağlı bulunduğu barodan izin alarak belirli özel durumlarda pro-bono olarak tarif edilen ücretsiz olarak iş alabilir. Pro bono iş almak için de avukatın haklı bir gerekçesinin olması gerekir. Bunun dışında bir avukatın müvekkiline ücretsiz olarak hizmet vermesi kanunen de mümkün değildir.

Peki avukat ne zaman ücrete hak kazanır ? Avukat, avukatlık faaliyeti kapsamında kabul edilecek tüm iş ve işlemleri için avukatlık ücreti talep edebilir. Sözlü ve yazılı danışma da buna dahildir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde avukatın belirli işlemler için asgari alması gereken ücret her yıl ilan edilir. Avukatın bu ücretin altında iş alması kanunen mümkün değildir ve diğer avukatların aleyhine bir iş olarak kabul edilen bu işlem haksız rekabet olarak kabul edilmiştir ve avukatın disiplin yaptırımına maruz kalmasına neden olabilir. Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne linkten ulaşabilirsiniz: https://www.barobirlik.org.tr/Haberler/avukatlik-asgari-ucret-tarifeleri-5435

Avukatlık hizmeti aynı zamanda vergisel anlamda bir serbest meslek faaliyeti olduğundan avukatlar vergisel yükümlülük altındadırlar. Yani avukatlık faaliyeti kapsamında tüm iş ve işlemlerinden gerçekleştirdikleri tahsilatlar üzerinden gelir vergisi, kdv vergisi gibi vergiler ödemek mecburiyetindedirler. Dolayısıyla bir avukat ister sözlü bir danışma hizmeti versin, ister bir yargılamada avukat olarak yer alsın, isterse bir sözleşmenin hazırlanması aşamasında rol alsın müvekkilinden tahsil edeceği meblağ karşılığı serbest meslek makbuzu düzenlemek ve bu tahsilat üzerinden gelir vergisi ve katma değer vergisini ödemek mecburiyetindedir.

Avukatlık ücreti haricinde avukat müvekkilinden mahkeme aşamasında yapılması gerekecek harç ve gider avansı gibi masrafları da almak mecburiyetindedir. Özellikle hukuk davaların, nispi harca tabi yargılamalarda davanın konusunun belirli oranında harcın ve mahkeme işlemleri için gerekli gider avansının peşinen mahkeme veznesine yatırılması gerekmektedir. Dolayısıyla avukat müvekkili ile yaptığı sözleşme kapsamında bu harç ve masrafları da peşin olarak alması gerekmektedir.

Ticaret Şirketlerinde Avukat Bulundurma Zorunluluğu

Kanunen herkes kendi adli işlemlerini kendisi takip edebilir ancak Avukatlık Kanunu’nda ticari şirketler tarafından bu kurala bir istisna getirilmiştir. Buna göre Türk Ticaret Kanunu’nun 272. maddesinde düzenlenen esas sermayenin beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üyesi 100 veya daha fazla olan yapı kooperatiflerinin sözleşmeli avukat bulundurmaları zorunludur.

Yukarıda anılan anonim şirketi veya yapı kooperatif sözleşmeli bir avukat bulundurmazsa Cumhuriyet Savcısı bu tüzel kişiler hakkında avukat bulundurmadıkları her ay için 16 yaşından büyük sanayi işçisi için öngörülen asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası uygular.

Uzmanlık Alanlarımız

Hukukun çeşitli alanları soru ve sorunlarınızla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz, avukata sor sayfası aracılığı ile bu alanlardaki sorularınızı bize göndermeniz mümkündür. Bunlardan bir kaçına aşağıda yer verdik:

Gayrimenkul Hukuku

Gayrimenkul alım ve satım işlemlerine ilişkin hukuki sorunlar, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, kira hukuku, kamulaştırma gibi alanlarda gayrimenkul hukuku uzmanı avukatlarımız ile yanınızdayız. Bu alanda meydana gelen hukuki sorunlarınızın çözümünde güncel mevzuat ve yargı içtihatları doğrultusunda haklarınızın korunması için çalışmaktayız. Gayrimenkul hukukuna ilişkin soru ve sorunlarınızı bu sayfa aracılığı ile bizlere göndermeniz mümkündür.

Ticaret Hukuku

Ticari şirketlerin kuruluşu, birleşmesi, esas sözleşme değişikliği, ticari ortaklıkların kurulması, konkordato ilanı, iflas süreci, çek, senet, kambiyo senedi uyuşmazlıkları, sigorta uyuşmazlıkları, tahkim süreci takibi, ticari ortaklıkların tasfiyesi gibi konularda hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Ayrıca şirketlere aylık danışmanlık ve avukatlık hizmeti de vermekteyiz. Bu hizmet kapsamında şirketlerin ticari iş ve işlemleri öncesi ve sürecinde hukuki destek, sözleşmelerin hazırlanması, görüşmelerin ve toplantıların takibi, dava takibi ve icra takibi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Aile Hukuku

Boşanma davaların açılması, taraflar arasındaki görüşmelerin yürütülmesi, müvekkillerin bu konudaki en az maddi ve manevi zararla sorunlarının çözümünün amaçlanması, velayet ve nafakaya ilişkin işlemlerin boşanma sonrasında da takip edilmesi, boşanma sonrası kazanılan maddi, manevi tazminat ve nafaka alacaklarının tahsili, aile konutundan kaynaklı uyuşmazlıklar, mal paylaşımı davaları ve diğer nüfus ve aile hukuku davalarının takibi bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz işlemler arasındadır.

Ceza Hukuku

Müvekkillerin ceza hukuku kapsamındaki adli süreçlerinin takibi, şikayet başvurularının yapılması, savcılık ve mahkeme aşamalarında mağdur, müşteki, şüpheli veya sanık müvekkilin müdafi sıfatıyla savunmalarının hazırlanması ve yargılama sürecine iştirak edilmesi, mahkeme kararına karşı istinaf, temyiz, bireysel başvuru ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurularının gerçekleştirilmesi işlemleri ceza hukuku uzmanı avukatlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Miras Hukuku

Murisin vefatı sonrası vasiyetnamenin açılması, mirasçılık belgesinin alınması, mirasın paylaşılması, miras paylaşım sözleşmesinin hazırlanması, ortaklığın giderilmesi davası, miras nedeniyle istihkak, muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil, tenkis davası gibi miras hukukuna ilişkin davaların açılması, mirasın intikali işlemlerinin idari merciler nezdinde gerçekleştirilmesi, mirasın reddi, mirasçılıktan çıkarma gibi işlemlerin müvekkil adına gerçekleştirilmesi miras hukuku kapsamındaki çalışmalarımız arasındadır.

Bilişim Hukuku

Bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu hukuki destek, girişimlerin hukuki altyapısının ve sözleşmelerinin hazırlanması, büyüme sürecinde hukuki yol haritasının çizilmesi, şirket kuruluş işlemlerinin takibi, bilişim suçları alanında adli sürecin takibi, teknik incelemelerin uzman bilişimciler eliyle gerçekleştirilmesi, gerekli teknik inceleme ve çözümlemelerin sağlanması, ceza davalarının takibi bilişim hukuku alanındaki hukuki çalışmalarımızdır.

Sağlık Hukuku

Hastanelerin hukuki belgelerinin sözleşme ve tıbbi uygulama rehber ve aydınlatılmış onam metinlerinin hazırlanması, hekim hatası halinde malpraktisin cezai ve tazminat boyutuyla dava konusu haline getirilmesi, yargılama sürecinin takibi, hasta hakları konusunda gerekli idari ve adli başvuruların gerçekleştirilmesi, hastanelere düzenli ve sürekli hukuki destek verilmesi, hukuki danışmanlık hizmeti sağlanması sağlık hukuku faaliyetlerimiz arasındadır.

İş Hukuku

İşçi ve işveren uyuşmazlıkları, arabuluculuk sürecinde müvekkilin temsili, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret ve diğer alacakların tahsili, işe iade davalarının takibi, işçi alacaklarının tahsili süreci, iş sağlığı ve güvenliği konusunda hukuki destek, iş sözleşmelerinin hazırlanması, işverene sürekli ve düzenli hukuki destek sağlanması gibi hizmetleri bu kapsamda müvekkillerimize sunmaktayız.

Avukata sor sayfamız aracılığı ile yukarıda sayılan alanlar başta olmak üzere tüm hukuki alanlardaki soru ve sorunlarınızı bizlere gönderebilirsiniz. Hukuki sorunlarınızla ilgili sizlerle iletişime geçmekte ve karşılıklı anlaşma neticesinde hukuki sorunlarınızla ilgili adli ve idari sürecin takibini gerçekleştirmekteyiz.

Avukata Sor Sayfası Bilgilendirme

Avukata sor sayfası aracılığı ile ücretsiz hukuki destek verilememektedir. Avukata sor üzerinden soracağınız sorularla ilgili olarak hukuki destek ve bilgilendirme yapılması avukatlık mevzuatı gereği ücrete tabidir. Avukata sor sayfası aracılığı ile göndereceğiniz mesaj akabinde ücretlendirme hakkında sizi bilgilendireceğiz ve uygun görürseniz hukuki olarak destek sağlayacağız.

Eğer karşılaştığınız hukuki sorunla ilgili olarak icra takibi başlatılması veya dava açılması gibi bir avukatlık hizmeti almanız gerekirse yine ücretlendirme karşılıklı görüşme neticesinde tespit edilerek avukatlık hizmet almanız sağlanacaktır.

Av. Bahadırhan TABAK
Armağanevler Mah. Mithatpaşa Cad. Çakmak İş Merkezi No:134 K:3 D:46 Ümraniye/İSTANBUL

“Avukata Sor | Av. Bahadırhan TABAK” üzerine 675 yorum

   • ben bir şirkette çalışıyorum bir sene oldu bu ayin 25 inde cikis 26 giris yapmislar sordum isverene nakil yapildi diyor ama nakli 16.maddeden degilde 22.maddeden yapmislar isveren issizlik ve tazminata etkisi olmayacak diyor ama internette bu haklar gidiyor diyor simdi ne olacak ne yapmam lazim

    Cevapla
 1. Merhabalar,

  Yurtdışı merkezli bir firma kurmayı planlıyoruz ( örneğin Estonya) . Kuracağımız firma bir mobil uygulama geliştirme uygulaması olacak. Yani Google play store ve app store üzerinden faaliyet göstereceğiz. Faaliyet alanımız şimdilik türkiye olacak, ilerleyen zamanlarda ise uluslararası olacak. Merak ettiğim konu; Estonya merkezli bir firma kurduğumuzda kanunlar Estonya kanunlarına göre mi uygulanacak? yoksa faaliyet gösterdiğimiz ülkeye göre mi?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 2. Merhaba

  Kamudan emekli birisi
  Özel sektörde 4 yıl çalışmış ve habersiz biç bir şekilde işten çıkarıldığında tazminat alabilir mi
  Sgk yatıyor

  Cevapla
 3. İyi günler. İki ismimden birincisini sildirmek istiyorum. Sildirmek istediğim ismimle duygusal bağımın olmaması, çevremdeki insanların tamamının beni 2. ismimle tanıması, 1. ismimin sadece resmi işlemlerde karşıma çıkması isim sildirme davasını kazanabilmem için yeterli sebepler midir? Avukat masrafı ne kadar olur? Hangi kuruma nasıl bir dilekçe ile başvurmam gerekir? Başvuru sonrası yapmam gerekenle nelerdir? Tanık gerekir mi? 18 yaşımın altındayım tek başıma müracaat edersem dava başlayabilir mi? Üniversiteye girmeden, askerliğimi yapmadan iki ismimden birincisini sildirmek istiyorum.

  Cevapla
  • Dava açılması gerekiyor, ancak isim sildirme gerekçeniz mahkeme tarafından kabul edilmeyebilir.

   Cevapla
   • 6 tane soru sormuşum yarım yamalak birini cevaplamışsınız teşekkürler. Her sorulanlara cevaplarınız böyleyse kaldırın bu sistemi hiç değilse insanlar soru sorarak vakit kaybetmesinler.

    Cevapla
 4. 2014 temmuz ayında bir emlakçıda müteahhit firma yetkilisi ile ev satış sözleşmesi imzaladım. Sözleşmenin şartları şöyle idi. Dairenin satış tutarı olan 150 000tl’nin 6 000 tlsi şimdi, geri kalan meblağ ise ev teslimi olan eylül 2014 tarihinde ödenecekti. ben 6000 tl ti müteahhit firmaya verdim. Eylül ayı geldiğinde ben Eminevim şirketler grubundan çekeceğim 145 000 tl yi vermek için müteahhit firmayı aradım. müteahhit bana şu an arsa sahipleri ile pürüzler olduğunu bu yüzden tapuyu bana veremeyeceğini söyledi. ama dairenin hazır olup benim oturabileceğimi, ne zaman sorun halledilirse tapuyu o zaman vereceğini söyledi. bu şekilde kağıda yazıp imzalayıp bana verdi. üstelik dairenin üzerine benim adıma 105 bin tllik fatura kesti. sözleşmenin üzerinden neredeyse dört yıl geçmesine rağmen sürekli beni oyalayıp durdu ve tapuyu vermedi. ben üç yıldır daire bana verilecek beklentisiyle dairede oturuyorum.
  fakat müteahhit şimdi de bana tapuyu asla veremeyeceğini, bu yüzden evden çıkmam gerektiğini söylüyor. bi de çıkmış sanki haklıymış, ben istemişim gibi ‘ben seni üç sene bu evde bedavaya oturttum’ diyor. evden çıkmak sorun değil ama benim 150 000 tl maalesef dört senede beş paralık oldu. şu an oturduğum daireyi almaya kalksam 300 000 tl.
  Sorum şu ki, bu durumda mahkemeye dava açsam, müteahhit firmadan herhangi bir kazancım olur mu? Çok sıkıntılı bir durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz.
  teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar, Siz 145.000 TL’yi vermediniz değil mi ? Doğru mu anladım ? Cevap evet ise: Müteahhitle yaptığınız satış sözleşmesi kapsamında müteahhit size olan taahhüdünü yerine getirmemiş yani tapuyu devredememiş, siz de buna karşılık 6.000,00 TL ödemişsiniz. Bu durumda sözleşmeyi feshederek uğradığınız zararı talep edebilirsiniz. Ancak bu zarara sözleşmenin feshinden kaynaklanan kazanç kayıpları girmez. Ödediğiniz 6.000,00 TL’yi faiziyle talep edebilirsiniz, sözleşmeden kaynaklı olarak yaptığınız bazı masraflar varsa bunları da talep etmeniz mümkün. Ancak hiç ödemediğiniz 150.000 TL ile ilgili bir kazanç kaybı vs. gibi zarar tazmini mümkün değil.

   Cevapla
 5. Merhaba
  Ben eşimden ayrılalı 16 ay oldu 4 yaşında bir oğlum var velayeti bende. Boşandığımızdan beri oğlum için ödemesi gereken nafaka 400 lirayı sadece 1 ay ödedi.Yıllardır çalışmıyor annesi babası zengin onlarla yaşıyor bende çocuğumu bu şartlarda görmesini istemiyorum doktora bile götürmesini istediğim de sırf para vermemek için götürmüyor. Sizce nafaka için dava açabilir miyim nafaka ödemediğin de çocuğumu da görmese böyle bir şansım var mı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Ödenmeyen nafakalar için icra takibi başlatmalısınız.
   Ayrıca nafaka ödemediği için savcılığa da suç duyurusunda bulunmalısınız (3 ay hapis cezası söz konusu)

   Nafaka ödemediği için çocuğu da görmesin derseniz kanuna göre bu mümkün değil. Nafakayı ödemese de babanın çocuğu boşanırken mahkemenin belirlediği şartlar dahilinde görme hakkı bulunmaktadır.

   Cevapla
 6. selamun aleyküm
  hayırlı günler.
  arkadaşıım bi davadan dava da vergi uzul kanununa muhalefet yani vergisini ödemedi sahte fatura kesmekten falan yargılanıyor halbuki üzerine şirket açıldı hiçbirfaturada imzası dahi yok. buna 2şer kere ayrı 2 yıl 6 ay hapis verilmiş. kimisi birkaç ay yatar cıkar diyor kimisi 1 2 hafta yatar cıkar denetimliğe diyor. bu işte en bilgiili siz olduğunuz için sormak istedim üst mahkemeye başvurmak istiyor kendisi tekrardan mahkemeye çıkması için. 3 gün olmus ceza aldığına dair olan kağıt. bu kişinin sizce ne yapması lazım. itiraz dilekçesimi vermesi lazım temyizmi üst mahkemeye nasıl basvurulur herhangi bir ücret talet ediliyormu. yada hiçbirşey yapmadan teslim olsa ne kadar süre nerde yatar . biilgi verirsenizçok seviniriz. şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Cezanın verildiği mahkemeye dilekçe ile başvurarak istinaf talebinde bulunabilir. İstinaf harca tabidir. Mahkemeden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 7. Merhaba,

  Bir tane evim var ve bu eve kredi borcumdan dolayı haciz konmuş. Avukat 16 Nisana kadar satışa çıkaracağını söyledi ve borcu ödemem gerektiğni söyledi.

  Üzerimde olan tek ev ve bu evde yaşamaktayım. Satışı durdurmam için ne yapmam gerekiyor ?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • İcra ve İflas Kanunu 82/12 maddesine göre borçlunun haline münasip evi haczedilemez. Haczin konduğu icra dairesine gidip itiraz edin, itirazınızı icra müdürü reddederse, icra hukuk mahkemesine şikayet başvurusu yapın.

   Cevapla
 8. 2011 yilinda cinsel taciz davasi acildi mahkeme hukmu tck 123 maddesinden 2.15 gun hapis vezasi verdi bunuda 1500 tl para cezasi na cevirdi 2018 1 ayinda adli sicilim ve arsiv kaydim silindi sormak istedigim size bu suc memuriyete veya devlet iscigine problem cikarirmi kayitlarim silinmesine ragmen beni bu sucu isledim diye onume engel koyarlarmiki lutfen yardimci olun tck 123 maddesi cinsel tacizle bi alakasi varmi cinsel dokunulmazliga karsi suclara giriyomu

  Cevapla
  • Tck 123 kişilerin huzur ve sükunun bozma suçu, cinsel tacizle bir ilgisi yok. Sabıkadan silinse bile memuriyet başvurusunda istihbari araştırmada görülebilir ancak memuriyete engel olacağını sanmam.

   Cevapla
 9. 01.09.2000 YILINDAN BUYANA BİR FİRMADA ÇALIŞMAKTAYIM. FAKAT ŞİREKT 3 DEFA İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ. GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILDI. 5800 GÜN CİVARINDA PRİM ÖDEMEM VAR SON İŞ YERİDE ÇALIŞMA SÜREM İSE 6,5 YIL GÖRÜNÜYOR BİR ÖNCEKİ İŞ YERİNİN DEVAMI OLDUĞU SGK TARAFINDAN İSPATLANMIŞTIR. KENDİM İSTİFA EDRSEM TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM.

  Cevapla
  • Tazminat alabilmek için haklı nedenle sözleşmeyi feshetmiş olmak gerekiyor. Ortada bir sebep yokken istifa etmek tazminat almanızı engeller.

   Cevapla
 10. Bir firma tarafından MPİ izni ile yapılan 4 FARKLI çekilişte hep aynı kişinin en büyük ödülü kazanmış olması, bu sirkete ihtar çekerek çekilişe katılmak için yaptığımız harcamaların iadesini almak mümkün müdür ?

  İyi Çalışmalar Dileriz.

  Cevapla
   • Onu ispatlamak için eğer bu çekiliş gerçektn MPİ izni ile yapılmış ise kaydedilmesi gerekmiyor mu? Eğer kayıt çıkaramaz iseler o zaman bir açık olmaz mı?

    Cevapla
 11. merhabalar benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.eşim ile 2008 de evlendik.2011 de ve 2013 de iki dava açtı ve iki davadan da feragat etti.şimdi 3. davamız var ama bu sefer de ziynet eşyası davası açmış. biz ziynet eşyalarını onun üzerine olan ilk arabayı alırken satmıştık .3. araba da kendi üzerineydi ve onu satıp bana 2 .davayı açmıştı hep aynı sebepler.ziynet eşyalarını istemişti ama sonradan vazgeçmişti. şimdi açtığı ziynet eşyası davasından bir şey elde edebilir mi.”’.

  Cevapla
  • Normal şartlarda düğünde takılan ziynet eşyası kadına aittir. Ziynet eşyası ile size araç alınmış olsa iade etmeniz gerekirdi ancak eşiniz kendi üzerine araç aldıysa artık ziynet eşyasını geri isteyemeyeceğini düşünüyorum.

   Cevapla
 12. mrb ben devlet memuruyum bankalardan ihtiyaç kredisi çektim ve suan durumum olmadıgı için ödeyemiyorum. ileryeyen günlerde içra takıbı başlayacak. adıma hiçbir şeyim yok. ailem ile beraber kalıyorum oturdumuz ev annemin adına kayıtlı. ve evliyim. tek amacım ailemin evine içra gelmemesi

  1)Benim yüzümden ailemin evine içra gelir mi
  2)nufusdan ikamed adresimi sildirsen yada başka adrese alsam yine de içra gelir mi ailemin evine

  Cevapla
  • Nüfustaki adresinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Hacze gelseler dahi ev hacziyle ilgili yasaklar var, itirazda bulunabilirsiniz.

   Cevapla
 13. 2011 yılında iş yaptırmak maksadı ile karşı tarafa senet verdim vermiş olduğum senette malen ibaresi bulunmakta lakin bu işi yaptırmadım alacaklı işleme koydu mal varlığım bulunmadığından dolayıda icra başladı ama haciz yapılamadı dosya halen açık gözükmekte sormak istediğim şimdi bu icra dosyası için menfi tespit davası açabilir miyim açabilir isem karşı taraf fatura veya işi yaptığına karşı bir belge sunamayacağından davayı kazanma olasılığım nedir ? İlginiz için şimdiden teşekürler

  Cevapla
  • Menfi tespit açabilirsiniz. Malen olması aranızda sözleşme olduğuna karine bu durumda karşı taraf işi teslim ettiğini ispatlaması gerekir aksi halde davanızın kabul edileceğini düşünüyorum.

   Cevapla
 14. Merhaba ;
  2006 ve 2009 yılları arası bankalar tarafından takibe düştüm icralık oldum borçlarım varlık şirketlerine devir oldu adliye tevziden ve e-devletten baktığımda hiç bir icra dosyamın olmadığını görüyorum sormak istediğim bu tarih itibari yeniden icra dosyası açabilirlermi açarlarsa nasıl itiraz etmeliyim

  Cevapla
  • Son takip üzerinden 10 yıl geçtiğinde zamanaşımı gerçekleşir. 10 yıl geçmiş olması ihtinalinde icra takibi başlatılırsa zamanaşımı itirazında bulunuabilirsiniz.

   Cevapla
 15. merhaba ben 4 ay once arac kiraladim ilk defa kiraladigim icin bos senete imza attirdilar. araci teslim ettigimde bana 1 2 ay sonra gelip senetimi almami soylediler ve her gittigimde kapaliydi sonradan tamamen kapattiklarini ogrendim ama benim senetim hala onlarda telefonlarida kapali ne yapmam gerekli yarin obur gun karsima cikmamasi icin. tesekkur ederim

  Cevapla
  • Senede dayanarak icra takibi başlatırlarsa yasal itiraz haklarınızı kullanacaksınız. Şuan için bişey yapmanıza gerek yok.

   Cevapla
 16. MERHABALAR BYUGÜN BİR TELEFON FATURASI YÜZÜNDEN ANKARA 33.İCRA DAİRESİ TARAFINDAN İLAMSIZ TAKİPLERDE ÖDEME EMRİ ALTINDA İŞBU ÖDEME EMRİNİN TEBLİĞİ İTİBAREN BORCU VE TAKİP GİDERLERİNİ 7 GÜN İÇİNDE ÖDEME EMRİNİ GÖNDEREN İCRA DAİRESİNE AİT BANKA HESABINA YATIRMANIZ TEMİNATI VERMEZSENİZ BORCUN TAMAMAMINA VEYA BİR KISMINA VEYA ALACAKLININ TAKİBAT İCRASINA DAİR BİR İTİRAZINIZ VARSA MAL BEYANINDA BULUNMANIZ AKSİ HALDE HAPİS İLE TAZYİK OLACAĞINIZ FİLAN GİBİ ŞEYLER YAZAN TEBLİGAT GELDİ BEN AİLEM İLE YAŞIYORUM HERHANGİ BİR MADDİ DURUMUM SÖZ KONUSU DEĞİL MAL BEYANINDA NASIL VE NEREDEN NEREYE BULUNMAM GEREKİYOR ACİL CEVPLAR İSENİZ ÇOK SEVİNİRİM ÖDEYECEK DURUMDA DEĞİLİM

  Cevapla
   • MAL BEYANINDAN BULUNDUKTAN SONRA İŞLENEN SÜREÇ NEDİR SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞIR İSEM MAAŞ İLE ÖDEYİNCE DAVA DURUR MU MAL BEYANI BULUNDUKTAN SONRA İŞLENEN SÜREÇ NEDİR AYRICA AİLEM İLE BERABER KALIYORUM AİLEME HERHANGİ BİR HACİZ GELİR Mİ ÖĞRENCİYİM

    Cevapla
    • Borcu ödediğiniz sürece haciz gelmez ancak ödemezseniz adres kayıt sisteminde kayıtlı olan ikamet adresinize hacze gelme ihtimalleri var tabi.

     Cevapla
 17. Merhabalar. Ben01.07.2016 dan sonra örgüt üyeliğinden 2 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası aldım.Çok fazla şeyler söyleniyor sağlıklı bir bilgi alamadım.Aldığım cezaya karşılık ne kadar hapis yatarım.teşekkürler

  Cevapla
 18. 18.10.2017 tarihinde x bankasında hesabımda 14000 tl vardı. 13.500 tl sini kardeşime para transferi talimatı verdim, talimatım mesai saati dışında olduğu için ertesi güne kaldı.
  18.10.2017 tarihinde hesabımda para dururken saat 23:00 sularında 0212…….veya 0216……. numaralı bir bayan beni arayarak yurt dışına 7780.00tl para transferi yapıldığını ve bilgim dahilinde mi? değil mi ? diye bana sordu, bende hayır diyerek panikledim ve daha sonra hat üzerinden işlem yapılabileceğini düşünerek telefonumu kapattım, kapatır kapatmaz 2 saniye arayla tekrar aradı açmadım. Bu arada bildiğim müşteri hizmet numaraları 0850 ve 444 le başlaması idi , beni arayan ise 0212 veya 0216 idi.
  Daha sonra internet üzerinde hesabıma bakmak istedim giremedim her girdiğimde hata mesajı verdi, bakiyeye bakmak için atm’ye gittim. Baktığımda 7780.00 tl lik para çıkışı yapıldığını gördüm. çıkış var ama kime gitmiş nereye gitmiş hiç bir bilgi görünmüyordu ardından kalan paramı tehlikeye atmamak için tamamını atm den çektim.
  Daha sonra ivedikle müşteri hizmetlerini aradım durumu bilgilendirdim.
  Ertesi gün bankaya gittim ve hesabımı incelemeye aldılar . 19.10.2017 tarihin de ise cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. 13.11.2017 tarihin de ise bankanın parayı akıllı sms kullandığım için parayı ödeyemeyeceklerini söylediler.
  Bu durumda para transferi olduğunda ne internete girmiştim ne de bana herhangi bir mesaj vs hiç bir bilgi paylaşımında bulunmadım. Bu durumda benim yapmam gereken nedir.?
  Elime geçen bilgiler aşağıda sıraladım
  1) para çıkışı western unon ile transfer yapılmış.
  2)para ukranyalı kıev şehrine bağlı biri tarafından çekilmiş.

  Cevapla
  • Bankaya tazminat davası açın. Siz telefondakilere sms kodu söylemediyseniz ve size sms gelmediyse bankanın hesap güvenliğini sağlama yükümlülüğü var.

   Cevapla
 19. İlçe’de belediyeye ait taşınmaz üzerinde evimiz var.belediye bu taşınmazı ihale ile satış yaptı..belediyenin üzerinde evi olan kişiye ihaleyi yazılı tebliğ etmesi mecbur mudur ?

  Cevapla
  • İhalenin tebliğine ilişkin bir zorunluluk bilmiyorum. Ancak tahliye için bir yazı gönderirler muhtemelen.

   Cevapla
 20. Iyi günler.biz bir mimarlik bürosu sahibiyiz.gecen sene bir inşaat tadilatı işi için bize başvurdular.insaat ta sadece tek katli sundurma yapılar mevcut.biz bir kısmını yıkıp tekrar yaptik.yaparkende isverenle çeşitli sorunlar yasadik. Inşaatın geç bittigi.kullanilan malzemelerin çürük olduğu vs. Sürekli degisiklik yaptırdılar bize ve kendi getirdikleri aynı meslekten olan kisilerle görüşüp bu imalatlarin çeşitli yerlerinde sorun olduğunu vs söylediler.yaklasik 6 ay önce teslim ettigimiz bu insaatta 2 hafta öncesinde yaşanan fırtınada kiremitler zarar görmüş sadece bizden tamir etmemizi istediler bizde etmedik.simdi bizi gerekli meslek odalarına şikayet etmekle ve dava açmakla tehdit ediyorlar.hakkimizda nasıl bir dava acilabilir ve gerçekten bilirkisi ile bulunan imalat hatası varsa nasıl bir ceza öderiz.

  Cevapla
  • Ayıplı ifa nedeniyle tazminat davası açabilirler. Açılan davada mahkeme keşif yapar ve aranızdaki sözleşmeye göre işin ayıplı olup olmadığını bilirkişiler marifetiyle tespit eder. İşi ayıplı yaptıysanız ayıp giderim bedelini tazmin etmeniz gerekir. İşin ayıplı olmadığı örneğin çatının sizin kusurunuz olmaksızın bozulduğu anlaşılırsa karşı tarafın davası reddedilir. Dava açılırsa bir avukattan yardım alın.

   Cevapla
 21. öncelikle hayırlı günler yaklaşık 8 9 ay önce bir araba aldım ve araç ağır hasarlı çıktı ve avukata ihtarname çektirdim fakat karşı taraf işi uzattı ve masraf falan olacağından o zaman maddi imkanım olmadığından dava yoluna gidemedim aracıda sattım midem bulandırdığından dolayı ama bütün resimler dekontlar hepsi elimde şuan izlemem gereken bir yol gösterirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • İhtar çektiyseniz şuan tazminat davası açabilirsiniz. Sattığınıza göre satış fiyatına göre zararınız da tespit edilebilir. Aracın ağır hasarlı olduğuna dair rapor vs var mı, aracın siz satın almadam önce ağır hasarlı olduğunu ispatlamanız gerekiyor.

   Cevapla
 22. 30.12.2013 tarihinde nafakam 200 tl oldu, Ayrıca hakim her yıl üfe oranında artsın dedi.Fakat karşı taraf 30.11.2017 tarihine kadar başvuru yapmadı.
  1- Geriye dönük ÜFE oranındaki artışları isteyebilirlermi ?
  2- İsteyebilirlerse, 30.12.2013 alınan karar sonrası 30.11.2017 tarihine kadar ne kadar biriken olur ?
  3-Ayrıca 200 tl şu an aylık ne kadar olur ?

  Cevapla
  • Karar o şekildeyse başvuruya gerek olmadan sizin üfe oranında artırarak vermeni gerekir. Geriye dönük fark talep edebilir.

   Cevapla
 23. Merhaba iyi günler benim kardeşim yaklaşık bundan 1-2 ay önce güvenlik olarak nöbet tuttugu yerde bir kaza geçirdi olayı söyle özetleyim Kardeşim güvenlik olarak sanayi bölgesinde nöbet tutuyordu o gün nöbet tuttugunda narkotik polisi operasyon düzenliyor ve kardeşime ben kapıyo kapat diye işaret verdiğimde kapıyı kapat diyor sonra uyuşturucu satan adam narkotik polislerini farkediyor ve hızlıca kaçmaya başlıyor kardeşime polis kapıyo kapat diye işaret yapıyor ve kardeşim kapıyo kapatıyor o an hızlıca kaçmaya çalışan adam kapıya vıruyor ve vurmanın etkisyle demir kapı fırlıyor kardeşimin kafasına geliyor ve yaralanan kardeşim hastanede su raporu veriyolar basit bir müdahale ile giderilemez hayati riski vardır ve aynı zamanda kardeşimin kafasındaki kemikler kırılıyor ve o kırılan kemikler işlev görmediği için yerine yapay kemik koyuluyor biz bu uyuşturucu satan adama dava açtık ve 6 ay sonra mahkemesi var benim size sormak istediğim nasıl bir ceza alır maddi manevi tazminatta bılunmak istiyorız alabilirmiyiz simdiden teşekkürler herşey için

  Cevapla
  • Sgk ya iş kazası olarak bildirim yapıldı mı acaba? İş kazası olarak nitelendirilirse iş verenin de tazminat sorumluluğu doğar. Hırsıza da dava açılabilir ancak işin bu boyutunu da dikkate alın derim.

   Cevapla
   • Sgk lı olarak çalışmıyordu oraya hani sadece günü birliğine mesai şeklinde gitmişti ne yapabilir acaba başka ?İşveren oraya gittiğinde günübirlik sigorta yapmamış

    Cevapla
 24. Bir yakınım 19 ay tutuklu yargılandı ve sonucunda cezası 7 yıl 6 ay olarak netleşti. Avukat karara itiraz ve tahliyesi icin basvurular yaptı fakat merak ettigim ailesi de dilekçe yazıp verebiliyor mu yada tahliye istemi için dilekçe yazarsa nereye verebiliyor.

