Boşanma Avukatı

Aşağıda boşanma davaları ve boşanma avukatı ile ilgili merak edilen konuları, boşanma davasının öncesi ve sonrasındaki süreçte avukatın önemini, avukatların talep ettikleri ücretleri ve adli yardım müessesini, iyi bir boşanma avukatının nasıl anlaşılabileceğini, avukatlıkta uzmanlık ünvanlarını, boşanma alanında uzman avukat kavramını, boşanma davası türlerini ve diğer aile hukuku davalarını açıklamaya çalıştık.

Konuyla ilgili sorularınızı lütfen aşağıya yorum olarak eklemeyi unutmayınız. Yorum olarak yazıların altına eklediğiniz sorulara en kısa sürede cevap vermeye çalışıyoruz. Yazıyı beğenmeniz halinde daha fazla kişinin okuması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız seviniriz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Boşanma Avukatı Kimdir ?

Boşanma avukatı genel olarak aile hukuku davaları alanında çalışan ve boşanma davaları konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olan avukatlar için kullanılan bir ünvandır. Esasen avukatlık mesleğinde örneğin doktorlarda olduğu gibi resmi olarak uzmanlık alanları ve uzmanlık ünvanları bulunmaz. Doktorlar tıp fakültesi bittiğinde uzmanlık alanı belirleyerek bu alanda da eğitimine devam ederken hukuk fakülteleri 4 yıl sonunda tamamlanır ve baroya kaydolarak avukatlık ünvanı kazanılır.

Peki neden bazı avukatlar boşanma avukatı ünvanını kullanmaktadır ? Resmi olarak böyle bir ünvan olmasa da genel olarak boşanma davaları ve diğer aile hukuku davaları alanında çalışan avukatlar doğal olarak kendilerini boşanma davası avukatları olarak tanıtmaktadırlar. Yeni avukatlık kanunu tasarılarında da avukatların bilgi ve tecrübelerine göre, gerçekleştirdikleri yüksek lisans ve doktora eğitimlerine göre ceza avukatı, ticaret avukatı gibi ünvanlarının önünün açılması planlanmaktadır.

İyi Avukat Nasıl Anlaşılır ?

İnternette sürekli en iyi boşanma avukatı gibi aramaların yapıldığını bilmekteyiz. Genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde boşanma hukuku gibi alanlarda uzmanlaşmış avukatlara rastlamak mümkündür. Yukarıda da değindiğimiz gibi iyi bir avukatın en önemli iki kriteri uzman olduğu alandaki bilgisi ve tecrübesidir. Avukatın bilgisi gerçekleştirdiği akademik kariyer ve yayınladığı makale ve kitapları ile ölçülebilir. Elbetteki iyi bir avukatın illa ki makale, kitap yazması veya akademik kariyer gerçekleştirmesi zorunlu değildir ancak bunlar size avukatın bilgisi konusunda fikir verebilir.

Diğer bir ölçü ise tecrübedir. Avukatın tecrübesi de meslekteki süresi, daha önce boşanma ve aile hukuku alanında takip ettiği dava sayısı, başarılı bir şekilde neticelendirdiği yargılamalar ile ölçülebilir. Bunun için görüştüğünüz avukatın daha önce ne tür davalara baktığını, daha önce elde ettiği olumlu neticeleri kendisine sorabilirsiniz.

hukuk danışmanlığı

Boşanma Davası Avukatları

Boşanma davanıza bakacak bir avukat arıyorsanız öncelikle bulunduğunuz ilin baro levhasını kullanmanız mümkündür. Her ildeki baronun internet sitesinde baro levhası bulunmaktadır. Ancak boşanma davası avukatları şeklinde baro levhasında bir ayrım bulunmaz, sadece avukatların iletişim bilgileri yer alır.

Bu konuda tanıdıklardan tavsiye almak diğer yöntemlere göre her zaman daha olumlu sonuç verir. Daha önce boşanma konusunda bir yakınınızın çalıştığı ve memnun kaldığı avukat sizin için doğru avukat olabilir. Görüştüğünüz avukata daha önce hangi boşanma davalarına baktığı ve nasıl sonuçlar aldığı gibi soruları yöneltebilirsiniz.

Hangi Davalara Bakar

Boşanma avukatları boşanma davaları başta olmak üzere diğer aile hukuku davalarına da bakmaktadırlar. Boşanma davalarının çeşitli türleri bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma yanında zina sebebiyle boşanma, terk sebebiyle boşanma, akıl hastalığı sebebiyle boşanma gibi çeşitli özel boşanma türleri de bulunmaktadır. Bunun haricinde boşanmanın butlanı, boşanmanın iptali gibi boşanmayı sona erdirebilecek farklı dava türleri de mevcuttur. Bir de boşanma sonucunu doğurmamakla birlikte fiili olarak ayrı yaşamayı sağlayan ayrılık davasını da zikretmeyi unutmayalım.

