Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Boşanma davası açmak istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı ve neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü yazımızda avukat aracılığı ile veya avukatsız boşanma davası açmak isteyen kişilere yardımcı olabilecek bilgiler vermeye, boşanma davası nasıl açılır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Ancak belirtelim ki yargılama usulümüz son derece teknik bir takım ayrıntılar barındırdığından boşanma işlemleri konusunda yapacağınız usulî bir hata size ciddi hak kayıplarına mâl olabilir. Bu sebeple biz boşanma davasını işinin ehli bir boşanma avukatı ile birlikte açmanızı tavsiye ederiz. Yani esasen boşanma davası açma çok zor bir hadise olmamakla birlikte önemli olan davanın sağlıklı bir şekilde takibi ve olumlu şekilde neticelendirilmesidir.

Yine hatırlatmakta fayda var eğer maddi durumunuz yoksa ve bu durumu örneğin muhtarlıktan alacağınız bir fakirlik kağıdı ile kanıtlayabiliyorsanız bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak size bir avukat görevlendirilmesini talep edebilirsiniz. Adli yardım hakkında daha detaylı bilgi için: http://www.hukukiyardim.gov.tr/myd_brosurler/adli_yardim.pdf

Baronun yapacağı araştırma ile gerçekten de maddi durumunuzun olmadığı tespit edilirse size bir avukat görevlendirilir ve davanın açılışında talep edilen yargılama harç ve masraflarından da muaf tutulmanız sağlanabilir. Boşanma davası nasıl açılır konusunu irdelemeye başlayalım:

boşanma davası nasıl açılır

Boşanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Boşanmak için gerekli evraklar kısaca şu şekilde sayılabilir:

 • Boşanma Dava Dilekçesi
 • Kimlik veya pasaport
 • Vekille birlikte açılıyorsa boşanma dava vekaletnamesi
 • Gerekli harç ve gider avansının yatırıldığına dair makbuzlar
 • Dava dilekçesinde belirtilen ve hazır olan deliller ve dilekçe ekleri

Boşanma davası açmak için birazdan bahsedeceğimiz boşanma dilekçesi yanında, kimliğiniz ve yine yazının devamında bahsedilen mahkeme harç ve masraflarına yetecek paranın yanınızda bulunması gerekir.

Bunların yanında zorunlu olmamakla birlikte dilekçenize ekleyeceğiniz evrak, belge, delil, fotoğraf vs. varsa davayı açarken dosyaya ekleyebilirsiniz. Bunların yargılamanın devamındaki süreçte dosyaya eklenmesi de mümkündür. Boşanmak için gerekli evraklar bunlardan ibarettir.

Dikkat:
Boşanma yargılaması Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda hukuk yargılamaları için öngörülen sıkı usul şartlarına tabidir. Örneğin delillerin bildirilmesi için, taleplerin açıklanması için, delillerin sunulması için, davanın ıslahı için bir takım süreler, kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara riayet edilmemesi ciddi hak kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle boşanma davasının bir avukat aracılığı ile açılması hak kayıplarının önlenmesi bakımından son derece önemlidir.

Boşanma Dava Dilekçesinin Hazırlanması

Boşanma davası nasıl açılır sorusuna ilk yanıt olarak dava dilekçesinin hazırlanması ve adliyeye teslimi aşaması diyebiliriz. Öncelikle mahkemeye sunacağınız boşanma dilekçenizi hazırlamanız gerekiyor. Boşanmak için gerekli belgelerin başında elbetteki boşanma dilekçesi geliyor. Peki boşanma dava dilekçesinde neler yer alır ?

Öncelikle davayı açacağınız mahkemenin ismini dilekçenizin başına yazmanız gerekiyor. Boşanma davası hangi adliyede açılır sorusunun cevabını yazımızın devamında veriyor olacağız. Ardından Davacı olarak kendi ad soyad TC kimlik no. ile adres bilgilerinizi ve karşı tarafın aynı şekilde ad soyad adres bilgilerini yazmalısınız. Devamında davanızın konusunun boşanma davası olduğunu belirttikten sona boşanma gerekçelerinizi paragraflar halinde sıralayabilirsiniz.