  Cevapla
 25. Merhaba.Evlenmeden once aldigim arabami evlilik esnasinda satip yenisini aldim.suandada bosanma mahkememiz devam ediyor.Bu aldigim araci suanda satabilirmiyim .Satarsam benim bu aracimdan nasil bi talepde bulunabilir karsi taraf.

  Cevapla
 26. Çalıştığım iş yerinde doğum iznine ayrıldım ve 6 aylık yasal ücretsiz izin hakkımı kullanmaktayım.Güvenlik şirketinde çalışıyorum.Şuan işe dönmek istiyorum.Daha önce şirket tarafından onaylanmış alan sorumlusu maaşı almaktaydım.Şuan zamlı maaş almaktalar.bana verilen yer ise şuanki alan sorumlusu maaaşımfan düşük bir yer ve çalışma koşullarıda aynı şekilde daha zor bir yer.bu şekilde hem tek taraflı haklı fesih hakkımı kullanmak hemde eşit davranmama tazminatına da başvurmak istiyorum.Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim

  Cevapla
  • Zorunlu olmamakla birlikte öncelikle işverene ihtar çekerek iş sözleşmesini belirttiğiniz gerekçelerle feshettiğinizi, tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmesini talep ettiğiniz bir ihtarname gönderebilirsiniz. Ardından da tazminat ve işçi alacağı talepli dava açmanız gerekecek.

   Cevapla
 27. Merhabalar
  Şu anda üniversite öğrencisiyim
  5-6 sene önce lise döneminde aldığım haksız disiplin cezası hakkında herhangi bir dava açabilirmiyim? Zamanaşımı gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

  Cevapla
 28. 1965 YILINDA VEFAT EDEN EVLI BIR ERKEGIN YASA DISI ILISKIDEN OLMA COCUGU BABASININ MIRASCISI OLABILIR MI?

  Cevapla
  • 1965 yılında vefat eden birinin fethi kabir ile dna’sı elde edilebilir mi bilemiyorum. Tıbben mümkünse hukuken de bu dna eşlemesi ile mirasçısı olması mümkün tabi ki.

   Cevapla
   • SAYIN UZMAN AVUKAT CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

    YANITINIZLA İLİNTİLİ OLARAK;

    4722 SAYILI YASANIN 17. MADDESİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

    Cevapla
 29. merhaba babam uzun yolda gelirken cevirmede aldilar ve 2 yil 6 ay hapis cezasi kesilmis kacakciliktan eski dosyasi benim hafta sonu dugunum var yatari kac gjn olur ve dugun izni verirler mi ?

  Cevapla
 30. Arkadaslari(15yas) ,kardesimin vefat ettigine dair resim ve taziye yazisi paylasmislar (saka amacli),olay buyuyunce hesaplari kapatmislar ama taniklar var.Bu ailemde ve cevremde sok etkisine neden oldu .Aileleriyle konusmamda cocuklarini hosgoren soylemleri beni rahatsiz etti .Ne yapilabilir?

  Cevapla
  • Merhabalar, yazıyı çocuklar paylaşmış anladığım kadarıyla, normalde tazminat davası açılabilir böyle bir durumda ancak anlattığınız olayda davanın reddedilme ihtimali yüksek gibi geldi bana. Ebeveynlerin hoş gördüğünü veya teşvik ettiğini mahkemede ispatlamanız çok zor.

   Cevapla
 31. merhaba kolay gelsin. benim babam geçen yıl vefat etti kendisinin kredi kartı borcundan dolayı icralık oldugunu ögrendin. benim sordum şu ben bu parayı ödeyecwgim. ama çok fazla faiz bindirmişler üstüne. bana bunun için her hangi bir evrak verilmedi gönderilmedi ben kendim arayıp sordum borcu ödemezseniz maaşınıza haciz başlatacagız dendi. bende şunu ögrenmek istiyorum bana yasal bildirim yapmnadan bir evrak göndermedn maaş haczi başlatabilirlermi

  Cevapla
  • Babanızın adına icra takibi başlatılıp ödeme emri kesinleşmiş anladığım kadarıyla. Siz mirası reddetmediyseniz mirasçısı olarak haciz işlemleri sizin üzerinizden devam eder.

   Cevapla
 32. 2012 Yılında Hakkımda HAGB Kararı verildi (Hakaret Davası) 2018 Yılında Çok karısık bir mevzu yüzünden Kredi kartı dolandırıcılığından suçlandım, karşı tarafın tüm parasını iade ettim ama 1 yıl 6 ay 22 gün ceza aldım fakat cezaevinde yatmadım. Şimdi anladıgım kadarı ile HAGB sürem dolmadığı için 2018 yılında aldığım ve sicilime işlenen bu karar HAGB dosyamı tetiklediği için yeniden dosya acıldı ve bırkac gun sonra durusmam var. Ben cezaevi sürecinemi gireceğim yoksa ne olacak bunun hakkında bilgi edinmek istiyorum. Sonuc ne olabilir.

  Cevapla
  • Mahkeme ilk davanızda HAGB verdiği kararını olduğu gibi açıklayacak ve ne kadar hapis cezası vermişse onu infaz edecek. Yatıp yatmayacağınız cezanın miktarına göre değişir.

   Cevapla
 33. İki yıl önce eski eşimle birlikte eşya aldık ben alıcıydım o kefil eşim bütün eşyaları alıp sattı parasını yedi bende hiç bir şey yok şuanda icralık durumdayim 14 bin TL olan borç 18 bin 500 TL olarak görünüyor avukat beni arayıp ilk önce 3bin 400 TL ödeyip diğer kalanları yapılandırmaya sokucam dedi geçtiğimiz ayın 26 sina kadar odemen gerekiyor dedi bende bu kadar parayı bir kerede odeyebilmem imkansız dedim bugün yeniden arayıp ödedin mi dedi bende hayır icra müdürlüğüne gidip orda ogrenicem bütün borcu dedim o da bana icra gondericem o zaman dedi kapattı. Ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Kefil olmak için bazı şartlar vardır, yani şekli şartlar. Acaba sizden kefalet alırken bu şartları yerine getirdiler mi ? Buna bakmak lazım, şartlar tam değilse icra takibine karşı menfi tespit davası açılabilir. Onun haricinde kefaleti usulüne uygun aldılarsa pek yapacak birşey yok gibi gözüküyor.

   Cevapla
 34. Merhaba. Soruşturma kapsamında üzerimdeki taşınır ve taşınmazlara tedbir konuldu. Daha sonra bu tedbirin kaldırıldığını öğrendim. Ancak hiçbir belge elimde yok. Tedbir kararının kaldırıldığını gösteren mahkeme kararını nereden nasıl alabilirim ? Soruşturmanın sürdüğü ilde ikamet etmiyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
 35. Merhabalar 26 Nisanda nişanım olacaktı ancak 20 Nisan tarihinde sözlüm hiçbir gerekçe göstermeden tarafımdan ayrıldı. Maddi ve manevi birçok harcamam oldu bunları taleb ettiğimde ailesinden red cevabı aldım konuyla ilgili haklarımı ve dava sürecini öğrenmek istiyorum

  Cevapla
   • Karşılıklı takı vs olmadı çünkü nişan gerçekleşmedi. Ama ben 8.000 tl salon ücreti ödedim ve kendisinin bana 2.000 tl daha borcu var bunun yazılı ve ses kaydı olarak beyanı mevcut

    Cevapla
 36. Merhaba ben iki ay önce iş yerim den ayrıldım ise girme tarihim geçen yıl mart 24 ve bu yıl mart 3 de ayrıldım ve bir yıl dolmadi asgari ücret ile sigortalı çalışandim fakat 12 saat çalışıyorduk, fazla mesai ücretlerimi ve primlerimi vermiyorlar, istifa ettim, ve iki ay geçti üzerinden şimdi, noter den ihtar göndererek fazla mesai ve prim ücretlerimi alabilir miyim?

  Cevapla
  • Bu söylediklerinizi almak için 1 yıl çalışma şartı yok, ihtar çekebilirseniz, ödemezlerse önce arabulucuya başvurmanız sonra da dava açmanız gerekecek.

   Cevapla
   • Ama ise girerken bize imzalattıklari kağıt da 8 saat den fazla çalışabilir gibi bir ibare yer alıyor, bu sıkıntı olur mu, yoksa bu şekilde yapmaları da mi yasal olarak suç, ben hafta da 48 saat çalışılmasi gerekirken 72 saat çalıştım, haftalık izinler hariç, ve 6 tane de şahidim var aynı iş yerinden, bir sonuç elde edebilir miyiz lütfen yardımmmm???

    Cevapla
    • İş Kanunu’nda bir işçinin çalışabileceği maksimum süreler belirlidir. İş veren sözleşme ile kanuun devre dışı bırakamaz.

     Cevapla
 37. SAYIN UZMAN AVUKATIM

  BIOLOJIK BABALIGIN KANITLANMASI (dna VEYA HERHANGI BIR YOLLA) 1964 YILINDA GECERLI OLAN YASALAR ACISINDAN EVLI BIR ERKEGIN YASA DISI ILISKIDEN DOGAN CUCUGUNUN BABASININ VARISI OLMASI MUMKUN MU?

  Cevapla
 38. İyi günler..
  Bugün başıma gelen olay hakkında fikir almak istiyorum.

  Eşim elden taksit yapan evve firmasından 2100 tl değerinde ürün aldı biz bunun ilk iki ayını ödedik sonraki iki ayda aksilik oldu ödeyemedik ama devam eden 3. Ayda üç taksidide ödemek için evveye gittiğimizde dosyamızın avukatta olduğunu söylediler ve kesinlikle para almadılar. Bizim 1800 lira olan borcumuzu evve 2 ayda faizle 3900 liraya çıkarmış ve avukata vermiş. Biz bu ücrete itiraz edeceğimizi söyledik ve tebligat göndermelerini istedik avukat tebligat göndermedi ama bugün eşimi arayıp küfür tehdit aşağılama şeklinde rahatsız etmiş bende numarayı eşimden alıp geri döndüm bi kadın çıktı “bana eşimle konuşan kişiyi verirmisiniz?” dedim. Kadın o senin işine yaramaz karının işine yarar dedi. Aramızda sözlü münakaşa oldu. Eşim bu tür konuştuklarını ispat etmek ve kendi güvenliğimiz için ses kaydı aldı Ben bu kişilerin avukatlık yapmasını istemiyorum ve sonuna kadar uğraşmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem lazım yardımınıza ihtiyacım var? Ben borcumu ne kadarı faiz ne kadarı anapara ne kadarına faiz işletilmiş öğrenmek istiyorum hiç bir şekilde bu borcu kabul etmiyorum ana parasını öderim ama böyle bir faizi ödemeyeceğim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Baroya şikayet edebilirsiniz, hakaret şantaj tehdit varsa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Borçla ilgili olarak da icra takibi başlatılmışsa icra müdürlüğüne müracaat etmeniz lazım ayrıntısını görmek için.

   Cevapla
 39. Cevap için çok teşekkür ediyorum, bir sorum daha olacak , ise girerken bize imzalattıklari kağıt da 8 saat den fazla çalışabilir gibi bir ibare yer alıyor, bu sıkıntı olur mu, yoksa bu şekilde yapmaları da mi yasal olarak suç, ben hafta da 48 saat çalışılmasi gerekirken 72 saat çalıştım, haftalık izinler hariç, ve 6 tane de şahidim var aynı iş yerinden, bir sonuç elde edebilir miyiz lütfen yardımmmm???

  Cevapla
 40. Merhaba.Evlenmeden once aldigim arabami evlilik esnasinda satip yenisini aldim.suandada bosanma mahkememiz devam ediyor.Bu aldigim araci suanda satabilirmiyim .Satarsam benim bu aracimdan nasil bi talepde bulunabilir karsi taraf

  Cevapla
  • Evlenmeden önce size ait olan araba sizin kişisel malınızdır, bu arabayı satıp yerine aldığınız yeni araba da kişisel mal kabul edilebilir. Boşanmak üzere olduğunuz eşinizin bu araç üzerinde bir hakkı yoktur.

   Cevapla
   • Evlenmeden once aldim 1 araci evlilikde sattim.Daha sonra uzerine para ekleyip yeni bir arac aldim ve suan mahkemem devam etmekde .Bu arabayida satmak zorundayim.Benden bu yeni satacagim arac icin talepde bulunabilirmi

    Cevapla
 41. Merhabalar,

  İlk işe giriş tarihim 30.01.2003.. ara verdikten sonra tekrar 20.08.2013 tarihinde bir firmada işe başladım halen de devam etmekteyim. Şuan da 1750 uzun vade günüm var. Kolumdaki bir sağlık sorunundan dolayı zorluk çekmekteyim. İşten kendi isteğimle ayrılmam durumunda tazminat alabilir miyim? Ya da nasıl bir gerekçe sunarsam tazminat hakkımı kullanabilirim?

  Cevapla
  • Aşağıdaki sebeplerle işten ayrılırsanız tazminat alabilirsiniz:

   I. Sağlık sebepleri:
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.

   Cevapla
 42. Fabrikaya girerken sozlesme imzaladım ama tam incelemedim.Fabrikada 1 gün çalıştım ve ayrıldım.Ayrılırken sözleşmeyi yaptığım kişiyi daha sonra işyerindeki usta başıyla görüştüm tamam dediler şirkete 3 defa gittim herhangi bir istifa veya belge fesih etmek icin verecekmiyim diye sorduğumda tek taraflı fesih olduğunu söylediler.Sigortaya baktığımda sadece giriş çıkış yapılmış eksik 7 gün puantaj kaybı olarak geçmis.1 günlük ücret de yatırılmamiş.Ilerde herhangi bir tazminat talep edilirmi.
  fesih sozlesme

  Cevapla
 43. Merhaba eski sevgilim aradan 1 yıl geçtikten sonra adıma sahte bir instagram hesabı açarak fotoğraflarımızı yayınlamış. Aynı hesabı ayrıldığımız ilk gün de açmıştı aynı zamanda elimde beni tehdit ettiğine dair mesajları da var. Fotoğrafları aileme yollamak ya da instagramdan tanıdıklarımı takip etmek gibi. Bu hesabı kapattırmak için nasıl bir yol izlemeliyim? Savcılığa dilekçe verdiğim takdirde hesap kapanır şahıs ceza alır mı? Ne gibi bir ceza alır? Beni mahkemeye çağırırlar mı ve avukatımın olması şart mıdır?

  Cevapla
  • Merhabalar, şantajla ilgili mutlaka suç duyurusunda bulunmanız lazım. Bu durumda şantajı yapan kişi hakkında ceza davası açılabilir ve bu davada mahkeme sizi de dinlemek için çağırır. Hesabın kapanması için ise bundan ayrı olarak Instagram’a bildirimde bulunmanız lazım.

   Cevapla
 44. Beni bir arkadaşlık sitesinden aradılar bir bayan ile bugün için görüşmem olduğunu ve hesaba 450 TL yatırmamı istediler sonra bana otel rezervasyonu için onaylıyormusunuz dediler evet dedim 2 saat sonra aradılar açmadım sonra bana ONAY VERIP DONUS YAPMADIGINIZ TAKDIRDE ISLEMLERIN IPTALI DURUMU VE UYARI ESNASINDA SOZLU BEYANINIZA ISTINADEN ANLASMAYI FES ETTIGINIZDE OTEL REZERVASYON MASRAFLARI VE AJANS KARI IPTALI DURUMUNDA 3000 TL’LIK YASAL TEBLIGAT KAGIDINIZI SIZE EN YAKIN MERKEZ PTT’DEN ALABILIRSINIZ. AJANS AVUKATLARI TARAFINDAN ( yarin ) 04.05.2018 16.00’DA SIZINLE IRTIBATA GECILECEKTIR. ILGILI AVUKATINIZ (SEMIHA ASLAN) MAVI AJANS B211bu mesajı attılar birşey çıkarmış acaba

  Cevapla
  • Sizi korkutup hizmeti almanız için yazmış olabilirler. Ayrıca yazdıklarınızdan aldığınız hizmetin çok da yasal olmadığı anlaşılıyor, tam olarak içeriğini anlayamamakla birlikte bu hizmetten dolayı her hangi bir yasal hak talep edemezler.

   Cevapla
 45. Benim bir arkadasin maaşına el konmuş devlet tarafından kendiside devlet memuru acaba maaşı diğer maaş zamanı açılır mi

  Cevapla
 46. Merhabalar,yakın bir tarihte ismimdeki harf hatalarını ilçe idare kuruluna başvurarak düzelttim ve yeni kimliğimi aldım.(eski ismim Elaeddin,yenisi Alaaddin)Sorum;tapulu taşınmazlarım için nasıl bir yol izleyeceğim?Her bir parsel için mi harç ödeyeceğim?Örneğin bir arsam var ve üzerinde 10 daire var ve kat irtifakı tapusu alınmış.Bu dairelerden her biri için ayrı ayrı mı harç ödeyeceğim yoksa sadece parsel bazında mı harç ödeyeceğim?Bu daireleri tapuda isim düzeltmesi yapmadan satabilir miyim,ya da bu dairelerde hisse sahibi olan arkadaşlarıma devredebilir miyim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 47. Merhaba babamın üstünü iftira attılar cinsel istismar dan babam ceza aldı istinaf mahkemesine taşıyacaz şikayeti olanlar bize geldi pişmanız Bi yanlış anlaşılma var ortada dediler şikayetlerini geri alsalar ne değişir dosyada teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Şikayete bağlı olmayan suçlarda kamu davası açıldığından şikayetin geri alınması yargılama neticesini değiştirmez.

   Cevapla
 48. merhabalar,
  özel bir sektörde 4 yıldır çalışmaktayım.Yaklaşık 6 aydır maaşlarımızı 20 ile 30 gün arasında geç alıyoruz.Bu yıl sözleşmemde de yazan olan zammı da alamadım.Bunları nede olarak gösterip,
  İşten tazminatlı çıkabilir miyim?
  Çıkabilirsem zam olayını ne yapmam lazım?
  İş mahkemeleri mi yoksa normal mahkemeler mi daha hızlı sonuca ulaşır.
  teşekkür ederim,saygılarımla

  Cevapla
  • Davanızı iş mahkemesinde açmaktan başka bir alternatifiniz bulunmuyor, bahsettiğiniz durum haklı nedenle fesih sebebidir.

   Cevapla
 49. Merhaba durumum kiraci ile alakalı.
  Kasim 2017 de kira kontratı yaptik. Bunun yaninda kiraci kendisi tahliye taahhütnamesi imzaladı. Ama o tarihte cikmayip bir kac kez baska tarihe atarak musade istedi. Bende gerçekten iyi niyetle kabul ettim . yalniz o tarihlerde cikmayip yakit aidat kira hic bir sey ödemeyerek ne telefonuma cevap vermekte ne de mesajlarima. Ayrica kendi evim varken şu an bende kirada bulunmaktayim. Cikmasini istiyorum ki evime girebileyim ama muhatap bulamiyorum. Hem kira bedellerini yakit aidat avukat masrafı vs bütün masraflarla beraber tahliye edilmesini istiyorum nasil bi yol izlemeliyim

  Cevapla
  • Artık tahliye taahhüdüne dayanamazsınız, taahhüt için süreleri kaçırmışsınız anladığım kadarıyla. Genel tahliye yollarına başvurmanız gerekiyor. Bunun da tahliye talepli dava veya tahliye talepli icra takibi olmak üzere 2 farklı yolu var. Sonuçta haklı çıkmanız ve tahliyenin gerçekleşmesi halinde elbette masraflarınızı da karşı taraftan tahsil etme hakkı kazanırsınız.

   Cevapla
 50. Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? Bir yıl boyunca günde 12saat çalışmış birisi ne kadar fazla mesai ücreti alır bunu nerden öğrenebilirm, bildiğim kadarıyla hafta da 45 saat den fazla çalışmak yasak ama ben 72 saat çalıştım bunu nasıl hesaplarım? Yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 51. Birine müteahhide ödeme yaparak ev aldım.2 yıl sonra bana sormadan satmış dava etme hakkım var mı? Bu arada evi üstüne yapmıştım

  Cevapla
 52. Sevgili avukatım bir arkadaşım benim uygunsuz videomu çekti ben bu durumdan eminim sordukça yapmadim diyor. Şimdi bu şahıs bana herhangi bir şantaj yapması halinde mesela nişanlına gösteririm halinde ne yapmam gerekir veya şuan eminim benim ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Şu aşamada size video çektiğini itiraz etmediği ya da herhangi bir yerde yayınlamadığı, herhangi birine göndermediği sürece ispatlamanız çok zor. Yine de sizden izinsiz uygunsuz videonuzu çektiğine ve size şantajda bulunmasından korktuğunuza dair gidip polise ifade verebilirsiniz. Şüpheli sıfatıyla emniyete çağrılırsa korkup videoyu silmesini veya en azından size şantajda bulunmasından çekinmesini umabiliriz.

   Cevapla
 53. Selamaleykum ben Kibris lefke avrupa universitesinde okuyan bir ogrenciydim.Alttan cok sayida derslerim vardi ve okulum bitmiyordu…ozel universite oldugu icin para karsiliginda okulun icindeki bazi kisilerin diploma verdigini duydum bende onlardan birini bulup ucret karsiligi diplomami alip mezun oldum ve bu diploma ilede kisa donem askerik yaptim.4 yil sonra askerlik subesinden eksik askerlik hizmetiniz vardir diye kagit geldi ve bende sormak icin subeye gittim…orda bana diplomamin sahte oldugunu 6 ay daha askerlik yapaagimi soylediler bende mebur kabul ettim ve suan Askerim…Askerlik subesi beni sahte evrak duzenlemekten mahkemeye vermis 26 haziran 2018 de mahkemem var ve ben askerde oldugum icin durusmaya katilamayacam…Herhangi bir sabikam falan yok suana kadar herhengi bir hapis cezasi alirmiyim…bunun hakkinda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim…simdiden tesekkurler..

  Cevapla
 54. Merhaba bir sorum olacaktı,

  İcraya düşen borçlar için sözde avukatların 300 tl bir borcun üzerine 2 bin 3 bin civarı faiz koyup bu şekilde tahsil etme hakları var mıdır? Üstelik kendini avukat vekili diye tanıtan personelin arayıp tehditler savurarak duygusal şiddet uygulaması hak mıdır?

  Cevapla
  • Şantaj, tehdit varsa mutlaka avukatı baroya şikayet edin. Karşınızdaki kişi avukat değilse suç duyurusunda bulunun. 300 TL’lik borcun 2000-3000 faizi olmaz. İcra takibi başlatılmışsa bu şekilde yasal süresi içerisinde itiraz edin. Yasal süreyi geçirdiyseniz menfi tespit davası açın.

   Cevapla
 55. Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? Bir yıl boyunca günde 12saat çalışmış birisi ne kadar fazla mesai ücreti alır bunu nerden öğrenebilirm, bildiğim kadarıyla hafta da 45 saat den fazla çalışmak yasak ama ben 72 saat çalıştım bunu nasıl hesaplarım? Lütfenn yardımmmm ???

  Cevapla
 56. Merhaba,
  Ocak 2018’de önceki bulunduğum şirketten istifa ederek tarafıma sunulan teklif doğrultusunda yeni işime başladım. Mayıs ayının ilk haftası itibarıyla daha önce detaylı bir görüşme ya da tarafıma iletilen kapsamlı bir bildirim yapılmadan objektif bir değerlendirme olmaksızın şirketin ilgili projesinde gerekli yetkinliği gösteremediğim nedeniyle üst yönetim tarafından büyük ihtimalle şirketten ayrılmam ve ona göre hazırlık yapmam gerektiği sözlü olarak iletildi. Bu durumun ardından İnsan Kaynakları’yla konuyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdim ve birkaç gün beklemem gerektiği ardından bir sonuca varılacağı söylendi. Bu görüşmede işe alınma görüşmesinde yetkinliklerimi açık olarak belirttiğimi, buna uygun olmayan bir iş yapısı belirmesi halinde yetkinliklerime göre bir değerlendirme yapılması ve fesih konusunun son çare olması gerektiğini belirttim. İnsan Kaynakları yetkilisi de bana hak verdiğini ancak kararların hızlı bir şekilde üst yönetimdeki birkaç kişi tarafından alınabileceğini belirtti. Ayrıca kişişel ya da etik olarak bu durumu gerektirecek herhangi bir davranış içerisinde olmadığımı da teyit ettiler. Böylesine ani ve etik olmayan bir şekilde gerçekleştirilen bir bildirimin ardından kanuni olarak bu süreç “Performans nedeniyle fesih” kapsamında mı değerlendirilir? Benim bu aşamada hukuksal olarak yapabileceklerim nelerdir? Bu kadar kısa sürede gelen böyle bir bildirim yeni bir iş bulmam açısından ihbar süresine uygun mudur?

  Cevapla
 57. merhaba bır sorum olucaktı benım bır arkadasım 2016 da sosyal medya yanı facabook adresınde propaganda yapmaktan 1 yıl 16 ay 3 gun ceza aldı..ve suan ıçerde 3 ay oldu yatıyor.benım sorum ne kadar yatar cezasının hepsınımı yatıcak yoksa daha azmı ve denetım olurmu böyle suçlarda bir kaç avukata sorduk ama cvp alamadık lutfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 58. Merhaba. Ben bir magazada personeldim benim magazamda calismis baska bir personelle hakkimda dedikodu cikti ve ben kabul etmek zorunda kaldim buna istinaden bir savunma yazisi yazdim bu savunma yazisindan sonra ben istifa ettim ama sirket diger personeli isten cikarmis. Personelde sirkete dava acti ve bende o dava da tanik olarak konusucam. Personel onun lehine konusmami istiyo eger konusmazsam bana dava acicak ne yapmam lazim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
   • Yazdigim savunma dogru degil ama ben yazmak zorunda kaldim. Mahkemede savunmayi yazdim ama mecbur birakildim dedigim zaman sirketin bana herhangi bi dava acmasi mumkun mu

    Cevapla
 59. Merhaba .. iki sene önce kredi çekmiştim ve yurtdışına geldim .. 10.000 tl ihtiyaç kredisi .. türkiyeye o zamandan sonra daha hiç gidemedim.. mal beyanında da bulunmadım .. şimdi tğrkiyeye tatile geliyorum .. havaalanında herhangi bi sorunla karşılaşır mıyım ?

  Cevapla
 60. Merhaba ,havaalanında pasortuma el konulduğunu öğrendim, valilik ohal kmisyonundan ,emniyetten cevap alamadım , il nufus müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yaptım ,ohal kapsamında işlem yapıldığı için cevap verilemiyeceğini söylediler ,yazılı bir cevap bile vermediler, bu durumda ne yapabiliriz , sürekli yurtdışına seyahat eden biriyim ,pasaportumun neden iptal edildiğini bile söylemediler, hukuki başvuru yolu varsa yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 61. Merhabalar,
  Abim ve ve eşi evlendikten sonra geçimsizlik nedeniyle 2 ay sonra karşılıklı olarak boşanma davası açtılar. Abim ve eşi tapusu babamın üzerine olan evde kalmaktaydılar. Boşanma davası bitene kadar abime uzaklaştırma cezası verildi. (herhangi bir darp ve bir şey yok bunu belgeyeleyen raporda yok) .Bilgi almak istediğim iki konu var.
  Boşanma davası başlayalı 18 ay oldu. Abimin avukatının çok ilgisiz olduğunu düşünüyorum.
  1-) Gerçekten de abim evden süresiz uzaklaştırma alabilir mi ?
  ‘2-) Karşı taraf son davaya (karar duruşmasıydı) bilerek gelmedi. Boşanmayı uzatmak istiyorlar gibi gözüküyor. Çünkü babamın evinde kalmak istiyorlar.
  Babam hem oğluna -hem gelinine tahliye davası açabilir mi. Açarsa bu dava ne kadar sürer. Avukat bu davanın 1.5 yıl süreceğini ve boşanma davası sırasında alehte sonuçlar olabileceğini söylüyor. Özetle babam mülkü kendi üstüne olan evi üzerinde hiç mi hakkı yok.Boşanma davası hiç bitmezse kız tarafı ömür boyu o evdemi kalacak. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz cevap verirseniz tşk ederim.

  Cevapla
 62. İyigünler ben soyadımı değiştirmek istiyorum ailemle bir bağım kalmadığı için ne yapmam gerekiyor nufus müdürlükleri dikekce ile değiştirebiliyormuş doğru mu acaba eğer soyadımı değiştirebilirsem yeni soyadını kendim seçebiliyormuyum ?veya belirleyebilirmiyim kendi soyadımı? Teşekkürler

  Cevapla
 63. Mrb eşimle boşanma kararı aldık anlaşmalı ayrılıcaz ama ailemin onay vermeyeceğini düşünüyorum eşimin üzerinden sağlık sigortasından faydalanıyorum boşandıktan sonra babamdan faydalanabilirmiyim ve bunun için babamın onayı gerekirmi ne gibi haklara sahip olabilirim babamdan teşekkürler

  Cevapla
 64. merhabalar benim sorum kardeşim bana köyümüzdeki evimin yeri için tespite itiraza ilişkin davası acmış ben bu yerde 2002 senesinden beri oturuyorum kadastro 2007 senesinde gecti doğal olarak benim üzerime yazıldı daha önceden hiç bir tapu felan yoktu kardeşimle aramız bozuldu kardeşim 2016 senesinde yani 9 sene sonra bana tespite itiraza ilişkin davası actı daha önceden burası babamın yeriydi dedemizdende babamıza kaldı abimde babamın yerine ev yaptırdı demiş yani yalan sölemiş sahit olarakta köy muhrarını ağzaları göstermiş sahitlerin hepsi burası senin yerin dedile bana. birde askıya cıktıktıktan sonra 30 gün içinde itiraz etme hakkını vardı kullanmamış. benim şimdi ne yapmam gerek tesekürederim

  Cevapla
 65. km düşürülmüş arac aldım fakat muayenede öğrendim aradan 8 ay geçti dava açma şansım varmıdır nasıl bir yol izlemeliyim

  Cevapla
 66. Iyi günler 750liralık telefon borcu için icraya verildim sürekli aranıp emekli maasiniza bloke koydururuz diye araniyorum bu mumkunmu benim imzalı onayim olmadan cevaplarsaniz sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
 67. 2015 yilinda ayrıldığım işyerine sigortasız ve tazminat davası açtım dosya halen istinafta görünüyo bundan 2 ay önce e devlette halen karara çıkmış görünüyor ve herhangi bir sonuç ulaşmadı nedeni ne acaba uyap vatandaş adresinden sorgulama yapiyorum o bollgeye ait mahkeme adı çıkmıyo yardımcı olabilirseniz tesekur ederim

  Cevapla
 68. Merhabalar

  bizim şahıs firmamız vardır. tacir değiliz. bir firmaya iş yapmamız sonucu fatura kestik fakat ödemesini gerçekleştirmedi. firma tacirdir.
  mahkemeye verdik asliye ticaret mahkemesi kararı sonucu olarak tacir olmadığımızdan dolayı ticaret mahkemesinin bakmadığı gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiştir.
  fakat resmi fatura olması sebebi ile ticaret mahkemesinde görülmesi uygun olduğundan istinaf yoluna gitmek istiyoruz.
  ticaret mahkemesi için nasıl bir istinaf dilekçesi hazırlamalıyız ?

  teşekkürler

  Cevapla
 69. Merhabalar,

  Özel bir yayıncılık sektöründe 3 yıllık çalışmam mevcut. Şirketim son bir senede iki farklı ülkede ofis açtı ve benim çalıştığım departmanlar için bu iki ülkede elemanlar alındı. Geçen hafta Çarşamba günü, departmanımın kapatıldığından dolayı işten çıkartıldım. İhbar ve kıdem ve izin ücretlerimi ödeyecekler. bu konuda bir sıkıntım yok.

  Ben son bir sene içerisinde bu eleman alımlarına istinaden şirket müdürlerinden biri ile mail yoluyla akıbetimle ilgili görüşmeler yaptım. Bu kişi bana Türkiye ofisinin ve departmanımın kapatılmayacağı, yeni alınan elemanların departmanı genişletmek amacı ile alındığı gibi türlü yalanlar söyledi. Bu görüşmeler mail yolu ile yapıldı ve hepsinin kayıtları ve ekran görüntüleri elimde mevcut.
  Benim asıl sorum, Şirket yakında Türkiye ofisini tamamen kapatıp yurtdışında faaliyetini sürdürecek. Bu durumda ben işe iade davası açarsam şirketimin Türkiyede kapanmış olması benim davamın işleyişi için bir sorun teşkil eder mi acaba?

