Aydınlatılmış Onam Nedir ?

Aydınlatılmış onam, tıbbi müdahale öncesi hastanın müdahalenin kapsamı, içeriği, yöntemi, olası komplikasyonları hakkında hekim tarafından bilgilendirilip rızasının alınması demektir. Estetik operasyonlardan önce de diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi hastanın aydınlatılmış onamının alınması şarttır.

Mevzuata göre sadece “büyük cerrahi ameliyelerde” yani ameliyat niteliğindeki büyük cerrahi operasyonlarda ve düşük işleminde yazılı onam şart koşulmuşsa da olası uyuşmazlıklarda ispat kolaylığı sağlaması bakımından hekimlerimize mümkünse tüm müdahaleleri öncesi hastalarının yazılı olarak aydınlatılmış rızalarını almalarını tavsiye etmekteyiz.

Estetik operasyonlarda belirli bir sonucun meydana getirilmesi taahhüt edildiğinden, diğer tıbbi müdahalelere ilişkin rıza formlarından farklı olarak estetik cerrahlarının rıza formlarına estetik operasyonu neticesinde elde edilecek sonuca ilişkin bilgilendirmeleri de eklemeleri gerekmektedir. Dolayısıyla estetik cerrahların meydana gelecek sonuca ilişkin sorumlulukları diğer hekimlere göre daha fazla olduğundan bu konuda daha hassas davranmaları mutlaka bu konuda profesyonel destek almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'tan Yaz!