cayma hakkı

Cayma Hakkı ve İnternetten Alınan Ürünün İadesi

Normal şartlarda satın almış olduğunuz bir ürünü iade edebilmeniz için ürünün standart olarak barındırması gereken özelliklerinde ve niteliklerinde bir eksiklik veya satıcı tarafından satış öncesinde taahhüt edilen niteliklerinin mevcut olmadığının anlaşılmış olması gerekir. Hukuki olarak bu durumun ürünün veya hizmetin ayıplı olması anlamına gelmektedir. Ancak kanun mesafeli satım sözleşmeleri bakımından bu kurala bir istisna getirmiş ve tüketicilere internetten alınan ürünlerde gerekçesiz bir şekilde cayma hakkı tanımıştır.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Konuyla ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

İnternetten Alınan Ürünün Gerekçesiz İadesi

Kanun internetten alınan ürünlerde ve örneğin televizyon kanalıyla ve telefonla yapılan satışlarda olduğu gibi diğer mesafeli satım sözleşmelerinde tüketicilere hiçbir gerekçe göstermeksizin satın alınan ürünü tüm masrafları satıcı tarafından karşılanmak üzere iade alınmasını düzenlemektedir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 48. maddesinde yer alan bu hakkı cayma hakkı olarak tanımlanmakta ve pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Cayma hakkını kullanırken tüketici herhangi bir mazeret ileri sürmek mecburiyetinde değildir. Tüketicinin ben bu ürünü iade etmek istiyorum ve cayma hakkımı kullanıyorum şeklindeki talebini satıcıya iletmesi yeterlidir. Bunun haricinde satıcı ile tüketici arasındaki herhangi bir aksi anlaşmanın geçerliliği bulunmamaktadır. Örneğin satıcının ürünü satarken iade kabul edilmediğine veya sadece değişim yapılabildiğine ilişkin söylemlerinin kanuna açık muhalefet teşkil ettiğinden herhangi bir geçerliliği yoktur.

Cayma Hakkında Süre 14 Gündür

Kanun koyucu mesafeli satış sözleşmelerinde tüketicinin gerekçesiz iade hakkına 14 günlük bir süre sınırlaması koymuştur. Buna göre ürünün elinize ulaştığı andan itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilirsiniz. Bunun tek istisnası satıcının cayma hakkı konusunda yeterince bilgilendirme yapmamış olması durumudur. Yani satıcı ürünü satarken internet sitesinde veya televizyondaki reklamlarda ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebileceğinizi belirtmesi gerekir, bunu yapmadığı durumda 14 günlük süreyle de bağlı değilsiniz. Ancak yine de bu bildirimin ürünün tesliminin üzerinden 1 yıl geçmemiş olması üst sınır olarak kanunda belirtilmektedir.

Satın almış olduğunuz ürünü iade etmek istediğinizi beyan etmeniz akabinde satıcının ürünü almak için 10 günlük süresi bulunmaktadır. Ürünün iadesi konusunda da bütün masraflar yine satıcı tarafından karşılanmalıdır. Eğer ürünü kargo ile geri gönderecekseniz kargo ücretini karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekir. Ürünü iade ettikten sonra eğer henüz ödemeyi yapmadıysanız artık herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz, ödemeyi peşin olarak yaptıysanız da satıcının size vermiş olduğunuz parayı iade etmesi gerekir.

Mağazadan Alınan Ürünlerde Cayma Hakkı Mümkün mü ?

İşte cayma hakkının en çok karıştırıldığı nokta da burasıdır. Maalesef kanun koyucu mağazadan ya da yüz yüze satışlarda tüketicilere gerekçesiz bir şekilde ürünü iade etme hakkını tanımamaktadır. Aslında mesafeli satım sözleşmelerindeki bu hakkın tanınmasının sebebi tüketicinin satış akdinin gerçekleştirilmesi öncesinde ve gerçekleştirildiği esnada ürünü göremiyor oluşu ve dezavantajlı konumda bulunması nedeniyle kanun koyucunun tüketiciyi korumak istemesidir. Yüz yüze satışlarda haliyle bu dezavantaj söz konusu değildir ve tüketici satın almadan önce ürünü birebir inceleme şansına sahiptir.

Peki mağazadan alınan ürün nasıl iade edilebilir ? Bunun tek yolu genel hükümlere göre ürünün ayıplı olmasıdır. Ürünün ayıplı olması az yukarıda da bahsettiğimiz gibi üründe mutat olarak var olması gereken özelliklerin yer almadığının anlaşılmış olması, satın aldıktan sonra kusurunun ortaya çıkmış olması veya satıcı tarafından vaat edilen bir niteliğinin mevcut olmadığının anlaşılmış olması gerekir. Örneğin mağazadan satın alınan bir kar botunun satıcı tarafından su geçirmediği vaadiyle satılmış olması ve botun karda su geçişmiş olması halinde artık mağazadan ürünü satın almış olan tüketicinin iade hakkı doğar.

Gerekçesiz İade Hakkı Nasıl Kullanılır ?

Bunun için yapılması gereken durumu satıcıya bildirmekten ibarettir. Yani internet üzerinden göndereceğiniz bir mesaj, e-posta yazışması veya telefonla arayarak durumun bildirilmesi cayma hakkını kullanmak için yeterlidir. Bunun haricinde noter ihtarnamesi veya dava açmak gibi bir yola başvurmaya gerek yoktur. Ancak tabiki satıcının iadeye yanaşmaması halinde dava açmak gerekecektir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketici sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarla ilgili olarak başvurularak mercileri ikiye ayırmış, belli bir miktarın altında kalan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine başvurulması gerektiğini, bu miktarı aşan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemelerine başvurulabileceğini öngörmüştür. Her yıl güncellenmekle birlikte 2017 yılı için bu miktar İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.610,00 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için ise 2.400,00 TL’dir.

Gerekçesiz İade Edilemeyecek Ürünler

İnternetten veya diğer mesafeli satım sözleşmeleri ile satın alınan her ürün cayma hakkı kapsamında iade edilemez. Bazı ürünlerin yapısı ve doğası gereği gerekçesiz iade hakkına konu olması hakkaniyete aykırı düşeceğinden Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği‘nin 15. maddesinde cayma hakkı kapsamında iade edilemeyecek ürünler sayılmıştır.

Örneğin tüketicinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak hazırlanan ürünlere ilişkin satım sözleşmelerinde gerekçesiz bir şekilde ürün iadesi mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse özel sipariş üzerine t-shirt ve diğer ürünlerin üzerine baskı yapmak süretiyle satışını gerçekleştiren siteler bulunmaktadır. Böyle bir siteden kendi isminizi veya özel bir fotoğrafı baskı yaptırmak suretiyle satın almış olduğunuz t-shirt yönetmelik hükümleri gerek gerekçesiz bir şekilde iade edilemeyecektir.

Diğer bir örnek vermek gerekirse son kullanma tarihi çabuk geçecek ve çabuk bozulabilecek ürünler, özellikle günlük tüketime uygun gıda maddelerinin iadesi de mümkün değildir. Örneğin internet ortamında satışının gerçekleşmesi ile birlikte dijital olarak anında ifa edilmiş sayılabilecek elektronik kitap gibi ürünlerin de cayma hakkı kapsamında iadesi mümkün değildir.

Yönetmelik bunlarla birlikte teslimden sonra başka ürünlerle karışan, ayrışması doğası gereği mümkün olmayan ürünleri, teslimden sonra ambalajı, kutusu açılmak suretiyle iadesi sağlık ve hijyen açısından tehlike arz edebilecek örneğin iç çamaşırı gibi ürünlerin, gazete, dergi gibi süreli yayınların iadesinin gerekçesiz olarak gerçekleştirilemeyeceğini düzenlemektedir.


Özet olarak şunu söylemek lazım ki;

 • İnternetten veya başka herhangi bir şekilde mesafeli satım sözleşmesi kapsamında satın almış olduğunuz ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin 14 gün içerisinde iade etme hakkınız bulunmaktadır
 • Bu gerekçesiz iade hakkı mağazadan alınan ürünler bakımından mümkün değildir.
 • İnternetten alınan ürünlerin cayma hakkı kapsamında iadesi bakımından da bazı istisnalar bulunmaktadır.