  Cevapla
 70. muris muvazaası:Yardımcı olursanız çok sevinirim.Dedem 1965 yılında dayımlarla birlikte bir bina yaptırıyor 10 daire (binayı dayımlarla birlikte yapıldığının resmi kaydı yok).Bina bittikten sonra 5 dayımın üzerine binayı tapuda satış göstererek veriyor.1982 yılında kat mülkiyeti kurularak daireler 5 dayım arasında pay ediliyor.Bu arada dedemin başka mallarıda var onları ilk etapta vermiyor..Aradan 20 sene geçiyor ve diğer mallarıda dayımlara tapuda satış yaparak veriyor.Anneme sözlen söylediği şuradaki 2 daire senin.Dedem 1985 te rahmetli oluyor.Dayımlar 1986 da o iki daireyi anneme veriyorlar.”Babadan kalan şu mallara istinaden verildi v.s. diye hiçbirşey yok.Anneme verilen iki daireyi rızai taksim sözleşmesi ile veriyorlar.Fakat bu rızai taksimde geçmiş mallara istinaden hiç bir ifade yok,annemin feragatide yok.Annem 2003 te rahmetli oldu.Bunca zaman sonra dedemin dayımların üzerine satış olarak verdiği mallar ile ilgili MURİS MUVAZASI DAVASI açabilirmiyim.Annemden feragat almamışlar.Şu mallara karşılık bu iki daire senin deyip imza v.s. almamaışlar .Neyapabilirim.Saygılarımla;

  Cevapla
 71. merhba bana fcabok uzerinden bir mesaj geldi ben okudum ama geri mesaj atmak istedim ama fcabok hesabı kapammiş bunu nasıl bulunur ban abilgi verirseniz sevinirim iyi calışmalşar dilerim

  Cevapla
 72. Merhabalar,
  Ben Mayıs 2016 Tarihinde eşimle anlaşarak boşandım.Çocukların velayeti annelerine verildi.Aramızda protokol yaparak mal paylaşımı yaptık.Ancak evlililk süresince ortak hesaplarımızı eşim tutuyordu.Bana boşanırken hesabında para olmadığını söyledi.Ve akabinde boşandıktan sonra kendine arsa almış.Yani benden para saklamış.Şimdi dava açıp hakkımı istiyebilirmiyim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 73. Mrb.askeriyede kadrolu vasıflı işçi olarak çalışmaktayım.is yerinde yemek saat 12.30da dağıtılmaya başlıyor.yemek sırasına girdiğimizde12.30da yemekhaneye gelen rütbeli personel sıraya girmeden sürekli önümüze geçiyor ve yemeği alıyor.yani lafın kısası sıraya girmeden gibi bir huyları yok.biz kendimizi kötü hissediyoruz bu durumda.bu olay hukuken yasalmi?ben dilekçe yazacağım ne yazsam yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 74. Merhaba, çekişmeli boşanma davası sürecinde aldatma iddası üzerine mahkeme whatsapp konuşma içeriklerini talep edebilir mi?

  Cevapla
 75. Bi sorum olucak apartman yöneticimiz gorevini yapmiyor kendi istegiylede gorevinden ayrilmiyor 11 daireyiz 6 daire istemdigine dair imza verse yoneticilikten cikartabiliyormuyuz tesekurler

  Cevapla
 76. merhabalar. 8 yıllık evliligimzde alkol problemlerimiz yüzünden esimle ayrıyız. 2aydır evleri ayırdık. 1tane cocugumuz var. hiçbi sekilde maddi destegi yok. bosanmadan mahkemeye verip nafaka alabilirmiyim.

  Cevapla
 77. Merhabalar eşim boşanma davası acmak istedi anlaşmazlıklar ve psikolojik rahatsızlığim yüzünden fakat mahkemeye gitmeden dava aile danışmanlığına yönlendirmisler bu mümkün mü bu durumda süreç nasıl devam eder şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 78. Merhabalar ;
  Okulumda açılan bir satış standından CD eğitim seti aldım. Cayma hakkımı kullanmak için paketinde iade etmem gerekiyor ama bana paketli bir şekilde satılmadı. İade hakkımı varsa nasıl kullanabilirim ?

  Cevapla
 79. Merhaba itüde 1..sınıf öğrencisiyim.2hafta önce taksimde bi adamla tanıştık sohbet muhabbet sana bizim şirketen burs ayarlayacam dedi tabi bunu duyunca öğrenci olarak atladım.Bugün kimlik fotokopimi ve öğrenci belgemi aldı pttye yatacağını söyledi ptt adresi aldı ama içime bi kurt düştü acaba herhangi bir şey yapma ihtimali var mı . Çok sağolun

  Cevapla
 80. İyi günler Toki konutlarında oturuyoruz bu yıl gelmesi gereken 30 ton gelmedi önceden mevcut olan kömürler kullanıldı gelmeyen kullanılmayan 2 aylık taksit tutarını yönetim kişilerden talep edeceğini söylüyor mayıs haziran taksitlerini yatırın şartı koşuyor bu doğrumudur hukuki geçerliliği varmıdır

  Cevapla
 81. Merhaba 2009 yılından beri evliyim evlilik hayatım boyunca sürekli aldatıldım bir evladım var son olayda elimde ufak deliller vardı bayanın bana ulaşmasıyla ögrendim daha sonra bayanda eşimde inkar etti barıştık bu süre içinde karakolluk olduk memur arkadaşlar uzlaştırdı 6aydır birlikteyiz fakat kaçak bi sosyal medya hesabı açtıgını görünce tekrar başa sardık şiddetli kavga sonucu evden gitti kendisinden neler talep edebilirim davayı kazanma durumum nedir bilgilendirirseniz sevinirm ilgisiz alakasız umursamaz agzı bozuk biri

  Cevapla
 82. İyi günler.
  Memur arkadaşıma kredi çekerken kefil oldum.Borcunu ödeyemedi.Hem kendisine hemde bana icra kağıdı geldi.üzerinde 2 mizinde adı yazıyor.
  Şimdi ikimizde memuruz,ikimizin de maaşında 4/1 haciz var.
  Bu borç önce kimden nasıl tahsil edilir.yani onun maaşına mı sıraya girer benim maaşıma mı sıraya girer.

  Cevapla
 83. Merhaba,
  Transit suçundan 2006 yılında yargılanıp para cezası olarak ödedim. Adli sicil veyahut arşiv araştırma formunda sicil ile ilgili herhangi bir vukaat gözükmüyor. Ama uyap sisteminde transit suçları adı altında gözüküyor. Savunma sanayi ile ilgili bir iş görüşmesine girdim güvenlik arjiv araştırması yapmak istiyorlar sıkıntı yaşarmıyım?

  Cevapla
 84. Merhaba, 25 yaşındayım. Ben bebekken annem ile babam ayrılmışlar babamı hiç görmedim. Geçen aylarda
  E devlette Vukuatlı Nufüs kayıt örneğine baktım ve babam 2015’de vefat etmiş. hangi hastenede vefat ettiği bilgiside vardı fakat hastaneyi arayıp sorduğumda bana bilgi vermediler. Ondan kalan herhangi borç veya miras olup olmadığını nasıl öğrenebilirim ?

  Cevapla
 85. Merhabalar, ben bir şirkette mimar olarak çalışmaktayım.Ama şirket sigortamı beden işçisi(inşaat) olarak göstermekte.Sorum şu yurtdışına çıkış için vize almam gerekiyor.Ordaki formda meslek kısmı var buraya asıl mesleğim mimarlığı girsem sgk işe giriş bildirgesinde beden işçisi yazıyor.Meslek olarak ne yazmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 86. Merhaba 2017 ocak ayinda bankaya 20bin tl para yatirdim aradan 6 ay gecti ve yasak oldugunu bilmeden net uzerinden bahis oyununa bulastim (bahisten bi kazancim olmadi aksine zararim var 2bin kadar) bankadaki 20 bini cekecekken mahkeme tarafindan bloke koyulmus diye uyari geldi.savciya intikal etti bu konu.bu para bahis yoluyla kazanilmistir ve cebe havale yaptigim icin oynayanlara aracilik yapmaktan suclusun diye iddaname hazirladi.parayi cektim fakat mahkemeye cikacam bi ay sonra.dokumanlarda bu parayi benim yatirdigim belli aracilik olarakda cebe havale yaptigim icin aracilik gibi gorunuyo.bu konuda avukat tutmam gerekirmi ne yapmam lazim.sizce ne ceza alirim ?

  Cevapla
 87. Merhabalar bizim evimiz 2 katlı bir ev, 1. Katında amcamlar 2.katında biz oturmaktayız ve bizim aramız bozuk amcamlarla.onlar durum böyleyken evin 1.kat hizasında eve kamera taktırdılar ve bu kameralar takılırken bizim rızamız yok. nihayetinde biz bu durumdan özel hayatımızın gizliliği konusunda endişelerimiz oldugu için ve kat mülkiyeti kanunundaki ortak kullanım alanlarında bireysel uygulamalar yapmak gibi hususlara açık bir şekilde aykırılık olduğu için rahatsız olduk çünkü kamera kayıtlarına sadece kendileri erişebilmekteler. bu durumda ne yapabiliriz dava süreci nasıl geçer nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

  Cevapla
 88. Merhaba eşimin 90 milyar borcu var eve hacız gelıcek acaba boşanırsam ayrı olsugum ıcın evdekı esyalarımı alırlarmı borc bana kalırmı

  Cevapla
 89. Iyi gubler bişey sormak istiyorum benim eşim olumlu trafik kazası yaptı ölen kişi amcası 3 mahkeme gördük son mahkemede haziran ayında savcı 81/1maddesinden yargılanmasını istedi ama olayda eşiminim aracı bilerek üstüne sürdüğüne dair bi kanıt yok olay yeri keşfi bile yapıldı bilirkişi bile kazami kasıtlımi kuşkuda kalmış takdir mahkemenin demiş dava konusu olarakda dikkatiszlik sonucu yaralama ve ölüme sebebiyet vermek yazmış savcı mütaala okudu kasten yargılanmasını istedi baro avukatımızda yazılı savunma ek süresi istedi yazılı savunmada kuşkudan sanık yararlanır diye belirtme yapmış sizlerce sonuç ne olur hakim daha karar vermedi

  Cevapla
 90. Merhaba trafik kazası sonucu yaralanan şahıs bana daha açtı ve kazandı 18bin lira tazminat ödemem gerek bunun bir çözümü yokmu nereye başvurabilirim lütfen acil cevap

  Cevapla
 91. Merhaba, 30.04.2018 tarihinde 22 Temmuz tarihi için düğün salon tuttuk. Salon sözleşme maddelerinde. Kapora iade edilmez (60) gün kala iptallerde yerin başka biri tarafından tutulmaması ücretin tamamı alınır ibaresi var. SöZleşmeden iki hafta salondan vazgeçtik. Sözleşme iptali için gittiğimiz tarih 15.05.2018 düğüne 68 gün kala. Fakat salon sahibi 80 gün bile kalsa yer tutulmazsa para alırım diyor. Yardımcı olabilir misiniz hakları nedir ?
  Sözleşme Tairihi. 30.04.2018 iptal talep tahrifi:15.05.2018 Düğün tarihi:22.07.2018 kapora:1.500 tl salon tamamı :5.500 TL

  Cevapla
 92. İyi günler birşey sormak istiyorum. 5 aydır süren bir hırsızlık olayım var evden yüklü miktarda ziynet eşyam çalındı, evden veya arkadaşlarımızdan şüpheleniyoruz daha bir ses çıkmadı bekliyoruz. Benim merak ettiğim bizim telefonlarımız dinlenebilir mi? Polis çağırdığımızda bizim gözümüzde siz bile şüphelisiniz demişti. Her yerde okudum ama yani şüphe etseler bizden bile telefonlarımızı dinlemeleri mümkün müdür?

  Cevapla
  • Denetimli serbestlik pek çok sebepten kaynaklanabilir, hangi sebeple denetimli serbestlik aldığınıza göre değişir.

   Cevapla
 93. Merhaba
  Eşimle şu an boşanma asamasindayiz. Daha önce de davamiz oldu davayı geri çektim. Şimdi de dava çekersem tüm haklarimdan vazgeçmiş oluyor muyum? Kendimi garantiye almak için ne gibi teminat alabilirim. Senet yada protokol sağlam mi başka ne tür teminat olabilir.?

  Cevapla
  • Davayı çekerseniz bu davanızdan feragat ettiğiniz ve o ana kadar olan şeyleri affetmiş sayıldığınız şeklinde yorumlanır. Ancak davayı geri çektikten sonra süregelen veya yeni ortaya çıkan sorunlar varsa elbette her zaman yeni bir boşanma davası açabilirsiniz. Bunun için bir sayı sınırlaması yok.

   Cevapla
 94. 7 martta bir kafede işe girdim fakat 17 mart gibi ailevi sebeplerden dolayı işten ayrıldım durumu da belirttim önce dedi nisan ayında vericem paranı nisan ayında gittim mayıs 1 de vericem dedi mayıs 18 oldu hala paramı alamadım bir şekilde beni oyalıyor ne yapabilirim

  Cevapla
  • BU bahsettiğiniz para tazminat mı, yoksa alamadığınız maaş, fazla mesai ücreti vs. mi ? Birincisi ise işten kendiniz ayrıldığınız için alamazsınız, ikincisi ise önce arabulucuya ardından da iş mahkemesine başvurmanız gerekecek.

   Cevapla
 95. İsmimi değiştiriyorum iki tane şahit yazdım biri ümiversiteden hocam diğeri de ablam fakat ablam mahkemeye gelemeyecek bu durumda dava nasıl sonuçlanır

  Cevapla
 96. 16.12.2009 5237SA 89/4 50/1-F. ŞİŞLİ;6.
  ASLCM 6A KAMU.YARAR.BİR.İŞ.ÇALIŞMA.16/09/2010 2010/62-2010/1036
  26/10/2010 Bunlar nedenek acaba?

  Cevapla
  • 16.12.2009’da işlediği birden fazla kişiyi taksirle yaralama suçundan dolayı 16/09/2010 tarihinde kısa süreli hapis cezası almış, cezası takdiren kamuya yararlı bir işte çalışmaya çevrilmiş ve bu şekliyle infaz edilmiş. Dolayısıyla sabıkaya geçmiş.

   Cevapla
 97. İyi günler kredi borcumdan dolayı mahkemeliktim ve mahkeme sonuçlanmış 3 aya kadar hapis cezası denilmiş ben askeri ücretli çalışanım borcun maasimdan kesilmesi yolu var mı birde hapis cezası uygulanabilirmi teşekkür ederim 3

  Cevapla
  • Taahhüdü ihlalden dolayı zannedersem hapis cezası aldınız. Karşı tarafın avukatı ile görüşün, borcu yapılandırmak istediğinizi söyleyin. Böylece hapse girmezsiniz.

   Cevapla
 98. Merhaba benim adımı çıkarmaya çalışıyorlar iftira atıyorlar ve bu insan hapisten yeni çıktı şikayet edebilir miyim şikayet edersem ceza alır mi

  Cevapla
  • iftira sebebiyle emniyete veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Manevi tazminat davası açabilirsiniz.

   Cevapla
 99. Ödeme tarihi 31 Nisan senet imzaladım bu senedide ödedim fakat senedimi alamadım aradan 18 gün geçti şuan senedi avkata vereceklerini işleme koyacaklarını söylüyorlar ne yapmam lazım

  Cevapla
 100. İl Emniyet Müdürlüğünde Teknisyen Yardımcısı (Yardımcı Hizmetler) olarak çalışıyorum .2828 sayılı kanun kapsamında işe girdim. 27 Mart 2018 tarihli ve 30373 (2.Mükerrer) 7103 sayılı VERGİ KANUNLARI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN’un 25. Maddesinde MADDE 25- 2828 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 16- Bu Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında ataması yapılan ve fiilen görevde bulunanlar kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara atanırlar. şeklinde yazmaktadır. Mesleğe ilköğretim mezunu olarak girdim açıköğretim lisesi bitirip MEB onaylı Bilgisayar İşletmenliği sertifikası aldım.Kanuna göre GİH sınıfında bulunan Bilgisayar İşletmeni,VHKİ ve Memur kadrosuna başvuru yapsam unvanım değiştirilir mi?

  Cevapla
 101. Merhabalar 4.5 yıldır özel sektörde bir mağazada çalışıyorum mağazanın aynı şehir içindeki diğer şubesi 2 ay sonra kapanıyo oraya transferimi istesem mağaza kapanınca ihbar ve kıdem tazminatımı alabilir mıyım?

  Cevapla
  • Aynı şirketin farklı şubelerinde çalışmaya devam etmek iş akdinin kesintisiz devam etmesi anlamına gelir, bu şekilde henüz tazminat almaya hak kazanmış olmazsınız.

   Cevapla
 102. Iyi geceler ben altı ay boynunca iş yerımde 60/70kıloluk cuval cekmekten kaslarım kasılmıs boyun fıtıgı oldum sol kolum da ıntıhap cıktı iş yerı benı 4nolu koddan cıkısımı verdı magdur oldum ne yapmam gerek

  Cevapla
 103. Merhaba eşim birisine kredi çektirmiş sonrasınfa ödeyememiş eşimi durumu bana anlatacağıno söyleyerek tehdit etmiş ama delilimiz yok eşimde buna sinirlenip borcu ödemeyeceğini ve tehdit içeren msj göndermiş. Şimdi elindeki msjlarla nitelikli dolandırıcılık ve tehditten dava açmış durumda. Anlaşmaya varmaya çalışıyoruz ödeyeceğimizi söylüyoruz ama karşı taraf yalan yanlış ifadelerle bizi zor durumda bırakıp uzaklaştırma kararı bile almış durumda. Bizi ne gibi durumlar bekliyor eşim hapis cezası vs alırmı ? Şimdiden tşk ederim.

  Cevapla
  • Tehdit’ten dolayı ceza mahkemesinde yargılanabilir, ancak daha önce sabıkası yoksa alacağı cezasının ertelenmesi muhtemeldir. Yine de karşı tarafla anlaşmaya bakın.

   Cevapla
 104. Dedem 2015 mart ayinda vefat etti ben borclari oldugunu bildigim icin reddi miras yaptim ancak bulundugum ildeki mahkeme yetkisizlik karari verdigi icin davayi dedemin öldügü sehir olan canakkaleye gönderilmesini talep ettim.Fakat bu sirada amcamlarin avukati aralik 2015 te dedemin borclarinin ödendigini benimde ortakligin giderilmesi davasina ortak olmak isteyip istemeyecegimi sordu(amcamin birinden haber alamiyoruz yurtdisinda)bende kabul ettim.cünkü Canakkaledeki reddi miras davasindan bir haber yoktu ne edevlette nede tebligat gönderilmisti tarafima yani böyle bir dava gözükmüyordu.Ortakligin giderilmesi davasi bitti miras dagitildi ve mirasi aldim.Ve birden canakkale de actigim dava e devlette görünmeye basladi mayis 2018de. mahkeme kalemini aradim katip reddi miras yapmissiniz dedi.simdi sorum su reddi miras mi gecerli oluyor yoksa ortakligin giderilmesi davasini kazanip mirasi kabul ettigim icin reddi miras davasi düsüyor mu? cevaplariniz icin cok tesekkür ederim.

  Cevapla
   • reddi miras davasini agustos 2015 tarihinde acilmis görünüyor ama durusma günü gözükmüyor edevlette sadece karara cikmis yaziyor.Bu durumda karar kesinlesmis midir?

    Cevapla
 105. bir insanın sadece twitter hesabını paylaşmak suç olabilir mi? link açıldığında ismi ve soyismi de gözüküyor. birisine iftira atılmış ve iftira atılan kişinin twitter hesabı paylaşılmış bir sözlükte, olayın tam olarak ne olduğunu bilmeden. savcılık ifadeye çağırmış. bu gerçekten bir suç mu? merak ettim. cezası var mıdır?

  Cevapla
 106. İyi günler
  Yaklaşık bir buçuk yıl önce ikinci el bir araç satın aldım. Aracı alırken ne yazık ki expertiz yaptırmadım. Ocak ayında aracı zorunlu trafik muayenesine götürdüğümde aracın kilometresinin düşürülmüş olduğunu öğrendim. Aracı aldığım kişiye bunu söylediğimde bana bu durumu söylediğini öne sürdü. Bana sadece 4 parça boya var dedi. Ben de uğraşmamak için ve de nakit ihtiyacım olduğundan aracı satmaya karar verdim. Geçtiğimiz günlerde 10 bin tl zararına aracı galeriye sattım ve satarken de aracın kilometresinin düşürülmüş olduğunu özellikle söyledim. Ne yazık ki km bilgisini söylediğime dair yazılı bir kağıt almadım.
  Şimdi de aracı sattığım galeri benim birkaç bin tl para vermediğim taktirde beni mahkemeye vereceğini ve km bilgisini söylemediğimi idda edeceğini söylüyor. Ben bu durumda ne yapmalıyım. Aracı aldığım kişiyi aracı satmış olsam dahi mahkemeye verebilir miyim yoksa mahkemeye verebilmek için aracın bende olması mı gerekir.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 107. Merhaba, kiracımdan alacağım var. Evimden çıkardım fakat borçları kaldı. İcra takibine verdim üzerine tek taşınmaz motosiklet ondada 17 tane haciz kararı çıktı. Mahkemeye verelim dedim avukatım alacağımız bişeyi olmadığı için ettiğiniz masrafla kalırsınız dedi. Bu insan borcunu ödemiyor alacağımız bişey yok diye cezasız kalıp başka insanları kandırmaya devam mı etsin? Siz ne önerirsiniz?

  Cevapla
 108. Hayrli ramazanlar size bi sorum olacak ti annem menfaat etti 8 yil önce mirasda ablam babam ve bana kaldı biz yıllardır ablamla gorusmuyoruz ve hiç bisekilde gelmedi ben annemden olan mirasi satmak istiyorum nasıl yapabilirim

  Cevapla
 109. merhaba iyi günler.
  benim başıma bir olay geldi bunun ile ilgili sorum olacak.
  31 mart tarihinde arkadaşım şahsi silahıyla istemeden ayaklarımdan yaraladı.hastaneye gittigimizde yurumem ile ilgili problem yoktu.alçılar cıktıkdan sonra sag ayagımda sinirlerde hasar oldugu ortaya cıktı.bende o günkü tanıya ve iş arkadaşım oldugu için sikayetci olmadım.ben askeri personelim duzgun yuruyemezsem işime dönmem imkansız gibi.şimdi olay oldugundan bugune kadar gecen süre sonrası (19.05) ben şikayetçi olabilirmiyim.yoksa artık çok geç mi?
  iyi çalışmalar.

  Cevapla
 110. Merhaba, Babam 10yıllık kredi çekerek kendi üzerine ev aldı.Aslında benim üzerime ev almak istiyordu ancak ev satın alacağımız firma krediyi kim çekerse onun üzerine tapu çıkar dedi ve ev tapusunu babamın üzerine almak zorunda kaldık. Kredi çekileli 4 yıl oldu tapuyu benim üzerime geçirmek istiyoruz. Ben şuan çalışmıyorum öğrencisiyim. Tapuyu benim üzerime nasıl geçirebiliriz öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim

  Cevapla
 111. Benim uyuşturucu madde bulundurmak suçundan ifadem alındı ve hakkımda tedavi ve denetimli serbestlik ve 5 yıl kamu davası ertelenmesi kararı verildi tahliller alındı tedaviye gerek olmadığı kanısına varıldı denetimli serbestliğimi sorunsuz tamamladım ve hakkımda kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi savcı yani aklandım diyebilirim yalnız bu verdiği denetimli serbestlik hukuki alanda tedavi ve denetimli serbestlik olarak geçiyo lakin dediğim gibi tedavi görmedim bu polis olmama engel midir ? (Lütfen tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim )

  Cevapla
 112. E devlete girdiğimde 24.05.2018 de durusmam olduğu gozukuyor.ve ben sanık olarak gözüküyorum.olay olduğu zaman ikametim batmandaydı duruşmada batmanda ben ise şuan manisadayim.evime celp gelmedi. bu konuyla ilgili daha önce emniyete ifade vermiştim.benim gitmem gerekir mi ya da avukat tutmalı miyim. Gitmezsem nolur

  Cevapla
 113. Merhaba ben 200-300 kişinin çalıştığı bi işyerinde çalışıyorum bizim maaşlarımiz her ayın 20si ödeme günü olarak söylendi ama hesap kesim tarihi aysonu yani Mart ayı çalışıp Nisan 20de maaş almamız gerekirken maaşları hep 25-28-30hatta 1 ay sonra aldığımız oluyor ve 5kisiden fazla çalışan olmasına rağmen maaşlarımiz bankaya yatmıyor haklı fesih yaparak kıdem tazminatı alabilir miyim 1 yılı doldurduğum zaman

  Cevapla
 114. Ben sevgilime şaka amaçlı daha önce bi şaka yapmıştım oda bugün ben okuldayken aynı şakayı arkadaşıma telefonu açsın çıplak fotoğrafları atarım die yazmış. Arkadaşlarımda bunu öğretmenlere göstermiş öğretmende müdüre söylemiş savcılık faln karışcakmış işin içine sanırım böyle bişe mümkün mü mümkünse sonuç ne olur?? Acil cevap yazarsanız sevinirim

  Cevapla
 115. Benim bi doktordan 120bin tl alacagım üstüne hiç bişerşeyi yok hanımı eczanı evlerini eşinin üstüne yapmış arabaları kızının mallar evlilik süresinde alınmış bu kişi borcunu ödememek için eşinde anlaşmalı boşanma yaptı eşiyle aynı evde yaşıyor üstüne hiç birşeyi yok ikahmetgahi boş kiralık yalan bi evde ne yapabilirim bunlara nasıl yol izleyebiliriz

  Cevapla
  • Son 5 yıl içerisinde elden çıkarttığı, devrettiği bir malvarlığı var mıdır acaba ? Bu devrettiği malvarlığı hakkında da icra-haciz işlemi yapılabilir. Bununla ilgili sitemizde tasarrufun iptali isimli bir yazı var, sağ üstteki arama kısmından arayarak bulabilirsiniz.

   Cevapla
 116. Merhaba,

  16 yaşındayken işlediğim; TCK 244/2, 244/3, 31/3, 56/1 maddeleriyle sevk edildiğim bir suçtan HAGB kararı verildi. 7 sene geçti ve herhangi bir soruşturma geçirmedim davalık olmadım. Kaydım silinsin diye herhangi bir başvuruda bulunmadım. Sabıka kaydımda bir şey gözükmüyor. Edevlet UYAP sisteminde mahkeme kaydımı göremiyorum. Şu anda bir kamu kurumuna iş başvurusu yapmak üzereyim ve bana hakkımda HAGB kararı verildi mi diye soruyorlar. Eğer HAGB kararım güvenlik soruşturması dahil hiç bir soruşturmada gözükmüyorsa başvururken HAGB kararı aldığımı yazmayacağım çünkü iyi bir izlenim oluşmayacağını düşünüyorum.

  1. Sorum: 18 yaşından küçükken işlenmiş HAGB kararı güvenlik soruşturması veya herhangi bir soruşturmada çıkar mı? Çıkıyorsa nasıl sildirilebilir?
  2. Sorum: O zamanlar umursamadığımdan elimde mahkeme karar metni yok sadece soruşturma evrağı var. Hangi suçtan ne kadar ceza alıp HAGB kararı verildiğini öğrenmek istiyorum. İlgili mahkeme kaydını nerden görebilirim?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 117. Merhaba ulaştırma bakanlığı nda kıyı yapıları denizdibi tarama gemisinde deniz iş kanuna tabi olarak aşçı olarak çalışmaktayım Nisan ayında kadroya geçiş yapılırken sözleşme imzaladim görev tanımında bakanlığa bağlı gemilerde aşçı olarak çalışmak varken ilave olarak beni karada çalıştırabilmek için gemilerin Bağlama limanı sahalarında da çalıştırilabilir diye ek madde koruyup bana imzalattılar itiraz ettiğimde de yasal bir durum yapacak birseyin yok uyacaksin diyorlar benim maddi kaynım söz konusu ancak kanun gereği halan denizci ve gemi aşçısı olarak gözüküyor um daire ise beni bağlama limanında bulunan dairenin yemekhanesinde çalıştırıyor ben ise gemide devam etmek istiyorum ne yapmalıyım sözleşmemi iş kanunu mu

  Cevapla
 118. YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI VARDIR. 1 C: G01862005C0010643(01829695-05) 27.10.2004 CK:274/1 19 59/2;647SA 4/1; CK:72;647SA 5 6;CK:94. BAĞCILAR;4.ASLCM 1155760000 AP.25/01/2005 2004/744-10 24/02/2005
  adli sicil kaydındaki suç tam olarak nedir?

  Cevapla
 119. Bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim benim için çok önemli ilk firardan 10cezam vardı daha önce bu suçtan 3ay 15 gün yatmıştım ikinci bir firarim oldu mukerrere sokmuş ondan da 2 ay 15 gün yatmıştım ne kadara cezaya maruz kalırım tesk

  Cevapla
 120. 2012 yılında yaralama suçundan 5 yıllık bi denetim aldım.2017 yıllında baska bi yaralama suçundan para cezası aldım 2012 yılındaki dosyam işleme grçip bana 11 ay 20 gün hapis cezası verdi itiraz edebilirmiyim ya da cezanın infazı nasıl olur. Teşekkür ederim

  Cevapla
 121. Merhaba,
  Bahçeli evimizi kiraya verdik bahçe mülke ait kiracı ağaçlarımızı kurutmuş. Ağaçlara bakmak kontratta yazmıyor ama söylemiştik. Bir de demirbaşa girdiğini düşündük.
  Hukuki haklarımız varsa nedir acaba? Teşekkürler

  Cevapla
 122. Merhaba ..
  Çok çaresizim, eşimle evleneli 4sene oluyor. Annesiyle sıkıntılarım bitmiyor. Aynı evde yaşamaya çalıştım ama olmadı. Bildiğiniz bana zulmetti orada yaşadığım sürece beni yönlendirmeye çalışıp başaramayınca eşime pskolojik baskı yaptı, dahası da var ama anlatılamıyor öyle yıldım ki. Eşim de kaç kez onun yüzünden boğazıma yapıştı, hakaretler artı bildiğiniz bana vurdu. Bunları yapacak bir insan değildi. Dedikomu evlendim evleneli hep yaptı. Sanırım ruhsal sorunları var. Halen de yanında oturmadm halde gıybetimi yapıyor. Sorunu ne anlamadım. Evlendiğim zamanlarda burası oğlumun burası sizin diyip beni kandırdı altınlarımı borç var diye aldı. Ödeyeceğinide söyledi amma velakin 4senedir ödeyecek gibi değil. Bizi hep madur ettiler. Eşim abisinin ve annesinin kendi otrduğu evlere yardım etmiş. Ve haklarını gözetmiyorlar hiç. Eşimle kiraya çıktık. Annesinin ağır sözlerinden dolayı. Siktir etti bizleri beni ve kocamı lohusaydım yeni doğum yapmıştm üstelik. Bu kadın benim gururumu kırdığı yetmiyor gibi ruhsal dengemi ve sinir sistemleri çökertti. Ne yapmam gerek bilemiyorum eşimle sürekli tartışıyorum. Geçinemiyoruz haklarımızıda vermiyor. Oğluna dememe rağmen bazı şeyleri orta yolu bulamadık. Altınları verirsem evden mahrum ederim diyormuş. Bende beni alakadar etmez oğluyla kendi sorunu oda kendi ayıbı dedim. Benim altınlarımı vermek zorunda değil mi? Dinen ve kanunen benim onlar hiç bi güvencem yok. Sonuçta hakkımı istiyorum. 3yaşında bir bebeğim var. Onada olmadık şeyler anlatıyor bu kadın. Durmadan ağlıyor, sıkıntı yaratıyor. Ayrıca geçiştirmeye yine beni kandırmaya çalışıyor. Dökümanlarını ve bgün kü ederine göre hesaplanmalı değil mi? Sizce şikayet etmeli dava açmalımıyım. Çok sıkıntılar çekiyorum. Yazamıyrm bile çoğunu. Eşimi istedikleri gibi dolduruyorlar. O bile hakkın yok diyip duruyor. Ardımda durmuyor. Beni reesmen kandırdılar, oğlumun evi var, rahat edersin eksiği yok herşeyini aldm diyerek. Güvendirdiler. Kiradayız ve eşim zor geçindiriyor, az bi para istesem alsam hakaret edip zor yetiştiriyorum diye bana baskı yapıyor. Sizce bunlara hakkı var mı?

  Cevapla
 123. Merhaba. Haziran 2015 yılında yıllık kira olarak anlaştığım işyerimin hiç vergisini ödemedim ve beyannamede vermedim. Kşracım hala oturutor. Gecmişe yönelik tüm vergilerimi vermek istiyorum. Haziran 2015 yıllık peşin aldığım miktar 85.000 tl. Haziran 2016 da 90.000 tl. Haziran 2017 de 96.000 tl ve önümüzdeki ayda yaklaşık 110.000 tl yıllık kira alacağım. Bunun için ne yapmam gerekiyor ve ortalama 4 senelik kira gelirim için cezasıyla birlikte ne kadar öderim. Net rakam değil bana kaba bir hesap lazım. Lütfen yardımcı olursanız çok mutlu olurum…

  Cevapla
 124. MERHABA
  YAKLAŞIK 3 YILDIR ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNİN 4 ŞUBESİNDEN BİRİNDE ÇALIŞIYORUM. AMA DİĞER ŞUBEDE DE ÇALIŞTIRILDIM UZUN ZAMAN DİLİMİNDE. HATTA SGK GİRİŞİMİN OLMADIĞI ŞUBEDE TUTANAK YAZILDI ADIMA. ŞİMDİ KENDİM İSTİFA EDEYİM DİYE YILDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR. BU TUTANAĞI KULLANIP BAŞKA ŞUBEDE ÇALIŞTIRILDIĞI KANITLAR MIYIM? ŞİKAYETTE BULUNSAM HAKLILIĞIM NE KADARDIR? NE GİBİ SONUÇLARI OLUR BENİM TARAFIMDA?

  Cevapla
 125. Benim maaşım dan 4/1kesinti vardı yaklaşık 2senedir kesiliyor du şuan taşeron kadro olayı ile belediyede şirket değişti bu yeni şirkette maaş kesilmedi ne durum izlemeliyim borcum kredi borcu idi

  Cevapla
 126. İyi günler ben astsubay adayıyım kardeşimin eşi ihraç ve tutuklu benim ise herhangi bir bağlantım,irtibatım iltisakım bulunmamakta bu sebepten ötürü mesleğe giriş güvenlik soruşturmasının olumsuz olma ihtimali varmıdır?Teşekkür ederim

  Cevapla
 127. Benim sorum şu, bir arkadaşa geçen sene 8 ay zarfında toplamda 6.500 lira borç verdim, bunları iş bankası havalesi olarak gönderdim. Havalelerin açıklama kısmına borç ibaresi düşmedim, ispat olarak sadece havale dekontları var. Başkaca ispat durumu yok, dava açma durumunda sonuç ne olur? Teşekkürler.