BUNA DA GÖZAT: Boşanma Sebepleri
https://www.hukuknotlarim.com/bosanma-sebepleri/

Boşanma sebeplerini sıraladıktan sonra bahsettiğiniz boşanmaya sebep olan olaylara ilişkin iddialarınızı nasıl kanıtlayacağınıza dair delillerinizi yazmanız gerekiyor. Boşanma davalarında en önemli deliller tanıklardır. Eğer bahsettiğiniz olayları ifade edebilecek tanıklarınız varsa onların isim ve adreslerini deliller listenize ekleyiniz.

Bunun haricinde mahkeme gerek görürse bilirkişi raporu, fotoğraflar, çeşitli belgeler, mektuplar, yazışmalar ve aklınıza gelebilecek iddialarınızı kanıtlayabilir her şey boşanma davasında delil niteliği taşıyabilir ve deliller listesine eklenmelidir. Hukuk usulümüzde belli bir aşamadan sonra delil bildirilemediğinden bu aşamada tüm delillerin bildirilmesi yerinde olacaktır.

Son olarak netice-i talebinizi yani mahkemeden tam olarak ne istediğinizi açık ve net bir şekilde dilekçenizin sonuna yazmanız gerekiyor. Peki boşanma davasında ne istenebilir derseniz;

Öncelikle tabi ki boşanmaya karar verilmesini, varsa ve istiyorsanız müşterek çocukların velayetinin tarafınıza verilmesini, yine istiyorsanız maddi ve manevi tazminat talebi, kendiniz için yoksulluk nafakası ile müşterek çocuğunuzun giderleri için iştirak nafakası ile yargılama masraflarının karşı tarafa yüklenmesini netice-i talebinizde yazabilirsiniz. Dilekçenizin yanında adliyeye giderken nüfus kağıdınızı da yanınıza almayı unutmayınız. Dava açmak için dava dilekçesi ve nüfus kağıdı ilk etapta yeterlidir.

Boşanma avukatı hakkında:
https://www.hukuknotlarim.com/bosanma-avukati/

Boşanma Davası İçin İlk Nereye Başvurulur ?

Boşanma davasını açabileceğiniz üç alternatif yer bulunmaktadır. Ya sizin ikametgahınızın bulunduğunuz yerdeki adliye, ya eşinizin ikametgahının bulunduğu yerdeki adliye ya da son 6 ay eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki adliyede boşanma davanızı açabilirsiniz.

Davanın görüleceği mahkeme ise aile mahkemesidir. Yukarıdaki dilekçenizin başına bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesine hitaben yazmalısınız. Bazı ilçe adliyelerinde aile mahkemeleri bulunmadığı için bu tür küçük adliyelerde boşanma davalarına asliye hukuk mahkemeleri aile mahkemesi sıfatıyla bakmaktadır. O halde davanızı asliye hukuk mahkemesine hitaben yazacağınız boşanma dilekçesi ile açacaksınız.

Eğer büyük bir adliye ise tevzi bürosuna ya da ön büroya, küçük bir adliye ise yazı işleri müdürüne dilekçenizi verdiğinizde size ödemeniz gereken harç ve gider avansı miktarını bildirecektir. Bu bedeli mahkeme veznesine yatırdıktan sonra artık boşanma davası açma işleminiz tamamlanmış demektir. Bundan sonrası artık usuli bir takım işlemlerden ibarettir.

Boşanma Davası Açma Masrafları

Peki boşanma davasının maliyeti ne kadardır ? Boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanında en önemli sorulardan biri de işin maliyetinin ne kadar olacağıdır. Boşanma davası açma masrafı olarak sizden harç ve gider avansı adı altında belli bir miktar ücret ödemeniz istenecektir. Harç her yıl farklı tarifelerle devlet tarafından belirlenen ve davanın açılabilmesi için yatırılması zorunlu olan bir meblağdır. Harç miktarı talep ettiğiniz tazminat ve nafaka miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Gider avansı ise yargılamanın devamı için yapılması gereken dosya masrafı, tebligatlar gibi giderler için talep edilen meblağdır.

Harç ve masraf hesaplama yapmak için uyap vatandaş portal sayfasını kullanabilirsiniz:
https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/index.jsp

Davanızda haklı çıkmanız halinde bu ödediğiniz harç ve gider avansı bedellerinin karşı tarafça size ödenmesi mahkeme tarafından hüküm altına alınacaktır. Davayı kaybetmeniz halinde ise kendi yaptığınız masraflar üzerinize kalacağı gibi karşı tarafın yaptığı masrafları da karşılamak durumunda kalırsınız.