“Cayma Hakkı ve İnternetten Alınan Ürünün İadesi” üzerine 168 yorum

 1. Butikbyarzu internet sitesinden beğendiğim iki elbiseyi facebook mesajından kapıda kartla ödemeli olacak şekilde sipariş verdim. Mesajlarda da özellikle denemeden alamayacağımı belirttim, onlar da kargo elemanı müsade ederse denersiniz, dediler. Kargo gelmeyinde ben Sürat Kargo’ya gittim bugün ve ürünün orada olduğunu, iki kez gelip beni bulamadıklarını söylediler. Ben de yine görmeden almak istemediğimi belirttim, kargo sorumlusu bey açamayacaklarını belirtti. Merkezleri olan Manisa’daki BORAN TİCARET’i aradı, yetkili açılıp bakılmasına müsade etmedi, ben de görmeden alamayacağımı söyleyip, iade edilmesini istedim.
  Bu arada internetten BORAN TİCARET ve BUTİKBYARZU ‘yu araştırdım, haklarında pek çok şikayet vardı. Ürünleri hem çok kalitesiz hem de istenilenin dışında gönderiliyordu.
  BUTİKBYARZU ‘ya yine mesaj göndererek ürünleri istemediğimi belirttim. Ödemeyi (75TL) de doğal olarak yapmadım ayrıca iki elbise sipariş etmiştim bir elbise görünüyordu faturada.
  BUTİKBYARZU, iadeyi kabul etmeyeceklerini, kendilerini madur ettiğimi, gereken işlemleri yapacaklarını bildirdi. Kanunen cayma hakkım olduğunu belirtmeme rağmen söylediklerinde direndiler
  BUTİKBYARZU ‘dan ve esas üretici firma olan BORAN TİCARET’ten şikayetçiyim. Kalitesiz ürünlerini zorla satmaya çalışıyorlar ve tüketiciyi suçlayıp madur ediyorlar.

  Cevapla
  • Merhabalar Nurcan Hanım,
   14 günlük yasal cayma hakkını kullandığınızı belirten bir mail atmanız yeterlidir. Maili saklayın. Teslim almadığınız bir ürün için sizden ürün talep edemezler. Merak etmeyin.

   Cevapla
   • sayın yetkili,
    öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ve internet ortamında birçok internet sitesi kurarak net üzerinden alışveriş yapan binlerce vatandaşımızı mağdur eden …hakkında neler yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. özellikle zamanımı harcayarak şu ana kadar açmış oldukları çoğu internet sitesini tespit etmiş bulunmaktayım, ayrıca bu sitelerle ilgili yüzlerce şikayet mevcut bu durumda firma yetkilileri hakkında nasıl bir yaptırımımız olabilir acaba?

    Cevapla
   • bugün bende bir elbise aldım. elbise belirtildiği gibi çıkmadı ve iade etmek istediğimi söyledim kabul etmiyorlar. değişm yapmak zorunda olduğumu söylüyorlar. para iadem için ne yapmam gerekiyor

    Cevapla
 2. Merhabalar ben hepsi burada.com bir buhar makinesi aldi m aldıktan sonra pişman gereksiz olduğuna karar verdim gelince iade ederim dedim ürün geldi açmadan ertesi gün iade ettim iade kabul edilmesi gerekçe olarak ürün denendi saglik ürünü hiç bir şekilde iadesi yok dendi firma tarafından ben kabul etmedim çünkü ürünü denemedim geldiği günün ertesi günü iade ettim fişe takılmadı sonra görüştüm ilgilenicez dendi 3 gün geçti yine ürünü geri gönderiyolar saglik ürünü iade yok diyolar bana yardımcı olurmusunuz bide iftira atıyorlar ürünü denediniz diye

  Cevapla
  • internetten aldığınız ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin iade edebilirsiniz. Hiç kullanmadığınız buhar makinesi de bu kapsamdadır. Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

   Cevapla
 3. Bende butikbyarzudan şikayetciyim 2 tane elbise sipariş verdim geldi ama gördüğüm kümesle gelenin hiç bir alakası yok hemen geldiği gün geri yolladim aradım iade var dediler ilk gün bugün 13 gün oluyo hiç bir haber yok deyişin var iade yok diyolar 180 tl gitti hiç ilgilenmiyorlar bakıcam bilmiyorum

  Cevapla
 4. Bilgisarım aynı hatadan dolayı 4kere servise gitti fakat düzelmedi, tüketici mahkemesine başvurdum para iadesi verdiler fakat firma iadeyi yapmadı icraya verdim. İcra yoluyla parayı verdiler bilgisayarı geri göndermemi istediler gönderdim. Para iadesi yaptılar ama daha sonra bilgisayarı tekrar bana gönderdiler hem parayı almış oldum hem bilgisayar bende kaldı acaba daha sonra sorun yaşar mıyım?

  Cevapla
  • Merhabalar Niyazi Bey,
   Şirket içi bir hata sebebiyle bilgisayarı size göndermiş olabilirler ve ileride bu hataları ortaya çıktığında bilgisayarı sizden istemeleri de mümkündür. Bu sebeple kendileri ile iletişime geçip kargo masrafları kendilerine ait olmak üzere bilgisayarı göndermek istediğinizi bildirmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 5. Meraba 1 hafta önce İnternetten çalışma sandalyesi aldım kurulumunu da yaptım ama sevmedim.iade talebinde bulundum ancak kurulumu yapılan ürünü iade edemeyeceklerini söylediler. Böyle bi hakları var mı? ürünü kurmadan rahatlığını nasıl test edebilirim?

  Cevapla
  • Merhabalar Banu Hanım,

   Yazıda verilen linkte cayma hakkının kapsamı dışında kalan ürünler yönetmelikte sayılmıştır. Ben bahsettiğiniz ürünün bu kapsama girmediği ve iade alınması gerektiği kanaatindeyim. Tüketici hakem heyetine başvuru hakkınız bulunmaktadır.

   Cevapla
 6. Merhaba, hepsi burada üzerinden 5 adet stor perde aldım ödemesini tek seferde yaptım. 2 ayrı satıcı tarafından hazırlanıp geldi ürünler iade ettim. Satıcının biri sorunsuz iademi yaptı diğer satıcı kişiye özel üretimdir diye 4 perdenin 1 tanesine itiraz ettti. Hepsi aynı ölçüde nasıl olur 1 tanesi özel dikim diye kabul edilmez diy e itiraz da bulundum bugün ürünlerin hepsini benim gönderdiğim gibi geri göndermişler hiç açmadan.hepsiburada sayfasında satıcının sunduğu ölçüler dâhilinde seçim yaptım ayrıca satıcı firmayı arayarak uzerinde değişiklik yaptırmadım hatta ürünler hazırlanıp kargoya verilmeden iptal etmek için çağrı merkezini aradım geldikten sonra geri gonderek iadesini yapabilirsiniz denildi ama şimdi mağdur edildim. Ne yapabilirim

  Cevapla
  • Sipariş verdiğiniz stor perde sizin sipariş verdiğiniz ölçülere uygun olarak yapılıyor ise cayma hakkı kapsamında iade edemezsiniz.

   Cevapla
   • Ürünü aldığım site kişiye özel dikim olduğunu belirtmesi gerekmezmi peki? Ürün açıklaması kısmında böyle bir bilgi yok hepsiburada.com da hangi perdeci kişiye özel dikiyor hangisi stok da olan ürününü satıyor müşteri olarak bunu bilemiyoruz. Ürünü satarken kişiye özel dikim çalıştıklarını belirtmeleri gerekmiyormu?

    Cevapla
   • Ayrıca satıcıya direk ölçü vererek ürün almadım hepsiburada sitesine satıcı olarak sunduğu ölçüler var bu ölçüler icinden bana uygun olabileceğini düşündüm perdeyi aldım.

    Cevapla
    • Tüketici hakem heyetine başvurmanız mümkün. Ancak söz konusu ürün perde olduğundan hakem heyeti de benim gibi düşünebilir.

     Cevapla
    • merhaba . internet uzerinden n11 den iki ayri saticidan stor perde aldim . urunun ordaki belirtilen olculerden birini secerek aldim. ancak urun gelince ikisinide begenmedim ve birkac gun icinde iade ettim. 90 tl lik aldigim urunu satici kayitsiz iade alirken. 300 tl lik aldigim urunu kargodan kabul etmemisler ve geri iade geldi.halbuki saticiyida arayip bilgi vermistim. urunun kesimini ve rengini begenmedigime dair. bu konuda ne yapabilirim acaba . tesekkur ederim

     Cevapla
 7. N11den 55″ tv aldim. Servis kurulumunu yaptı ve ben ürünün görüntü kalitesini hiç begenmedim. Bu nedenle ürünü iade etmek istiyorum. Cayma hakki için servis raporu istiyorlar, onu da alicam geri göndericem. Fakat benim sorunum şu. Televizyon iade sürecindeki kargoda hasar görürse sorumluluk kime ait.

  Cevapla
  • Sözleşme ve yönetmelikte buna ilişkin açık bir düzenleme göremedim ancak yönetmelik cayma hakkı kapsamında ürünün iadesinde taşımaya ilişkin tüm masrafların satıcıya ait olduğunu söylediğine göre taşınma esnasında meydana gelen zarar ziyandan da satıcının sorumlusu olması gerektiğini düşünüyorum.