  Cevapla
 128. Merhaba,
  Çalıştığım is yerinse arabayla kaza yaptim ve polis gelip tutanak tuttu bu tutanakta is yeri sahibi kazayi ben yapmama ragmen ugrasmayalim dedi ve kazayi kendi yapti gibi anlatri ve onun üzerine tuyanak tutuldu benim ismim gecmedi hic.gecen haftada isten ayrıldım maasimi yatirmiyor yatiracagim zamanda kazadan 500 tlyi senden kesicem dedi.tutanakta onun bilgileri ve imzasi var bu parayi yinede alabilir mi ne yapmam gerekir birde sigortasıZ 2 kisi çalıştırıyor sikayet etmeyi düşünüyorum ben ugrasir miyim bu durumda beni sıkacak birsey olur mu ?

  Cevapla
 129. Merhaba ben yurt disinda calisiyorum.bana bi davetiye geldi 1 yil 13 ay cezam geldi.ben belirtilen tarihte donemez ve teslim olamaz isem yakalama emri cikar bunu biliyorum.peki cezam artarmi yada ne olur ?bunu aciklarlasinz sevinirim.iyi gunler

  Cevapla
 130. Benim oturduğum evi baba vefat etmeden önce 6 kardeşe hisselemiş.Ancak yaşadığı dönemlerde benim oturmamı uygun gördü ve o günden bugüne ben bu evde kalıyorum.Ancak erkek kardeşimin kredi kartı borcu sebebiyle eve icra tebligatı geldi.Ev ortak tapu.Benim tek evim burası ve şikayet etmek istiyorum.Böyle bir hakkım var mı ? Haline münasip olan evler haczedilemezmiş ben evimin haline münasipliğine bakılmasını ve ona göre bir karar alınmasını istiyorum.Bunu yapabilir miyim ?

  Cevapla
 131. Öncelikle merhaba Benim bir sorum var. Ben şu an kaldığım özel yurda Gelecek sene için sözleşme imzaladım Ama birçok olay yaşadım ve bu yurttan ayrılmak istiyorum yurdun yetkilileri ile konuştum Ama sözleşme imzaladım için sözleşmeyi iptal ettireceğim söylüyorlar Benim imzam var ama Velimin imzası yok sözleşmede 20 yaşındayım ama çalışmadığım için para ödeyemem yemek problemi ayrımcılıklar çok oluyor ve ben bir insülin hastasıyım genellikle aç kalıyorum yurt koşulları beslenme koşulları hastalığımı tetikliyor sözleşmeyi iptal edebilir miyim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 132. öncellikle iyi günler dilerim.nişanlım 81.maddeden yargılanmakta ve 9 aydır mahkeme altı yatmaktadır.bulunduğumuz ile ait radyo kanalında spikerlik yapan şahıs ölen şahsın arkadaşıdır ve bu sebepten dolayı yolladığımız mesajları anons etmemekte bunuda yazılı bir şekilde dile getirmektedir.iletişim hakkımıza şahsi sebeplerden dolayı engel olmaya hakkı var mıdır?yoksada yapılabilecek işlemler nelerdir.yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 133. Merhaba
  2 ekim 2017 de türkiyede ve yırtdışında birçok mağazası olan doldurma parfüm üzerine bir işyerine girdim. Fakat çalıştıgım yer buranın bayisi sanıyorum. 6 aydır çalışıyordum ve 4 buçuk aylık hamileyim. Performans düşüklüğü bahanesiyle ki gerçekten öyle bir durum söz konusu değil ihbarsız 8 mayıs 2018 de işten çıkarıldım. Sigortamı asgeri ücret gösterip düşük maaş veriyorlardı. Maaş aldığımıza dair de imzaladığımız bordrolarımız hiç olmadı. Hamile olduğum için çalışma şartlarımda biraz düzen istediğimde de itiraz edip istemiyorsan işten çık demişlerdi. İşten çıkarılınca arabulucuya gittim ve çarşamba günü görüşme ayarlandı. Önce İhbar tazminatı, eksik aldığım asgeri ücretleri vb gibi almadığım ücretleri talep etmeyi düşündüm. Şimdi ise işe iade davası daha mı iyi olur diye düşünüyorum. İşyerimin 30 işçi çalıştırıp çalıştırmadığını işe iade şartlarına uygun mu da tam olarak bilmiyorum. İşe iadem kabul olsa bile 2 ay sonra doğum raporu alacağım için ve 4 ay raporlu olacağım için beni işe geri istemezler. Bu durumda bunun tazminatını ve ayrıca ihbar ve dediğim diğer talepleri alabilirim değil mi? Yani benim kafam gerçekten çok karışık ne talep edeceğimi bilmiyorum işin uzamasından ve pahalıya mal olmasından korkuyorum. Yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
 134. Merhaba benim gözlerde ileri derecede görme problemi olduğu halde askerliğe alındım ve iki aylık bir süreçten sonra elverişli olmadığım anlaşıldı Ayrıca boyun ve bel fıtığı da mevcut. .Ben maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum lakin 2 3 avukat ile görüştüm davayı almak istemediler Bu davayı nasıl açıp kazanabiliriz Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 135. Mahkeme ceza davasinin gerekceli kararini kaç gun icinde teblig etmesi gerekir bunun belli bir suresi yokmu bir bucuk aydir hakimin karari imzalamasini bekliyoruz eşim açiga alindi beraat kararinin kesinleşmesi icin teblig gelmesini bekliyoruz ama kalem hakimin meşgul oldugunu soyluyor.

  Cevapla
 136. Merhaba 2011 yılında askerde başka bir asker tarafından 3 kurşunla vuruldum şuan rahatsızlığım devam ediyor ve bundan dolayı askerlik şubesinden sevk aldım ve hastanede muayene oldum bana (A58F03 askerliğe elverişlidir)diye bir heyet raporu verildi bu aşamada ne yapmam gerekiyor bu durumda bana hangi yasal haklar düşer ve hakkımı nasıl nerde arayabilirim

  Cevapla
 137. Kredi kartı borcuma taksit yapıp son taksidi ödeyemedim. İcra ceza mahkemesi ihlal gerekçesiyle dava açmış.5 ay sonrasına duruşma tarihi verildi. Bu tarihe kadar tutuklama olabilirmi? Ne zamana kadar yatırmalıyım ?

  Cevapla
 138. Merhaba
  Bir iş yerinde 2 yıl 11 ay süreyle çalışmaktayım. işe girişim 20 haziran 2015 İlk 2 yıl iznimi kullandım. 3. yılıma ait yıllık iznimi işveren izin hak edeceğim tarih dolmadan zorla izne çıkarıyor. Mesela şubat 2018 de zorla 4 gün yıllık izne çıkarttı. Mayıs ayın dada zorla 10 gün izne çıkartıyor. İş yerinde yıllık izin planı yapılmıyor. işveren izin tarihinini bir hafta kala yada 3 – 4 gün kala işçiye bildiriyor. işçinin rızası alınmıyor. Bu iş yerinde 15 kişi çalışıyor.
  Benim sorum 3. yılıma ait yıllık izin hakkım dolmadan işverenin zorla ve rızam alınmadan izne çıkarması ve yıllık izin planlamasının yapılmamasından dolayı iş akdimi haklı sebep ile fesih edebilirmiyim ?
  Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Cevapla
 139. merhaba adli kontrol şartıyla serbest bırakırdım temmuz ayında 15 gün şehir dışına çıkmam gerekiyor bunun için nereye müracaat etmem gerekir bir de tatile gideceğimi söylesem mazeret sayalarlar mı ? teşekkürler.

  Cevapla
 140. iyi günler ismim yılmaz eşimle şiddetli geçimsizlik yaşıyoruz ben devlet memuruyum bana sürekli arkadaşlarımın yanında hakaret ediyor iş yerimde ailesinin yanında her erde en ufak şeye kavga çıkarıyor yatıyorum niye yatıyon çokmu bok yedin diyor yatmıyorum ne bok yicende yatmıyon diyor her zaman bi kıyaslama sonra halı saha maçına dahi giderken kapıları kilitliyor bazen öyle şeyler yapıyorki vurmak zorunda kalıyorum korkuyorum katil olacam diye anneme gizli mesaj atmış sakın evegelme istemiyom sevmiyom seni diye niye diyom bişey yok ama sevmiyom diyo saten bi defa geldi annem eve devamlı anneme küfür ediyor kendi ailesini üstün görüyor yetiştirme yurdundan çıktım diye yurt köpeği gibi laflar ediyor boşanmak istiyom ama 6 aylık çocuk var gel psikiyatriye gidelim diyom ananı götür diyor napacam boşansam velayeti ona verirler biliyom bide boşan defol çokta umrumda diyo ben alacam nafakaya bakarım diyo ama allah razı olsun sayesinde 2 icram var maaşımda benden gizli hat çıkarmış oda icraya binmiş eşek gibi ödücen diyo

  Cevapla
 141. Merhaba Avukat bey ben bu ayın 11’inde Aracımı sattım noter imzalı Noter tasdikli alım satım kağıdını aldım arabamı sattığım kişi Garanti Bankası hesabından benim Denizbank hesabıma para mı attın Ben de şubeye çekmeye gittim sonra şişedeki bayan paramı hazırladı ve bana veriyordu ki yanimdaki arkadasim millet iddadan cok para kazaniyor dedi,personelde ,buna istinaden benim parama bloke koydu,11 gun oldu,gidiyorum subeye,devlet koydu diyor,yaziyorum bimere ,bunu banka bilir,savciliga gidiyorum,diyor bundan bisey cikmaz ,senin parsna banka bloke koydu,30000 binlira devlet incelemez, en son gittim subeye dun,carsamba belli olur,11 gun surede ben perisan oldum,kartlim patladi,kira veremedim,nisanim olacakti,erteledim,param yandi,evimde yemeye bisey yok,ben arabami sattim nisan ve borclarimi kapatmak icin,ne yapmm gerek bu durumda,elimde belgem var,hos

  Cevapla
 142. merhabalar. idare mahkemesinden adığım red kararına ititraz etmiştim. istinaf da red verdi ve şimdi onu tanıştaya temyize verdim. 27 şubatta verdiğim temyiz davasından sonuç henüz çıkmadı. yasal olarak kaç gün sonra danıştay karar vermek zorundadır bunu merak ediyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 143. Öncelikle sonuç ne olur lütfen cevap yazın. Olay su sekil başından geçti. Sozlesmeli er olarak hakkaride görev yapmaktayim. Çarşı izninde bi yuklumu askerin ısrarı ile tanidigim gittim dediği kanıma girip bayanİ aramamı söyledi. ATM DEN PARA YATİRDİM. KADİN ESC DOLAN DİRİCİLİGİ YAPİP . TELEFONLA DOLANDİRİYORMUS. BU BENİM KANİMA GİREN COCUK. GOREVLİ UZMAN CAVUSA ANLATMİS BUDA . ASTSUBAY CAVUSA SOYLEMİS. BANA SUCUM OLMADİGİNİ SİKAYETCİ OLMAZ İSEM UST YAZİ YAZIP MESLEKTEN ATACAKLARİNİ SOYLEDİLER.ARDİNDAN BENİ BU UZMAN TANİDİK SAVCİ VAR. ONA GİDELİM Bİ SORALİM DİYE . SAVCİLİAGA GOTURDU VE MEGERSEM KATİPİ BANA SAVCİ DİYE YUTTURUP BENİ FUHUSA ARACİLİK SUCUNDAN CEZA LAMAKLA TEHDİT ETMİSTİR. BU NUN UZERİNE UZMAN BANA 4.000 TL VER COZELİM İSİBİ DEYİP PARA ALMİSTİR. ARDİNDAN. BİRLİGİME KATİLDİGİNDA ZORLA PARA İSMTEMİS OLUP MESLEKTEN ATTİRMAKLA UST YAZİ İLE KORKUTMUSTUR.. PARA OLMADİGİNİBSOYLEDİGİMDE NERDEN BULUYASAN BUL DEMİSTİR
  . BENDE TEFECİDEN Mİ BULAYİM DEDİM. BUL DEDİ BENDE TEFECİ BULDUM TEMİNAT İSTİYOR DEDİM. AMA TEFECİ VS YOK. HESABİMDAN ODEDİM. ARDİNDAN MEMLEKETİME GELİP KARİSİ İLE BOSANACAGİNİ SOYLEYİP BENDEN PARA ALDİ . VE ZORLA KREDİ CEKTİRDİ. SONRA BORC ALİYORUM DEYİP . SENET İMZALADİ. VE bana banka talimatı verdi.31 bin tl paramı aldı. Beni oyaladı. Banka dan hic ödeme alamadim ardından yine para istedi. Ben durumu. Kendi komutanlarıma anlattım onlarda hala eksik birşey anlatıyorsun. Yalan beyan söylersen bu sefer ben atarım demeye başladılar. Ben ceza alırmıyım meslekten atilirmiyim. Bu adama ne olur ssaygilar lütfen cevap verin

  Cevapla
 144. Yaklaşık 9 ay önce faturalı hattım üzerine aldığım cihaz faturasının tamamını bir avea bayisinde ödedim. Geçirdiğim trafik kazası sonrası takip edemedim. ödeme yapıldıktan 3 ay sonra filan ödemelerin iptal edildiğini bilgisini verdiler.Bayiye tekrar gittiğimizde kapanmış olduğunu gördük. Hemen cumhuriyet başsavcılığına başvurup şikayette bulunduk. Aveaya durumu anlatan bir dilekçe ile Başsavcılığa verdiğimiz dilekçenin bir kopyasını gönderdik. Bize faturalaın ödendiğini, sonra geri çekildiğini tekrar ödememiz gerektiğini söylediler. Bugün evime ilamsız takipte tebligat geldi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ödediğim faturayı tekrar ödemek istemiyorum. Ödeyecek gücümde yok. Bu durumda ne yapabilirim?

  Cevapla
 145. kolay gelsin

  Bu sabah işyerinde depo sorumlusu olarak çalışan arkadaş tarafından haksız yere (gerizekali,salak,v.s) bütün iş arkadaşlarının ortasında bana hakaret etti ve üzerime yürüdü konu arkadaşların ve kamera kayıtları ile sahitlidir bu konuda ne yapmalıyım

  Cevapla
 146. Merhaba ben farklı kişilerin kredi kartı ile 5-6 kez alışveriş yaptım yaşım 17 şuan 1’inden davam var sizce cezam ne olur ayrıca diğerleride ortaya çıkarsa cezam ne olur?

  Cevapla
 147. Hayırlı geceler
  Bir sorum olacak ti bilgi alma amaçlı
  Evimizin çatısı yandı çocuklar oyun oynarken yakmışlar
  Ev bitişik nizam yan tarafta amcamın çatı katı vardı oda yandı hasarın tamamını benden karsilamami bekliyorlar böyle bı durumda kanunlarimiz ne diyor
  Ben çatıyı yaptırıyorum ama onlar TV klima yer laminant lari gibi şeyleri de benden bekliyorlar
  Şikayetçi olmadılar ama aramıza soğukluk girdi
  Hak yemekte istemiyorum nedir bu işin hakkı
  Bilgilendirirseniz sevinirim
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 148. Merhaba
  Asliye ceza mahkemesi kisa kararina itiraz suresi kacirildi gerekli gerekceli karara itiraz etme hakki varmidir
  Tesekkurler

  Cevapla
 149. para karşılıgı hayat kadınıyla arabada polise yakalandım emniyete ifade verdim serbest bıraktılar
  1 ay sonra mahkeme kağıdı geldi bu mahkeme okuluma ve sicilime yansırmı yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 150. Merhabalar, kurumsal büyük bir firmada müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum ve 4 aylık hamileyim. Hamilelik sürecim riskli ve zorlu geçtiği için sürekli rapor almak zorunda kalıyorum. Şirketin bununla ilgili olarak işten çıkarma gibi bir düşüncesi ya da bana yansıttıkları herhangi bir durum yok ancak, bundan 9 ay önce devamsızlık ve müşterinin yüzüne telefon kapatmaktan dolayı yazılı uyarı almıştım. Yazılı uyarıdan sonra performansımı büyük fark yaratacak şekilde yükselttim ve yazılı uyarı almama neden olan durumları tekrar yapmadım. Hamilelik sürecimde raporlarım fazla olduğu için (tamamı belgelenebilir ve gerçekten özel durumum olduğu için alınan raporlardır) 9 ay önceki yazılı uyarı gerekçe gösterilerek işverenin haklı olarak işten çıkarma durumu söz konusu olur mu? Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  Cevapla
 151. Boşanma için mahkemeye çıktık şartlar istediğim gibi değil avukatım olmadığı için hata yaptım anlaşmslı bpşanma bizimki.gerekçeli karar çıkmadan boşanmak istemiyorum diyebilir miyim ya da itiraz edebilşr miyim yoksa gerekçeli kararı mı beklemeliyim kredili ev almıştı eşim tapusu onda çocuklara tapusunu verwceğini soylrmişti mahkemede tapu belirtilmez mi .tahsis edilecrk yazıldı bu kafama takıldı boşandıktan sonra evi vermicek brnce

  Cevapla
 152. Merhaba. Zamaninda babam kredi alacagi icin prosedür olarak garanti bankasindan beni kefil gostermislerdi ve imza atmistim. Meğer attigim imza genel sözleşmeymis ve babamin bütün borçlarına kefil olmusum bilmeden. Şimdi babama icradan haciz geldi bende kefil göründüğüm icin benimde evime icradan haciz kagidi geldi. Tabi ben evde yoktum esim evrağı almış 4-5 gün önce. Benim ne yapmam gerekiyor bu yükümlülükten kurtulmam icin? Birde benim evime haciz icin gelirlermi? Tesekkurler

  Cevapla
 153. Çocukların kullanıldıgı müstehcen yayınları ülkeye sokma çoğlatma satma nakletme vs vs konusunda mahkemem var . Twitter hesabım kapandı o yüzden hiç bir yazıma ulaşılmıyor sadece fotoğraflar var ve benım bu yüzden ifadem alındı. Twitterda pkklılarla tartısıyordum aşırı kışkırttılar benı bende karşılık verdim . Google görsellere eşek ve pkk yazdıgım fotoğrafları twittera attım sonra videolar falan attım . Hesabım kapandı ve 3 sene sonra bu gün verdiğim ifade sonucunda mahkemem oldugu söylendi . Daha altına yazdıgım yorumlar gözükmüyor . Fotoğrafın birisinde eşek var ve hatırlamıyorum fotoğrafı 2 tane çocuk çıplak eşege hallenıyorlar . Ulan bunu ben mı atmısım dedim . Her neyse bu pkklılara attıgım fotoğrafmıs .3 sene önce olan olay az cok hatırlıyorum fotoğrafta cocukların oldugunu hatırlamıyorum bile . hakıme olayı anlatsam ne olur ? 

  Cevapla
 154. Lütfen yardım edin biri allah rızası için benim hesabim blokeli dedi seninhesabina para yatirsin verirsin dedi 15000 TL bende benim hesabıma gelene parayı alıp verdim karakoldan ifade istediler verdim şahsi tanımıyorum yaşlı biriydi sırf Allah rizasi icin yardim ettim hakimda dava açılacak ben suçsuzum sadece yardım ettim bilmeden dolandirci larin kurbanı oldum acaba ne olcak bana sicilim temiz hiç karakol yozu görmedim yaşım 30 lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 155. benim mahkeme bilir kişi raporuyla hisseli aldığım evim var ev sahipleri sahip oldukları evi komple satıyorlar ben mahkemenin belirlemiş olduğu hissemin tutarını alamazsam karşılığında evi alan kişiye mahkeme tutanaklarıyla dava açabilir miyim.

  Cevapla
 156. benim mahkeme bilir kişi raporuyla hisseli aldığım evim var ev sahipleri sahip oldukları evi komple satıyorlar ben mahkemenin belirlemiş olduğu hissemin tutarını alamazsam karşılığında evi alan kişiye mahkeme tutanaklarıyla dava açabilir miyim. hissemin değeri 160.000 tl bu miktarı alamazsam ne yapmalıyım

  Cevapla
 157. Merhaba, çağrı merkezinde çalışıyorum. Normalde aylık 7 gün iznimiz mevcut bu ay ramazan bayrami mevcut. Bayramda izinli olan temsilcilerin normal sartlarda bayram izni 3 gun 7 gun kendi izni 10 gun izinli olmasi gerekirken sirket bayram hafta sonuna denk geldigi icin kendi izniniz gibi kullandirilacak seklinde bir aciklama yapip sadece bayramin ilk gunu icin bayram izni sayarak bu ay toplamda 10 olmasi gereken izni 8 olarak kullandirtiyorlar bu islem yasal midir resmi olan bu tatili bu sekilde kendi iznimize sayarak degistirebilirler mi ?

  Cevapla
 158. Ben ürün aldım instagramdan gelen ürün istediğim ürün değil bedenide farklı bunu sireye aldığım yere söyledim kabul etmedi beni suçladı hakaret etti bide küfür etti yetmemiş gibi bide ürünün aynı olduğunu söyleyerek yalan söyle hepsi telefonumda vardır yazışmalar var istediğim ürünler hangisi olduğu var hakaretler var küfürler var sizce be yapmalıyım geri vermek istiyorum hakaretlerin hesabını sormak istiyorum

  Cevapla
 159. Iyi günler geçirdiğim ameliyat sebebiyle nisan ayını raporlu geçirdim bir ay rapordan sonra iyileşmedigim için işe devam etmedim haberdar etmedim işyerini onlarda arayıp sormadi bana ihtar çekmişler yanlız işe gitmediğim için az önce sgkya baktım raporlu olduğum halde nisan pirimim hiç yok bigun bile yatmamış sgk böyle biseye hakları var mı simdi size sormak istediğim ne yapabilirim bu arada dokuz on aydır orda çalışıyom

  Cevapla
 160. Bi arac aldim cuma gunu expert normal dedi üflemesi az dedi iskillenip baska usta be reno servisine goturdim 3.4 gjn sonra motorun motor istio dediler efki eski sahibi geri almio expert ben 24 saat icin gecerlikm dio 5 gun icin 7 bin tl motor yaptirilmaya mecbur mu kaldim

  Cevapla
 161. Herkese kolay gelsin.simdiden teşekkürler
  Eşime eski eşi ortak oğulları için nafaka arttırın davası açmış.gecen sene eylül ayında nafaka davası görülmüştü.karar cikali 1 sene dahi olmadi.simdi ise 250 olan nafakayı 750 olarak arttırmak istiyor karşı taraf.babamin kiracı olarak işlettiği kahvehaneyi eşimin olduğunu iddaa ediyorlar.fakat ne ne araba ne dr herhangi bir mülkü yoktur.asgari ücretle fabrikada işçi olarak çalışıyor.evimiz kira ve bir kızımız var 1.sınıfa giden.sizlere sorum bu davayı kazanabilirler mi?? Eşimin 2 hafta içinde itiraz etmesi gerekiyor nasıl bir yol izlemeli.

  Cevapla
 162. Merhaba
  Istanbul bagdat cad. Bir guzellik merkezi ile 8 seans lazer epilasyon merkezi ile sozlesmesiz anlastim. Ucreti kredi karti taksitle odedim. Sadece 1 seans hizmet aldim ve memnun kalmadigim icin hemen ertesi gun iade talep ettim. 2 taksidi iade aldim fakat kalan ucreti iade etmiyorlar, telefonlarima cikmiyorlar. Hizmet almadigim icin ucreti iade istiyorum. Hukuki olarak ne yapabilirim? Yardimlarinizi rica ederim

  Cevapla
 163. Merhaba
  2006 da Annem ile Babam birbirlerine kefil olarak beyaz eşya mağazasından alışveriş yapıyolar. Avukatın dediğine göre 2008 de süreç başlıyor. Bir kısım ödeme yapılmış fakat hepsi ödenmemiş. 2012 de arama yapılıyor icra olacak diye. Babam kendi borcundan bir kısım ödeme yapıp ödemeyi yine kesiyor. Daha sonrasında 2016 da tekrar arama yapılıyor ve borç yapılandırılarak ödeme yapılmaya başlıyor. Şuan Babam ın borcunun 3 taksiti kaldı ve Annem i arıyolar sizinde borcunuz var diye. Telafuz edilen rakam 13 bin tl ana borç ise 4 bin diye söyleniyor. Daha önceden Annem e hiç ulaşılmamış sadece Babam la konuşulmuş. İlk defa 2018 de Annem e ulaşıyolar. Annem ile Babam 2009 senesinden ayrılmışlardı. İkisininde borcunu sadece Babam ile konuşarak süreç ilerletebilirler mi? Ve bu borçlanma , icra ne kadar mantıklı olabilirliği var mı?

  Cevapla
 164. Merhaba ben hem turk hem azeri vatandasiyim. Turkiyede evliyim 4 yasinda bir oglum var. Simdi azerbaycandayim. ve bosammak istiyorum. Turkiyeye gelme imkanim yok burdan dava acip bosana bilirmiyim. Ve oglumun velayeti nasil olucak? Babasi velayeti isteye bilir oglum orda dogdu ama buranin vatandasi sayilir sadece kimligini cikarmam lazim. Oglumun velayetini babaya verme durumu ola bilirmi o zaman lutfen bana yardimci olun. tesekkurler.

  Cevapla
 165. Merhaba anneannemin Giresun’da fındık bahçeleri var anneannem 15 gün önce vefat etti bizde öğrendikki 12 sene önce tapu kadastro gelmiş dayimlar kafalarına göre yerleri kendi üzerine yazdırmış annemler 6 kardeş şimdi annem dava açsa hak talep edebilir mi

  Cevapla
 166. Merhaba ben Gülcan 22 yaşındayım bekarım Babam bizi ben 14 yaşndayken terk etti . Ben babam bizi herkettiginden sonra 2 kere yanına gittim oda zorla gelicem dedim de istemeyerek kabul etti ilk yok falan dedi ama bn dinlemedim çünki çok özlemiştim ve iki seferde bizi kovdular misafir misafiri sevmez dediler bende biz misafirmiyiz dedim bide kahvaltılkları saklıyarak resmen yemek vermiyerek istenmedigimizi gösterdiler ikinci gitmemizde hatta babam ablamla benim suratma dahi bakmadı konuşmadı bizimle biz istanbuldan adanaya gidiyoruz adam tenezül edip suratmıza bakmyo ve bizim yol paramız yok dedik benimde yok dedi bizi oyle gonderdi karısıda bizimle bindi trene ve para verdi onlardan alın biz ayrıyız dedi allahtan kenara para atmıştk zor zamanlar icin her neyse uzattım kusura bakmıyın . Babam annemi bn 10 yaşlarndan beri aldatyomus biz babamın yanina giderek telefon tarihinden ogrendik fotograf tarihlerinden annemle babam 7 sene oldu boşanalı ve boşanırken çocukların velayetinide istemiyorum nafaka öderim elime geçtikçe diyerek annemin güvenmesini sağlamış ve bir tanede arsamız vardı onuda vericem diyerek kandırmış ve ne arsayı verdi nede başka birşey ayrıca bosandktan sonra isterinden 40 milyar tahminat alarak gitti ve o kadına düğün yaptı bize hic bir sekilde para gondermedi ve ben babama bir mektup yazmıştım çok güzel bi mektup ama göndermedim tabi bunu ablam babama fotokopisini çekim gizlice veriyo başlıkta tüm babalara sesleriyorum benim artık bir mektum yazabilcek bir babam yok diye onu okumuz ve bu mektubu bana yazmamış diyerek bi pişkinlik içine girerek cevap vermiş derdimi anlattım resmen size kusura bakmayın . İşte ve ben bu adama maddi manevi nafaka tazminat ne sekilde dava açılırsa açmak istiyorum ve size danışmak istedim bana yardım edin.

  Cevapla
 167. 10 yil once bir yabanci ulkede calisirken o ulkenin bankasindan kredi cektim, ve bir sure odeme yaptiktan sonra isimi kayip ettim, ve o ukeden ayrilip TR dondum. simdi kredi aldigim banka 2018 yilinda TR bir bankayi satin aldi.
  bu durumda benim bu yeni yapilanmada ne gibi hukuki sorumluluklarla karsi karsiya gelebilirim ?, banka nin beni TR bulmasi durumunda ( ki zor bir ihtimal burda benim ne TC numarami biliyor, nede adresimi ) . varsayalim buldu, ne olabilir

  Cevapla
 168. İyi günler Ben bir operatörde yaklaşık 1 ay faturalı hat kullandım Daha sonrasında tekrar faturasız hatta geçtim son faturamı cayma bedeli ile beraber ödedim Ve elimde dekontu mevcut bugün hattıma ait 63 TL borç gözüktü hattım yasal takibe girdi beni yönlendirdik leri avukatlık bürosuna dekontu göndersem olur mu o borcu ödemek zorunda mıyım teşekkür ederim

  Cevapla
 169. Merhaba 20 yaşında üniversite öğrencisiyim.Babamın temizlik hastalığı var bizi yıllardır perişan ediyor özellikle annemi.İki kardeşim bir de abim var 26 yaşında bu evlilikten çok rahatsızız.Sadece babam istemiyor boşanmayı.Biz de boşandıktan sonra geçim sıkıntısı ve babamın bizi rahatsız etmesinden endişe duyuyoruz.Boşanma davalarında maddiyat paylaşımı nasıl oluyor ve babamın bizi rahatsız etmesini nasıl önleyebiliriz?

  Cevapla
 170. ben munzur unıversıtesınde su urunlerı teknıkerı olarak gorev yapmaktayım kadrom pertek ilcesınde oldugu halde 13 b ile tunceli merkeze görevlendırıldım YOK kanunununa gore tekrar kadromun esas oldugu yere donebılırmıyım bununla ılgılı bılgı edınmek ıstıyorum saygılarımla

  Cevapla
 171. skolemenoglu tarafından soruldu
  8.10.2016 Önce isimden istifa ettirildim 10.10.2016 tarihinde feto nedeniyle alakasız bir soruşturma acildi hakkımda ve gözaltına alındım.suç wi-fi üzerinden bylock kullanilmasiydi ne olduğunu idrak edemedim ve ben değildim.1 gün gözaltından sora serbest bırakıldım denetim yasağı da 6 ay sonra kaldırıldı bu esnada 01.10.2017 de çalıştığım is yerine farklı bi isci kadrosuna mülakata girdim ve mülakatı asil kazandım.soruşturma sürüyordu.aradan 11 ay geçtikten sonra daha yeni benim olmadigim farkedildi ve aklandım.
  Takipsizlik ve kovuşturmaya yer olmadığı kararı geldi.bakanlığa atandığım is ne oldu sordum ve bana yerin dolduruldu denildi ne yapabilirim.evraklarımı eksiksiz teslim edip başlatılmak için resmi başvuru yapmıştım fakat 11 ay geçti hukuksal olarak ne yapmalıyım

  Cevapla
 172. Merhabalar, kurumsal bir işletmede 09.02.2017 tarihinden itibaren FT Ekip Üyesi olarak çalışmaktayım. 01.05.2018 tarihinde işi bırakacağımı söyledim. İşletme müdürüm tarafından bana 2 hafta ihbar süresini boyunca çalışmaya devam edeceğimi söyledi bu konuşmanın üzerinde 2 gün sonra tekrar bir konuştuk işletme müdürüm ay sonuna kadar kalmamı çalışmaya devam etmemi istedi işletmede eleman eksikliği olduğu için. 31.05.2018 tarihi itibariyle istifamı veriyorum. İşletmede kösemle olduğum için 4 haftalık ihbar tazminatını alabilir miyim ?

  Cevapla
 173. Merhabalar 27.6.2017 tarihinde bir olay yaşadim pazarda kadin cantasini cocugumun basina carpti uyardim ve bana bagirmaya hakaretler etmeye basladi bu tabi bi 10 15 dakika surdu en sonunda suratima tukurup uzerime yururken onu ittim ve dusup parmagini kirdi fakat bu olaydan yaklasik 1 sene ol asina ragmen yeni tebligat geldi ve tazminat davasi acmis bana ve yalan ifade vermis benim nasil bi yol izlemem lazim itiraz edicem davada acmayi dusunuyorum birde cocugumu o gunden sonra degisen hareketleri ve gece dis gicirtmalari oluyo bunun icin hastaneden rapormu almam gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla
  • Bendede nıhayı karar kaydedıldı yazıyordu şimdi gerekceli karar yazıldı dıyor mahkeme karar vermiş anlamındaymıs nihayi karar demek

   Cevapla
 174. Merhaba bana evlenirken yapılan altınlar yapılmadığı gibi düğünde takılanlar da elimden alındı dava açıp kazanabilir miyim

  Cevapla
  • Düğünde takılan altınların kız tarafına olduğunu kabul ediyor Yargıtay. Ziynet eşyası talepli alacak davası açabilirsiniz.