Bunun yanında velayet davaları, babalık davaları, nafaka davaları, kişisel ilişki davaları, boşanma ve aile hukukundan kaynaklı tapu iptal tescil davaları, mal paylaşımı davaları, katılma alacağı davaları gibi aile hukukunu ilgilendiren çeşitli davalar da boşanma avukatları tarafından takip edilmektedir. Ayrıca ailenin korunması hakkında kanun kapsamında koruma talepleri ve kolluk ve savcılık nezdinde gerçekleştirilecek diğer talepler de boşanma avukatlarının faaliyet alanları içerisindedir.

Dava Öncesi ve Sonrası

Boşanma davası öncesi, boşanma sürecinin sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi için son derece önemlidir. Öncelikle avukat müvekkilinin derdini ve taleplerini iyi bir şekilde analiz ettikten sonra karşı tarafla ve varsa karşı tarafın avukatıyla sağlıklı bir müzakere sürecini başlatmalıdır. Bu müzakere boşanma davasının müvekkili için en sağlıklı ve en hızlı şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Bir boşanma eğer şartları mevcutsa anlaşmalı boşanma ile bir kaç hafta içerisinde neticelendirilebilirken, eğer çekişmeli boşanma davası şeklinde dava açılırsa bu süre uzun yılları alabilmektedir. İşte bunu bertaraf etmenin yolu da dava öncesinde iyi bir analiz ve müzakere sürecini işletmektedir. Karşı taraf ile gerçekleştirilecek dava öncesi analiz ve müzakere sürecinde taraflar anlaşmalı boşanma davası için protokol gerçekleştirmeye razı edilebilirlerse çok hızlı bir şekilde bu süreç sonuçlandırılabilir.

Dana sonrasında ise müvekkilin tazminat, nafaka, velayet gibi kazanımlarının elde edilebilmesi için yine avukatın rolü önemlidir. Mahkemenin hüküm kurması ile tazminat, nafaka fiili olarak doğrudan sizin uhdenize geçmemektedir. Tazminat veya nafakanın karşı taraf tarafından size ödenmesi, velayetini kazandığınız çocuğunuzun da size teslim edilmesi gerekir. Eğer bu ödeme ve teslim gerçekleşmezse icra kanalına başvurmanız icap eder. Avukatınız mecbur kalınması halinde gerekli icra takibi ve savcılık suç duyurularını gerçekleştirilerek mahkeme ile hak ettiğiniz kazanımlarınızı elde etmenize yardımcı olur.

Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Yukarıda sayılanları tek başınıza gerçekleştirmeniz her zaman çok kolay değilidir. Boşanma kararına gelen süreçte zaten taraflar manevi olarak büyük bir yıpranmaya maruz kalmaktadırlar. Bu haleti ruhiye içerisinde sağlıklı bir şekilde düşünmek ve karşı tarafla boşanmanın sonuçları hususunda müzakerede bulunmak çoğu zaman pek de mümkün olmamaktadır. İşte bu noktada avukatınızın önemi ortaya çıkar. Avukat sizin adına müzakere sürecini sağlıklı bir şekilde sürdürür ve neticelendirir.

Ayrıca boşanma davaları son derece teknik davalardır ve yukarıda da değindiğimiz gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Yargılama usulü son derece teknik ve keskin usul kurallarına sahiptir, boşanma davaları ise diğer hukuk yargılamalarının da ötesinde kendi şahsına münhasır bazı usul ve esasa ilişkin kurallar içermektedir. Sizin bu kurallarının tamamına hakim olmanız elbetteki mümkün değildir. Dava türünün seçilmesi, dilekçelerin hazırlanması, delillerin ileri sürülmesi, duruşmanın takip edilmesi, temyiz dilekçesinin hazırlanması hep profesyonel bir hukuki destek almanızı gerektirir. Yargılama sürecinde gerçekleştireceğiniz bir usuli hata haklı olan davanızı kaybetmeniz ile neticelenebilir.