   Cevapla
 8. Merhaba, Atılım AVM firmasından taksitli satış şekilinde cep telefonu siparişi verdim.
  Ancak piyasa fiyatının neredeyse 2 katı kadar yüksek rakama sattıklarını tespit ettim.
  Ürün henüz siparişte ve teslim almadım. Cayma hakkımı kullanmak istediğimde sözleşmelerine ekledikleri %14 oranında cezai şart ödemem gerektiğini sunuyorlar.

  Mevzuat gereği 14 gün içinde yan sözleşmelerde olsa dahi cezai şartın ortadan kalktığını okudum.

  Bilgi vermenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Eğer internet üzerinden aldıysanız evet 14 günlük cayma hakkınız bulunmaktadır. Mağazadan alınan ürünlerde cayma hakkı kullanılamaz.

   Cevapla
 9. Geçtiğimiz hafta gittigidiyordan bir cep telefonu aldım. Cuma günü elime geçti ancak telefon benim kullandığım vodafone hattı ile calismiyor. Vodafone merkezine de gidip gösterdim ve ürün arızalı dediler. Firmaya mesaj attım iade etmek istiyorum diye ama bana servise göndermem gerektiğini söylediler. Böyle birşey olabilir mi? Ben tekrar telefonu geri göndereceğimi yazdım. Ürünün sadece doğal olarak üst jelatini açıldı.

  Cevapla
 10. instagram sayfası … olan ve internette … adresinde hizmet veren … TİCARET resmen insanları kandırıyor. Gelen ürünler görselden farklı ve bu durumda iade yok değişim yaparız diyor.
  Ürünleri yinede sipariş ettim çünkü değişim olursa en fazla beden değişimi yaparım diyordum. Ancak gelen ürün beğendiğim ürün değil. renk farklı model farklı desen farklı….
  sonuçta bu benden kaynaklı bir hata değil dolayısı ile iademi istedim. Ancak instagram hesabı iade yok değişim var kalıp cümlesini yazdı sadece başka hiç bir bilgi vermedi ve sonunda sizi şikayet edeceğim deyince de engelleyerek mesajlaşmaları sildi.
  şimdi ürünler bana faturası ile geldi ve 375 tl tutuyor. Bu durumda tüketici hakem heyeti yardımcı oluyor mu?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Değişim yok demelerinin hukuki bir dayanağı yok. İnternet aracılığıyla satılan ürünlerde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkınız bulunuyor. Buna ilişkin yazışmaların da çıktılarını alarak tüketici hakem heyetine başvurunuz.

   Cevapla
 11. merhabalar,
  tekstil ürünleri üreticisi ve toptan satışı yapıyoruz. ürünlerimizi yurdun çeşitli il ve ilçelerindeki mağazalara satıyoruz. bu mağazalardan alış veriş yapan perakendeci müşteriler belli bir süre kullandıktan örneğin kışlık bir ürünü alıp kış bittikten ve artık ihtiyacı kalmadığı bir dönemde kendince bir bahaneyle satın aldığı mağazaya getirip iade talebinde bulunmaktadırlar.
  bu gibi durumlarda üretici olarak kanunda bizim hakkımız ve sorumluluğumuz nasıl düzenlenmiştir. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Bey,

   Mağaza ile müşteri arasındaki ilişkide tüketici hukuku hükümleri; sizinle (yani üreticiyle) mağaza arasındaki ilişkide ticaret hukuku hükümleri uygulanır.

   Mağaza-Müşteri
   Mağazadan alınan ürünlerde eğer ürün ayıplı değilse müşterinin iade hakkı bulunmamaktadır. Eğer ürün ayıplıysa ve ayıp açık ayıp niteliğindeyse yani müşterinin satın aldıktan sonra hemen görebileceği bir ayıpsa müşterinin makul süre içerisinde (duruma göre 1-2 gün, 1 hafta gibi) iade işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Eğer üründe gizli ayıp varsa yani ayıp belli bir süre sonra ortaya çıkıyorsa (örneğin talimata uygun yıkama işlemine rağmen renginin değişmesi vs.) bu gizli ayıbı öğrendikten sonra yine makul süre içerisinde iade etmesi gerekir. Bunlar mağaza ve müşteri arasındaki iade süreçlerine ilişkin kurallardır.

   Üretici-Mağaza
   Mağaza ile üretici olarak sizin aranızdaki iade prosedüründe ise ticari hükümler uygulanır. Kanuni süreler yukarıdakinden farklıdır. Şöyle ki, mağaza sizden ürünleri aldıktan sonra eğer açık ayıp varsa 2 gün içerisinde iade talebinde bulunması gerekir. Muayene ile ortaya çıkabilecek ayıplarda 8 gün içerisinde ürünleri muayene etmesi veya ettirmesi eğer ürünün ayıplı olduğunu anlarsa yine bu süre içerisinde iade talebinde bulunması gerekir. Eğer gizli ayıp söz konusu ise ayıbı öğrendiğinde hemen iade talebinde bulunması gerekir.

   İyi çalışmalar dileriz.

   Cevapla
 12. …com dan (Cleanvac) bir adet buharlı yerinde yıkama makinesi aldım.Fakat makine beklentilerimin uzağında.(yarısına kadar ıslak ambalajı,içinden çıkan kırık parçadan hiç bahsetmiyorum). Arayıp makineyi iade etmek istediğimi söyledim.geri almayız dediler.kanunen böyle bir hakkım olduğunu söyleyip iade adresi istedim (14 gün olmadi , bugün 6.gun) gönderme teslim almayız dediler.pazartesi noter aracılığı ile cayma ihtarnamesi göndericem.(satıcının ihtarnameyi aldiktan sonra 10 gün içinde geri ödemeyi yapması gerektiği kanunla sabit?? ). Akabindeki süreç nasıl olmalı? Makineyi göndereyim mi,bekleyeyim mi? Kredi kartı ile ödemiştim eğer geri odememi geciktirirlerse mağdur olacağım..bilgi ve ilginizi bekliyorum,saygılar

  Cevapla
  • İhtarname ile ürünün ayıplı olduğunu, iade hakkınızı kullanmak istediğinizi, belirli bir süre vererek iade prosedürü hakkında sizi bilgilendirmelerini isteyin. Aksi halde yasal yollara başvuracağınızı ihtar edin. Cevap vermez ya da olumsuz cevap verirlerse malın değerine göre tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesine başvurun.

   Cevapla
 13. Merhabalar ben öncelikle belirtmiş olduğum internet sitesi üzerinden telefon siparişi verdim internetten okuduğum site hakkında hiç de iyi olmayan memnuniyetsizlik ve şikayetler.. ve ben ürünü sipariş vereli 3 gün oldu ve hala ürünüm kargoya verilmedi eğer belirtmiş olduğu süre zarfında ürünüm kargoya verilmesse para iadesi için ne kadar beklemem gerekiyor veya beklemem gerekiyor mu bu süreci nasıl takip etmeliyim
  teşekkürler..

  Cevapla
  • Beklemenize gerek yok, internet üzerinden sipariş verdiğiniz için cayma hakkınız bulunuyor, siparişi iptal edip, paranızın iadesini talep edebilirsiniz.

   Cevapla
     • iflas erteleme sürecinde olan bi firma içinde bu sürec aynı mıdır benim gibi bir sürü insan var google da arama yapın. GOLD ŞİKATET VAR diye orda site hakkında tüm yorumları okuyabilirsiniz insanlara stokta varmış gibi gösterip ürün satıyorlar ama hiç biri stoklarında yok ve insanların parasını kullanıyorlar buna niye kimse dur demiyor şuan yaptıkları yasal mı kimse görmüyor mu anlamış değilim

 14. Merhabalar,
  16 subat 2018 tarihinde maalesef kapıma gelen bir pazarlamacıdan 249 lira oldugu soylenen bir masaj aleti aldım. satıs belgesini imzaladım bir orneginide aldım. 1 ay sonra ücreti almaya gelecegiz dilerseniz taksit taksit odersiniz kapıda diyip 20 tl lik pesinat aldılar. yaptıgım arastırmalar sonucu 1. aldıgım masaj aletini piyasanın cok uzerinde bir fiyata aldıgımı gordum. 2. bana verilen satıs sozlesmesinde, garanti sureleri belirtilmiş ve altında da kapıda alınan urunlerin iadesi kesinlikle yapılamaz diye bir dipnot yazmakta. Bu arada ‘is yeri dısında satıs yetki belgesi’ de 2017 kasım tarihli.
  Simdi ben Tuketici Hakları Hakem Heyetine basvurabilir miyim acaba? 14 gun denilen sure iş gunu olarak mı algılanmalı Eger iş gunu olarak sayacaksak yarın 14.gun olacak benim icin.
  Bir de satıcının ve ya saglayıcının bana cayma hakkımı bilgilendirme zorunlulugu oldugunu dusunursek, bu imzaladıgım sozlesme de en altta yazan not, sikayet ettigim durumda, olayın satıcı aleyhine sonuclanmasında bana yarar saglayacak ve ya cayma hakkı suremi uzatacak mıdır?

  tesekkur ederim

  Cevapla
 15. ben bi ürün aldım ertesi günü hemen iadesini gerçkelestrmek üzere kargo ile gönderdim. ertesi günü beni arayıp içinde faturası olmadığını söylediler. faturayı koyduğumu eminim halbuki. bu yüzden iade yapmayacaklarını sölediler beni değişime zorladılar. 3 4 gündür ugrasıyorum iade istiyorum dedim fatura olmadığı için iade yapmıcaz diyorlar. ben nerden bilicem faturayı içinde cıkarmadıklarını. üründe hiç bir hasar yok hemen geri gönderdim ama fatura yok diye iade etmıyolar. heyete başvurup bunun iadesini alabilir miyim. acil cevap istiyorum 14 gün cayma hakkım geçmemesi için

  Cevapla
  • Siparişi nereden verdiniz, ödemeyi nereden yaptınız. Fatura haricinde ürünü oradan aldığınızı ispat edebiliyorsanız tüketici hakem heyetine başvurun.