   Cevapla
 175. 17 yasıma yenı gırdım nısanlımla evlenmek ıstıyorum 6 ay once babamı kaybetım vefat ettı velayet babamdaydı öldügu ıcın velayet anneme kaldı fakat annem bızımle yasamıyor nerde oldugunu bılmıyoruz halam bızımle ılgılenıyor velayet davası actık 25 eylulde nasıl bır yol ızlemelıyım kendım bısey yapabılırmıyım evlenmek ıcın ve bende acıl koruma kararı var o bu evlılık olayına bı etkısı olurmu merak edıyorum ne gıbı yol ızlemelıyım haber beklıyorum

  Cevapla
 176. Kira sözleşmem başlamasına ragmen hatda üzerinden bir ay gecti.Ev sahibinin eve doğal gaz su elk gec baglatmamasi nedeniyle eve taşinamadim Ev için bir aylik pesinat birde depozito verdim şimdi ev hazir ama eve girdigim gibi kira vermek zorunda kaliyorum yani ev hazir olnadan evi bana kiraya vermiş eve giremeden kiram basladi bunun için ne yapabilirim

  Cevapla
  • 1 aylık kirayı ödemeyin, dava açarsa aboneliklerin geç başlatıldığını sözleşmeleri ibraz ederek kanıtlarsınız.

   Cevapla
 177. Merhaba benım bir sorum olucaktı.. Hakkımda acılan bir dava vardı sanık olarak 3.asliye ceza mahkemesındeydı mahkeme görevsizlik kararı vererek nobetcı agır cezaya gonderılmesıne karar verdı.. Şimdi benım yapmam gereken ne acaba nobetcı mahkemeye ulastıgında dosya hemen karar veriyormu yoksa oda günmü vericek.. Not. Ben mahkemeye katılmadım mazeret dilekçesi gönderdim mazeretimi kabuş etmişler.. İş yeri ımza surkusü olan belge sundum yurtdısı calısmasına katılcagım ıckn..

  Cevapla
 178. Ankarada termal hotel de bir devremülk satışı için 25.05.2018 de sözleşme imzaladım. 3000 tl nakit geri kalani 36 ay elden taksitle ödememiz içinde ödeme planı yapıldı.senetleri imzaladım. Fakat şimdi vazgeçtim ve cayma hakkımı kullanmak istiyorum. Sozlesmede cayma hakkımı kullanırsam 3500tl ceza ödemem gerektiği yazıyordu. Ne yapmalıyım ceza öder miyim ya da senetleri ve ödediğim parayı geri alabilirmiyim

  Cevapla
 179. Merhaba
  3 aydır bir diyetistenin yanında asistan olarak çalışıyorum.Yemek düzensiz çıkış saati düzensiz.Düzensiz yaşam şeklinden ve Manevi olarak çok yoruldum yıprandım anlaşamıyorum kendisiyle . Ayrılmak istediğimi söyleyeceğim fakat yazılı bir bildirgeyi nasıl hazırlamalıyım ? Kendisine mi yoksa muhasebeciye mi vermeliyim ? Burası benim ilk işim ve bende onun ilk sigortalı çalışanıyım . İşe başladığımda herhangi bişeye hatta hiçbişeye imza atmadım tc no ile sigortamı başlattı bana bilgi vermeden imzam olmadan bir sözleşme yapamaz değil mi ? Bunu da merak ediyorum . Ne ona ne de muhasebecisine güvenmiyorum .
  Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Teşekkürler

  Cevapla
 180. merhabalar. ben bir eve taşındım kiralayan ev sahibi değilmiş. gerçek ev sahibi kaymakamlığa işgalci diye başvuruda bulundu ancak işgalci olmadğımıza karar verildi. ardından tehdit edildik savcılığa şikayet ettik. Ancak Şubat ayında Kiraya veren bizi icraya verdi. İtiraz ettik. Gerçek ev sahibide aynı aylardan icra açmış ve baktığımızda Kontrat Sahte.. Daha yeni dikkatimizi çekti Evi kiralayan ilk icra açtıklarında mahkemeye verdikleri o kontratta sahte. aradan 3 ay geçti biz ilk icrada ki kontratın sahte olduğunu yeni anladık… Şimdi Biz nasıl bir suçlama yapabilriz. bu admbalar birleşip Bizim gerçek kontratı yalanlayabilirler. Lütfen yardım edin. Hem İcraları durdurup hem Sahte kontrattan nasıl bir şikayette bulunabilirim

  Cevapla
 181. İyi günler, sorum şu, savcılık tarafından dinlenen bir kişi, suç işlenen olayda yoksa, yani tanık veya şahit değilse, onun telefon konuşmalarında birinden duyduğunu veya bildiğini beyan etmesi ve olayı başkasına anlatması delil olarak sunulabilir mi? Dinlenen makam açısından değerli olur mu? Tanık veya şahit olmayan kişinin doğru veya yalan söylediği belli değildir ki? Delil olarak sunulabilir mi? Teşekkür ederim

  Cevapla
 182. İyi günler babası ölmüş ama SGK yada bağkur gibi herhangi bir kuruluştan emekli olmayan kız çocukları yetim maaşı alabilir mi?

  Cevapla
   • Bir suç hakkında, olayda olmayan yani tanık olmayan birinin suç hakkında verdiği beyan veya telefon dinlemesine takılıp bir başkasına anlattığı beyan, kayıta alınır mı? İspat niteliği veya delil niteliği taşır mı? Kişi bir yerden duymuş veya uydurmuş. Bu kaale alınabilir mi?

    Cevapla
 183. Sn Avukat bey.Bir arkadaşım yasadışı bahis sitesine para yatırmış.Ama banka işlem detaylarında bir kurumdan yurt dışı alışveriş yapmış gibi gözüküyor ve her türlü sanal pos bilgisi ve güvenlik bilgisi mevcut.Her bu kurumdan alışveriş yapmış gibi gözüken suçlu mu kabul edilir?Ilk önce bu kurumun bahis şirketiyle ilişkinin tespit edilmesi gerekmez mi?Herhangi bi bahis aracisina eft ya da havale yok sadece para yatirdiginda yurt dışından alışveriş yapmış gozukuyor.Bu banka için şüpheli bi işlem kabul edilir mi?Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.E-mailden cevap verirseniz sevinirim.Sag olun…

  Cevapla
 184. iyi günler, evimin yanında kastı olara son ses müzik acıyorlar ve iş çalışması var bununla ilgili ne yapabilirim.

  Cevapla
 185. Merhabalar, ben özel bir okulda öğretmenim. Şuanki okulumla 1 yıllık sözleşme imzalamıştık. Sözleşme süremiz 30 Ağustosta doluyor ama ben okulumdan memnun kalmadım ve gelecek dönem için başka bir kurumla anlaştım. Diğer kurumla yaptığım sözleşme 1 Eylülde başlıyor. Okuldan ayrılacağımı ise Nisan ayında kurucuya sözlü olarak ifade ettim. Sorum şu ki şuanki okulum bana yaz maaşı vermemek için ya benden istifa isteyecek ya da nasılsa yazın çalışmayacaksınız diyerek düşük bir ödeme teklif edecek. Ben ise yazın maaşımın tamamını almak istiyorum. Okulum beni yaz döneminde okulda hiçbir iş yokken çalışmaya zorlayabilir mi? Başka bir kurumla sözleşme yaptığım için beni tazminat ödemeden işten çıkarabilir mi? Bu konudaki haklarım nelerdir, neler yapabilirim? Teşekkürler.

  Cevapla
 186. öncelikle merhabalar benim sorum şu 10 sene evvel bir borcum vardı ve alacaklım beni icraya vermişti. Ben borcumu ödeyemedim. Geçen ay e-devletten baktığımda dosya tekrar açıldığını gördüm. Alacaklıyla görüştüğümde benim haberim yok dedi. Neyse uzatmayayım Alacaklım tüm alacaklarından feragat ettiğine dair bir dilekçe yazdı ve icra dairesine verdi. Bende 100 lira civarında bir harç yatırdım Alacaklım’la aynı şehirde olmadığımız için davaya konu olan senedimi o aldı fakat bana vermedi. Senet onda kaldı , Acaba bu senetle beni tekrar icraya verebilir mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 187. Merhaba ihtiyati terbir karari alinmasi icin benim bir miktar para ödemem gerekiyor mu yani dosya masrafi falan ??

  Cevapla
 188. Avukat bey Selamın aleyküm
  Bir istiramim olucakti
  acemi birliğini. Bitirdim usta birligime gittim izine geldim.birdaha geri gitmedim yaklaşık 7.8.aydır Firarim
  istanbulda usta birligim
  en.sonunda dava açılmış adıma
  istanbul anadolu 3 asliye ceza mahkesinde 11 ayda mahkemem var Hapis cezası. Alirmiyim yada ne olur beni bilgilendirirmisiniz rica etsem

  Cevapla
 189. merhaba açık cezaevinde bulunan kardeşimi whatsap grubu nedeniyle tekrar kapalı cezaevine aldılar. yasaklılık kurallara aykırı davranmada savcı dosyaya takipsizlik kararı vermiş. yeniden açık cezaeviine çıkma imkanı varmıdır? nasıl bir yol izlemeliyiz yardımlarınızı rica ederim.
  teşekkürler.

  Cevapla
 190. Cimer yoluyla cumhurbaskanina hakaretten sikayet edildim suclama delil yetersizliginden dustu bu sahisa karai dava acabilirmiyim iftira attigi icin maddi manevi dava acabiliyormuyum

  Cevapla
 191. Merhabalar,

  25.05.2018 tarihinde astropay almak için siteye girmiş olup ödeme içşn hesap numarası istedim ancak parayı hesaplarına atınca hem iletişim numarasını kapattılar hem canlı sohbeti kapattılar. Sadece adama ait yaptığım havalenin dekontu duruyor paramı nasıl alabilir. Konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 192. Merhaba
  Facebook üzerinden tıkladığım bir reklam sonucu bilgilerim çalındı ve hesabımdan yüklü bir miktar para çalındı hesap boşalana kadar da banka bilgilendirme yapmadı ne yapabilirim giden paramı geri alabilirmiyim.
  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 193. 15 yaşındayım. Annemle babam boşandı. Velayetim annemde, anneannemgilde kalıyoruz ve ondan geçiniyoruz yani bize o bakıyor. Babamın benim geçimim için bir miktar para yani nafaka vermesi gerek ama vermiyor. Bu durumdan çoğu zaman harçlığım dahi olmuyor. Annem de isteme taraftarı değil çünkü bir şey yapar diye korkuyor. Bu parayı kendim için ben istemek istiyorum. Eğer vermezse bunun bir cezası var mı? Söylediğiniz şeyleri ss alıp atacağım ona. Yardım edin lütfen.

  Cevapla
  • Mahkeme size nafaka vermesine hükmetmişse icra takibinde bulunabilirsiniz. Ayrıca icra ceza mahkemesine suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ödemezse tazyik hapsi alır.

   Cevapla
 194. Merhaba benim iş mahkemem vardı kazandım temyize yollandı ve sonrasında avukatım icra davası açmış 3 gün sonrada karşı taraf bana icra davası açmış ne için ? Ve nasıl bir yol izlemeliyim kendi avukatımdan hiç bir şekilde bilgi alamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
 195. Kiracı 8 aydır kira vermiyor kontratı da temmuz 20 de doluyor kontrat bitiminde kiracıyı evden çıkarmak mümkün müdür? yoksa icraya vermemiz gerekir mi?

  Cevapla
 196. Bir iş yerinde engelli kadrosunda çalışıyorum haziran ayında emekli olacağım fakat tekrar aynı iş yerinde çalışmak istiyorum. kabul ederler mi etmeseler bile hukuki hakkım var mı dava açabilir miyim?

  Cevapla
 197. iş yerime haciz gelmiş fakat patronum bununla uğraşamayacağını ve benim ödeme yapmam gerektiğini söyledi mebla 11,600 bende avukatla konuştum taahüt imzalamamı söyledi fakat taahütün sonuçlarını bildiğim için imzalamak istemiyorum lütfen yardımcı olun başka ne yapılabilir

  Cevapla
 198. Merhaba 1 yıldan az hapis cezam 5 yıl hükmün açıklanması geriye bırakıldı diyerek ertelendi. Milli Savunma Bakanlığı kişi güvenlik belgesi alırken bir engel teşkil eder mi? Ek olarak HAGB ye itiraz edip 5 yıl süreyi kısaltmak mümkün müdür? Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 199. Eşim kızımı göstermediği in dilekçe ile başvurdum ve görüşme zamanları belirlendi ancak görüşme günümde ve bayramda eşimin burada olmayacağını söyleyerek mazeret dilekçesi yazacakmış bu dilekçe ile benim görüşme hakkım kaybolur mu ve icraya başvurmak gerekir mi acil cevap yazarmısınız

  Cevapla
 200. merhabalar 6 7 ay önce başımdan tatsız bir olay geçti 3 4 kişi sopalarla bana saldırdı biride o esnada cebimden telefonumu aldı beni bayaa bir dövdüler hertarafım kan revan oldu kafama dikiş falan attılar olay esnasında ben bir anlık sinirle şeytana uyup evden silah getirip gittim rastgele ateş ettim içlerinden biri düştü ben vurdum sandım meğerse onlar bana sopa fırlatırken yanlışlıkla arkadaşlarına değmiş yani ben kimseyi yaralamadım ama sonradan öğrendim adamın yere düştüğünü görenler polisi aramış polisede arkadaşımızın kafasına mermi geldi demişler polisler 2 saat içinde buldu beni 1 gün nezarette kaldıktan sonra ertesi gün savcılığa gittim savcı benim kimseyi yaralamadığımı biliyormuş bende savcıya onların bana fırlattığı sopa değmiştir dedim zaten dikiş izlerimi falan gördü telefonumuda aldıklarını söyledim bana 3 ay denetim verip yolladı silahla ateş ettim ve ruhsatsız silah bulundurduğum için denetim biteli çok oldu bir gelişme olmadı alenen gasp ettiklerini söyledim ama onlara hiç birşey olmadı bana ceza falan gelirmi acaba?

  Cevapla
 201. İyi günler bi sorum olacakti bosanma davam bitti nafaka ve tazminatsiz olarak istinaf mahkemelerine başvurdum nafaka ve tazminat için dosya istinaftayken bosanma karari gerçekleşmiş olurmu karsi taraf kimlik değiştirilebilir yeni bi evlilik yapabilirmi

  Cevapla
 202. efendim benim abim nitelikli cinsel istismardan yargılanıyor ama biz abimin suçsuz olduğu kanatindeyiz 7 yasındaki 2 tane kızına cinsel organına parmağını sokuyormuş ancak doktor raporu temiz gelmiş ve vucutta herhangi bir darp ve cebir izi yok diyor ama abim hala tutuklu abimin olaylardan önce eşiyle bir takım tartışmaları oldu abimi bu olayla sucladı ve abimin eşi ve cocukları kadın sığınma evindeler ve kadın bize yegenimizi göstermiyor ama abim hakkındada kesinleşmiş ceza yok nesıl bir yol izlememizi onerirsiniz ve cocuklar annenın yanında her gün cocukların beynini yıkıyorr ve mahkemede nasıl doğruyu söylerler anne cocuklarına hep aliştırıyor

  Cevapla
 203. Selamünaleyküm, işten çıkarıldım tazminat için avuklık bürosuna gittim orda bi arabulucuda vardı, verilen miktarın dışında alamadığım mesai ücretlerim vardı, ancak arabulucu seyirci gibi izledi, haklısın ama vermezler dedi. Ve mecbur kaldım üzülerek verilen rakamı mecburen kabul ettim ama çok üzgünüm hakkım olanı vermediler, ve arabulucu evraklarını ayarladı imzaladım, ama şimdi bu arabulucunun kararına itiraz edebilirmiyim

  Cevapla
 204. merabalar. evimizde 7 yıldır oturmakta olan amcamın ogluna evden cıkmasını söyledigimizde cıkmayacagını söyledi. 7 yıldır kira ödemedi. ev bizim arsamız üzerine kurulu fakat önceden babaannem kalıyordu. o vefat ettikten sonra biz de amcamın ogluna oraya gecebilecegini söyledik simdi cıkmasını istiyoruz fakat ısrarla cıkmayıp evde hakkı oldugunu iddia ediyor. evin tapusu bizim üzerimize bizim onu cıkarma hakkımız vardır degil mi?

  Cevapla
 205. Merabalar. Babaannem vefat edince kuzenim yeni evlendiği için babaannemin kaldığı evde kalmaya başladı 7 yıldır orda kalıyor ve ev bizim üstümüze kayıtlı olan arsanın üzerinde yani hukuken ev bizim fakat 7 yıldır kira ödemiyor ve evden çıkmasını istediğinizde de evde hakkı olduğunu bu yüzden çıkmayacağını söylüyor bu konuda bizim hukuki hakkımız nedir?

  Cevapla
 206. Eger bir kisi kocasi onu dovdugu icin polise sikayette bulunmussa ve sonra sikayetini geri cekmisse sonra ayni nedenden bosanma davasi acabilir mi

  Cevapla
  • Şikayeti geri ekmeniz aleyhinize kullanılır karşı tarafça, şiddet devam ediyorsa tabi ki açabilirsiniz.

   Cevapla
 207. BENİM ARSAM İÇİN TAPUM DA BELİRTİLEN ALAN 1800 METREKAREDİR ANCAK TAPU KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜNÜN DÜZENLEME POLİTİKASI ALTINDA YAPTIĞI ÖLÇÜMDE YERİM 500 METREKARE EKSİK ÇIKMIŞTIR TAPU KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜNÜN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA GÖRE HERKES YENİ YAPILAN ÖLÇÜM ALANLARINDA KALSIN DENİLMİŞTİR BENİM BU KARAR İTİRAZ YAPMAM İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKLİDİR.

  Cevapla
 208. İyi günler,Temmuz 2015 tarihinden itibaren belediyede çalışıyorum 27 Nisanda işten çıkarıldım.oysa o gün raporluydum.Sonra 6 Mayıs da tekrar ise geri işe alındım.Calismaya basladim ama Girişimi yapmamislar ve ben bunu 29 Mayisda öğredim.kazanılan haklarım ve tazminatım yanar mi geri alabilir miyim Teşekkürler

  Cevapla
  • İşten çıkış gerekçeniz nedir, anlayamadım. Hiç bir gerekçe yokken iş veren çıkışınızı yaptıysa tazminat alırsınız.

   Cevapla
 209. 8 yıl önce çalıştığım işverene tazminat davası açtım hala sonuç alamadım sürekli erteleniyor ne yapmam gerekir bu kadar uzun sürmesi normal bir durum mu?

  Cevapla
 210. iyi çalışmalar nişanlılık döneminde karşı taraf bir anda ayrıldı haliyle mobilyalar beyaz eşyalar düğün salonu hatta karşı tarafın aldıgı ceyizler benim sahip oldugum eve getirildi şimdi karşı taraf ceyizlerini istiyor bende dava acacagımı bunun bir kanıt oldugunu kendisine belirttim ayrılıktan sonra tlf görüştüğümde ceyiz aldıgı yerlere gidip aldıklarını iade etmek istemiş bende vermediğim için edemedi ailem bu durumda cok yıpranda sağlık sorunları yaşadı o süreçte aradığımda dua et aileme bişey olmasın dedim o da dava acarsan beni tehdit etti derim dava acarım diye tehdit eyor bu söylemler benden ayrıldıktan sonra yaşanan sözlerdir tüm eşyaların faturaları bende yaptıgım harcamalar verdiğim kaporalar hatta düğün salonundaki sözleşmeyi kendi elleriyle yazdı ben ve mekan sahibi imzaladık yardımınızı bekliyorum iyi günler

  Cevapla
 211. merhaba çalıştığım firmaya adıma haciz kağıdı geldi maaşımın 4 te 1 ini talep ediyorlar fakat firmam bu işlemdeki personelle çalışmak istemiyor.bende avukatla konuştum ve taahüt imzalayıp üzerime alabileceğimi söyledi fakat taahütün sonuçlarını bildiğim için kabul etmek istemedim başka ne yapabilirim taahütsüz bir yolu yokmu bunun mebla 11,600 lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 212. İyi günler bundan altı ay önce çevirmede az miktarda esrar çıktı aracta 1 yıl denetim 5 yıl erteleme verdi savcı benim üstümde bulunduğu gerekçesiyle bende itiraz ettim üzerimde bulunmadı araçta bulundu diye idrar testimdede bişey çıkmayınca dosya kapandı biz ifademizde kimden alındığını söylememiştik zaten satıcı gözetimdeymiş bizi orda görüp çevirmişler sonrasında bugün diğer arkadaşlarımı tekrar ifadeye çağırmışlar satıcı yakalanmış mahkemesi varmış teşhiş ve ifadeyi düzeltmek için ve satıcıyla benim iletişime geçtiğim mesajlar göstermişler ben askerde olduğum için kimse aramadı ifade için benim mesajlarım olduğu için tekrar ceza almam söz konusu mu yardımcı olursanız sevinirim çukurcada askerim kafayı yemek üzereyim 🙁

  Cevapla
 213. Merhaba
  Benim oğlum ameliyat oldu beline platin takıldı ve ameliyattan sonra mesane ve bağırsak felci teşhisi kondu biz devlet hastanesine dava açmayı düşünüyoruz fakat ameliyattan önce imzaladığımız kağıtlar bu davaya engel olurmu
  Şimdiden teşekkürleeer…

  Cevapla
  • Açıkça hekimin kusuru mevcutsa imzaladığınız şeylerin bir önemi yok. Hekimin kusuru olup olmadığını mahkeme belirleyecek. Sitemizdeki bununla ilgili malpraktis konulu yazıları okumanızı tavsiye ederim.

   Cevapla
 214. Feto teror orgutune sempati suçundan 25 ay ceza aldim istinafa gonderdim onaylanirsa yatari ne kadar ne kadar i kapalı ne kadar açık ta birde onaylanirsa hemen aliyorlar mi yoksa tebligat gelip belli bir süre veriliyor mu Allah rızası için bilgi verir misiniz

  Cevapla
 215. İyi günler kolay gelsin diplomasi soyisim değiştirme hakkında Bilgi almak istiyordum böyle bir hakkım var mı yada kaybettim diplomamı diyerekten dilekçe ile soyismimle ibrazla çıkarabiliyor muyum acaba teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Cevapla
 216. Merhaba; kamuda sözleşmeli bilişim personeli. Sözleşmemde “İlgili sözleşme dönemi içerisinde en az onbeş gün önceden bildirimde bulunmak suretiyle sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir…
  Kendisi tarafından tek taraflı feshedilmesi durumunda fesih tarihinden sözleşmenin bitiş tarihine kadar olan sürenin(kıst ay, tam ay sayılır) aylık brüt sözleşme ücretiyle çarpımı sonucu bulunacak tutar, ilgili tarafından tazminat olarak ödenir. Bu tazminat, aylık brüt sözleşme ücretinin üç katından az olamaz.”

  Yukardaki sözleşme kapsamında örneğin ağustos ayında istifa eden birisi 5*Brüt ücret tazminat ödemek zorunda olur mu?
  Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi 30.05.2002 tarih, 2002/1228 E. ve 2002/9321 K. kararına göre işçi aleyhine cezai şartlar geçerli değildir kapsamında değerlendiriebilinir mi?
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 217. 2016 yılında lise okurken bir hastanede yaptigim yaz stajımın maaşını alamadim almak icin neyapmam gerekir

  Cevapla
 218. Merhabalar benim kredi kartını eski işyerimi amirim bana haber vermeden kuryeden alıp harcama yapmış ben bunu bankaya maaş çekmeye gidince maaşına bankanın kredi kartı borcunuz var demesiyle öğrendim ve şahsi asliye mahkemesine verdım mahkemeye elindeki kamera görüntüleri bankaların atmlerinden görüntüleri sundum harcadığı dekeontları semt semt nerede ne harcamış bankadan alıp sundum şahıs mahkemelere gelmiyor bende alacağım için haciz kararı cıkarttırmak istiyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Ceza davası mı açtınız tazminat davası mı ? Tazminat davası açmanız gerekiyor, mahkeme karar verdikten sonra icra takibi başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 219. Merhabalar ben daha alkollü araç kullanmaktan yozgat yer köyde ehliyetimi 6 ay kaptrdm ve her hangi bir mahkeme olmadı bunun üzerine 2017 aralık ayında ankarada bi daha yakalandm ve 2 yıl ehliyetim alındı mahkemeye çıktım ceza vermedi HAGB kararına uymamışsn denildi ve yerköy adliyesi HAGB kararına uyulmaması diye bi dosya açılmış hakkımda 02.10.2018 tarihine gün verilmiş ne gibi sonuçlarla karşılaşabilirim HAGB kararının verilmesinden benim haberim yok.

  Cevapla
 220. BAĞKUR BORCUM OLDUĞU İÇİN ÖZEL BİR HASTANEDE KÜÇÜK OPRERASYONLAR GEÇİRDİM BAŞKA BİR ARKADASIMIN TC Sİ İLE BU KONUYU YENİ BOŞANDIĞIM ESKİ EŞİM BİMERDEN İHBAR ETMİŞ BANA ZARAR VERMEK İÇİN BU KONU İLE İLGİLİ KARAKOLDAN ÇAĞRILARAK İFADEM ALINDI TC SINI KULLANDIĞIM ARKADASIMIN DA İFADSİ ALINMIŞ O ŞİKAYETÇİ OLMAMIS BU KONUDA EN KÖTÜ NE GELEBNİLİR BAŞIMA

  Cevapla
 221. merhaba,

  kardeşimin eşi mayıs ayında ikiz bebeklerini doğum yapmak üzere hamileliği boyunca kontrole gittiği özel bir hastanede doğum yaptı.kontrolleri boyunca her şey normaldi.doktorun yaptığı testler vs. herhangi bir sıkıntı problem olmadığı söylendi bu zamana kadar.ikizlerden birinin kalp atışları diğerine göre yavaş,ancak bunda herhangi bir problem yok, sadece diğerine göre yavaş dendi.20.hafttada doktoru renkli ultrason çektirmesini söyledi.iç organları,kalp, damar hastalıkları bu ultrasonda anlaşılıyormuş.renkli ultrason için yine farklı bir özel hastaneye gidildi ve renkli ultrason raporunda kalp damarları vs. normaldir yazıyor.
  bebeklerimiz saat 14:00 gibi doğdu, ancak erkek olan bebeğimizin doğduğunda diğerine göre rengi daha soluk renkliydi ve dudakları elleri mordu.Yoğun bakıma aldılar.Kiloları kız olanın;2250 erkek olan 1930 gr.erkek biraz zayıf kalmış.doktorun bize anlattığı nefes almakta zorluk çekiyor zayıf kaldığı için,bu sebepten solunum cihazına bağladık.solunum cihazıyla daha rahat nefes alacak,kilo almaya başlayınca da düzelecek dendi. sonrasında odamıza gelerek bebeğiniz iyi,sadece soluk alıp veremiyor,düzelecek hiç bir şey olmaz dendi.gece 1,5 sıralarında bebeğinizin kalp damarları ters acilen cerrah olan bir hastaneye sevk etmemiz gerekiyor dendi.sevki tabi ki kabul ettik.2 saate yakın ambulansın hazırlanmasını bekledik.bizi sevk ettikleri hastanede cerrah olduğunu söylediler.anadolu yakasından avrupa yakasına yine bir özel hastaneye sevk ettiler.bebek gece 03:00’te hastaneye girdi ve akşam 16:00’a kadar orada yoğun bakımda yattı.Biz biraz üsteleyince operasyon ne zaman olacak vs. yarım saat sonra başka bir hastanenin doktoru gelip bebeğinizin kalp damarları ters oluşmuş.bunu ameliyatla düzeltecekler ancak burada cerrah yok,bizim hastane cerrahıda yurt dışında diyerek bizi devlet hastanesine sevk etti.devlet hastanesinde anjiyo oldu,anjiyodan çıkarsa ameliyat olacaktı .ancak anjiyodan 1,5 gün sonra vefat etti.devlet hastanesindeki cerrah bize bu hastalığını anne karındayken bilmiyormuydunuz dedi.bu hastalık anne karnında teşhis edilebiliyor dedi.bize kesinlikle böyle bir hastalığının olduğu söylenmedi ve bize verdikleri raporda aort damarları normaldir ibaresi var.
  hem hamilelik boyunca tüm kontrolleri yapılan hastaneye,hemde bize raporu veren hastaneye maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyoruz.Konuyla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir.
  destekleriniz ve vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle başınız sağolsun. Anlattığınız kadarıyla dava açmanız mümkün. Mahkeme ilgili hastanelerden tüm evrakları toplar ve uzman bilirkişi heyetinden veya adli tıptan ilgililerin kusuru olup olmadığı konusunda rapor ister. Bu noktada doktorların, evrakta imzası bulunanların cezai sorumluluğu da gündeme gelebilir. Hastane ve yine sorumlu doktorların kusurları tespit edilirse tazminata da hükmeden mahkeme. Yalnız bu konuda bir avukat ile davanızı takip etmenizi öneririm.

   Cevapla
 222. Babam 5 yil denetimdeyken kendi üstüne kayıtlı olan tabanca mermisi ni arkadaşına verdi oda yolda giderken çevirmede yakalatmış 1 yıl hapisten 10 ay hapis e düştü para cezasına dönüşurmu

  Cevapla
 223. Merhaba ben 11 yasimdan 18 yaşıma kadar yetiştirme yurdunda kaldım ve annem ile babam ben annemin karnında iken bosanmislar babam benimle hiç ilgilenmedi suanda aynı şekilde babam benden mal kaçırmaya çalışabilir ölmeden önce başkasının üstüne geçirebilir yani babam öldükten veya ölmeden önce bu mallardan babam bana mal bırakmadan bile yararlanabilir miyim

  Cevapla
  • Babanızın adına kayıtlı mallardan mı bahsediyorsunuz ? Şuan için babanız hayatta olduğu sürece yapacak pek bir şey yok. Sadece akıl hastalığı veya savurganlık gibi durumlar varsa mahkemeden kısıtlanmasını talep edebilirsiniz.

   Cevapla
 224. 5 sene öncesin de üniversite de pkk lı öğrencilerle yaptığımız bir kavga sonucu mahkeme açılmış durumda. Karşılıklı şikayet edildi ve müşteki sanık olarak gözükmekteyim.

  müşteki şüpheli
  suç : basit yaralama
  suç tarihi : 2013
  sevk maddesi : 5237 sayılı türk ceza kanununun 86/2 86/3.e 53/1 (7şer kez) maddeleri.

  soruşturma evraği incelendiğin de olayı açık bir şekilde anlatmışlar.
  Üniversite içinde çıkan bu kavgada karşılıklı darp raporları alınmış ve şikayetci olunmuştur. yaklaşık 20 30 kişilik bir liste var ve bu listede benimde adım var. Ama olayda karşı tarafı darp etmedim tabi bunu ben biliyorum. Ama darp edildim. Karşı taraftan bulunan bıçaklar sopalar vs vs aletler polis tarafından yakalandı ve bunu da dosyaya yazmışlar. Bu olayda karşı taraf yüzünden 3 adet polis hafif şekilde yaralandı. Yani benim adıma bir delil yok.
  Mahkeme 1 hafta sonra. Ne olur ne olmaz bilgim yok yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
 225. Merhaba benim ailem şuan boşanıyor ve ben 3 yıldır annemle yaşıyorum velayetim annemde, bazı kötü nedenlerden dolayı babamı da annemi de istemiyorum. Çocuk esirgeme kurumuna gitmek istiyorum. Orada bir aile beni isterse buna annem ve babam karışır mı ?

  Cevapla
  • Çocuk esirgeme kurumuna gidip gitmeyeceğinize mahkeme karar verir. Sizin talebinizle olacak bir durum değil.

   Cevapla
 226. Merhaba 2015 ten beri bir firmada çalışmaktayım maaşım 2 yıldan fazladır geç yatıyor ve fazla çalışmayı sigortaya yansıtmıyorlar bayramlarda çift mesai vermiyorlar haklarımı alıp işi bırakmaj istiyorum napmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 227. Merhabalar. Benim abim kayseri bünyan cezaevinde gözaltında tutuldu 1 ay. Sonrada ceza verildi 8 yıl 1 ay 15 gün. İtiraz dilekçesini verdi. Ancak cezası onaylanmadığı için itiraz dilekçesi beklemede kaldı. Sorum şu ? Bu süreç ne kadar sürüyor daha ne kadar bekleyeceğiz. Eğer onaylanırsa içeride ne kadar kalıcak. 😔 birde ceza onaylandıktan sonra daha mahkemesi olur mu olursa ne sıklıkla ?

  Cevapla
 228. Merhaba,
  26.03.2018 tarihinde park halindeki aracıma bir araç çarparak zincirleme kazaya sebep olmuştur.. Karşı taraf suçunu kabul ederek tutanaklar tutulmuş ve tarafımdan işlemler başlatılması için yetkili yerlere verilmiştir. Fakat ardan bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen halen onaylama olmadığı için aracıma işlem yapılamamakta ve mağdur olmaktayım. Kaza ya 4 araç karıştığı için hepsinin başvurması gerektiği söyleniyor fakat diğer araçlarda hasarlar çok çok ufak çaplı olduğu için başvuru yapmıyorlar kendi ceplerinden 100 lira gibi bir tutara yaptıracaklarını söylüyorlar.. Böyle bir durumda sigorta şirketinin beni bunca zaman mağdur etmeye hakkı varmıdır.. Dava açma masraflarımı talep etme ve mağduriyetten dolayı maenvi tazminat davası açma gibi bir hakkım var mı.. Teşekkürler

  Cevapla
  • manevi tazminat almanız zor ancak maddi tazminat talepli dava açabilirsiniz, hem karşı tarafa hem sigorta şirketine.