Diğer Aile Hukuku Davaları

Aslında genel hatlarıyla yukarıda da değindiğimiz diğer aile hukuku davaları boşanma avukatlarının boşanma davası haricinde takip ettikleri diğer davalardır. Velayet davaları bu davalara örnek verilebilir. Müşterek çocuğun velayetinin kaldırılması veya değiştirilmesi için açılan velayetin değiştirilmesi ve velayetin kaldırılması davaları bulunmaktadır. Boşanma davası ile velayeti karşı tarafa verilen müşterek çocuğun sonraki süreçte alınabilmesi velayetin değiştirilmesi davası ile mümkün olabilmektedir.

Bunun haricinde nafaka davaları da bu tür davalardan sayılabilir. Boşanma davası ile karara bağlanan nafaka sonraki süreçte şartların değilmesi sebebiyle nafakanın kaldırılması, nafakanın arttırılması veya azaltılması davalarına konu olabilir. Örneğin boşanma davasında karşı tarafa belli bir miktar nafaka ödemenize karar verildi ve sonraki süreçte karşı taraf çalışmaya başladı ve ekonomik durumunda iyileşme meydana geldi veya siz işsiz kaldınız ve ekonomik durumunuz kötüleşti. Bu durumda nafakanın kaldırılması veya nafakanın azaltılması davaları açabilirsiniz.

Mal paylaşımı davaları da evlilik süresince elde edilen mal varlığının paylaşılması amacını taşır. Boşanma davası neticelendikten sonra mal paylaşımı davası ile evlilik süresince karşı tarafın edindiği mallardan kendi payınız olanın tarafınıza verilmesini sağlayabilirsiniz. Mal paylaşımı rejiminin geçerli olduğu evliliklerde evlilik süresince eşinizin satın almış olduğu menkul ve gayrimenkullerde sizin yüzde 50 pay sahibi olduğunuzu unutmayınız. Avukatınız sizin adınıza mal paylaşımı davası ikame ederek hakkınız olan mal varlığını karşı taraftan almanızı sağlayacaktır.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Ve geldik yine internette en çok sorulan sorulardan olan boşanma davası ücreti, boşanma avukatı ücretleri meselesine. Diğer yazılarımızda da çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi avukatlık mesleğinde standart bir vekalet ücreti uygulaması bulunmamaktadır. Her avukat kendi bilgi ve tecrübesine göre ve sizin davanızın mahiyetine göre bir ücret belirlemektedir. Bunun için avukat ile gerçekleştireceğiniz yüz yüze görüşmede tarafınıza gerçekleştirilecek hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti karşılığında belli bir ücret belirtilecektir. 2018 yılı avukatlık asgari ücret tarifesi ve baroların yayınladığı tavsiye niteliğindeki avukatlık ücret tarifelerine göz atmakta fayda var.

Boşanma Davası Ücreti

Avukatın vekalet ücreti yanında bir de davayı açmak için gerekli harçlar ve masraflar bulunmaktadır. Bu harç ve masraflar eğer dava sizin lehinize neticelenirse karşı tarafa yüklenir ve gerçekleştirdiğiniz harç ve masraf ödemelerini karşı taraftan tahsil edebilirsiniz. Tabi ki tersi durum da söz konusu olursa yani davayı kaybederseniz ödediğiniz harç ve masraflar yanında karşı tarafın gerçekleştirdiği harç ve masrafları da ödemek mecburiyetinde kalırsınız.

Boşanma davası harç ve masrafları her yıl yayınlanan harçlar kanunu genel tebliğine göre belirlenmektedir. Sitemizde yer alan 2018 yılı Harçlar Kanunu Genel Tebliği sayfasından güncel maktu ve nispi yargı harçlarını görebilirsiniz.

Boşanma Davalarında Adli Yardım

Çoğu kişi bağımsız olarak olarak ekonomik geliri olmadığından boşanma davası açmaya ve avukat tutmaya cesaret edememektedir. Haklı olmasına rağmen bu haklılığını yargı makamına taşımaktan ekonomik gerekçelerle çekinen bu kişiler için de yasal bir kolaylık bulunmaktadır. Eğer ekonomik olarak imkanınız olmadığını muhtarlıktan veya ilgili idari mercilerden alacağınız fakirlik kağıdı gibi belgelerle ispatlayabiliyorsanız bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak tarafınıza adli yardımda bulunulmasını talep edebilirsiniz.

Adli yardım hem mahkemeye ödeyeceğiniz harç ve masrafların karşılanmasını hem de avukata ödeyeceğiniz vekalet ücretinin karşılanmasını sağlar. Böylece hiç bir harç ve masraf ödemeden baronun görevlendireceği avukat aracılığı ile davanızı ikame edebilirsiniz. Ancak yine unutmamanız bir husus vardır ki davanızda haksız çıkarsanız yani davayı kaybederseniz hem kendi ödemeniz gereken harç, masraf ve vekalet ücretini hem de karşı tarafın ödemesi gereken harç, masraf ve vekalet ücretini ödemek mecburiyetinde kalırsınız.