   Cevapla
 16. Hepsiburada üzerinden bir kurumsal firmadan, Tuşlu bir cep telefonu aldım. Telefon geldi, kartımı taktım, iki kişiyi arayarak da konuştum. Ancak ahize den gelen ses çok kötü. Şebekesi iyi çekmiyor. Bende, hemen ertesi gün, geri iade için başvuru yapıp, ürünü satıcıya kargoladım. Bana verilen cevapta; ”ilgili mevuzat dahilinde Sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır.” denildi. Böylece talebim reddedildi.( kart taktım ve internete de girdim!)
  Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Cayma hakkına sahipmiyim?

  Cevapla
  • Kanunda sim kart takılan cep telefonlarının cayma hakkı kapsamı dışında kalacağına dair bir düzenleme yok.

   Cevapla
 17. merhaba,
  14/03/2018 tarihinde evdiz mağazasından tel beğendim ve sözleşme imzaladım fakat merkez onayından sonra verebileceklerini söylediler 3 gün sonra başvuru yaptım iptali için siparişiniz 1 peşin taksit ödemek koşuluyla onaylandı iptal edemezsiniz dediler ben ürünü teslim almadan çıktım tüketici hakem heyetine başvuru yaptım sizce noterden ihtar çekeyimmi ne yapmalıyım

  Cevapla
  • internetten aldıysanız cayma hakkınız var, mağazadan aldıysanız böyle bir hakkınız bulunmuyor. şu aşamada ihtar çekmenize gerek yok

   Cevapla
 18. Merhabalar.. İnternet sitesinden aynı ürünü,aynı satıcıdan gerekçesiz iade işlemini kaç defa yapabiliriz?

  Cevapla
  • Aynı ürünü bir kez cayma hakkıyla iade ettiyseniz tekrar iade işlemiyle ilgili neyi kastediyorsunuz sorunuzu anlayamadım açıkçası.

   Cevapla
 19. Kargodan ürünü alamadım ürün satıcıya geri gitti ve satıcı ürünü aynı satış üzerinden tekrar gönderdi ve kargo yine bana ulaşmadı kargo şubesinden almam gerekiyordu alamadım şimdi satıcının ürünü tekrar gönderme ve tüm kargo ücretlerini ödeme sorumluluğu var mı yani üçüncü aynı işlem olabilir mi?

  Cevapla
 20. Anladım teşekkürler,ilginiz ve hızlı yanıtlarınız içinde çok teşekkür ediyorum.Siteniz çok faydalı bir site herkese tavsiye edicem.. kolay gelsin iyi günler diliyorum.

  Cevapla
 21. merhaba ben vatan computerdan telefon aldım. O an baktığımda bir sorun görünmüyordu ama eve gittiğimde kulaklık takılan yerin iç kısmının kırık olduğunu gördüm. ertesi gün tekrar götürdüğümde bizim yapacağımız bir sey yok servise verin dediler. servise verdik evet bu üretimle alakalı ama biz buna prosedür gereği ayıplı mal dicez ya da isterseniz 1680 tl ye yaptırabiliriz dediler. benim burda yapmam gereken nedir. telefonu 19.03.2018 tarihinde aldım.

  Cevapla
 22. yanlış yazdım prosedür gereği tüketici kullanım hatası dicez dediler çünkü kırık olursa bir üründe tüketici hatası demek zorundalarmış

  Cevapla
 23. Merhaba ben Doğtaş mağazasından yatak odası takımı aldım. Kurulum sırasında bazı parçaların kırık bazılarının da sorunlu olduğu tespit edildi. yaklaşık 9 aydır sorun çözülememiştir. Yatak odası takımı iade edip ücretini tahsil edebilir miyim ?

  Cevapla
  • Kurulumu mağazanın kendi elemanları mı yaptı, kırık parçalara ilişkin herhangi bir tutanak tutuldu mu, mağazaya durumu ihbar eden bir dilekçe vs. verdiniz mi ? Bu soruların cevabı önemli olmakla birlikte her halükarda aldığınız ürünün değerine göre tüketici mahkemesine veya tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. Bununla ilgili sitemizde yazılar mevcut.

   Cevapla
    • Süre 30 iş günü. Bu sürede sorunlu parçalar değiştirilmemişse para iadesi isteyebilirsiniz.
     (6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, madde 11 fıkra 4)

     Cevapla
 24. Merhaba. Büyük bir firmanın internet sitesinden bilgisayar aldım ve bilgisayar ürün özellikleri sayfasında belirtilmiş olan bir özelliği düşük olarak bana geldi ve kullandıktan sonra bunun farkına varabildim. ürün elime geçeli 6 gün oldu ve üründe kendi kendine kapanmalar mevcut. iade istediğimde servise yollayıp iadeye uygundur gibi bir belge almamı istediler. “Koşulsuz şartsız iade edemiyorsun”a getiriyorlar olayı anladığım kadarıyla. Fakat gelen ürün ayıplı olduğu için hakem heyetine başvuruda bulunacağım bu konu hakkında yorumunuzu merak ediyorum. Teşekkürler

  Cevapla
  • İnternet üzerinden satın aldığınız için 14 günlük cayma hakkınız mevcut. Tüketici hakem heyetinden olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum.

   Cevapla
 25. Merhaba,
  Cayma hakkı süresi internetten aldığın ürünü eline aldığın saat ve saniyede mi başlar,
  Yoksa bir gün sonra mı başlar..

  Saat ve saniye hesabı yapılır mı, asıl öğrenmek istediğim bu.

  Kolaylıklar diliyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Uğur bey,

   Hayır saat hesabı yapılmaz. Ürünü aldığınız günü takip eden ilk gün 1. gündür.

   Cevapla
 26. Merhaba.
  Hepsiburada üzerinden bir bayiden, ankastre ocak aldım. Ocak elime geçince yetkili servisini aradım geldi kurulum yaptı. Fakat dikkat ettim ki gelen ürün farklıymış daha düşük olan modelini göndermişler.
  Faturada, sipariş ettiğim ürün modeli yazıyor. Gelen ürün ise düşük olan model.
  Satıcıya mesaj ile bildirdim. Servis ile irtibata geçip iade/değişim raporu temin etmeniz durumunda işleminiz gerçekleşecektir. Diye cevap verdiler. Servise gittim. Servis de rapor falan vermiyor ürünün kurulumunda sorun yok diyor. Aynen satıcıya ilettim.
  Şimdi her iki taraftan da cevap bekliyorum.
  Olumsuz olursa servis tarafından kurulumu yapılmış (ambalajı da servis tarafından sökülüp atıldı.) bu ürünü iade veya değişim yapabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • 2 ihtimal var

   1. İnternetten aldığınız için 14 gün içerisinde cayma hakkınız var, bu kapsamda iade alması gerekiyor. Eğer 14 gün içerisinde başvurduysanız ve iade almadı iseler Tüketici hakem heyetine başvurun.

   2. 14 gün geçtikten sonra başvuru yaptıysanız artık genel hükümlere göre değerlendirmek lazım. Kurulum esnasında size kağıt imzalatmışlardır, o kağıdı imzaladığınız için artık gelen ürünü kabul ettiğiniz anlamına gelir ve bu nedenle iade edemeyeceğinizi düşünüyorum.

   Cevapla
 27. Merhaba,instagram üzerinden ozsarıcam butikten alışveriş yaptım,ödemeyi kapıda nakit olarak yaptım.Ancak ürün fotoğraflarda göründüğü gibi değil ve ısrarla özenli paketleme istememe rağmen ürün kırış kırış geldi.İade etmek istediğimi belirttim ancak iade almadıklarını belirttiler.Kargo dahil 210,00 TL ödeme yaptım.Nasıl bir yol izlemeliyim.
  Teşekkürler..