   Cevapla
 229. merhaba kolay gelsin bankalar ile icralık duruma düştüğüm zaman toplam vade sonu ödemeye göre mi icralık olurum yoksa o günkü kapama tutarına göre mi icralık olurum.
  bir de bir bankayla icralık olduktan sonra diğer bankalara ödeme yapmaya devam edersem bu sorun teşkil eder mi

  Cevapla
  • 1. vadesi gelmemiş borçlarınızdan dolayı icralık olmazsınız
   2. diğer bankalara ödeme yapmaya devam etmenizde bir mahzur yok

   Cevapla
   • mesela 22 taksidim kaldı toplam kalan rakam 37.268-tl, bugünkü kapama tutarım 31.242-tl farzedelimki 3 ay ödemedim icralık oldum ve bunun için hangisinden icralık olurum

    Cevapla
  • bunları ödeme sansımda yok suan için bilimum sebeplerden dolayı onun için yüksek ihtmal icralık olacağım o yuzden soruyorum

   Cevapla
 230. Merhaba iyi calismalar 4 yildir bir otelde calisiyorum bugun aracimla otel otoparkina giris yaparken giris bariyerine carptim, bariyer2 asamali 1i yerden cikan demir bariyer onu önünde guvenligin elle cektigi yana doğru acikir bariyer var. Guvenlik demir bariyeri acmadan kelebek bariyeri acti ve bana elleriyle isaret yapti bende gec dedi sandim ve bariyere carptim aracimda cok hasar yok ancak bariyerde 1000 tl masraf cikmis bu konuda ne yapabilirim bende ücret talep ederlerse.

  Cevapla
 231. Motor kazasi gecirdim ben motorun arkasindaydim arkadasim suruyordu onumuze araba cikti carptik hata arabanindi ben kusursuzdum ve avukat tuttum olay 15 ay once oldu hala suruyor avukatimiz bizi ayaliyormu beden bukadar gec oldu bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 232. İyi aksamlar direk soruya gecmek istiyorum bir cok mahkeme dosyam var ve nerdeyse hepsınden beraat aldım ama 5.6 asliye dosyalarıma gerekceli karar yazılarak dosyayı kapattılar ben 15 gün itiraz de etmedim cunku etmem gerektiğini bilmiyordum aynı zamanda bilgi verende olmadı şimdi silahlık güvenlik kartı cıkartıcam ama bu dava dosyaları engel oluyor ne yapmam lazım bana bir yol gösterirmisiniz

  Cevapla
  • Gerekçeli karar yazıp kapattılardan kastınız ne anlamadım. Beraat ettiyseniz, dosyanın kesinleştirilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını kalemden talep edin, dilekçe verin.

   Cevapla
 233. İyi akşamlar saygılar bi davam adıma kazandım karşı taraf ödemeyi en geç p.tesi yatıracakmış avukat dediki icraya yatıyor sonra bize yatıracaklarmış tahmini kaç gün sürer birde avukatın hesabınamı yatacak

  Cevapla
  • Avukata verdiğiniz vekalette ahzu kabz yetkisi de verdiyseniz avukatın hesabına yatar. Bahsettiğiniz olay 1 gün içerisinde de gerçekleşebilir, borçlunun borcunu ne zaman yatıracağına bağlı.

   Cevapla
 234. Merhaba mağaza 3 aylık ödenmemiş taksitlerim yüzünden avukata başvurmuş ancak avukatın söylediği ödenmemiş değil “gelecek borçlar için” icraya vermesiymiş. benden toplam borç olan 308 tl istiyorlar ancak avukat bunun 1200 tl olduğunu vermezsem hapse atılacağımı söylüyor. Konuşmaları kaydettim ve bu miktarı kafasına göre indirip yüseltiyor ve korkutup hapis cezası ve ev eşyalarını almak ile karşı karşıya kalırsınız diye söylüyor. Ancak konuştuğum danıştığım hatta avukat vekili bile bunlar dolandırıcı hapis yok diye de söyledi. Avukatlık bürosuna bizzat gidip konuşmayı hatta konuşmanın da ses kaydını almayı tercih ediyorum. Bu konuda nasıl davranmalıyım ve ne yapmalıyım? Teşekkürler. (Not: Avukatlık bürosunun şikayetlerine baktığımda ödenmiş 3000 tl borca 28.000 tl faiz koyup ödeyeceksiniz diye taciz etmişler hakaretler etmişler, başkası borcu ödediği halde de icra davasını kapatmamışlar. Bu konuda da tavsiye istiyorum.)

  Cevapla
  • Öncelikle kimsenin konuşmasını ses kaydına almayın, çünkü bu ayrı bir suç. İkinci olarak merak etmeyin başlatılan bir icra takibi sonrası borcu belirli bir vade içerisinde ödeyeceğinize dair taahhütname imzalamadığınız sürece hapis yatmazsınız. 308 TL’lik borç için sizden 1200 TL isteyen üstelik bunu borcun vadesi gelmeden ve icra takibi başlatmadan yapan avukatı hemen baroya şikayet edin. Avukat vadesi gelmeyen ve icra takibi başlatmadan bu şekilde borcun üzerine vekalet ücreti ekleyemez.

   Cevapla
   • Henüz icra davası başlamamış. Benden 1200 tl istiyorlar. pazartesi direk uzlaştığımız 600 tl yi vermeyi planlıyordum ancak ilk başta barolar birliğine gidip şikayetimi yapacağım. ancak şikayetimden sonra icra işlemine koyarsa ne olur? şikayetlere baktığımda herkes savcılığa barolar birliğine vb şikayet etmiş ancak sonuç alamamışlar. Ben sadece borcum olan 308 tl yi vermek istiyorum. o dolandırıcılara para yedirmek istemiyorum. Teşekkürler

    Cevapla
 235. iyi aksamlar ben 5 yildir bir magazda calisyorum ihbar suresini beklemeden isi birakmak istiyorum eger 3 gun gitmesem tazminat odemek zorunda kalirmiyim isveren calismami istiyor ama ben daha fazla sabredemiyorum yogun bir magaza cok stres yapiyorum son zamanlarda iyice artti reyonri toplamayamadigimiz icin sters yapiyoum genelde zamanında çıkıyoruz ama bazendr uzuyor isimiz ve rahatsiz oluyorum bu durumdan ne yapmam gerek daha fazla bu magazaa calismak istemiyorum musteriyle kavga etmekten korkuyorum ilk seneler severek yapıyodum bu isi ama bu sene dayanamamaya basladim suan bayram yoğunlu gu var daha fazla sinirlenmeye basladim yardimci olurmusunuz

  Cevapla
  • İhbar süresini beklemeden çıkarsanız ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. İşverenle anlaşıp çıkmaya çalışın.

   Cevapla
 236. Merhaba bana ait olan silahlı güvenlik kimlik kartımı yenılemek için evraklarımı hazırlayıp diyarbakır emniyet müdürlüğüne teslim edip sorusturmamın sonucunu bekledım mahkemelerımden dolayı bana silahsız güvenlik kartı verdıler ama benim en cok istediğim silahlı güvenlik kartıydı mahkemelerımden teker teker beraat ettim.Ama 5.asliyede karar dosyasının gerekçeli karar yazılması benim için skıntı oldu emniyetteki görevli polis arkadas bu mahkemeden de beraat almam gerektiğini söyledi ama benim bundan haberım yoktu şimdi silahlı kimlik cıkaramıyorum cok zor durumdayım 5.asliyedeki dosyam beraat almayana kadar kimlik cıkartamıyorum bu konuyla ilgili sizin yardımınızı istiyorum.Allah rızası için bana yardım edin silahlı kimlik cıkartamadığım için bi çok iş imkanlarını kacırıyorum yakında evlenıp yuva kuracam siz değerli büyüklerimden yardım istiyorum.

  Cevapla
 237. Merhaba iyi çalışmalar

  Türk Telekom fatura borcumdan dolayı icra takibi başlatmış bu borcu bir an önce ödemediğim taktirde hapis İstemi’yle dava açacaklarını söylediler. Fatura borcundan dolayı hapis cezası var mı ?

  Cevapla
  • icra takibi başlatıldıktan sonra icra takibindeki miktarı belirli bir vade dahilinde ödeyeceğinize dair bir taahhütname imzalamadıysanız hapis yatmazsınız.

   Cevapla
 238. Bahis oynadığım site yasal olmayan siteymis. İfade verdim yasa dışı bahis oynadım ama sitenin yasal olup olmadığını bilmiyordum diye. 6 aydır sonuclanmadi. Oynadığımı kabul ettim ne gibi ceza alırım . Ayrıca polislige başvuru yapmamı engellermı teşekkür ederim.

  Cevapla
 239. Eşim 1999 izinsiz kazı nedeni ile 1 ağır ceza mahkemede dava acilmıştır …2009 yılında dava sonuçlanmış fakat tebliğ evrağı elimizde ulaşamadığı için sonuçtan haberimiz yoktu … Bu sene ançak haberimiz oldu 5 sene ertelemiş denetimli serbestik vermişler… 2013 yılında ufak bir suca karıştığı için denetimli serbestlik yandı .Dava tekrar açildı ve pazartesi günü karar geldi 10 ay hapis cezası yazıyordu 7 gün içerisinde de temiyiz dilekçesi vermemiz gerekiyoru verdik … Şimdi benim sorum bu : 2009 yılında dava kararı ellerimizde ulaşamadığı için itirazda da bulunabilirmiyiz ? Tebliğ evrağı neden bize ulaşamadı onu adliyeden öğrenebilirmiyiz ? Birde bu dava yuzunden eşim hapis yatarmı temiyize gönderdiğimiz halde lütfen yardımci olun

  Cevapla
 240. merhaba kolay gelsin şuan kesinleşen cezamız var 4 sene 1 ay 3 sanıgız büyük ihtimal digerleri istinaf mahkemesine taşıyacaklar ben istinaf ettirmeyecegiim çünkü bişeyin degişcegini sanmıyorum eger ben ettirmezsem 1 kaç gün içinde başvurup cezamın infaz ettirilmesini talep edebilirmiyim 671 sayılı khk kapsamında kaldıgı için hemen yatıp çıkmak istiyorum.

  Cevapla
 241. Merhaba eski iş yerime açtığım davayı kazanmışım. Ancak avukatım seneye ağustosda alabiliriz parayı diyor açık sebebi öğrenemedim bu nedendir.

  Cevapla
 242. Birşey soracağım eşimle biz evliyken çocuğumuz olmuyor diye benim üstüme kadın getirdi kendine yeni bir hayat kurdu ama beni de seviyor vazgecmiyor benle boşanmıyor beni ihmal ediyor beni çok yıprattı 10 sene ben bir sürü emek verdim ama o kardeşlerinin lafına gidiyor şiddette var.Kardeşlerine inandığı için benle kavga ediyor.Çektirdikleri yetmiyormuş gibi birde babasına baktırıyor zorla hemde.Bunun hem arabası var hem evi var benim bir sürü emeklerim var . Benim bileziklerimide rızam olmadan aldı parasını kullandı bize faydası olmayacak şeylere . İşi gücüde çok iyi yani parasını kazanıyor .Ben evi istiyorum .Acaba tazminat açsam evi alabilir miyim .Yani ne tür tazminat açabilirim neleri talep edebilirim.

  Cevapla
  • Anladığım kadarıyla boşanmak istemiyorsunuz, sadece evi istiyorsunuz. Bu şekilde mümkün değil. Ancak boşanmak istiyorsanız boşanma davası ile birlikte maddi, manevi tazminat davası açabilirsiniz, düğünde takılan altınlarınızı talep edebilirsiniz. Ev kaç yılında alındı ? 2001 yılından sonra alınan ev, araba gibi menkul, gayrimenkuller eşinizin üzerine de olsa yarısını talep edebilirsiniz.

   Cevapla
  • Üst mercilere durumu iletin, sonuç alamazsanız ve artık orada çalışmak istemiyorsanız, sözleşmenizi feshedip tazminat talep edin.

   Cevapla
 243. Merhaba,
  Size bir konuda danışmak istiyorum nişanlım 2104 yılında motorla bir arkadaşı ile oturduğu köyden ilçeye para çekmeye geliyorlar bu sırada da başka bir mahallede bir kadının çantası gasp ediliyor ayrı ayrı mahallelerde olmalarına rağmen benim nişanlı mı ve arkadaşını karakola alıyorlar ve kadın evet bunlar yaptı diyor kameradan ve diğer kanıtlardan yararlanılıp ispatlanmasına rağmen hakim nişanlıma 7.5 arkadaşına ise 10 yıl ceza veriyor (Arkadaşının üzerinde bıçak olduğu için ) fazla ceza. Daha sonra burdaki hakim bir sonuca varamadıgı için Ankara yargıtaya yolluyor dosyayı ve 4 yıl sonra dosya patlıyor 7.5-10 yıldan 12 ve 16 şar ay hapis cezası veriliyor böyle bişe olması sizce de mantıksız degilmi yardımcı olursanız sevinirim ..

  Cevapla
  • Dosyayı görmeden bir şey söylemem. Ancak genel itibariyle mahkemenin verdiği hükmü yargıtay bozmuş, şimdi mahkeme yeniden bir hüküm vermiş. Bu verilen hüküm de temyize tabi olabilir, yani süreler geçmediyse bozulma ihtimali olabilir. Dediğim gibi dosyaya bakmak lazım, bir avukattan yardım alın.

   Cevapla
 244. Öncelikle merhabalar avukat bey. Benim sorum biraz uzun sıkılmadan okursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Annemle teyzem yaklaşık 11 yıl önce istanbul sultanbeyliden birlikte ev yapmak için ortak arsa aldılar. Bir süre sonrada biz ev yapmak istedik teyzeme de söyledik.siz arsanın bir tarafına evinizi başlatın diye izin verdi. Bunun üzerine biz inşaata başladık. Bir süre sonrada teyzem siz kura çekmeden başlattınız belki ben evimi o tarafa yapacaktı m diyerek bizimle kavga etti. Ve ev yapmak istemediğini belirtip kendi payına düşen kısmı satmak istediğini söyledi. Bizde birlik alınmış arsaya yabancı gelmesin biz alalım dedik kabul etti. Daha sonra arsa tapusu olmayıp belediye satışlı olduğu için hakkını bize devretmesi için belediyeye gittik. Lakin belediye de tapuya müracat ücreti diye yüklü bir ücret çıkardı karşımıza bunu ödeyin öyle devir yapın dediler. Bizde notere gidelim dedik fakat tapusuz yer olduğu için noterdende satış olmadığını öğrendik. Sonuç olarak kendi aramızda bir kağıda sözleşme düzenledik.o tarihte 7000tl ye anlaştığımız bedelin 4000tl sini verdik kalan miktarda 15 gün sonraya verilmezse sòzleşme fesh olacaktır diye ibare düşüldü. Teyzem siz belediyedeki pürüzü halledin ben devri vermeye gelirim diyerek gitti. 20 gün sonrada annem kalan tüm parayı da bizzat giderek teyzeme verdi. Ve devir için çağırdı. Bu arada sonraki verdiği para sözleşmeye geçmemiş. Teyzem bizimle farklı konularda kavga ederek devre bir türlü gelmedi. Bir zaman hırsı geçer de devri verir diye 10 yıldan fazla zaman geçti tabi bu süre içinde hep uzlaşmacı yaklaştık. Arsanın yıllar içinde değerlendiğini görünce paranızı vereyim ben arsamı satmıyorum demeye başladı. Annem üzüntüsünden şeker hastası oldu.birde yaptığınız evede ortağım demeye başladı. Bizde avukat tutup dava açtık. Kendiside avukat tutmuş savunmasında arsanın parasını nı aldığını ama ikinci taksidi geç aldığı için sözleşmenin fesh olduğunu belirtmiş. Annem 5 gün geç verdim. O beni 10 yıldan fazladır oyalıyor diyor haklı olarak. Hukuk formlarından okuduğum kadarıyla hakim ortaklığın giderilmesi alınan paranın iadesine hükmedebilirmiş.böyle bir karar bizim için yıkım olur.ayrıca o tarihte verdiğimiz parayla arsa alabiliyorken şimdi bir buzdolabı alabiliyoruz.teyzem fırsatçılığına ödül almış oluyor. Avukat bey biz ne yapabiliriz? Annem arsanın gerçek değeride bana verilse ben satmak veya iade etmek için almadım. Diyor çok mağduruz. Acaba hakim teyzeme sen paranın tamamını aldığını söylüyorsun elinizdeki adi sözleşmeye bakmıyorum. Deyip bize hakkımızı teslim edermi..bu arada şahidimiz de var..

  Cevapla
  • Şuanda arsanın tapusu var mı, hisseli tapu olarak mı gözüküyor ? Normal şartlarda gayrimenkul satışına ilişkin sözleşmeler noterde yapılmadıkça geçersizdir ve dolayısıyla taraflar birbirlerinden verdiklerini geri isteyebilir. Genel kural bu olmakla birlikte sizin yeriniz tapusuz olduğu için bu kuralın uygulanmayacağını düşünüyorum. Karşı taraf da geç de olsa parayı aldığını kabul etmekle aslında sözleşmeyi kabul etmiş sayılıyor. Dolayısıyla mahkeme davanızı kabul etmelidir. Mahkeme nasıl yorumlar bilemiyorum.

   Cevapla
 245. İftira ve suç atma
  Soru
  Merhaba Kolay gelsin
  A şahıs B şahsına bi şaka yapmak için cebinden hesap kartını alıp bankadan para çekti. B şahsı cebine mesaj gelmesi ile birlikte bankaya gidip dilekçe verdi sonra hangi bankamatikten çekildiğini öğrenip o bölgedeki kameralara bakmaya gitti bu arada A şahsı parayı ve hesap kartını B şahsı nın kartı cüzdana koyup parayı odasına sakladı. B şahsı 3 gün uğraşmalar sonucunda kayıtları alıp eve geldi bize gösterdiğinde ben A şahsını tanıdım ve B şahsı o arada parayı getirip şaka yaptığını iletti. B şahsı durumu kaldıramayıp hırsızlıkla suçlamaya başladı belli bi gün geçtikten sonra ben kameradan tanıdım diye benide yandaş olarak suçlamaya başladı ve şikayette bulunacağını başkaları tarafından bana iletti. Benim hiç bir suçum ve video kaydım yok benim bu şakadan ve ya suçtan haberim bile yok, eğer şikayet ederse beni ne gibi işlemler bekliyor ve iftiradan benim ne yapmam gerekiyor? Bu iftiradan hakim karşısına çıkarsam dosyama işler mi? Memurluk hayatım sıkıntıya girer mi?

  Cevapla
 246. 2014 yılında ipek koza üniversitesinde insaatken 30 gün çalışmıştım şimdi uzmanlık eğitimine gidecegim bu yüzden güvenlik soruşturmam olumsuz gelmemesi için ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 247. Merhabalar. İsmim Tuğba. Yeni evliyim. Eşim daha evvel bir evlilik yapmış ve bu evlilikten bir oğlu olmuş. Ayrıldığı kadın, mahkeme kararı olmasına rağmen asla çocuğu göstermiyor. Sorunlu ve kavgacılar. Eşimin tüm iyiniyetine rağmen hep pürüz çıkarmışlar çocuğu gösterme konusunda. Kadın şu an başka bir adamla evli. Çocuk fizyolojik olmayan adama baba diyor. Bilmiyor gerçek babasını yaşı ufak olduğu için.
  Ben bu kötü niyetli kişilerin çocuğu kullanarak eşimin mal varlığından yararlanmasını kesinlikle istemiyorum. Bu konuda size birkaç sorum olacak.
  1- Bu kadın şu an ki eşinden boşanıp çocuk için hak talebinde bulunup yuvamızın huzurunu bozar mı?
  2- Eşimin üstündeki tüm varlığı benim üzerime olsa hak talep edebilirler mi?
  3- Kadın bu çocuğu, babası adına iyilikle büyüteceğini sanmıyorum. O yüzden bu çocuk büyüdüğünde babasını iyi bilmeyecek ve evlat olarak sorumluluklarını yerine getirmeyecek malesef. Eşim ve bu kadın arasında hiç bir iletişim yok. Vesayet yazılsa çocuk için, mirastan hak iddia edemeyeceği durum adına ilerde bunun için dava açıp hak elde edebilir mi bu kadın?
  Kısaca soracaklarımın özü; bu kadın eşimden “bu oğlanı kullanıp ne koparsam kar” deyip ailemin huzurunu bozmaması için ne yapabilirim? Çocuklarım da bu kabus kadından nasibini almasın iyi bir gelecekleri olsun istiyorum. Biraz uzun oldu ama okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Sevgiler, saygılar

  Cevapla
  • Bir çocuğun babasından yasal hakları nelerse onları talep edebilir. Yani çocuk için nafaka isteyebilir. Mahkeme tarafların ekonomik durumunu değerlendirerek gerekli görürse uygun bir nafaka takdir eder. Bunun haricindeki her şey eşinizin vefatı ile gündeme gelecek şeylerdir. Yani çocuk yasal mirasçı olarak eşinizin malvarlığındaki yasal hakkı olan miras payını eşinizin vefatı sonrası talep edecektir.

   Cevapla
   • Şu an evliyken de talep edebilir mi? Ve biz nafaka ödemek zorunda mıyız? Reddetme durumu olamaz mı?

    Cevapla
    • Evet, evliyken de çocuk için nafaka talep edebilir. Mahkeme nafakaya hükmederse babası 18 yaşına kadar nafakayı velayeti elinde bulunduran anneye ödemek zorunda.

     Cevapla
 248. Merhaba kolay gelsin. 10 yil önce babam kacak akarkayt kullandi aracında . Mahkemesi oldu para cezasi almıştı . Adli sicil kaydinda var suan ise arsiv kaydina alınmış . Benim sicil temiz öğretmenlil soruşturmami nasil etkiler lütfen yardim

  Cevapla
 249. Merhaba esim 5 gun acik cezada yatti.1yil denetimli serbestligi var.daha onceden benimde ertleme kararim var.biz aile ici bi kavgamizda birbirimizden sikayetci olduk sonra vazgectik.ben panik atak hastasiyim.esim ifadesi de bicakla onu çizdiğimi soylemis fakat ben hatirlamiyorum.ifadelerde bunlar var.burdan cikan ceza benim ertelememi yada esimi denetimliligini etkiler mi. Biz suanda sorunlarimizi cozduk ayni evde yasiyoruz ne yapmamiz lazim

  Cevapla
 250. Merhabalar. Hırsızlık suçundan 1 yıl 3 ay, 5 yıl ertelemeyi ceza aldım. Memuriyet için engel midir. Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
 251. Ben Nisan ayı 16 sonda Hacıince et entegre tesisinden istifa ettim Nisan ayı maaşımı vermediler 1,5 senedir bu şirkete çalışmaktaydım tazminatımı ve Nisan ayı maaşımı alabilir miyim

  Cevapla
 252. Oto günler ben bi şirkette çalışmaktayım ve bu calistigim şirketin eski üretim müdürü aynı iş yeri açtı ve ben oraya gitmek istiyorum ama obur şirket burda çalışan işçiler orda çalışamaz diye bir imza attırdılar ama ben yeni girdiğim için farketmeden atmis oldum ve çıkış istedigimde bana dediki oraya gidersen sana mahkeme açarız ve maaşının 20 katı para ödersin dediler bu doğrumu bi açıklık getirebilirseniz sevinirim

  Cevapla
 253. Asgari ücretle günde 12 saat çalışıyorum ve bayram veya resmi tatil izinlerimi kullanamıyorum geriye dönük talep edebilirmiyim ? aylık herhangi bir bordro imzalamıyorum maaşım bankaya yatıyor sigortalıyım

  Cevapla
 254. Merhaba,6 yıldır çalıştığım iş yerinden kandırılarak çıkarıldım.Bana iş yerinin taşınacağı ve gelip gelmeyeceğim soruldu bende uzak olduğu için gelemem dedim,iş yeri taşınmadan çıkışım verildi.İşveren tarafından çıkışımı yaptı işsizlik maaşı alırsın dedi,kendim gitmiyomuşum,ben çıkıyormuşum gibi davrandı,iki maaşta para vericem dedi,tazminat bordrolarını para vermiş gibi imzalattı fakat vermedi.Ayrıca;taşınacağını söylemesine rağmen halen taşınmadı başka bir eleman aldı ve aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyor.Çok büyük haksızlığa uğradığımı düşünüyorum 6 yıllık emeğim boşa gitti.Bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Haklarım varmıdır?Nelerdir?Teşekkürler.

  Cevapla
 255. Eşimin 130 bin lira borcu var. 150 bin liralık arabası var. 270 bin liralık evi var. Bunların hepsi eşimin üzerine. Boşanma esnasında gelip imza atmam diyor. Bu dava ne kadar sürer. Borcu olduğu halde ben yine hakkım olanları alabilir miyim ve neleri talep edebilirim ayrıca düğünde takılan takılarımıda istiyorum. Bunlarıda alabilir miyim

  Cevapla
 256. merabalar avukatım bugün beni aradı ve 70000 tl alacağımız olduğunu ve bunun 16000 tl sinin avukatlık ücreti olduğunu söyledi. avukatlık ücreti bu kadar tutar mı?

  Cevapla
 257. İyi akşamlar. Ben üniversite öğrencisiyim. 2016 yılında çap programına başvurdum ve kazandım. 2016 yılında çap yönergesi farklıydı ve 2016 yılındaki yönergeye uymamız gerektiği söylendi. Şubat 2018 de yeni bir yönerge yayınladılar. Bu yönergeye bakarak çift anadal hakkımı elimden almak istiyorlar. Acaba benim hangi yönergeye bağlı olmam gerekiyor? Ben 2016 yılında kazandığım için 2016 yılının yönergesine tabi olmam gerekmiyor mu? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 258. Merhaba,
  İşe bir hafta oldu gireli ve bir hafta önce sigortam başladı, bana 3 gün önce “İşten kendi isteğimle ayrıldım.” diye ibraname imzalattılar ve bana prosedür gereği böyle birşey imzalatıldığını söylediler. İbranamenin tarihi yoktu.
  Bu belgeyi imzalayınca herhangi bir talepte bulunamam mı tazminat açısından?
  Bu belge ilerde dava açarsam geçersiz sayılır mı? Belgenin fotoğrafını çektim tarihsiz fotoğrafını, ilerde bu görseli delil olarak kullanabilir miyim?

  Cevapla
 259. Iyi günler bir koltuk dosemeciye koltuklarımi kaplatmak ve sırt yastıkları yaptırmak için 19 martta 1650 tl ye anlaştım parasının 800 tl si peşin gerisini işi bitirip evime getirince vereceğimize anlaştık 5 gün veya bir haftaya bitireceğini söyledi bitirmedi sürekli bize gün verip su gün bu gün diyerek oyaladı en son aradığımda bize ne arayıp duruyon lan diye bağırıp hakaret ve küfürler etti karakola gidip şikayet ettim ispat olmadığından bisey çıkmadı adam bir buçuk ay sonra msj atıp 850 tl yi getirin koltuklarinizi alın dedi eşim gittiğinde sırt yastiklarini yapmadığını görmüş kumaş yetmedi kumaş isteyecem yapıp getirecem demiş eşimde hepsini tamamla öyle al paranı deyip çıkmış şimdi iki buçuk ay oldu hala yastıkları yapmamış ve bizden parasını istiyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 260. Merhabalar. Ben bisi sormak.icin rahatsiz ediyorum sizi. Ben hamileydim 12 gun once uzuntuden sıkıntıdan erken dogum yaptim. Esimin beni aldattigini ogrendim. Ustelik bugun edindigim bilgiye dayanarak diger bayanda 4-5 aylik hamileymis. Mahkeme de ne gibi haklarim dogar bana.ispatlamam lazimmi bu olanlari mahkemeye. Elimde mesajlar var sadece ama yeterli olcak.kadar bi mesajlasma degil. Sadece.askim sevgilim diye yazilan bi mesajlasma.

  Cevapla
 261. Merhaba, bir güzellik merkezinde lazer epilasyon hizmeti almaya başladım. Hizmet alırken 12 seans sonra tüylerimin %80 oranında döküleceğini idda ettiler.Fakat %10 sonuç dahi alamadım. Şikayetimi kuruma bildirdim. hormon testi bile istediler benden. daha sonra da aldığım hizmetin ücretinin ödenmeyeceğini, sadece girmediğim seansların ücretlerinin iade edileceğini söylediler. Paramı nasıl alabilirim?

  Cevapla
 262. Merhabalar, 30’dan az işçi çalışan bir şirkette 6 aydır sigortasız çalışıyordum. 6. ayın 21’inde işten çıkacağımı söylediler 31’inde çıkarttılar.10 günlük süre içerisinde günlük 2 saat olan iş arama hakkını vermediler.İhbar süresinin ücretini istedim onuda alamadım. Tazminat talebinde bulundum reddedildim.Sigortam olmadığı için ihbar tazminatından yararlanamayacağımı söylediler doğru mudur? Bu konu hakkında nasıl bir yasal yol izlemeliyim.

  Cevapla
 263. merhaba 7 yıl bir mobilya firmasında orman endüstrisi mühendisi olarak çalıştım. iş yoğunluğumdan dolayı sürekli mesaiye kalıyordum . mesai raporlarım imzalı ve kayıt altında maaş bordrolarımda mesai yattıgına dair hiçbir kanıt yok. sürekli mesaiye kaldıgımdan dolayı işten ayrılmak istedim. 2 maaş kıdem tazminatı alabildim. mahkemeye başvursam herhangi bir kazanım elde edebilirmiyim.

  Cevapla
 264. sorusturma asamasinda sulh ceza hakimligi tarafindan verilen her pazartesi imza yukumlululugum bulunmaktaydi.agir ceza mahkemesinde avukatim kovusturma asamasina gecildiginden sorusturma asamasinin sonuna kadar verilmis adli kontrol  imza yukumlulugumun kalktigini soyledi.pazartesi imza atmaya gitmedim kafama takildi denetimli serbestlik subesine gittigimde uyaptan yazi gelmedigini hakkimda karakolun tutanak tutulcagi soylendi mahkeme kagidinda ise kararda sanigin adli kontrolun sorusturma asamasindan sorusturma sonuna kadar devam etmesine karar verildiginden ve kovusturma asamasina gecilmekle bu asamada degistirilmesine iliskin karar verilmesine yer olmadigina yaziyor adli kontrolum kalkmamis mi cevaplarsaniz sevinirim imza atmadim avukata guvenip

  Cevapla
 265. merhaba izmirden yazıyorum 22yaşında bir bayanım yaklaşık bir ay önce iki bira içtiğim için polis çevirmesinden kaçtım uzaklaştıktan sonra arabama ateş açıldı ıssız bir yoldu polis olabileceğini düşünmedim herhangi bir uyarı yoktu yolda silahını bana doğrulmuş birini gördüm kafamı direksiyona eğip devam ettim polis evime gitmiş bende gidip hemen teslim oldum bir polis memuru ayakta tedavi şeklinde hafif yaralanmış şuan davaya kadar haftada iki gün adli kontrol uyguladılar fakat polis memurları abartılı ve yalan ifade veriyorlar kasım ayında görülecek dava 6.asliyede fakat polis memurlarının raporu dahi olmamasına rağmen ağır cezada adam öldürmeye teşebbüsle yargılanmamı istiyorlar her avukat çok yüklü miktarlarda ücret talep ediyor ne yapmam lazım?? Adli kontrol haketmediğim halde verildi işyerim adresim hepsi belli ve saha önce bir trafik kazam var onun dışında sabıka kaydım yok. Polis memurlarının yalan ifade verdiğini kanıtlamaya çalışıyorum fakat olayın olduğu yerde kamera yok. Promil 70 çıktı ehliyetime 2 yıl el konuldu. Yani özetle ben ehliyet vermiyim derken bir anda silah seslerinin arasında bana ateş edilirken buldum kendimi ve savunma olarak ohal bahanesi sunuldu.

  Cevapla
 266. Merhabalar. Kolay gelsin. Yaklaşık iki aydır süren bir davamiz var. Kardeşim cinsel istismar sucundan şuan tutuklu yargılaniyor. Kardeşim 15 yaşinda kız ise 13 yaşinda. Kız bizim eve geldigini ve bana zorla arkadan sahip oldu diye şikayet ediyor. Kardeşimde artık o baskıyla yaptım diyor.Hakim rapor istedi kızın raporlari temiz ne vajina bolgesinde ve makat bölgesinde herhangi bir darbe olunmadigi goruluyor. Ama hakim sürekli davayi erteleyi duruyor. Ve tutuklu yargiliyor. Son mahkemesinde savcidan tekrar mutaala hazırlamasını istemis bu ne demek noluyor. Ortada suc yokse neden tutuklu yargilaniyor. Kardeşimle beraber 2 kisi daha var ama onlar tutuksuz yargilaniyor kiz şikayetci olmamiş onlardan. Peki artk bunkamu davasıysa neden digerleri disarda benim kardesim icerde

  Cevapla
 267. İyi günler feto davalarında etkin pişmanlıktan faydalanan baylok sanığı baro avukatı bakması sakıncalımı , maddi sorunlar nedenyle , şuan denetimli serbest.

