Aydınlatılmış Onam Nedir ?

Aydınlatılmış onam, tıbbi müdahale öncesi hastanın müdahalenin kapsamı, içeriği, yöntemi, olası komplikasyonları hakkında hekim tarafından bilgilendirilip rızasının alınması demektir. Estetik operasyonlardan önce de diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi hastanın aydınlatılmış onamının alınması şarttır.

aydınlatılmış onam

Mevzuata göre sadece “büyük cerrahi ameliyelerde” yani ameliyat niteliğindeki büyük cerrahi operasyonlarda ve düşük işleminde yazılı onam şart koşulmuşsa da olası uyuşmazlıklarda ispat kolaylığı sağlaması bakımından hekimlerimize mümkünse tüm müdahaleleri öncesi hastalarının yazılı olarak aydınlatılmış rızalarını almalarını tavsiye etmekteyiz.

Estetik operasyonlarda belirli bir sonucun meydana getirilmesi taahhüt edildiğinden, diğer tıbbi müdahalelere ilişkin rıza formlarından farklı olarak estetik cerrahlarının rıza formlarına estetik operasyonu neticesinde elde edilecek sonuca ilişkin bilgilendirmeleri de eklemeleri gerekmektedir. Dolayısıyla estetik cerrahların meydana gelecek sonuca ilişkin sorumlulukları diğer hekimlere göre daha fazla olduğundan bu konuda daha hassas davranmaları mutlaka bu konuda profesyonel destek almaları gerekmektedir.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

Yorum yapın

× Whatsapp'tan Yaz!