  Cevapla
 28. Merhaba yataştan yatak aldik 2600 tlye yatak inanilmaz rahatsiz ve her sabah sirt ve bel agrisiyla uyaniyoruz arayip soledgmde hijyen nedeniyle hicbir sekilde deisim ve iade yapamayacaklarini solediler tuketici hakem heyetine gitsem olumlu sonuclanir mi lutfen cvplarsanz sevinirim

  Cevapla
  • Yatağın ayıplı olduğunu ispatlamanız gerekecektir, bunu tüketici hakem heyetinde alınacak bilirkişi raporu belirleyecektir. Yatağın gerçekten ayıplı olduğu tespit edilirse iadesine karar verilir.

   Cevapla
 29. Merhaba. Daha iki gün önce bir mağazadan taksitli motorsiklet satın almak için başvuru yaptik. Eve gelip adres tespiti yaptılar. Ve onaylandı. Ama ben vazgeçtim. 3. Gün aradım ve vazgeçtiğmi belirttim. Mağazaya gidip dilekçe yazmamız gerektiğini söylediler. Gittiğimde kesinlik le böyle bir cayma hakkımız olmadığını soylediler. Müdürden genel müdüre izah ettim. Sonunda bir dilekçe yazdım. Ve iptal ederlerse yarin telefonla bildireceklerini söylediler. Iptal etmeme gibi bir hakları varmı. Iptal etmezlerse ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre taksitle satışlarda 7 gün içerisinde cayma hakkınız var:
   Cayma hakkı
   MADDE 18- (1) Tüketici, yedi gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

   Sözleşmenizi iptal etmezlerse tüketici hakem heyetine başvuracaksınız.

   Cevapla
 30. Çalışanlar bunun ötv si var. Bankaya bilmem bişey yapıyoruz vs vs gibi bahaneler uydurdular. Böyle bir saçmalık olamaz demi. Bu yönetmelik bütün ürünler için geçerlidir sanırım.

  Cevapla
 31. Merhaba,
  Ben de geçenlerde bir internet sitesinden bilgisayar monitörü satın aldım ve monitörün üzerinde bir adet ölü piksel vardı. Firmaya mail attım ve iade prosedürünü başlattım. Ancak ürün firmaya ulaştıktan sonra firma bana herhangi bir kusur bulamadıklarını, ürünü iade almayacaklarını ifade etti. Gerekçe olarak; kutusu açılmış, üzerinde parmak izi var gibi şeyler söylediler. Bunun üzerine ölü piksel olsun veya olmasın ben cayma hakkımı kullanmak istiyorum dedim. Ancak firma bana kendilerinin satıcı olduklarını, ürünün teknik servise gitmesi gerektiğini ve buradan çıkacak rapora göre işlem yapacaklarını söyledi.
  Bu konuda ne yapmalıyım acaba? Sizin gibi bir uzmanın görüşleri gerçekten çok iyi olurdu.

  Cevapla
 32. Merhabalar ben geçen hafta Lamelif Giyim adındaki instagram butiğinden 2 parça kıyafet sipariş ettim ve dün elime ulaştılar. Kargoyu açtım bir baktım ürünler resimdekilerden alakasız uyduruk şeyler.Hemen sorumlu kişilere mesaj attım beğenmediğimi,ürünlerin defolu olduğunu ,iade etmek istediğimi söyledim ama iade almıyoruz diye sert çıktılar.Hiç bir şekilde kabul etmiyorlar ne yapabilirim? Böyle bir hakları varmı?

  Cevapla
 33. teknosadan internetten cep telefonu aldım kullanmaya başladıktan birsaat sonra telefonda aşırı ısınma olduğunu gördüm siteyi aradım iade istedim telefon firması ve servisle görüşmem gerektiğini söylediler sim kart takıldığı için iade ya da değişim yapamıycaklarını ancak servis raporuyla mümkün olacağını söylediler telefon servise gitti geldiğinde cayma bildirim dilekçesi yazdım satın aldığım siteye 14 günlük cayma hakkım olduğuna dair daha sonra beni aradılar ve sim kart taktığım için cayma hakkımın olmadığını söylediler. daha 24 saat kullanmadığım sıfır telefon servise gidiyor tamir görüyor değişim yada iade yapılmıyor cayma hakkım kullandırılmıyor sim kart takılmış diye mesafeli satış sözleşmesinde böyle bir madde yok kanunen benim hakkım ne şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ben bu telefonu iade edip paramı geri almak istiyorum

  Cevapla
  • Kanunda ve yönetmelikte sim kart takılan cep telefonunun cayma hakkı kapsamı dışında kalacağı şeklinde veya buna işaret edecek bir madde/hüküm bulunmuyor.

   Cevapla
 34. iyi günler ben bir mağazadan bakarak baza başlık ve yatak aldım bana ürünün 4 gün sonra geleceğini söylediler 4 gün sonra tekrar gittim bi 4 gün daha gün attılar yine gittim yine ileri bir tarihe gün verdiler bu durumda cayma hakkı kullanılabilirmi teşekkürler bu arada ürünü 10 nisanda aldım ve hala gelmedi

  Cevapla
 35. Ben geçen hafta instagram dan bir ürün siparişi verdim hafta sonu verdim pazartesi ürün çıkışı yapılır dediler ürün bana cuma akşamı geldi saat altı yedi arası dün kendim arayıp kargo şirketine sorgulayım dedim ürün alıcı tarafından iade edilmiş şeklinde not tutulmuş halbuki bana kimse gelmedi ben ürünü görmedim ki benim adıma kim red ediyor diye sinir oldum kargo şirketine sorgulamaktan ve de ürünü almaktan vazgeçtim kargo şirketi geldi bende bu saatten sonra gelen ürünü istemiyorum diye geri yolladım şimdi de satıcı şirket tarafından tehdit ediliyorum önemli uyarı adı altında ufacık bir yazı konulmuş genel sayfaya okusaymışım onların iyi niyetini suistimal etmişim ulaşım da gecikmeye sebebiyet vermişim gerekçeleri ile benden kargo dahil ürünün en az 40 en fazl 90 katını alacaklarmış bu nasıl oluyor ben anlamadım benim cayma hakkım yok mu kapıda ödeme olduğu için şu an benlik sorun yoksa bile bu para benden tahsil edilir mi bu konuda bilgi almak istiyorum ya ürünü al yada sana cezai işlem başlatıcağız sende istersen avukatını tut pazartesi den itibaren yasal süreci başlamıyoruz diyorlar ne yapacağımı bilemiyorum haklarımı aramak için nette soruşturma yaparken sayfanıza denk geldim ve halimi arz etmek istedim umarım yardımcı olursunuz çok sevinirim 😢😢😢

  Cevapla
  • İnstagram’dan alınan ürünlerde 14 günlük cayma hakkı bulunmaktadır. Sizi korkutmak için ceza uygulayacaklarını söylemişlerdir, böyle bir ceza uygulama hakları yok merak etmeyin.

   Cevapla
 36. Merhaba ben internetten sipariş verdim 400liralık ürünlerdi sonra yorumları okudum ve vazgeçtim ertesi gün iptal etmek istediğimi söyledim mail atıp iptal ettiler ve para iadesinin 10iş günü içerisinde karta yatacağını söylediler ama yorumlarda okuduğuma göre o firma pekte bedel iadesi yapmıyormuş eğer param yatırılmazsa tüketici haklarına başvursam alabilir miyim?

  Cevapla
  • Tamam tüketici hakem heyetine de başvursanız parayı size heyet vermeyecek. Karşı taraftan parayı alabilmeniz için icra takibi yapmanız lazım.

   Cevapla
 37. merhabalar ben mart ayında doğtaştan ürün aldım alırken özellikle sordum bu ürün indirime girer mi diye bana kesinlikle bugün almanız çok iyi olacak çünkü indirimin son günü fiyat düşmez ya sabit kalır yada artar demişti satıcı bende risk almamak adına koltuk takımını aldım . dün tesadüf fiyatları görünce çok şaşırdım çünkü aldığım fiyattan 1530 tl düşüktü. ürünün teslimi daha yapılmadı şimdi bu durumda cayma hakkımı kullanabilir miyim.

  Cevapla
 38. Merhaba iyi günler 2 gün önce bir mağazadan elbise almıştım. Kredi kartıyla ödeme yaptım. Mağazada denedim sonra Eve gelip denedim ve elbisenin dar olduğunu gördüm. Elbisenin etiketi hala üzerinde. Mağazayı aradım para iadesi yapmadıklarını ama ürün değişimi yapabildığını söylediler. Daha büyük bedeni de yok. Ben paramın iadesini istiyorum. Bu mümkün mü? Tüketici mahkemesine başvurmalı mıyım?

  Cevapla
  • Mağazadan alınan ürünlerde ancak ürün ayıplı/kusurlu ise iade edebilirsiniz. Deneyip almışsınız, artık bu gerekçeyle iade etmeniz mümkün gözükmüyor.