  Cevapla
 268. Merhaba,
  2015 yılından beri bir firmada Satınalma Sorumlusu olarak çalışmaktayım. İşe başladıktan kısa bir süre sonra belirsiz aralıklarla bana depo sorumluluğu, sevkiyat sorumluluğu ve ithalat ihracat sorumlulukları verildi. yaklaşık 2 aydır sağlık sorunum sebebiyle işe gidemiyorum raporluyum. İş yeri beni kısa bir süre önce çağırdı ve benim yerime personel aldığını benim planlama sorumlusu olarak işe devam etmemi istedi. Aslında istemiyorum planlama bölümünü ama hukuki herhangi bir itiraz sebebi olmadığından kabul etmek zorunda kaldım. Şimdi bana planlama sorumluluğunun yanında tekrar depo ve sevkiyat sorumlulukları verilmeye çalışılıyor ve baskı yapılıyor. Kabul etmeme gibi bir hukuki dayanağım varmı? Sizden yardımlarını beklemekteyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 269. 20 yıllık evliyim.Eşimle şiddetli geçimsizlik yüzünden ayrılmak istiyorum.3 çocuğum var kızım üniversiteye sınavına girecek oğlum liseye başlıyor diğer kızım 6. Sınıfı bitiriyor bu yıl . Babada kalmak istemiyorlar ben çalışmıyorum .Eşim jan. Ast. 1-2 yıl sonra emekli olacak araba dışında birikimimiz nakit olarak yapıldı borsada . Emekli olduğunda konut ön birikim fonunda olan birikim ve alınan emeklilik gibi maddi durumlardan benim ve çocuklarımın haklarını ve nafaka durumları hakkında bilgi alabilir miyim

  Cevapla
 270. İyi günler merhaba. Annem 2010 senesinde bir ilçe belediyesinin kantin işletmesini ihale yolu ile devraldı. Yapılan sözleşmede elektrik ve su faturasının annem tarafından ödeneceği yazıyor. Fakat 3 sene boyunca işletmesi yapılan yere ait bir elektrik saati takılmıyor. Annem işletmeyi devretmeden 1 sene önce saat takılıyor ve geçmişe dönük 20000 Tl toplam borç çıkarılıyor. Bu borçla ilgili hiçbir tebliğ elimize de ulaşşmadı. Annem bugün gidip borçla ilgili bilgi almak istemiş ve faiziyle birlikte 38bin tl borç olduğu söylenmiş. Geçmişe dönük böyle ortalama bir borç çıkarmaları mümkün müdür? Borçla ilgili yapılandırma dışında düşürmek veya sildirmek için birşey yapabilir miyiz? Ve bu tarz sözleşmeden doğan borçlarda zaman aşımı var mıdır? Varsa kaç senedir? Konu ile ilgili yasal bir savunma hakkımız bulunuyor mu ? Bulunuyorsa nedir? Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
 271. Eşim bosanma davasi actiktan 1 hafta sonra benimle barisarak feragat dilekcesiyle vazgecti ben avukat tuuttum avukatim hicbirsey yapmadi sadece e devlette vekilim olarak gozuktu yinede istedigi ucreti verecek miyim

  Cevapla
 272. Oncelikle selamlar.ben facebokta siyasi parti sayfalari takipcisiydim ve bu sayfalarin yaptigi paylasimlari cogu zaman bakmadan paylasirdim.fakat bu sayfalardan biri ataturke hakaret icerikli resimli bir yazi paylasmis ben bunu sikayet edildikten sonra farkettim.suan mahkemeye cikacagim ne yapmam gerek .suçsuz yere ceza almak istemiyorum

  Cevapla
 273. Merhaba kredi cektım hesabıma yattı ertesı gun iptalini isteyebılır mıyım ıptal edersem Masrafım ne olur

  Cevapla
 274. Merhabalar.Sulh Ceza Hakimliği Tarafından Sorusturma Asamasında Hakkımda Her Pazartesi İmza Ve Yurt Dışı Yasağı Bulunmaktaydı.Son Çıktıgımız Mahkemede Kovusturma Asamasına Gecılcegınden Avukatım Imzamın Otomatık Olarak Kalktıgını Soyledı Ve Bende Imza Atmaya Gitmedim.Kafama Takılıp Ertesı Gün Karakola Gittiğimde Dosyamın İmza İhlali Yapıldıgı İçin Kapandıgı Ve Hakkımda Tutanak Tutuldugu Belirtildi.Denetımlı Serbestlık Subesıne Gittiğimde Uyaptan Daha Yazı Gelmedıgı Soylendi.Mahkemede Biz İmza İçin Adres Degısıklıgı Ve 15 günde 1 indirilmesini talep etmiştik.Durusma Zaptında Sanığın adlı kontrolu sorusturma asamasından sorusturma sonuna kadar devam etmesıne karar verılıdıgınden ve kovusturma asamasına gecılmekle bu asamada degıstırılmesıne ilıskın karar verılmesıne yer olmadıgına yazıyor adlı kontrolum kalkmamıs mı avukatla 2 3 kez daha gorustum kalktıgını soyledı denetımlı subedekı aynı gun kaldırırız bı sorun var dedı lutfen cevap verır mısınız

  Cevapla
 275. Komsum tarafindan karakola beni darp ve tehdit etti diye şikayette bulunmuş oysa benim onunla yüzyüze geldiğimiz bile yoktu ne yapabilirim

  Cevapla
 276. Trabzon havalimanı çelebi yer hizmetlerinde işe girdim beni işkur iş başı eğitim programında 2 ay çalışıp sonra kendi bünyelerine alacaklardı ben bağkurluydum o dönem 1 ay çalıştıktan sonra bağkurlu olduğum için programdan çıkartılıp maaş verilmedi bununla ilgili yapabileceğim birşey var mı size sormak istedim şimdiden çok teşekkür ederim…

  Cevapla
 277. slm ben bundan bir ay önce düğün yaptım ve bir eve taşındım kiracı olarak ve 2 senelik sözleşme yaptım düğünü yaptıktan bir hafta sonra ev sahibi beni aradı ve ben evi satacağım dedi ve bende kendisine evi madem satacaktınız neden kiraya verdiniz oda bana siz bana evi satacakmısın diye sormadınız ben zaten evi satacaktım boş durmasındiye hiç olmassa satana kadar kirasını alırım diyor ve ben eve girerken evin kendine göre birtakım şeyler aldım şimdi evi bir emlakçıya verdi ve bende evi gelip görmelerini istemiyorum emlakçıda bana evi alacak olan kişi sizden evi boşalmanızı isteyebilir 3 ay içinde diye diyeceğim o durki benim haklarım nelerdir nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  Cevapla
 278. MERHABA
  UZATMADAN KONUYA GİRECEK OLURSAM ANNEMİN BABASI MALINI ANNEMDEN KAÇIRMAK İÇİN ERKEK ÇOÇUKLARINDAN OLAN TORUNLARININ ÜZERİNE YAPARSA SATIŞ YADA BAĞIŞ YOLUYLA BUNU BOZABİLİRMİYİZ DEDE ŞUAN SAĞ

  Cevapla
 279. Sağlık meslek lisesi çıkışlıyım okul zamanı yaptığımız stajlar için dava açtık 5 ay oldu icra davası acilali hala kapanmadi ne zaman kapanır paralarımz ne zaman yatar acaba ?

  Cevapla
 280. Arazimizin bir kısmının bilgimiz ve onayımız olmaksızın aşağıda evi ve arazisi bulunan kişi tarafından yol olarak kullanıldığı ve bu durumun on yıldan fazla bir süredir devam ettiği anlaşılmakla;
  1.Söz konusu yerimizin tapusu merhum babamıza ait olup,mirasçılardan herhangi birisi dava açabilir mi ?
  2.Hangi mahkemeye ve ne tür bir dava açmamız gerekir ?
  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 281. Bana küfür içeren mesaj atıldı nereye şikayette bulunabilirim ve şikayet ettiğim kişi ne kadar ceza alır?
  Cevaplayan arkadaşlara teşekkürler…

  Cevapla
 282. 01.06.2017 yılında polis meslke eğitimine intibak için başladım. intibakda alınan sağlık kurulu raporunda kanımda hepatit b cıktı. zaten biliyordum. iki hastaneden olumsuz alarak hepatit b taşıyıcısı olmadığım ileri sürülerek okuldan ilişiğim kesildi. 2 ay sonra tebliğ edildi ilişiğimin kesildiğini. ve ben ankara 4. idari mahkemesine dava açtım ve yürütme durdurma çıktı. yürütme durdurma oldukdan sonra okula döndüm. ardından 2 ay sonra mahkeme beni hakem hastaneye sevk etti. gittiğim hastanede polis okulu öğrencisi kararı aldım. sonra mahkeme egm ye sundu raporları. egm yürütmeyi durdurmaya itiraz etti. mahkeme itirazı reddeti. sonra mahkeme egm nin verdiği iptali (okuldan ilişiğimi kesme) verdi. mahkeme istinaf yolu açık olmak üzere 30 gün süre verdi. egm itiraz etti istinaf yolu istedi. sorum şu; istinafda benim aleyhime mi lehime mi veya karşı tarafın lehine vereceği karar var mıdır? bu süreçden sonra aleyhime işleyen bir konu olur mu? egm bu süreçten sonra birşey elde edebilir mi? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 283. 10 ay önce ehliyetsiz alkollü yakalandım aracimla serbest bırakıldım on bes gün sonra ikinci kez alkollü ehliyetsiz yakalandim ilk olaydan 1 ay önce 4 ay 5 gün hapis cezası aldım 1 sene denetmli verdi ikinci olayın mahkemesi ıki gün önceydi korktuğum icin çıkamadım burdanda hapis cezası alırsam 1 mahkeme tetiklermi hapse girermiyim 5 ay daha alırsam akil verirmisiniz

  Cevapla
 284. şu an bir okul da çalışmaktayım 4yıldır.okulu bir başkasına sattılar ve haziran ayı içerisinde tekrar sözleşme imzalatmak istiyorlar acaba 4yıllık tazminatım yanar mı yeni işverinim beni çıkarmak isterse 4yıllık olan tazminatımı da verir mi teşekkürler

  Cevapla
 285. 2013 de kamulaştırılan bir taşınmazımız (arsa) vardı. Arsanın kamulaştırılması için tarafımıza verilen para gerçek değerinin çok çok altında idi. (Kamulaştırma bedeli: 90.000 gerçek değeri ise 350.000) Yasada 5 yıl boyunca herhangi bir işlem görmeyen kamulaştırılmış taşınmaz tekrar dava açarak geri alına biliniyormuş. Ancak geri almak için taşınmaz için verilen parayı faizi ile birlikte vermek gerekiyormuş. Sormak istediğim arsayı geri almak istersek bizden ne kadar faiz alınır. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 286. merhabalar. öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim.
  aşağıda yaşadığımız olayı net ve katkısız şekilde anlattım.
  17 Ekim 2015 tarihinde 23 yaşındaki baldızımı bir trafik kazasında kaybettik. kazada aracı kullanan kişi rahmetlinin arkadaşıydı ve alkollüydü. maddi durumları kötü bir ailenin çocuğuydu. Kendisi kurtuldu. rahmetlinin ailesi kaza sonrası aracı kullanan kişinin rahmetlinin arkadaşı olması, maddi durumlarının kötü olması, davacı olmaları durumunda tazminat yükünün altında ezilecekleri ve gidenin geri gelmeyeceği düşüncesiyle karşı taraftan davacı olmadılar. Bu nedenle bir avukat arayışımız da olmadı. Rahmetlinin bir akrabasının davasına bakan bir avukat ( karısı aile mahkemesinde katip) soyadı benzerliği olduğundan Seda Kaya nın kim olduğunu sorup akraba olduklarını öğrenince, avukatları yokmuş ben ilgileneyim isterlerse diye rahmetlinin babasıyla yani kayınpederim ile iletişime geçti. Tabi acıları olduğu için ben görüştüm avukatla. Kendisine karşı tarafın yoksul olduğunu, miktarı ne olursa olsun elimizi süremeyemeceğimiz bir para için onlara dava açmayı vicdanen doğru bulmadığımızı belirttim. Kendisinden tek talebim anne ve babanın mahkemeye gelmeden davanın görülmesini sağlaması oldu. Çünkü rahmetlide alkollü çıkarsa daha büyük yıkım olacaktı aile için. Avukata maddi bir talebiniz olursa dava sonrasında benimle görüşün ben vereyim dedim. Bir talebim olmayacak müvekkilimin akrabasıymışsınız ben bakarım rahat olun dedi. Bu tavrı nedeniyle onlarca kez teşekkür ettim.
  Aradan zaman geçti ve Mart 2018 de karşı taraf ile çarşıda karşılaştık. Bize dava açmayacaktınız dava açmışsınız tazminat ödedik dediler. Biz de dava açmadığımızı söyledik. Bize belge gösterdiler ve şok olduk. Avukat bizden habersiz dava açmış destekten yoksun kalma tazminatı için. Ben kendilerinden belgeyi aldım ve araştırdım. En son sigorta şirketinden paranın kazadan 9 ay sonra temmuz 2016 da avukatın hesabına yattığını öğrendim ve bir kez daha şok olduk. Avukatı aradım şu tarihlerde hesabınıza para yatmış dedim ve uzun bir sessizlik oldu. Aaa görmemiş olabilirim hesabıma bir bakayım diyerek saçmalamaya başladı. Sonra yüzyüze kendisiyle görüştüm ve açıklama beklediğimi söyledim. Önce borçları olduğundan ve başka avukatların ne paralar kazandığından bahsetti ve siz para istemediniz zaten ben kızın babasına ve annesine parayı aldıklarına dair kağıt imzalattım elimde evrak var dedi. Tabiki para falan vermedi. Kaldı ki onlarca sigorta şirketini reddedip yüzbinlerce liraya tenezzül etmeyen acılı bir anne baba 75.000 TL ye mi tenezzül edecek. Bu arada benimle bir telefon görüşmesinde de ısrarla, siz benden 75.000 tl mi istiyorsunuz sorusunu birkaç kez sordu. Aklı sıra ses kaydı alıp benden para istiyorlar diyecek. Tabiki anladım ve tuzağına düşmedim. Israrla evrak istememize rağmen 1 hafta sonra anne babanın parayı elden aldıklarını belirten bir belge gönderdi whatsapptan. Ama rahmetlinin anne babası böyle bir belgeyi imzaladıkları hatırlamıyor. Bir nüshasını anne babaya verdiği ve davanın bittiğine dair bir kağıt imzalatmış. Bunu hatırlıyorlar ve nüsha kendilerinde. Fakat başka kağıt imzalamadık diyorlar. Ya arada kaynatıp imzalattı ki aslını göremedik henüz ya da bizi oyaladığı o 1 hafta içinde imzaları kullanıp sahte evrak düzenledi. Dilerseniz ve mümkünse tüm belgeleri de sizlerle paylaşabilirim. Bu arada evlerini bilmediği için imza attırmaya gelirken avukatlığını yaptığı ve rahmetlinin akrabası olan kişiyle gelmiş. O kişide ben para alışverişi görmedim kağıt imzalatıp gitti diyor. Anne babanın parayı elden aldığına dair düzenlenen evrak gerçekse ve bir şekilde de imzalatmışsa aleyhimize bir durum olur mu bilmiyorum ama imzalatmadıysa ve sahteyse zaten elimiz güçlü.
  Lütfen bu konuda bana yol gösterin. Dava açıp yaptıklarının hesabını sormak istiyoruz. Emsal kararlar var mı? Bu insanların bu övünülesi mesleği kirletmelerine seyirci kalmayın. İki küçücük kızına acımayıp gencecik bir kızın kan parasını yediren bir avukat??? tan bahsediyorum. Israrla iki kızın var onlara acı, gel babasından özür dile derdimiz para değil diye iki kez konuştum. Para hırsı ve kibirden kör olmuş dinlemedi. Bu ülkede adaletin rant kapısı olmadığını görsün istiyorum. Namuslu avukatlar ile böyle acımasızların aynı ünvanı taşıması inanın zoruma gidiyor. Eksiksiz olması için uzun yazdım. Lütfen kusuruma bakmayın. Saygılarımla

  Cevapla
 287. selam olsun bız 18 aylık daıre karsılıgı mutahıte arsamızı verdık sozlesmemız 26/07/2017 tarıhınde basadı sozlesmede sozlesme tarıhınden en gec 3 ay ıcerısınde ruhsat alınacaktır yazıyor fakat bu adam 10 ay gecmesıne ragmen ruhsatı almadıgı halde bınayada baslamadı sızce ne yapmam lazım tesekkurler..

  Cevapla
  • Karşı tarafla anlaşarak sözleşmeyi feshedebilirsiniz. Karşı taraf anlaşmaya yanaşmıyorsa dava açmak suretiyle sözleşmeyi feshedip gecikme tazminatı talebinde bulunabilirsiniz.

   Sözleşmeyi feshetmek istemiyorsanız, sözleşmenizde kira, gecikme tazminatı, cezai şart gibi hükümler varsa bunların tahsili için icra takibi başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 288. 2b arazisi babam vefat ettiği için annem ve iki abimin üzerine yazıldı.bn ve kiz kardesime yer verilmedi.2014 de yerlerin tapularını aldilar üç hiseli şekilde.yerin babamın aldigina dair o dönemin köy muhtarı ve bazı köylü sakinleri şahitlik yapacaklar.böyle bir davayı hangi mahkemeye açmalıyiım? Ve kazanırmıyım?delil olarak babam vefat ettikten üç yıl sonra annem belediyeye beyanda bulunuyor yeri verasetli gösteriyor.birde noterden sadece babama satılabilir diye yer sahibi anneme vekalet vermiş.bununda sebebi babam o donemde üstüne yer alamiyordu daha sonra almak icin anneme vekalet almiş.

  Cevapla
 289. merhabalar,

  annemin dedesinden ağrıda 8 arazimiz ortaya çıktı bunlardan 4ü kara yolları ve farkk-lı bir devlet kurumu tarafından istimlak edilmiş parasınıda bankada adına hesaba yatırılmış,ancak bizim bu durumdan yeni haberimiz oldu.ayrıca tapularda dedemizin üzerine çıkmaktadır.dedenin ölüm yılını 1940 olarak tahmin ediyoruz.yine kusadasında da 5 yer çıktı,ancak onlar taşınmaz olarak duruyor ama üstüne konut yapılmış mı şuan bilemiyoruz,araştırıyoruz
  aradan uzun zaman geçmiş olmasından dolayı hak alamama gibi bir durum yaşanır mı?
  hesaba yatırılan paramızı ve diğer taşınmazlardan pay alabilir miyiz ve nasıl bir yol izlemeliyiz?desteğinizi rica ederim

  teşekkürler
  iyi çalışmalar

  Cevapla
 290. malatyada ikametgah etmetteyim dün akşam mahhalemizde bi tuhafiyede hasta olan ablama iftira ve hakaretler sözlü olarak ve üzerine yürüyerek mahremi alanını kıstlayacak şeklde bi olumsuz durum yaşandı. bende olayı daha çok aydınlatmak için gittiğimde işletme sahıbı ve üç çalışanın bana bağırmalarıyla karşılaştım bu durumdan şikayetimi nasıl belirtmeliyim

  Cevapla
 291. Merhabalar
  Jandarma uzman çavuşum 2017 yılında sınavları kazanıp eğitim birliğine gittim.3 Ay eğitimimin bitmesine 4 gün kala ve görev yapacağımız yerde belliydi beni ve benim gibi bir kaç arkadaşımı güvenlik soruşturması nedeniyle elediler.Bizde yürütmeyi durdurma için dava açtık.Kazandık ve hepimiz görev yapıyoruz şuanda ama mahkeme bitmiyor.sürekli itiraz ediyorlar.Bu kadar emekten sonra bizi bir daha meslekten atarlar mı?

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 292. İyi calismalar diliyorum,ben birşey sormak istiyorum.biz 9 kardeşiz ve annemiz den babamızdan ev arsa gibi çeşitli varliklar kaldi.biz bu arsalari evleri satip parasini almak isterken diğer kardesler evi arsalari satmak istemiyorlar.yani bazi kardeşler paramızı alalim diyor bazıları satilmasin oyle kalsın diyorlar.bu nedenlede büyük bir anlasmazlik ortaya cikti.simdi sorum şu.biz bu varliklari nasil satabilirz.mahkemeye dava açsak mahkeme anlasamadigmz icin tüm mallari satıp paralari esit sekilde tüm kardeşlere verirmi?bu konuda bizi aydinlatirsanz sevinirim.

  Cevapla
  • Evet aynen dediğiniz şekilde, kardeşlerden birinin paylaşım için dava açması yeterli. Mahkeme mümkünse satmadan paylaştırır, ancak taşınmazların değerleri farklı farklı olduğu için mecburen satarak parasını paylaştırır.

   Cevapla
 293. Merhaba, ablam çalışıyor ve kendi kazancı ile bizim oturabilmemiz için ev aldi, tapu kendi adina, yeni kanuna göre ev alırken kendi eşinin de izni olması gerekiyormuş. Bu olmazsa olmaz bir durumdur, yoksa ev üzerinde hak iddia edilmemesi için alınan bir onlemmidir acaba? Bizim omrumuz boyunca oturabilmemiz için de noterden bir belge alınmadı? Cevap verirseniz çok memnun olurum, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Bankalar kredi karşılığı evi ipotek ettikleri için ileride ipoteğin diğer eş tarafından iptal edilmesinin önüne geçmek için rıza alıyorlar. Bu kanuni bir zorunluluk değil sadece bankaların kendilerini koruma altına almak için yaptıkları bir uygulama.

   Sizin o evde oturmanız için ablanız size intifa(oturma) hakkı tanıyabilir, bu hak tapuya şerh edilebilir.

   Cevapla
 294. İyi günler 2013 yılında define arıyorlar diye şikayet edilmiş yakalandım üzerim de de çok az bir uyuşturucu madde vardı 2 gr ya var ya yoktu hastaneye tahlile gönderdiler pek kullanmadığım için temiz çıktı ama define olayından ceza aldım şimdi ise bankada çalışıyorum Yargıtay cezayı onaylamış iki gün açık infazdan dolayı ceza evine girip çıktım şu an iş yeri benden GEREKÇELİ KARAR istiyor bu kararda uyuşturucu madde yer alırmı. Not: ben uyuşturudan ifade verdim hakime cezayı sadece define arıyorum diye yedim

  Cevapla
  • Dava sadece define sebebiyle açıldıysa ve bu gerekçeyle ceza aldıysanız normal şartlarda uyuşturucu geçmez kararda ama hakim gerekçeli kararı yazarken olayı anlatırken uyuşturucu hususuna değinme ihtimali var.

   Cevapla
   • Birde sayın avukatım bu cezayı haksız yere aldık başkalarının kırmış olduğu köprünün resimlerini çekip bizim üzerimize bilir kişi raporunda yıktılar bununla ilgili haksız yere ceza verildiği için dava açabiliyormuyum ve nereye dava açmam lazım yada bir avukata vekalet versem üzerine düşer mi maddi ve manevi dava açılır mı sadece ihbar üzerine olay yerinde olan biz olduğumuz için yargılanıp ceza aldık çünkü. Saygılarımla

    Cevapla
 295. Merhabalar. Site yöneticisi site sakinlerinden birisinin arabasi çizilmesi nedeniyle site içinde oynayan çocuklara bağırıp küfür etti. Çocukları kendib aramizda halledelim itiraf edin yoksa babanız hapse girer diye tehdit etmiş. Çocuğumun bu şekilde sıkıştırılip küfür edilmesini uygun bulmuyorum.şikayetçi olsam yasal olarak ceza yaptırımı nedir?

  Cevapla
 296. Babamı 6 yaşında kaybettim. 28 yıldırda baba tarafımla görüşmüyorum. Bu soyismi taşımak istemiyorum. Soyismimi değiştirmek istiyorum. Mümkün mü?

  Cevapla
  • Mümkün ancak mahkemeye geçerli bir gerekçe sunmanız gerekir. Sadece babanızla görüşmemenizi kabul edeceğini zannetmiyorum.

   Cevapla
 297. Merhaba 3yıldır bir sitede gece danışma personeli olarak çalışıyorum dum 12 saat çalışma saati gündüz de yarım gün başka bir işte çalışıyorum işveren bunu biliyordu fakat çalışma sistemi değişecek dediler hem gece hem gündüz çalışılacak dediler bende beni arayan müdüre patronun bilgisi olduğunu söyledim oda ben bilmiyorum haber vericem dedi sonra bana siz yarın gündüz gel dediler bende gelemem dedim size alternatif bakalım dediler sonra duydumki üç gün habersiz işe gelmedim diye aralarında tutanak tutup işten attılar aynı anda üç arkadaşı daha çıkardılar onlara tazminat verildi bana vermediler her bayram çalıştım mesai yok yol yok yemek yok ayrıca izin param ve bir kısım maaşım içeride kaldı güya tebligat için 1750 TL masraf yapmışlar fakat bana gelen herhangi bir tebligat yada bildiri yok ne yapmam gerekiyor gerçekten hakkım yok mu diğer arkadaşlar neden aldı bir arkadaş bayandı ben gece çalışamam dedi ve o tazminat aldı teşekkür ederim ilginiz için şimdiden

  Cevapla
  • Önce arabulucuya başvurun, karşı taraf kabul etmezse dava açmanız gerekecek. Ancak neden işe gelmediğinizi tanıkla veya başka delillerle ispatlamanız lazım. Tazminat alanları emsal gösterin, gerekirse o kişileri tanık gösterin.

   Sizin aleyhinize olacak şekilde çalışma saatlerinde esaslı değişikliği eğer iş sözleşmenizde farklı bir madde yoksa kabul etmek zorunda değilsiniz. Ancak dediğim gibi önce işverenin feshinin haksız olduğunu ortaya koyabilmek için işe neden gitmediğinizi ispatlamanız gerekiyor.

   Cevapla
 298. HAGB kararina itiraz ettim .red geldi sadece şikayet üzerine ilk mahkemede HAGB karar verildi.ben kanun yararına bozmaya başvurabilirmiyim. Yada başka bir yolu yokmu

  Cevapla
 299. Benim tapumda arsam1860 metrekare olarak gözüküyor ama tapu kadostra nın düzenleme politikası altında yaptığı yeni ölçüme göre yerim tapuda belirtilene esasen 500 metrekare eksik çıkmıştır bunun aksine sınır komşularımın kide tadilatının göre yüksek çıkmıştır tapu kadastro yeni ölçümleri ilgili itirazda bulundum ama bir sonuç alamadım ben şimdi bu konuyu mahkemeye tanısam kayıp olan 500 metrekare yeri kazanma şansım nedir

  Cevapla
 300. Merhaba babamın işletmesini birkaç kez şikayette bulundular sigaramatik bulundurmaktan birkaçkez bişey çıkmadı ama polisler şikayet var gelmek zorundayız demişlerdi para cezası gelecek gibiydi ama gelmedi sanirim 1 kere makina görmüşlerdi dernek kısmında ama çalışmıyordu mahkeme kağıdı geldi üç temmuz a sizce mahkemeden ne sonuç çikar hapis cezası falan var diyorlar

  Cevapla
 301. merhaba, 7 ay önce kaza yapmıştım, kusurlu benim. Bugün ödeme emri geldi sigorta şirketi araç değer kaybını ödemediği için bana karşı taraf ödeme emri göndermiş. NAsıl bir yol izlemem gerekiyor acaba?

  Cevapla
  • Ya ödeyeceksiniz ya da itiraz edeceksiniz. İtiraz ederseniz karşı taraf itirazınızı kaldırmak için dava açacak. Bu davada haksız olduğunuz ortaya çıkarsa talep edilen miktarın + %20 fazlası ile birlikte yargılama ve vekalet masraflarını da ödemek durumunda kalabilirsiniz.

   Cevapla
 302. İstinafa itiraz yazmıştım şimdi bana bi kağıt geldi yarğıtaydan yukarıda özet bilgileri yazılı dosya incelendi.sanıklar hakkında, konut dokunulmazlığını ihlal suçundan eylemlerine tcknn 16/1_4 maddesi yerine aynı yasanın 116/2_4 maddesi gereğince hüküm kurulması sonuca etkili olmadığından bozma sebebi yapılmamıştır. Yapilan yargılamaya,dosya içeriğine toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere,oluşa ge mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına ,hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye göre sanık İsmail uysalın eylemin açıktan hırsızlık olduğuna,sanık atalay öksüzün pişman olduğuna ve cezanın çok olduğuna ,sanık oktay kaymazın pişman olduğuna ve duruşmalara çağrılmadığına ilişkin ve yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle usul ve yasaya uygun olan hükmün onanması talep ve dosya tebliğ olunur demiş oktay kaymaz ben oluyorum efendim şimdi burada ne demek istemişler uyğulama olarak üçümüzede 2 sene 9 ay 10 gün hapis cezası yazmışlar kağıdın üstünde cezayı onamışmı onadıysa teslim ol gibi bir kağıt gelecekmi bana 10 gün içinde nedir yani bu beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 303. MERHABALAR 2016 YILINDAN BABAMIN ÜSTÜNE BİR BOŞ VARMIŞ. BABAM 2017DE VEFAT ETTİ VE BİZE BORÇ BİLGİSİ AVUKATLIK TARAFINDAN HABER VERİLDİ 2018 YILINDA. BU SEBEPLEDE GEÇ HABERİMİZ OLDU. BABANIZIN TELİNE MESAJ GELMİŞTİR DEDİLER AMA BİZ ONU BİLEMEYİZ. ŞİMDİ FAİZLE VE MSRFLARLA BİRLİKTE YAKLAŞIK 4000 TL BORÇ GÖZÜKÜYOR. AMA BİZ EN AZINDAN ANA PARAYI ÖDEMEK İSTİYORUZ. BÖYLE BİR HAKKIMIZ VARMI ?

  Cevapla
 304. Kocamla 10 yildir ayri yasiyoz kocam baska bir kadinla imam nikahli 10 yildir yasiyor yani o kadinla kacti gitti iki cocugumuz var 1994 yilinda evlendik cocuklarim 18 yasindan buyuk kocam bosanma davasi acti kocamin ustunde mali yok ben geri doner gelir diye bu zamana kadar acmadim esim simdiye kadar kazandigi tum paralari kadinin ustune geciriyo araba aldilar yeni hersey kadinin ustunde gozukuyor anliycaginiz ve cok zengin ben karsilik dilekcesi yazmam lazimmis bende maddi ve nafaka davasi acsam kazana bilirmiyim esimin 1 tirilyonu geckin parasi var ayrica tum aileside bana sait oluyolar ogullarimda sait olsa ne alabilirim tesekkur ederim hayirli gunler

  Cevapla
  • Cevap dilekçesi yazarken taleplerinizi yazabilirsiniz, taleplerinizi miktarlarıyla birlikte yazmanız gerekiyor. Maddi manevi tazminat, nafaka talep edebilirsiniz. Bu şekilde vereceğiniz cevap dilekçesi karşı dava anlamına geliyor. Tanıklarınızı da dilekçenizde yazın. Mahkeme hangi tarafı kusurlu bulursa o tarafı tazminata mahkum eder, nafakayı da boşanınca maddi olarak zor duruma düşecek tarafa verir.

   Cevapla
  • Dava mümkün, tazminat almanız ispat edebilmenize bağlı. Mesajdan kastınız sms’midir, sosyal medya paylaşımı mıdır ? O kişinin gönderdiğini ispatlayabilecek misiniz, bu durumlar göre değişir.

   Cevapla
 305. merhaba öğrenmek istediğim bir konu var : bir mütaahhitlik şirketi babam ve kardeşlerine ait arsaya imza karşılığı site (apartman) inşaatı yapmak için anlaşıldı fakat 2-3 senedir firmada bir hareketlilik yok hatta arsa üzerine iletişim bürosunu yaptı sorum şu: bina işlemlerinde zaman aşımı oluyormu yada imzayı geri çekebilirmiyim

  Cevapla
  • 2-3 senedir hiçbir işlem yapılmamışsa sözleşmeyi feshetmek için ya karşı tarafla anlaşacaksınız ya da dava açacaksınız.

   Cevapla
 306. Merhaba benim bir arkadaşım var okulda diğer arkadaşları tarafından sürekli zorbalık görüyor onu 8-10 kişi grup olup dövüyorlar öğretmenlere şikayet ediyor öğretmenler ilgilenmiyor yani çaresiz oluyor herkes tarafından dışlanıyor kimse onun derdine yardımcı olmuyor okulda hergün kavga edip her seferinde ağır dayak yerdi ve öğretmenler onu döven çocukların cezasını vermezdi yine kavga ettinde bir çocuğu kalbinden bıcaklıyıp öldürdü ve okula polis gelip o çocuğu karakola götürdü sonra niye öldürdün diye sorunca da çocuk aynen şu cevabı verdi: okulda bana zorbalık yapıyorlardı beni dövüyorlardı bana işkence gibi dayak atıyorlardı öğretmenlere şikayet edince hiç birşey yapmıyorlardı çaresiz kalıyordum bu dertten kurtulmak için öldürmekten başka çarem yoktu öldürdüğüme hiç pişman değilim çünkü haklıyım ben şuçu meşru müdafadan dolayı işledim dedi sizce kaç yıl ceza alır yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 307. Davacı: K.H.
  Şüpheli: ismail y.
  Suç: halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme
  Soruşturma evrakı incelendi, suç tarihinde şüphelinin facebook isimli sosyal paylaşım sistesinde kendi adına bulunan sayfasında yapmış olduğu farklı bir konuya ilişkin paylaşımda ‘boş yapma sizin gibiler yüzünden bu ülke bu hale geldi. Lafta Atatürkçüsünüz hepiniz boşsunuz. Genel başkanınız gibi mallığı içinde barındırıyorsunuz’ şeklindeki söylemi ile halkın bir kesmini alanen aşağılamaktan ibaret eyleminin müsnet suçu oluşturduğu, şüphelinin alınan savunmasında paylaşımı yaptığı sayfada farklı soruşturmaya konu olacak şekilde Cumhurbaşkanına hakaret edilmesi sebebiyle yorum yaptığını ve eyleminin suç olmadığını düşündüğünü savunmuş ise de ; bu savunmasına itibar edilmemiş olup, şüphelinin eylemine uyan sevk maddeleri gereği yargılanmasının yapılarak cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.
  Elime bu şekilde kağıt geldi 25.09.2018 de mahkemem var ve 10 gün sonrada düğünüm olacak bu durumda nasıl bir ceza verilir hapis durumu olabilirmi? Sicilim temiz ilk defa böyle birşeye karışıyorum? Evlilik başlamadan bitecek konu önemlidir yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
 308. Mrb,
  Üniversite öğretim görevlisi olarak kademe durdurma cezası aldım. Rektörlüğe itiraz etmiş olmam idari mahkemeye başvuru için tanınan 60 günü bitirir mi? yoksa gelen yeni cevapla yeniden mi başlar? cevap gelmese de 60 günde idari mahkemeye başvurmalı mıyım?