“Boşanma Avukatı” üzerine 13 yorum

 1. merhaba benim erkek arkadaşım daha önce evlilik yapmış 2 çocuğu var aylik 1500 nafaka ödüyor eski eşinin şöyle bir mesajını okudum cocuklari nufusundan çıkar senden hic bir nafaka v.s istemiyorum bosanacam sende cocuksuz hic evlenmemis bekar gibi olacaksın yazmış. Bosanacam demesi kafamı kurcadi mahkeme dava bu tür seylerden anlamıyorum daha önce bana bosanma tarihi yazılı nufus müdürlüğünden aldigi bir kagidi gostermisti buna ragmen Boşanmamış olabilir mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar Esma Hanım, size gösterdiği kağıt nedir bilmiyorum ancak boşandığına dair kendisinin de böyle bir kağıt hazırlamış olma ihtimali var tabi. Eğer şüpheniz varsa ve emin olmak istiyorsanız boşandıktan sonra çıkarttığı yeni tarihli nüfus kağıdın göstermesini isteyebilirsiniz. Nüfus kağıdını yenilememişse birlikte nüfus müdürlüğüne giderek nüfus kayıt örneğini almayı teklif edebilirsiniz.

   Cevapla
 2. merhaba selçuk bey….kardeşim protokolle boşanma gercekleştirdi tum şartlara uyuyor fakat eski eş sürekli taciz tehdit ve çoçuk yanında agza alınmayacak küfürler aileye agza alınmayacak küfürlerle taciz ve tahrik ediyor eski kocasını üstelik nafaka bedelini aşan kardeşimin mülk sahibi oldugu sitede ev kiralayıp taşındı çoçugu sürekli kardeşime yollayıp gerek komşular gereke mesaj ve telefonla geçimini lüks şekilde idame ttirmek için eski kocasından para isteminde bulunuyor kardeşim 20bin tl okul masrafı ödüyor hariçten yenek cafe sinema ıapple tablet masraflarıda yapıyor fakat kendisi tükenmişlik yaşadıgı için işsiz ve kira ile geciniyor bu kirayıda nafaka olarak veriyor çok zor durumda kardeşim kadın cougu bırakmakla tehdit ediyor ki dun bana 8 yıldır göruşmedıgı halasına eşyalarıyla bıraktı o sırada bodrum da olan kardeşim acilen aracıyla buraya geldi şiddetli yazışma trafiği ve aramalar maruz kalmış yol boyunca lütfen ne yapmalıyız kardeşim erkek bu kadar taciz ve tahrike aynı sitenin için de nasıl sagduyulu kalabilecek ne yapmalı kadın kardeşimi kötü bir sona çekiyor bana göre lütfen bizi aydınlatırmısınız

  Cevapla
 3. Merhaba
  Anlaşmalı Boşanma davası açmak istiyorum fakat dilekçenin başlığında “Nöbetçi Aile Mahkemesi ” mi? yoksa ” Aile Mahkemesi” mi? yazmalıyım.
  Örnek: İSTANBUL ANADOLU ADALET SARAYI AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE gibi.
  Birde dilekçeye ek vermem gereken evraklar içinde evlilik cüzdan fotokopisi, nufüs cüzdan fotokopisi , resim vs isteniyor mu?

  Not: Anlaşmalı boşanma protokolü hazır dilekçeye ekleyeceğim

  Cevapla
 4. Merhaba öncelikle kızımın boşanması anlaşmalı olmadı karşı tarafın avkatına ulaşılamıyor çekişmeli bir türlü boşanma başlatılımadı aklıma karşı taraf bizim avukatı satın alabilirmi bir senedir hiç bir şey yapılamyıor

  Cevapla
  • Mahkeme kaleminden davanın ne aşamada olduğunu öğrenin, avukatınız davayı takip etmediği için düşmüş olabilir.