   Cevapla
 39. Ben instagramdan kot ceketi siparis ettim ve bedeni kucuk beden olmasina ragmen cok buyuk oldu iade etmek istiyorum kesinlikle urunu kullanmadim iade yok diyerek beni gecistiriyorlar iade etmeyecegni beden degisikligi yapacagini solemisti ama bedenin kucugu yok baska urunle degistirelim dediler bende istemedim ne yapabilirim lutfem yardim edin cidden cok magdur ettiler beni asla bidaha sipariş etmeyecegim geri iade hakkim varmi?

  Cevapla
  • İnternetten alınan ürünlerde 14 günlük cayma hakkınız var, onların iade yok demesi bu durumu değiştirmez. Tüketici hakem heyetine başvurun.

   Cevapla
 40. Merhaba 2 nisan 2018 tarihin de bir mağazadan tv aldım eve geldikten sonra vaad edilen özellikleri olmadığını öğrendim iade hakkım var mı teşekkürler.

  Cevapla
  • Genelde TV’lerin bütün özellikleri kutusunda ya da satış yerindeki tanıtıcı kartlarda yazar. Bunların haricinde ekstra özellikler vaat edilmiş olsa dahi karşı tarafın inkar etmesi halinde bunu yargı önünde ispatlamakta zorluk yaşayabilirsiniz.

   Cevapla
 41. Merhaba
  Cagri merkezi araciligi ile ttnet ve tivibu üyeliği aldim. 24 ay taahhütlü. Ancak aldigim 3. Gunden itivaren sorunlar yasamaya basladim. Tek bir sorun icin 15 gün boyunca onlarca kez telefon ile görüştüm. 14.cu gunde vazgectim cayma hakkimi kullanmak istiyorum dedigimde boyle bir talep alamayacaklarini cayma hakkim olmadigini ancak iptal ettirevilecegimi soylediler. Veremedikleri hizmetler yuzunden iptal ettirdigim halde bana 500 tl civarinda cezai bedel yansitacaklatini söylüyorlar. Bankalarda kullanilan kredide dahi cayma hakki varken telefonla satin aldigim ve duzgun hizmet alamadigim bir hizmet icin cayma hakki talebi dahi alinmamasi normal mi? Ayrica sozlesmede cayma hakki ile ilgili herhangi bir madde yok. Cayma hakki belirtilmediginden 14 gün süre sınırı olmadigini hatırlıyorum. Bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkı bulunmaktadır. Telefon üzerinden yapılan aboneliğin de bu kapsamda olduğunu düşünüyorum. Tüketici hakem heyetine başvurun.

   Cevapla
 42. İyi günler ben Evkur dan telefon aldım ve arızalı çıktı gidip söyledim ve tekrar sıfır tel veridler ve şimdi yine arızalı ve ben iade etmek istediğimi söyledim kabul etmediler tekrar tekrar sıfır tel veririz diyorlar ama hep aynı sorunla karsilasiyorum ne yapabilirim

  Cevapla
  • İkinci defa yanı sorunu yaşadıysanız yenisini kabul etmeyebilirsiniz. İkna olmuyorlarsa tüketici hakem heyetine başvurun.

   Cevapla
 43. merhaba . internet uzerinden n11 den iki ayri saticidan stor perde aldim . urunun ordaki belirtilen olculerden birini secerek aldim. ancak urun gelince ikisinide begenmedim ve birkac gun icinde iade ettim. 90 tl lik aldigim urunu satici kayitsiz iade alirken. 300 tl lik aldigim urunu kargodan kabul etmemisler ve geri iade geldi.halbuki saticiyida arayip bilgi vermistim. urunun kesimini ve rengini begenmedigime dair. bu konuda ne yapabilirim acaba . tesekkur ederim

  Cevapla
 44. ben bir internet sitesinden nikond810+24×85 lens fotoğraf makinesi siparişi verdim.şirket hesabına parayı yatırdım 10,188 tl sipariş verdiğim ürünü beklerken 2 adet 1 kiloluk plastik yollamışlar.telefon ile aradım karışıklık olmuş beyefendi tekrar yollayın dedi yolladım üründe gelmedi parada gelmedi.telefonuma bakmadılar ukalaca küfürler.sana hiçbir şekilde para iadesi yapmayacaz dediler.,23.03.2018 aldım…..,cayma hakkımı kullandım 30.03.2018 de…. yine paramı yatırmadılar,nasıl paramı alabilirim

  Cevapla
 45. selam..internet sitesinden 10,188 tl ye ürün aldım.kargom geldi istediğim ürün değildi tekrar yolladım üründe gitti para iademde olmadı 14 günlük cayma hakkımı kullandım 1,5 ay geçmesine rağmen para iademi yapmıyorlar savcılığa şikayet ettim emniyet şikayet ettim adana 3,asliye hukuk mahkemesine dava ettim..sağlam bir site olmadığını şikayet yorumlarına bakarak öğrendim.lütfen yardım edin paramı geri alabilecek miyim

  Cevapla
 46. İyi aksamlar internetten kozmetik urun sipariş ettim urun kargo geldi ancak ben odeme yapmadan ürünü görmek istedim ve izin verilmedi bende ürünü almadım acilmatacaksa ise almayacagimi belirtim şimdi ürünü aldığım kozmetikci bana dava açacak mış ben ne yapmalıyım sizce

  Cevapla
 47. Merhaba,

  E ticaret web sitemiz üzerinden bayan giyim satışı yapıyoruz. Bir müşterimiz bizden alışveriş yaptı. Hafta sonu özel bir günde kullanacağı için acele edilmesini istedi. Biz de ürünü yetiştirdik. 24 gün sonra ise değişim yapmak istediğini, ürünün küçük olduğunu belirtti. Biz de yasal süre olan 14 günü geçtiğini, iade ya da değişim kabul edemeyeceğimizi belirttik. Müşteri ise aldığı günden beri değişime niyetli olduğunu, ancak şehir dışında olduğu için fırsat bulamadığını söyledi. Biz de yasal süre geçtiği için iade kabul edemeyeceğimizi tekrarladık. Müşterimiz şehir dışında olmasının da bir mazaret olduğunu, bu sebeple de tüketici hakem heyetine başvuracağını, dava açacağını söyledi. Biz de haklı olduğumuzu düşündüğümüz için ve art niyet olduğunu düşündüğümüz için ( hafta sonu özel işi için ürünün kullanılması sonrası değişim talebi) doğal olan bu haklarını kullanabileceklerini belirttik.
  Bu durumda bizim için bir dezavantaj söz konusu mudur?

  Cevapla
 48. D….COM ADLI internet sitesinden 10,188 tl ye NİKOND810 ve 24X85 LENS FOTOĞRAF MAKİMESİ SİPARİŞİ VERDİM,istediğim ürünü beklerken açtım içinden 1 kiloluk hurdacıdan plastik yollamışlar….aradım hata olmuş dedi…tekrar yollayın düzeltelim dediler.yolladım hurdalık gelende gitti ödediğim 10,188 tl de gitti..14 günlük cayma hakkımı kullandım.,1,5 ay oldu para iadem olmadı..,ARKADAŞLAR BİLMEDİĞİNİZ SİTELERDEN KESİNLİKLE ALIŞVERİŞ YAPMAYIN…ödediğin makbuzda açıklama kısmına ürün hakkında bişi yazma garantide sorun yaşarsın diyerek korkutuyorlar…. sonra mahkemeye versende paranı geri alamıyorsun….ki ben verdim mahkemeye KARŞI TARAF davanın reddini istemiş,…telefon la aradım sana hiçbir şekilde ödeme yapmayacağız diyor..nasıl bir VİJDANDIR anlamıyorum..10,200 tl gitti..ürünüm gelmedi..bana git istediğin yere şikayet et diyor…üstüne küfür işitiyoruz..bu kötü kalpli insanın, adresi belli,telefonu belli,resmi bile var.devletimiz polisimiz demiyormu sen bu adamın parasını aldın yanlış ürün yollamışsın…sana yanlış gelen ürünü 1,5 ay önce iade ettiği halde ,ki 14 günlük cayma hakkımı kullanmışım,,neden param iade olmuyor…KANUN 10 GÜNDE ÖDENDİĞİ ŞEKİL, PARAYI.. CAYMA HAKKINI KULLANAN TÜKETİCİYE İADE ETMEK ZORUNDADIR DİYOR..AMA MAĞDURİYETİM GİDERİLMEDİ……2012 YILINDAN BERİ BU ŞEKİLDE İYİ NİYETLİ İNSANLARI USTACA YALANLARLA ALDATIYOR BU ŞAHIS ……SAYĞILARIMLA…

  Cevapla
  • Yazdığınız site açılmıyor, dekontta açıklama yazmamış olsanız dahi sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri alabilmeniz gerekir paranızı. Bir avukattan yardım alın.

