Boşanma Davası Nasıl Açılır Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Boşanma davası açmak istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı ve neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü yazımızda avukat aracılığı ile veya avukatsız boşanma davası açmak isteyen kişilere yardımcı olabilecek bilgiler vermeye, boşanma davası nasıl açılır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okumalısınız.

Ancak belirtelim ki yargılama usulümüz son derece teknik bir takım ayrıntılar barındırdığından yapacağınız usulî bir hata size ciddi hak kayıplarına mâl olabilir. Bu sebeple biz boşanma davasını işinin ehli bir boşanma avukatı ile birlikte açmanızı tavsiye ederiz. 

Boşanma avukatı hakkında:
https://www.hukuknotlarim.com/bosanma-avukati/

Yine hatırlatmakta fayda var eğer maddi durumunuz yoksa ve bu durumu örneğin muhtarlıktan alacağınız bir fakirlik kağıdı ile kanıtlayabiliyorsanız bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak size bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Baronun yapacağı araştırma ile gerçekten de maddi durumunuzun olmadığı tespit edilirse size bir avukat görevlendirilir ve davanın açılışında talep edilen yargılama harç ve masraflarından da muaf tutulmanız sağlanabilir.

boşanma davası nasıl açılır

Boşanma Dava Dilekçesinin Hazırlanması

Öncelikle boşanma davanızı açarken mahkemeye sunacağınız boşanma dilekçenizi hazırlamanız gerekiyor. Boşanmak için gerekli belgelerin başında elbetteki boşanma dilekçesi geliyor. Peki boşanma dava dilekçesinde neler yer alır ?

Öncelikle davayı açacağınız mahkemenin ismini dilekçenizin başına yazmanız gerekiyor. Boşanma davası hangi adliyede açılır sorusunun cevabını yazımızın devamında veriyor olacağız. Ardından Davacı olarak kendi ad soyad TC kimlik no. ile adres bilgilerinizi ve karşı tarafın aynı şekilde ad soyad adres bilgilerini yazmalısınız. Devamında davanızın konusunun boşanma davası olduğunu belirttikten sona boşanma gerekçelerinizi paragraflar halinde sıralayabilirsiniz.

BUNA DA GÖZAT: Boşanma Sebepleri
https://www.hukuknotlarim.com/bosanma-sebepleri/

Boşanma sebeplerini sıraladıktan sonra bahsettiğiniz boşanmaya sebep olan olaylara ilişkin iddialarınızı nasıl kanıtlayacağınıza dair delillerinizi yazmanız gerekiyor. Boşanma davalarında en önemli deliller tanıklardır. Eğer bahsettiğiniz olayları ifade edebilecek tanıklarınız varsa onların isim ve adreslerini deliller listenize ekleyiniz.

Bunun haricinde mahkeme gerek görürse bilirkişi raporu, fotoğraflar, çeşitli belgeler, mektuplar, yazışmalar ve aklınıza gelebilecek iddialarınızı kanıtlayabilir her şey boşanma davasında delil niteliği taşıyabilir ve deliller listesine eklenmelidir. Hukuk usulümüzde belli bir aşamadan sonra delil bildirilemediğinden bu aşamada tüm delillerin bildirilmesi yerinde olacaktır.

Son olarak netice-i talebinizi yani mahkemeden tam olarak ne istediğinizi açık ve net bir şekilde dilekçenizin sonuna yazmanız gerekiyor. Peki boşanma davasında ne istenebilir derseniz;

Öncelikle tabi ki boşanmaya karar verilmesini, varsa ve istiyorsanız müşterek çocukların velayetinin tarafınıza verilmesini, yine istiyorsanız maddi ve manevi tazminat talebi, kendiniz için yoksulluk nafakası ile müşterek çocuğunuzun giderleri için iştirak nafakası ile yargılama masraflarının karşı tarafa yüklenmesini netice-i talebinizde yazabilirsiniz. Dilekçenizin yanında adliyeye giderken nüfus kağıdınızı da yanınıza almayı unutmayınız. Dava açmak için dava dilekçesi ve nüfus kağıdı ilk etapta yeterlidir.