  Cevapla
  • Gelen cevaptan sonra mahkemeye başvurma süresi kaldığı yerden devam eder. Başvurunuzdan sonra 60 gün içinde cevap gelmezse yine 60. gün reddetmişler gibi düşünerek başvuru öncesi süre kaldığı yerden devam edecek.

   Cevapla
 309. Merhaba.7 yil once esimden bosandim.oglum 2 yasindaydi.hicbir nafaka vs.talebim olmadi.oglumun velayeti bende.7 yil icinde oglumun babasiyla gorusmelerinde hicbir kisitlama yapmadim.hep babasinin musaitlik durumuna gore oglumu gördü.bazen haftada 1 bazen 3 ay sonra.maddi olarak destegi de 2 yildir aylik 300 tl gibi bir rakam.fakat ogluma cok psikolojik baski hakaret yapiyor.oglum korkuyor.onunla görüşmek istemiyor ben görüşmesi icin zorluyorum.yavrumun psikolojisi cok bozuldu.eger cocugu ona vermezsem de beni yipratiyor hakaret ve küfürlerle.cok sinirli.ben oglum icin endiseliyim.psikoloj esliginde gorusme mi yapilabilir.yada ben bu konu ile alakali hukuki olarak ne yapabilirim.?

  Cevapla
  • Babasından baskı hakaret görüyorsa neden zorla görüştürüyorsunuz orayı anlayamadım. Aile mahkemesindan tedbir isteyin bu konuda, kişisel ilişki tesisinin düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

   Cevapla
 310. Bayram dolayısıyla erken yaştan emekli maaşları 12 Haziran’da hesabimiza yattı. 21 haziran olan kredi taksitleri 12 Haziran’da hesabımızdan çekildi. Banka ile yapılan sözleşme gereği hesabımızdaki parayı kredi taksit ödeme tarihinden önce bizim talimatimiz olmadan hesabimizdan çekebilme yetkileri varmıdır. Yoksa kanunsuz bir hareket mıdır? Bilgi vermenizi rica ederiz.

  Cevapla
 311. Tanidik bir akrabami cocuk bakimi ihmali icin aile sosyal politikalar bakanligina sikayet ettim dogru da olsa asilsiz da olsa mahkemeye gidip ogrenebilirler mi kayit olurstururken bilinmeyen olarak adimi verdim basima bela olmalarindan korkuyorum cunku

  Cevapla
 312. Merhaba
  Ben eşimden anlaşmalı olarak boşandım 6 yaşında oglum var.annesiyle anlaşıp oğlumun velayetini ben aldım görüş günlerini mahkeme belirledi.bosandigimizda aynı sehirdeydik şuanda annesi başka şehirde yaşıyor yaz tatilinde şehir dışına çıkartmak istemiyorum bu hakka sahipmiyim

  Cevapla
  • Boşanma davasında belirlenen anneyle kişisel ilişki tesisine ilişkin kuralların değiştirilmesi için aile mahkemesine başvurmanız lazım.

   Cevapla
 313. Merhaba iyi günler ben yaralama suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldım 5 gün cezaevinde yattım ve çıktım şimdi şartlı tahliye görüyorum sorum şu ben bu süreler biterse memur olabilirmiyim

  Cevapla
 314. Mrblar benim bir sorum olcaktı yakın tanıdığıma kredi çektim kendisi bankada devlet memuru olarak çalışıyor ödeme için senet yapıcaz ama senetten kaçıyor imzalamıyor sürekli bahaneler buluyor ne yapmam lazım nereye başvurmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Çektiğiniz krediyi arkadaşınıza verirken elden mi verdiniz parayı ? Herhangi bir makbuz, yazı vs. almadınız mı ? Ya da arkadaşınıza bankadan gönderdiyseniz dekont vs. ?

   Cevapla
    • O zaman dekontla parayı gönderdiğiniz sabit zaten, geri ödemezse icra takibi başlatacaksınız veya dava açacaksınız.

     Cevapla
     • Hocam bu ayın 28 ine kadar ödicek ödemesse bir avukatamı başvurayım yoksa nereye gideyim bu konu için

     • Avukattan yardım alabilirsiniz, parayı avukat aracılığı ile tahsil etmeniz sizin için daha kolay olur.

     • Hocam cok teşekkür ederim aydınlattığınız için iyi çalışmalar dilerim bayramınız mübarek olsun

 315. Mrb iyi günler benim eşimi 4 5 kişi dövdü silahlı bi şekilde ve eşim şikayetçi oldu karşı taraf karakola çekildiginde 10 tl karşılıgında uyuşturucu isteyip vermeyince dövdügünü sölemişler yalan yani ama bi çok kişi karakola eşimin uyuşturucu sattıgı şikayetinde bulunmuşlar kasıtlı bişekilde eşim mahkemeye çıktı ve tutuklandı her han gibide uyuşturucu delili bulunmamaktadır sizce eşim ne kadar yatar ?

  Cevapla
 316. benim babam 4 yildir bi firmada ssksiz calisiyodu sigortasini yapmadilr mecburiyrtten calisti.ve kalp kirizi gecirip oldu calisirken.tazminat icin hakki varmidir

  Cevapla
  • Sigortasız olarak çalıştırıldığını tespit ettirmek için dava açmanız gerekiyor. Tanıklar başta olmak üzere her türlü delil önemlidir.

   Cevapla
   • 10 sene araliksiz orda calisti.ve sigorta yapmadilar.sonra babam cikip belediyeye girdi ama yine eski calisti yer birakmadi.tekrar cagirdi orda calisirken saman bosaltirken kalp kirizi gecirdi

    Cevapla
 317. Merhaba ben 2 nisan 2017 de evlendim 5 haziran 2017 de anlasamadik ayrildik ama resmi olarak hala bosanamadik benim maddi durumum cok iyi degil bosanma davasi acmak istiyorum benim ne kadar paraya ihtiyacim var ogrenmek iatiyorum

  Cevapla
  • Maddi durumunuz iyi değilse baroya başvurup adli yardım talep edin, kabul edilirse size hem avukat atanır hem de mahkeme masrafı ödemeden dava açma imkanınız olur.

   Cevapla
 318. Merhabalar Evilla mobilya mağazasına bir borcum var.Bir kısmını ödeyemedim ve il dışında bulunduğum için icra dosyası 28/05/2018 tarihinde açılmış e devletten bakıldığında öyle görünüyor. Haciz işlemi yapılırmı ve icradan taksitlendirme yapılırmı acil cevap verirmişsiniz.

  Cevapla
 319. Merhaba 2 sene önce bir güzellik salonundan cilt bakımı üyeliği için sözleşme imzalamıştım. İptal edim dememe rağmen etmemişler ve icraya vermişler. Hesaplarıma bloke konuldu. Hakkımda hiç icra olmadığı için hemen ödedim. Ancak bu almadığım bir hizmetin parasını fazlasıyla ödemek çok zoruma gitti. Karşı dava açabilir miyim kazanabilir miyim bu yasal midir sadece sözleşmeyle ? Teşekkürler

  Cevapla
  • Almadığınız hizmetin parasını ödemek zorunda değilsiniz, ödediyseniz 1 yıl içerisinde istirdat davası açabilirsiniz.

   Cevapla
 320. Bir hosting sirketinden turkiyedeki bi banka adina domain aldim php dili ogrenmeye calisiyorum o banka adiyla domain test yapacaktim script(illegal bi script) kurup bende denemeye başladım iptal ettiler sonra kendilerine bankadan mail geldigini soylediler ama siteyi hicbir yerde paylasmadim yasal sureci baslatacaklarini soylediler ayrıca destekle konuştum şimdi maillin yazısını attılar bir istihbarat şirketinden gelmiş bunun sonu ne olur yaşın daha küçük.

  Cevapla
  • Banka adına domain alıp illegal script kullanarak php dili öğrenmeye çalışıyordum şeklindeki savunman pek inandırıcı değil. 12 yaşından küçük değilsen Türk Ceza Kanunu’ndaki 243 ve devamı maddelerindeki bilişim suçları kapsamında hakkında ceza davası açılır. Eylemin hangi boyutta olduğu, bu oluşturduğun domain ve scripti herhangi bir kimseye gönderip göndermediğin, herhangi bir kimsenin şifresini ele geçirip geçirmediğin, bu şifre ile internet bankacılığına giriş yapıp yapmadığın, giriş yaptıysan bu hesaptaki parayı başka bir hesaba aktarıp aktarmadığın gibi aşamalardan hangilerini gerçekleştiriğine göre yargılamanın boyutu değişir.

   Cevapla
   • dediğim gibi yaşım 16 herhangi bir para çalma bilgi çalma amacımda yoktu yapmadımda zaten savunmamı bu şekilde yapmam uygunmudur ayrıca şöyle bi yazı göderdi hosting şirketi kendilerine gelen mailmiş inglizceydi türkçeye çevirdim.

    ————————————————————————————————————————————————————
    We are a cyber-intelligence company located in Switzerland. We provide security consulting for banks and gov entities in EMEA Region.

    We contacted you before for one domain hosted in your servers is used to collect credit card numbers using fake logos of banks in Turkey.

    We would like you to help us on closing the service, finding the user associated with this account and identifying any victims.

    IP Address: site ip’isi
    Phishing URLs: site ismi yazıyor

    For our investigation we need any logs, files or information about the user associated with this accounts. Please provide us with a tar/zip file of all the content located under the phishing pages path (including hidden files), so that we may analyze it to help prevent further attacks. If any customer data has been captured that is stored on your systems or equipment, please send us that data so that the customers to whom that data relates can be notified and take steps to protect their credit.

    Awaiting for your response,
    Regards;
    ————————————————————————————————————————————————————

    Cevapla
   • şirketten şöyle bir mesaj aldım bu nasıl etkiler herhangibir bil çalma vs işlemim olmadı yaşın 16 şirketin mesajı şöyle bu ne oluyor derhal bi bilişim avukatona başvurmamız gerekir mi?

    Sevgili Bay veya Bayan;

    Biz İsviçre’de bulunan bir siber-istihbarat şirketiyiz. EMEA Bölgesi’nde bankalar ve kamu kurumları için güvenlik danışmanlığı sağlıyoruz.

    Sunucularınızda barındırılan bir alan adı için daha önce sizinle iletişime geçtik, Türkiye’deki bankaların sahte logolarını kullanarak kredi kartı numaralarını toplamak için kullanıldı.

    Hizmetin kapatılması, bu hesapla ilişkili kullanıcının bulunması ve herhangi bir mağdurun tespit edilmesi konusunda bize yardımcı olmanızı istiyoruz.

    IP Adresi: Site ip
    Kimlik Avı URL’leri: Site URL

    Araştırmamız için bu hesaplarla ilişkili kullanıcı hakkında herhangi bir kayıt, dosya veya bilgiye ihtiyacımız var. Lütfen daha fazla saldırıların engellenmesine yardımcı olmak için analiz edebilmemiz için, phishing sayfaları yolunun altında (gizli dosyalar dahil) bulunan tüm içeriğin bir tar / zip dosyasını sağlayın. Sisteminizde veya ekipmanınızda saklanan herhangi bir müşteri verisi ele geçirildiyse, lütfen bize bu verileri gönderin, böylece bu verinin ilişkili olduğu müşterilere bildirilebilir ve kredilerini korumak için adımlar atılabilir.

    Cevabınızı bekliyorum
    Saygılarımızla;

    Cevapla
    • Dediğim gibi olay adli mercilere intikal ettiğinde hakkınızda dava açılacaktır. Yargılama sürecinde bulunduğunuz ildeki bilişim alanında uzman bir avukattan yardım alın.

     Cevapla
 321. Selam. Ekim 2017 de bosanm a davası açtım anlaşmalı olarak aralık-2017 de boşandık 500 tl enflasyona gore her yıl artcak nafaka bağlandı 13 yaşındaki kızıma ve velayeti bana verildi. Eşim nafaka az olsun ben zaten kızımın ihtiyaçlarını karşılarım dedi ayrılırken. Malesef aramiyor bile kızını. Ekim ayında 1 yıl dolmuş olacak. Nafaka arttırim davas i açmak istiyorum şimdiden. Ekim ayını beklemelimiyim?

  Cevapla
  • Kanunen nafaka arttırım davası açmanızda bir engel yok, ancak mahkemeler genelliklikle çok kısa süreler içerisinde nafaka arttırımı yapma eğiliminde değiller.

   Cevapla
 322. Twitterda bir kisinin siyasi parti elestirisini alintilayip “senin cibilliyetin bunu anlamaya yetmez” demek hakaret sucunu olusturur mu?

  Cevapla
 323. Meraba kazandigim bir isci mahkemesi var fakat karsi tarafin avukatinin vekalet parasini beim odemem gerekiyormus bunun nedeni nedir saten ben kazanmisim 2400tl gibi bi rakam neden odeyim

  Cevapla
 324. Merhaba,
  eşimle anlaşmalı boşanmak için anlaştık.Ortada paylaşacağımız bir mal yok.Sadece 2.5 yaşında bir kız çoçuğumuz var.Onunda velayeti annede kalacak.Bu sebeple anlaşmalı boşanmak istiyoruz.Bir dilekçe ile sonuca gidebilirmiyiz.
  şimdiden verceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  saygılarımla,

  Cevapla
 325. Merhaba , 1999 yılında Ticaret bankası borcu için avukata ödeme yapıldığına dair makbuz faxlatılmış Fakat aradan 18 yıl sonra bırç üzerine maaş hacizine el konulması için işyerine dilekçe gelmiştir.Ödeme yapılan makbuz taşınmamız dolayısıyla gereksiz evraklar arasında imha edilmiştir?Bu durumda hakkımızı nasıl savunabiliriz ?O iflas eden bankada veya o avukatta nasıl kanıt elde edebiliriz?Elimizde ödendiğine dair belge yok …Yardımcı olursanız memnun olurum.

  Cevapla
 326. İyi günler.ben çalıştığım otele sendika geldi ben mayısın 14 ünde üyeliğim onaylandı.haziran 1 inde çıkış yaptm.ama bana nisan ve mayıs ayının zam parasını yatırmadılar. Bi kişi çıkarken söyleseydin diyor muhasebe müdürü öle bi hakkın yok çünkü biz haziran 4 ünde sözleşme imzaladık diyor.2 lı konuştular bizde antre çalıştımız için antre parasıda yatırmamışlar git müdürüne söyle o versin muhabbeti yaptılar.su an hala sendikaya üyeyim çalışan arkadaşlar 2 ayın zamanida aldı ben alamadım.bi kişi haziran 4 ünde sözleşme imzalandıktan sonra 5 inde üye olmuş.normalde dediklerine göre 4 ünde üye olamayanların parasını yatırmıyorlarmış .o arkadaş 1 gün sonra olmasına rağmen 1 aylık zemini almış. Ben 2 ay çalıştım haziran 4 te ben olmadığım için zam vermemeleri dogrumudur yanlışmıdır

  Cevapla
 327. iyi günler ben bi internet sitesinde alışveriş yaptım ve ayin 8 den bugün ayın 18 araya bayram girdi diye ürünlerimi hep.larca parca aldım 5 parca ürünü 10 güne sığdırmayı başardılar ama baktım bir tanesi bugün verilmemiş 7.iş günü bugün yarın 8 olacak ben bununla ilgili nasıl bir hukuki islem baslatabilirim tazminat davasi veys herhangi bir dava açabilir miyim ??

  Cevapla
 328. Sorum şöyle hesabımdan banka 10 önce 750 tl çekip başka hesaba yatırmış bayram nedeniyle bugün bankayla görüştüm cuma günü parayı yatıracaklarmış bu durumda ben bankaya karşı nasıl bir yol izlemeliyim cuma gününe kadar madur ediliyorum ve bunu tam arefe günunde yapıyolar

  Cevapla
  • Farklı hesaba yatırmaktan kastınız nedir anlayamadım. Eğer maddi bir zarar söz konusu ise dava açmanız mümkün.

   Cevapla
 329. Merhaba,

  1 sene önce iş veren tarafından bir yakınıma zorla bir kağıt imzalatılmış. Kağıtta belirtilen miktar 60.000 tl iken çalışanın iş verene borcu 6000dir. Ancak korktuğundan dolayı ilgili yazıyı imzalamış. Bu yazının geçerliliği nedir? bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 330. Eşimden boşanmak istiyorum. Evleneli 2 yıla yakın oldu. 2 sorun var biri 7 aylık hamileyim süreç nasıl olur bide benim evlenmeden önce büyük bir kısmını nakit geri kalanını kredi ile aldığım evim ve arabam var eşim bunlardan pay isteyeceğini söylüyor bu mümkünmüdür. Evlendikten sonra zaten 1 yıl işsizdi benim maaşımla geçindik şimdide eger boşanırsam önceden emeğimle aldığım mallara ortak olmakla tehdit ediyor beni.

  Cevapla
  • Dava sürecinde çocuk doğarsa mahkeme velayeti size verir. Evlenirken evlilik sözleşmesi vs. yapmadıysanız evlilik içerisinde aldığınız evde eşinizin de hakkı bulunuyor.

   Cevapla
 331. Merhabalar evlilik nedeniyle işten ayrıldığımda ertesi gün baska bir işte çalışmaya başlarsam eski isyerim tazminatımı geri alabilir mi ? Tekrar ise girersem tazminatımı alacağını söylediler

  Cevapla
 332. selamlarbenim mağduriyetim mütaahit tarfından senet ile toprakta daire satın aldım ne verilen metre kare ölçüsüne uyuldu bana gösterdiği projeye .tam 7 yıl oldu alalı inssat sureci uzun sürdü bana paramı günün şartlarına göre aradan geçen 7 yılı hesaba katarak ödiyceğini söyledi .bir kısımını ödedi fakat geri kalan kısımını ödemiyor üzerimize teminat olarak 16 metre karelik bi inssataın tapusunu yaptı.fakat bütün malını süleymencı tarikatından bir beyin üzerine ve kendi iki kızının üzerine yapmış üzerind ehiçbir mal mülk görnmüyor.çok mağdur durumdayım ne zor şartlar altında biriktirdiğim alınterimi gasp etti.elimde resmi hiçbir evrak yok tanıdık vasıtasıyla almış oldum.sağlığmdan oldum eşimle aramda ciddi sorunlar oluştu.ban yardım edin lütfen .bu adam benim ölüm sebebim olacak.allah aşki için yardım edin

  Cevapla
  • Daireyi alırken noterden satış sözleşmesi yaptınız mı ? Yaptıysanız sözleşmenin feshini, ödediğiniz paraların iadesini ve zararınızın tazminini isteyin. Sözleşme yapmadıysanız da sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre ispat edebildiğiniz ödemelerin iadesini talep edebilirsiniz.

   Cevapla
 333. Iyi gunler bisey sormak istiyorum annanemin evleri arsalari var dagim hepsinj satti iki evi kaldi ve oda birini anneme tapuladi ona bakmasi icin dedem bu yuzden evden gitti dayimin yanina yerlesti anneannem annemle kaliyor ve hic bir geliri yok biz bakiyoruz dedem hic bisekilde maasindan yardimda bulunmuyor. Bugun polisler geldj ve yarin doktir raporu almya goturecegiz vasilik davasi acilmis dedi ve anneannem kalan evinide elinden alacaklar diye endiseli. Saglik durumuna gelince sinir tedavisi gordu yasli ancak hala cok zeki. Bu surec nasil isler biz ne yapabiliriz

  Cevapla
  • Anneannenizin kısıtlanması için dava açmışlar. Heyet raporu alınacak, rapor kısıtlanması gerektiğine hükmederse vasi tayin edecek. Anneniz kısıtlanma talebine itiraz edebilir, eğer kısıtlanacaksa da vasi olarak sizin atanmanızı talep edebilir, siz de dilekçe ile anneniz adına eğer vasi atanacaksa sizin vasi olmak istediğinizi belirten bir dilekçe verebilirsiniz.

   Cevapla
 334. Kolay gelsin
  Babamin bircok bankadan alms oldugu kredi kartlari vs,icralik dosyalari var.fakat hicbir mali mulku yok,calismiyor,geliri yok,torba yasayla gelen afla bagkur borcunu ihya etmek istedi,30 milyar gbi bir rakam cikti,fakat bu icralik dosyalardan oturu kredi onaylanmadi,bu parayi ben odersem,babam emekli olursa,emekli maasina haciz konulur mu,soyle dusunduk krediyi ben cekeyim,maasiyla odeyelim,fakat kredi cektikten sonra davalik olan dosyalar maasa el koyarsa bnde sikintiya duserim.cok eski borclar oldugu icin,ne gbi sozlesme imzaladi bilmiyorum,yardimci olursanz tesekkur ederim

  Cevapla
  • Emekli maaşına ancak SGK’ya olan borcundan dolayı (ve nafaka borcundan dolayı) haciz gelebilir. Onun haricinde emekli maaşı (borçlunun rızası olmadıkça) haczedilemez. Siz çektiğiniz krediyle SGK borcunu kapatırsanız sizin çektiğiniz krediden dolayı babanızın maaşına herhangi bir haciz gelmez.

   Cevapla
 335. Merhaba benim dedem vefat etmeden önce dayılarım köydeki bütün tarlaları dedemi kandırarak üzerlerine tapulamışlar. Tarlaları baraj altında kandı. Devlet oldukça büyük meblağda para ödedi. Bu durumda annemin bir hakkı varmı. Dava açsa kazanabilirmi.

  Cevapla
  • Dava yoluyla yapılan işlemin iptalini talep edebilirsiniz, ellerinden çıkarttıklarına göre davanız tazminat davasına dönüşecek. Ancak miras hakkınızın ihlal edildiğini öğrendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içerisinde bu davayı açmış olmanız gerekiyor.

   Cevapla
 336. Eşimle boşanma sürecindeyiz şunu sormak istiyorum
  1). Çocuğumuz yok nafaka ödermiyim
  2) Benim mal varlığıma ortak olduğu gibi borcuma ortak mıdır

  Cevapla
  • Çocuk olmasa da eşiniz boşanma sonrası yoksulluğa düşecekse ve sizin durumunuz eşinize göre daha iyi ise hakim nafaka ödemenize hükmedebilir. Hayır, borcunuza ortak olmaz, borçlar şahsidir.

   Cevapla
 337. merhaba ben size bir şey danışmak istiyorum benim arkadaşımın bir çok yere borcu var ve babasından kalan miras var ama daha üzerine geçirmedi bir daire ve arsa mirası var üstelik 5 kardeşler her neyse arsa ve bina satıldığı zaman arsanın satışını kardeşlerinden ve ya arkadaşlarına satış yaparsa borç onlara geçer mi teşekkür derim şimdiden

  Cevapla
 338. Efendim 4.5 yıldır calıyorum işim ağır isyerinde sağlık sorumvar heyet raporu alırsam kıdem deyilde ihbar tazminatı alabilirmiyim

  Cevapla
  • İhbar tazminatı siz işten çıktığınızda değil iş verenin sizi haksız yere işten çıkarttığında gündeme gelir.

   Cevapla
    • fazla mesai, hafta tatili, bayram izni, yıllık ücretli izin gibi haklarınızın karşılığı olan alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

     Cevapla
     • Efendim pekala heyet raporu aldığımda Sağlık sorunu nedeniyle işten cıktıgım zaman işsizlik parası alabilirmiyim

 339. Merhabalr sayın avukatım yaş büyültmekle alakalı soru soracam benle beraber iki abim daha.kimlikte yaşlarımız 8 sene küçük yazılmış ama ana doğum farklı biri 1990 diğeri 1993 ben ise 1996 ama ana yaşla arası her birin 8 sene var bunu düzeltmek istiyorum ama birtek kendi yaşımı benim ana yaşım 1988 onların önüne geçebilirmiyim

  Cevapla
  • Bunun için dava açmanız gerekiyor, mahkeme gerekli araştırmayı yapar, haklı olduğunuz kanaatine varırsa düzeltilir yaşınız.

   Cevapla
 340. Merhaba, bundan 2 hafta önce bir otelde geçici iş için eşimle çalışmaya gittik 2 yaşındada kızımız var otelde çalışan başka bir şahıs bana askıntı oldu kavga çıkmasın diye eşime söylemedim hatta katlardan birisini temizlerken öpmeye kalktı kaçtım ertesi gün eşim bir iş için otelde değildi bana temizlik yaptığım bir odada tecavüz etti ben hiç sesimi çıkartamadım ve kimseye birşey söyleyemedim şuan hamile olmaktan şüpheleniyorum kimsenin yüzüne bakamıyorum nasıl şikayetçi olabilir ve nasıl ispatlayabilirim lütfen yardımcı olun kızım olmasa canıma kıymayı bile düşünüyorum acil yardım edin çok utanıyorum

  Cevapla
 341. 6 ay önce arkadaşa 5-6 kere borç para gönderdim.İlk 2-3 seferde dekonta açıklama yazmadım fakat ondan sonrakilere yazdım.Paranın bir kısmını geri aldım bir kısmı kaldı.Dekontlar elimde ayrıca WhatsApp konuşmalarıda mevcut.Paranın geri kalan kısmını alabilir miyim?

  Cevapla
 342. Merhaba 28.10.2014 tarihinde işe başladım bir kaç güne işten çıkarılacağım tazminat alabilirmiyim? alırsam nekadar alırım yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  Cevapla
  • İşten çıkartmak için haklı bir nedenleri yoksa alırsınız, ne kadar alacağınız maaşınız başta olmak üzere çeşitli faktörlere göre değişir. Dava açtığınızda bilirkişi hesaplayacak.

   Cevapla
  • Fotoğraf çekilmesiyle ilgili bir kanuni engel yok ancak 5 yıl üzeri hapis cezasını gerektiren bir suç nedeniyle gözaltına alındıysa avukat olmadan ifade alınamaz.

   Cevapla
 343. Iyi gunler bn birsey sormak istiyorum 3gun ceza yatip sonra denetim serbestlige cikan denetim serbestlik altinda olan bir kişi onumuzdeki mayis ayi denetimlik bitiyor fakat kisi maddi durum yetersizlikten dolayı yurtdisinda ki is imkanlari icin oraya gitmek icin denetim serbestligin olmamasi gerekiyor peki kisi dilekce verirse maddi durim yetersizliğini anlatip denetimligin silinmesini isterse bu kabul olur mu sizce ? Bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 344. Benim bir kaç bankaya borcum var kartlardan dolayı bunlar bana ulaşamadıkları için yasal olarak ebeveynlerimi aramışlar ailemden istedikleri beklentiyi alamadıkları için sülalemdeki herkesi arıyorlar tek tek sizce hukuk bürolarının bu yaptıkları doğrumu onlara beni herkes rezil ettileri için dava açmam gerekiyormu numaramı bildikleri halde bana mesaj atmayıp sülalemdeki herkese mesaj atıyorlar icra için ne yapmam gerekiyor şuanda ekonomik olarak kötü bir durumda olmadığım için ödeme yapamadım onlara

  Cevapla
 345. Merhabalar 2016 yılında işlemiş olduğum hırsızlık suçundan indirimler ile birlikte 5 yıl ertelemeli 1 yıl 3 ay ceza aldım. Kpss ye gireceğim memurluğa engelmidir? Teşekkürler

  Cevapla
 346. Kredi borclarım var 40 milyar kadar ve icralık durumdayım şuan yurt dışında yaşıyorum temmuz ayında türkiyeye gideceğim pasaport kontrolünde girerken ve yurt dışına çıkarken sorun yaşarmıyım

  Cevapla
  • Borcu belirli bir süre içerisinde veya vadeler halinde ödeyeceğinize dair icra dairesine yazılı taahhüt vermediğiniz sürece icra borcu nedeniyle bir sorun yaşamazsınız.

   Cevapla
 347. öncelikle iyi günler dilerim ben 24 yaşındayım annem imam nıkahıyla kimliğimde adı olan şahısla evleniyor (resmi nikah yok) benim doğmama yakın geçimsizlik şiddet gördüğü için ayrılıyorlar ve annem baba ocağına dönüyor daha sonra ikna edip annemi tekrar götürüyor ve bu seferde yine resmi nikahsız sadece kimlikte adı görünen şahıstan bir kardeşim daha oluyor ben 1yaşındayken ve yine aynı konudan ayrılıyorlar ve kardeşim annemin baba ocağında dünyaya geliyor sonrasında en ufak bir görüşme yada başka bir konu olmuyor ben bu şahsı ne gördüm ne tanıdım bu yaşıma kadar ne bir faydası nede başka birşeyi oldu sadece adını biliyorum birde annemde gördüğüm fotoğrafı var ben onu bulmak için neler yapabilirim bulursam maddi manevi dava açabilir miyim?

  Cevapla
  • 18 yaşından küçükseniz nafaka talepli dava açabilirsiniz. Dava açarsanız mahkeme babanıza tebligat yapar, T.C. Kimlik numarası üzerinden güncel adresini tespit eder.

   Cevapla
    • 18 yaşından büyükseniz ve örneğin eğitiminiz devam ediyorsa ve babnızın da durumu yerindeyse yardım nafakası talebinizin kabul edilme ihtimali var.

     Cevapla
     • Avukat bey ilk yorumumu tekrar okur musunuz ona göre bir cevap yazarmısınız bende kafamda sabitleyip başvuru yapacağım ben devlet memuruyum nafakaya falan ihtiyacım yok maksatım onu bulmak nüfus kayıtlarında görünmüyor ama annem onun nerede yaşadığını falan söylüyor bulursam ne gibi haklarım var ?

 348. İyi günler size bi sorum olacak bundan 1 yıl önce hırsızlıktan dava açıldı dava yeni sonuçlandı mahkeme bana 4 yıl 2 ay verdi ve hiç sabıkam YÖK üst mahkemeye sevk edildim üst mahkemenin kararını bekliyorum avukatım var ama işi bilmiyor boşa para verdim her neyse sizce ben yatar mıyım indirimi 9 ay 1 ay kapalı 8 ay açık ceza evi dedi avukatım siz ne diyeceksiniz acil yazın lütfen teşekkürler …

  Cevapla
 349. Iyi günler. Mayis 24 tarihinde 2 kişi çalıştığım iş yerine gelerek plus dill ingilizce öğrenim setini tanıttılar. Ve internet sayfaları üzerinden bir kullanıcı adi ve şifre bulunan kart vererek kendileri girip aktif hale getirdiler. Ben hic birşekilde girmedim. Daha sonra ertesi gün 25 mayısta tüketici hakları heyetinden aldığım ürünü iptal amaclı dilekçe yazarak cayma hakkımı kullandığımı belirttim. Dilekçe taraflarina ulaştı. Ancak geç ulaştı denilerek ve aldığınız urun dijital urun olduğu için iptali gerçekleştirilemez diye dilekçeye cevap olarak siteden yazı geldi. E posta adresime. Daha sonra sirayla; paranizi ödeyiniz yoksa icraya vereceksiniz. Dosyanız aydemir hukuk bürosuna aktarılmıştır. Ve son olarak da maaşınıza ve haciz icra konulacak diye bilgilendirme mesaji geldi. Bugun. Tuketici haklarindaki heyete verdigim dilekceye tüketici haklarindan bir cevap gelmedi. Oradaki heyet birsey olmayacagini siz cayma hakkinizi kullandiniz birsey yapamazlar diye bana bilgilendirme yaptilar. Sizce bu durum ne olur nasil olur. Yardimci olabilir misiniz. Ne yapmam gerekir. Saygilar.

  Cevapla
 350. Merhaba. Biz eşimle anlaşmalı olarak boşandık fakat bir kaç ay ayrı kaldıktan sonra yeniden evlendik. Sorunlar bitmedi. Şuan yeniden boşanmak istiyoruz. Dokuz aylık evliyiz. Bir yıl dolduktan sonra yeniden anlaşmalı boşanma hakkımız var mıdır acaba ?

  Cevapla
 351. İyi günler benim bir sorum olacaktı.Babam evlilik dışı ilişkisi yaşadığı bir kadına senet borcu yapmıştır.2014 yılında senete imza attığı kağıt bugün icra kağıdıyla birlikte posta geldi. Borç 22.000 euro yani 123.457.000 türk lirası.Eğer babam bu borcu ödemeye kalkarsa devlet maaşının %15-20 sini en fazla kesebilir borç için diye söyledi tanıdıklar bu da sanırım 400 lira gibi bir meblaya geliyor.Bu da ölene kadar bu borcu ödemesi demek.Bu adam yarın birgün öldüğünde otomatik borç bize kalacağından dolayı babamın kökünden bu meseleyi halletmesini,bu borcu ödememesini,karşı dava açmasını istiyorum.Eğer karşı dava açabilirse ben zan altında bırakıldım oyuna getirildim derse bu borç bu dava kapanır mı.Lütfen yardımcı olun.Tamamen yıkıldık

  Cevapla
 352. Merhabalar,
  Askerde iken yaşadığım bazı sorunları askerlik bittikten sonra bimere yazdım ve sorun yaşadığım komutanı şikayet ettim buna istinaden komutan suçlamaların asılsız olduğunu öne sürerek beni suçlamış iftira attığımı söylemiş geçen gün beni karakoldan çağırıp ifademi istediler.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.Yardımcı olur musunuz lütfen.

  Cevapla
  • Söyledikleriniz gerçekle bağdaşmayan, iftira niteliğinde beyanlarsa hakkınızda dava açılma ihtimali mevcut. Değilse, yani gerçekten hak arama hürriyeti kapsamında yazdığınız beyanlar olduğu kanaatine varılırsa savcılık takipsizlik verir ve dosyanızı kapatır. Şu aşamada bekleyeceksiniz.

   Cevapla