   Cevapla
 49. Lütfen yardım edin internetten modozzo.com adlı siteden alış veriş yaptım ve daha sonrasında internette okuduklarım canımı sıktı ertesi günü hemen iptalini istedim ancak kaç gün oldu ne para iadem oldu nede doğru düzgün bir cevap alabildim dolandırıldım kısacası kartıma 6 taksit yaptırmıştım bankama baş vurup ödemelerin yapılmamasını istiyebilirmiyim eger peşin çekmediyse karşı taraf ne yapmam lazım yatdım edin lütfen site ödemicek belli bankamla nadıl bir yol izlemem lazım

  Cevapla
 50. Merhabalar,
  İnternet’ten akülü araba satın aldım. Aldığım akülü araba modeli herhangi bir mağazada yoktu bu sebeple ürünü görme, test etme şansım olmadı. Ürün 17.05.2018 de elime ulaştı. Ürünü kutusundan çıkarıp kurulumunu yaptım. Aküsünü şarj’a taktım ve böylelikle kısa bir deneme sürem oldu. Ve çok vasat olduğuna kanaat getirdim, beğenmedim.Üründe herhangi bir deformasyon,zarar söz konusu olamaz bu deneme süresinde. Ürünü görerek deneyerek almadım. Satıcıyı arayıp iade edeceğim konusunda bilgi verdiğimde, hijyen ürün kategorisine girdiğinden dolayı iade edilemez olduğunu ısrarla belirtti. Bende akülü arabayı iç çamaşırı tarzında birşey olarak gördüklerini ve bir göz doktoruna danışmaları gerektiğini belirttim. Açıkçası tam olarak cayma iade hakkı yasasını detaylı bilmediğimden, ikilemede düşmediğimi söylesem yalan olur. Cayma hakkımı kullanabilirmiyim lütfen yönlendirirmisiniz? Saygılarımla…

  Cevapla
 51. İnstagramda bi siteye elbise takimi diktirdim.ama gelen takimin kollari kosa rengi de farkli geldi iade değişim kabul etmediklerini söylüyorlar.iade etmem mumkunmu?

  Cevapla
 52. Iyi günler instagramdan ürün siparişi verdim site de değişim olmadığınım bilgisi verilmiş ama iade hakkında aldığım ürünün altında veya bio da bilgisi yok. Aldığım ürün üzerimde çok büyük durdu ve iade istedim mümkün olmadığını söylüyorlar ne yapabilirim?

  Cevapla
 53. Merhaba,

  Yaklaşık 10 gün önce Türk Telekomdan internet paketiyle birlikte tivibu sözleşmesi imzaladım.Tivibu uydu cihazı kargo ile gönderildikten sonra ip tv olduğu için Kanllarda donma yaptğından bu sözleşmei iptal etmek için mağzaya tekrar gittiğimde bana 1 ay dolduktan sonra iptal hakkınız var denildi. Şimdi sorum şu: 14 günlük tüketici hakkım bu durumda devre dışı mı kalıyor? onların dediği gibi 1 ay dolduktan sonra herhangi bir cezai işlem yapılmadan sözleşmei iptal edebilirmiyim ?
  Saygılar

  Cevapla
 54. ürün teslim aldıktan 1 gün sonra beden değiştirmek istedim etiketini atmış bulundum değiştirme talebinde bulunabilir miyim internetten aldığım bir pantolon için
  demet şanlı

  Cevapla
 55. internetten dji spark drone aldım (elektironik helikopter) fiyatı 2650 tl ürünün bir üst modelinmi almak için iade etmek istiyorum ürünü alalı 3 gün oldu ancak satıcı ürünün kutusu açılmış diye iade almıyor napabilirim?

  Cevapla
 56. iade alirken site kargo ücretini kendisi karsılamayacagini v iadenin kbul eolmeyecegini beyan etmiş bu durumda ne yapabiliriz

  Cevapla
 57. İnternet üzerinde bir siteden oyun satın aldık oyunun bize sadece şifresini verdiler yani oyunu indirip verilen şifre ile aktif edicez. Fakat biz bu şifreyi kullanmadık ve iade etmek istedik, cayma hakkımızı kullanmak istedik bunu kabul etmediler yasa gereği dijital ortamda satılan böyle ürünlerin iadesi yokmuş. Şifre bir kağıtta ya da pakette gelmedi sitede kartla ödeme yapılıyor ve akabinde ekranda şifre beliriyor. Şimdi benim iade hakkım var mı yok mu? Yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
 58. Merhaba, 22.07.2018 tarihinde Migros’tan Axen 43″109 ekran ılgaz uyd.smart led tv(dah.wi-fi) satın aldım. Kurulumunu kendim yaptım. Tv internete bağlı ancak tarayıcıdan film izlemek istesem açmıyor ve kiltleniyor, youtube üzerinde 5-6 video oynattıktan sonra donuyor. Bilgisayarı hdmı kablosuyla bağlamak istediğimde bir gün bağlantı kuruyor diğer gün kurmuyor ya da hata veriyor görüntü var sesi bilgisayardan gelmeye devam ediyor. uydu kanallarını kendi kendine siliyor. Bu ve benzeri bir çok sorunu sürekli yaşattığı için tv yi iade etmek istiyorum. Vaad edilen hiç bir özelliği sorunsuz çalışmadı. Aldığım gün migrosa iade sürecini sorduğumda kutu açıldığı andan itibaren hiç bir şekilde iade almadıklarını belirttiler. Sunny yetkili sevisinin çağrı merkezini aradım ve sorunları anlattım iade için nasıl bir yol izleyeceğimi sordum. Eskişehir servise yönlendirip ilk anda değişimden ziyade onarım önerdiklerini bu sürede de yedek cihaz talebinde bulunabileceğimi, değişim ya da iade için de değişim raporu almam gerektiğini söylediler. 10.08.2018 günü Eskişehir sevisi aradım değişim raporu ya da yedek cihaz veremeyeceklerini çağrı merkezinin sürekli bu şekilde yanlış yönlendirdiğini söylediler. Servisten gelen yetkili bu hataların bu cihazlarda normal olduğunu fiyat kalite paralelinde katlanılacak durumlar olduğunu söyledi. Vaad edilmesine rağmen sağlıklı çalışmayan tv yi atölyeye götürse de bu durumun devam edeceğini tüketici hakem heyetine başvurmam gerektiğini söyleyerek, tv yi kutusuna bile koymadan makbuz da vermeden(fabrika makbuz göndermemiş veremiyormuş) aldı gitti. Tv geri geldiğinde aynı hataları yaşatmaya devam edecek, bu aşamada nasıl bir yol izlemeliyim? Tüketici hakem heyetine gitsem iade alabilir miyim? Emsal dava aradım ama çok örnek bulamadım.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 59. Internet üzerinden aldığım oksijen makinesi 1 hafta içinde hata verdi. Benim servisine götürmem gerekiyormuş, ancak arabayla götürülebilecek bir şey, iade etmeye karar verdim. Ama ambalajı biraz hasar gördü. İade koşullarında ambalaj sağlam olmalı yazıyor. İade etmem mümkün mü?

  Cevapla
 60. Merhaba ben n11 den bir pc aldım ve iade etmek istıyorum faturaların birkopyasınımı gondereyim yoksa asıllarınımı

  Cevapla
 61. Merhabalar bende n11 den telefon aldım ve tlf kullanmaya başladıktan 2 gün sonra tlf kayıt dışıdır ve kapanacaltır diye bir mesaj geldi satıcı ile konuştuğumuzda sim kart takılmış iade alınmaz diyor ben bu tlfna sim kart takıp kullanmadan nasıl bilicem kayıt dışı olduğunu. Bu durumda ne yapabiliriz 15 günlük cayma hakkı cep telefonlarında da geçerlimi

  Cevapla
 62. Merhaba. 13 ekimde bir mobilya aldım. Birazı peşin bir miktarı kredi kartı taksitle. O ürünün üç gün sonra 1000tl indirimle ayın 20 sinde satışa çıkacağını gördüm. Sipariş iptal ve ürün iptal için gittim. Hiçbir koşulda iade edemezsiniz dediler. Ürün teslim edilmedi daha. Teslim almayı da düşünmüyorum. Ne yapmalıyız

  Cevapla
 63. Marketpaketi.com dan siparis vermistim. Agar Agar diye bir gida maddesi sonra aradılar bana aynı üründen kalmadığını ama yine ayni islevi goren baska birsey gondereceklerini soylediler. Sonra kargom elime ulasti. Birkac defa kullamdim ve tariflerim tutmadi süphelemdim bir kac asciya sordum agar agarla /tylose-c ayni sey degilmis. Urunu geri iade etmek istiyorum ve urunu kullandim kabul edrler mi?