Boşanma Davası İçin İlk Nereye Başvurulur ?

Boşanma davasını açabileceğiniz üç alternatif yer bulunmaktadır. Ya sizin ikametgahınızın bulunduğunuz yerdeki adliye, ya eşinizin ikametgahının bulunduğu yerdeki adliye ya da son 6 ay eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki adliyede boşanma davanızı açabilirsiniz.

Davanın görüleceği mahkeme ise aile mahkemesidir. Yukarıdaki dilekçenizin başına bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesine hitaben yazmalısınız. Bazı ilçe adliyelerinde aile mahkemeleri bulunmadığı için bu tür küçük adliyelerde boşanma davalarına asliye hukuk mahkemeleri aile mahkemesi sıfatıyla bakmaktadır. O halde davanızı asliye hukuk mahkemesine hitaben yazacağınız boşanma dilekçesi ile açacaksınız.

Eğer büyük bir adliye ise tevzi bürosuna ya da ön büroya, küçük bir adliye ise yazı işleri müdürüne dilekçenizi verdiğinizde size ödemeniz gereken harç ve gider avansı miktarını bildirecektir. Bu bedeli mahkeme veznesine yatırdıktan sonra artık boşanma davanız resmi olarak açılmış demektir. Bundan sonrası artık usuli bir takım işlemlerden ibarettir.

Boşanma Davası Açma Masrafları

Peki boşanma davasının maliyeti ne kadardır ? Boşanma davası açma masrafı olarak sizden harç ve gider avansı adı altında belli bir miktar ücret ödemeniz istenecektir. Harç her yıl farklı tarifelerle devlet tarafından belirlenen ve davanın açılabilmesi için yatırılması zorunlu olan bir meblağdır. Harç miktarı talep ettiğiniz tazminat ve nafaka miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Gider avansı ise yargılamanın devamı için yapılması gereken dosya masrafı, tebligatlar gibi giderler için talep edilen meblağdır.

Harç ve masraf hesaplama yapmak için uyap vatandaş portal sayfasını kullanabilirsiniz:
https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/index.jsp

Davanızda haklı çıkmanız halinde bu ödediğiniz harç ve gider avansı bedellerinin karşı tarafça size ödenmesi mahkeme tarafından hüküm altına alınacaktır. Davayı kaybetmeniz halinde ise kendi yaptığınız masraflar üzerinize kalacağı gibi karşı tarafın yaptığı masrafları da karşılamak durumunda kalırsınız.

Bunun haricinde yargılama sürecine başka masraf çıkar mı ? Örneğin müşterek çocukların velayetini talep ediyorsanız mahkeme çocukların hangi tarafta kalmasının pedagojik olarak çocukların menfaatine olduğunu tespit etmek üzere uzman bilirkişiden rapor alacaktır. Bu rapor için bilirkişiye ödenecek olan ücreti de mahkeme davacı yandan yani sizden talep edecektir. Bunun haricinde ödemiş olduğunuz gider avansının bitmesi halinde yine gider avansı eklemeniz için sizden talepte bulunulabilir.

Bundan sonraki süreçte hazırlamış olduğunuz dava dilekçesi karşı tarafa tebliğ edilecek ve cevap dilekçesi vermesi halinde bu sefer cevap size tebliğ edilecektir. Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra mahkeme duruşma günü belirler ve bu duruşma gününü de taraflara tebliğ eder. Böylece boşanma davası karar duruşmasına kadar belli aralıklarla açılacak celselerle devam eder.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Gerekli Belgeler Nelerdir ?
5 (100%) 1 vote
Bu İçeriğin Daha Fazla Kişiye Ulaşması İçin:

7
Yorum Yap veya Soru Sor !

2 Yorum sayısı
5 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
4 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nazlı gozkaya

Davanın açıldığına dair hem bana hem de karşı tarafa tebliğ ulaştığı ve karşı taraf cevap vermedi hâlde mahkeme tarihinin henüz belli olmamasının sebebi ne olabilir.

Şehir
İstanbul