   Cevapla
 5. Öncelikle başarılarınızın devamını dilerim efendim benim sorunum büyük işin içinden çıkamıyorum.BUNDAN 4 AY ÖNCE EVLİLİK YAPTIM EŞİM 3 AYLİK HAMİLE EVDEN KACTİ COCUGUN DAHİ BENDEN OLMADİGİNİ DUSUNUYORUM VEYA BENDEN DE OLABİLİR TAM BİLMİYORUM .BİR ANNESİ VAR KADİN HAKKİNDA DOLANDİRİCİLİKTAN TUTUN HERSEY DENİYOR KONSLUK DAHİ YAPMİŞ BU KİZİ HERYERDE CALİSTİRMİS BUNLARİ SONRADAN DUYDUM EŞİM KAÇINCA EVDEN BEN EŞİME EN UFAK SİDDET VS ASLA YAPMADİM ASLA HAKARET ETMEDİM EŞİMİN NEREDE OLDUGU BELLİ ANNESİNİN YANİNDA AMA BANA WATSAPTAN AYRİLACAGİZ BOŞAYACAGİM SENİ DİYOR TELEFON NUMARALARİNDAN ENGELLEMİŞ BENİ BEN EN UFAK BİRSEY YAPMADIM AİLESİ DAHİ BUNLARDAN UZAK DURSAYDİN DİYOR 5 YASİNDA BİR KİZİ VARDİ ALDİM ONADA BABALİK YAPTİM BU KİZ SİMDİ AİLEMİ BENİ KOTULUYOR SİMDİ BEN BOŞANMA DAVASI ACARSAM BENDEN TAZMİNAT VEYA NAFAKA ALABİLİRMİ VEYA O AÇARSA BEN NE YAPMAM LAZİM BİLMİYORUM SAVCILIGA BASVURSAM KACTİ DİYE BUDA DERSE İSTEMİYORUM NE OLABİLİR HAKKİMDA NE GİBİ CEZALAR UYGULANABİLİR BU İNSANLAR ANLAŞILAN DOLANDİRİCİ BANA DA HERSEYİ YAPABİLİRLER BENİM NE YAPMAM LAZİM YARDİMCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER HAYİRLİ GUNLER

  Cevapla
 6. MERHABA BENİMDE SİZE BİR SORUM OLACAK. BEN EŞİMLE BOŞANMA AŞAMASINDAYIM ÇEKİŞMELİ OLACAK ÇÜNKÜ EVLİLİK TAKILARIMIZLA EV ALDIK FAKAT KREDİ ÇEKMEMİZ GEREKLİYDİ KREDİ BANA VE EŞİME VERMEDİLER EŞİMİN BABASI ÇEKTİ KREDİYİ VEREN BANKA EV TAPUSUNUN KREDİ ÇEKEN KİŞİNİN ÜZERİNE OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞ O YÜZDEN EV KAYINBABAMIN ÜZERİNE FAKAT HER AY 600 TL KREDİ İÇİN HESAPTAN VE ELDEN PARA VERDİK AYRICA DÜĞÜN TAKILARIMI KAYINVALİDEM KENDİ ADINA BANKA KASASINA KOYMUSTU VE ALDIĞIMIZ EV BABAMIN KUZENİNİN BİZE BAYA İNDİRİMLİ VERDİ. ŞİMDİ BEN EVDEN PAY ALMAK İSTİYORUM BU KONUDA ŞANSIM NEDİR ?

  Cevapla
 7. MERHABALAR BEN 2017 ARALIK AYINDA BOŞANDIM. FAKAT TAZMİNAT VE NAFAKAYA KARŞI ÇIKTILAR İTİRAZ ETTİLER VE BU KARAR 5. AY 2019 TARİHİNDE KARAR ÇIKTI FAKAT ELİMİZE 13.09.2019 GEÇTİ TAZMİNATTA YÜKSELME OLDU ŞİMDİ BUNA BENDE İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM FAKAT ŞÖYLE BİR DURUM VAR İTİRAZ EDERSEM 1,5 YIL SÜRECEK VE BU SÜREÇTE KADIN HALA BENİM SOYADIMDA KALIYOR BEN BUNU NASIL DÜŞÜRTE BİLİRİM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM 15 GÜN SÜREM CUMA GÜNÜ DOLMAKTA BANA ACİL YARDIM EDERMİSİNİZ

  Cevapla
 8. 6 aylık hamileyim şiddet görüyorum sürekli tehdit ediyor çocuk doğsun elinden alcam diye ne yapacağımı şaşırdım gebelik dolayısıyla şu an çalışmıyorum

  Cevapla
 9. Selam ben eşimle anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz, 3 çocuğumuz var, boşanmayi avukata gerek duymadan bunu yapabir miyiz, anlaşmalı boşanma prokolunu ve dilekce hakkında bilgim yok, ne yapmamız gerekiyor, bunu boş bir kağıda kendimiz mi yazıyoruz, pek anlamış değilim, bunları hazirladiktan sonra mı aile mahkemesine sunmam gerekiyor, gerçekten yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın

× Whatsapp'tan Yaz!