Bunun haricinde yargılama sürecine başka masraf çıkar mı ? Örneğin müşterek çocukların velayetini talep ediyorsanız mahkeme çocukların hangi tarafta kalmasının pedagojik olarak çocukların menfaatine olduğunu tespit etmek üzere uzman bilirkişiden rapor alacaktır. Bu rapor için bilirkişiye ödenecek olan ücreti de mahkeme davacı yandan yani sizden talep edecektir. Bunun haricinde ödemiş olduğunuz gider avansının bitmesi halinde yine gider avansı eklemeniz için sizden talepte bulunulabilir.

Bundan sonraki süreçte hazırlamış olduğunuz dava dilekçesi karşı tarafa tebliğ edilecek ve cevap dilekçesi vermesi halinde bu sefer cevap size tebliğ edilecektir. Dilekçeler aşaması tamamlandıktan sonra mahkeme duruşma günü belirler ve bu duruşma gününü de taraflara tebliğ eder. Böylece boşanma davası karar duruşmasına kadar belli aralıklarla açılacak celselerle devam eder. Boşanma davası nasıl açılır sorusuna genel hatlarıyla bu şekilde cevap verebiliriz.

Boşanma İşlemleri Sürecinde Psikolojik Yıpranma

Boşanma işlemleri ister istemez taraflar için psikolojik anlamda yıpratıcı olabiliyor. Boşanma aşamasına gelene kadar yaşananların üzerine bir de boşanma sürecinin sorunlu geçmesi durumu daha yıpratıcı hale getiriyor. Bu noktada boşanma davasının bir avukat ile takip edilmesinin önemi ortaya çıkıyor. Çünkü yeni uyuşmazlık konularını meydana getirmemek, tarafların birbirleriyle olan iletişimini en aza indirip bütün süreci avukatla takip etmek olası tatsız hadiselerin de önüne geçebiliyor.

 • Avukatınız sizi süreç hakkında bilgilendirir ve en kısa sürede boşanma işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar
 • Karşı tarafla müzakere sürecini yönetir. Anlaşmalı boşanma ihtimalini sorgular ve sürecin anlaşmalı şekilde neticelenmesi için gayret gösterir.
 • Boşanmanın ekonomik sonuçları hususunda karşı tarafla olan diyaloğu gerçekleştirir. Maddi veya manevi tazminat, nafaka talepleri konusunda karşı tarafın pozisyonunu anlamaya çalışır.
 • Ortak çocuklar varsa velayet ve çocuklarla kişisel ilişki kurulması konusunda süreci yönetir. Anlaşmalı protokolünün önemli unsurlarından olan velayet konusunda tarafları uzlaştırmayı hedefler.
 • Aynı şekilde ortak malların, menkul ve gayrimenkullerin paylaşımı konusunda mutabakata varılmasına yardımcı olur.
 • Anlaşma sağlanamaması halinde boşanma konusunda karşı tarafın kusurlarını ortaya koyacak delilleri toplar, mahkemeye ibraz eder.
 • Yargılama sürecine katılır, yazılı ve sözlü olarak müvekkilini mahkeme önünde temsil eder. Gerekli yasal işlemleri gerçekleştirir, talepleri dermeyan eder ve davanın müvekkili lehine neticelenmesi için çalışır.
 • Yargılama neticesinde elde edilen hakların icrası için gerekli cebri icra işlemlerini gerçekleştirir. Karşı taraf ödemeye yanaşmıyorsa tazminat ve nafaka alacakları için icra takibi başlar, çocuklarla kişisel ilişkinin tesisinde hukuki süreci yönetir. Mal paylaşımında malvarlığının müvekkiline devri prosedürlerini gerçekleştirir.
 • İlk derece kararının istinaf ve temyize taşınmazı gerektiğinde müvekkilini bu süreçte de üst yargı mercilerinde temsil eder.

Boşanma davası nasıl açılır yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazıda sizlere kısaca boşanmak için gerekli evraklar ve boşanma davası açma işlemi konusunda bir takım detayları aktardık. Konuyla ilgili daha fazla sorunuz varsa ve boşanma işlemleri konusunda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

× Whatsapp'tan Yaz!