  Cevapla
 64. BABA ACIL YARDIMCI OLURMUSUNUZz !!!!
  Ben instegram hesabi üzerinden sadece wp uzerinden anlasarak hicbir sozleşme imzalamaksızın hatta adıma ait dogru dürust bir fatura yok .yani mesafeli alışveriş sozlesmesi yok.ve bana istedigim ürunden farkli bir ürun gondermisler ve iletisime gecemiyorum.Ben gerekçesuz cayma hakkimi bu durumda hakem heyetine başvurarak kullansam faydasi olurmu yani sozlesme olmasa bile faydasi olurmu.
  Acil yardimci olunursa vibirim

  Cevapla
 65. Merhabalar internetten oğlum için havuz paleti aldim. Ancak iade etmek istedik firma bize hijyen ürünlerine girdiğini ve iade değişim yapamayacağını söyledi bu konuda kanuni olarak ne yapabiliriz

  Cevapla
 66. Merhaba. Mediamarkt’ın internet sitesi üzerinden elektronik bir ürün aldım. Ürün bozuk geldi. İade için gönderdim 2 haftadır uğraşıyorum. İncelenme süresi 20 iş günü, iade süresi 10 iş günü diyorlar. Kendi sitelerinde ürün bozuk çıkması durumunda onarım, onarım olmuyorsa değişim, o da olmuyorsa en son para iadesi olarak yazıyor. Bana acil olan bir üründü 20-30 iş günü de beklemek istemiyorum. Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mıdır? Ya da gelen yeni veya tamir edilmiş ürünü kabul etmeyip para iademi isteme hakkım?

  Cevapla
 67. Merhaba, Arminefırsat adı altında kelime oyunuyla açılmış bir internet sitesinden kampanyalı ürün siparişi verdim. Gelen ürünlerin seçtiğim ürünlerle alakası Yok çok kalitesiz bez parçası gibi ürünler geldi. Aras kargoyla kapıda ödeme yaptım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 68. Merhaba
  Ben almanyadan yazıyorum.Aralık 2018 in başında türkiyede bulunan bir internet sitesinden 2 tane abiye elbise sipariş verdik.kargo elimize 3 günde ulaştı.kargoyu açtıgımızda elbiselerden birinin tülünün yuvarlak şekilde kesik oldugunu fark ettik.ertesi günü resimleyip aldıgımız yere bildirdik.sitelerinde yurt dışına satılan ürünlerde iade kabul etmiyoruz yazıyordu.resmi görünce gönderin tekrar dediler.gönderdik kargo ile hatta kargo parasını kendimiz ödedik.elbiseye 79€ ödeme yapıldığını bunu tekrar western union ile geri göndermelerini istedim. Beni 3 hafta oyaladıktan sonra 66€ para gönderdiler.savunmalarıda elbisenin parası 459tl miş bu ücretten wester unıon masrafınıda çekmişler 424tl olarak göndermişler.western unıon masrafını da bize ödettiriyorlar.tabiki kabul etmedim.benim sorum yurt dışında yaşıyoruz kanun bizede geçerli mi?parayı ₺ olarak mı yoksa € almalıyım.sonuçta karşı tarafa € olarak ödeme yapıldı.beni bilgilendirebilirmisiniz.Tesekkürler.

  Cevapla
 69. Merhaba, 19 Aralık 2018 tarihinde internette Lydia Apple mağazasından bir ürün almak için 299 TL’lik ödemede bulundum. Aradan bir hafta geçti alışveriş yaptığım yerden ürünün teslim edilemeyeceği, paramın 3 iş günü içerisinde iade edileceği ile ilgili e-mail geldi. 3 iş günü bekledim fakat param iade edilmedi. Bunun üzerine alışveriş yaptığım yerin telefonunu aradım. Telefona bakan bayan bana Pazartesi gününe kadar paramı iade edeceklerini söyledi tamam dedim. Pazartesi’ye kadar bekledim. Ne bir iade hiçbir şey yoktu. Tekrar aradım. Bu sefer bayan hafta içerisinde iadenin olacağını söyledi. Bu iletiyi yazdığım şu an bir hafta dolmuş durumda. Yine ne bir iade hiçbir şey yok. Paramı vermiyorlar. Ne yapmam gerekiyor? Paramı nasıl geri alabilirim?

  Cevapla
 70. Merhaba.Internetten kargo ve kapidaodeme bana ait olarak urun satin aldim.Urunleri iade ettim.Yalniz sadece urun bedeli iade edilmis.kargo+kapida odeme ucretini benden tahsil etmisler.Bu dogru bir uygulama mi?

  Cevapla
 71. koltuk takımı aldım acil yardımınıza ihtiyacım var.11.08.2018 tarihinde toscano koltuk takımı sipariş ettim.Bu üründe teşhirde vardı ve 13.08.2018 de bana teslim edildi buraya kadar bir sıkıntımız yok ben bunu alırken samsun mağzasından bir berjer bir ikili koltuk bir üçlü koltuk aldım ama alırken bu ürünün tek berjeri var mı ben bir tane daha sipariş verecem herhangi bir farklılık olmaz değil mi diye sordum.Samsundaki mağza yok efendim olurmu şöyle böyle biz bu ürünü aldık.ben şehir dışında olduğum için berjeri yaklaşık bir iki ay sonra sipariş ettim tamam dediler 250 tl havale gönderdim geri kalanıda şehir dışında olduğum için gelince halledelim dedim tamam dediler sipariş oluşturmamız için biraz para gönderin dediler gönderdik gönderdiğim tarihide yazayım 13.11.2018 tarihinde 250 tl havale gönderdim geri kalanıda bir hafta sonra ödedim birde gelirken koltuk takımından bir yastık getirin renk tutuyormu diye kontrol edelim dediler kontrol ettiler renk tutmuyor dedi bende dedim hani biz bunu alırken böyle böyle dediniz herhangi bir renkte berjerin kendisinde bir değişiklik olmuyacaktı yok oldu dediler ama halletmeye çalışacağız dediler biz de tamam dedik bu günden 15 gün önce aradılar yok bulamıyoruz dediler paranızı iade edeceğiz dediler tamam dedim ben sizi mahkemeye verecem dedim tekrar dediler halledeceğiz ve bu gün berjer geldi Allah aşkına attığım resimlerde 2 berjer birbirine benziyor mu ? ben diyorumki firmaya bu iki berjeri alın bana aynı olan faklıda olsa berjer verin diyorum olmaz diyorlar koltuk takımıyla aldığımız berjeri alın getirdiğinizden bir tane daha yaptırın diyorum zaten bu berjer sıkıntılı firma yapmıyor diyorlar yapmıyorlarsa bana niye verdiniz faklı berjerlede bu takımıda alabilirdim diyorum kusura bakmayın diyorlar sayın teleset mobilya müşteri hizmetleri söyleyin ben ne yapım bir berjeri 70 günde anca getirdiler ama yanısı değil sizdende bir sonuç çıkmazsa ben mahkeme yoluna başvuracam müşteri memnuniyeti bumudur

  Cevapla
 72. Merhaba internetten aldığım tv sehpası yanlış gönderilmiş ve bazı parçaları kusurlu olduğu için önce değişim istedim ama istediğim şartlarda değişim yapmadıkları için bende iadesini talep ettim fakat 30 günlük çözüm süreci var bu süreden önce iade yaparsanız para kesintisi yaparız diyorlar müşteri hizmetleri üstelik keyfi bir iade olmamasına rağmen böyle bir kesinti yapmaları yasal mı? Bu arada 14 günlük süre henüz dolmadı.

  Cevapla
 73. Merhabalar bana bugün telefonla icra takibi başlayacağına dair telefon geldi internetten ürün siparişi yaptığımı ve teslim almadığım için icra başlayacağını söyledi teslim almadığım bir ürün için icra olurmu

  Cevapla
 74. İnternetten sipariş verdiğim ürün tamamen alakasız farklı bir ürün geldi bunun için ne yapmam gerekir. Satıcıya ulaşamıyorum telefon yada herhangibirşeyde yok ulaşabileceğim

  Cevapla
 75. Merhaba ;
  N11 sitesinden bir adet harddisk aldım ürün geldi kutusunu açtım ürünü denemek için kullanacağım cihaza bağladım ancak ürünü almaktan vazgeçtim iade etmek için n11 e iade talabinde bulundum ve ürünü kargoladım. Ertesi gün ürünü gönderen firma beni aradı ve ürün açılmış olduğu için iadenizi red edip ürünü size geri kargoluyorum dedi. Benim bu ürünü 14 gün içerisinde iade etme hakkın yokmudur. Mağaza iadeyi red etmesi normal bir durummudur.

  Cevapla
 76. Merhabalar ben ibrahim fesbuk tan begen digim bir ayakkabı yı watsap üzerinden sipariş verdim istedigim gelmedi farklı bir ayakkabı göndermişler ve defolu çıktıtı satıcıyla görüştüm iade yok degişim var diyor farklı ayakkabı resimleri attı hiçbiri istedigim ayakkabı degil iadesi mümkünmü tşekkürler

  Cevapla
 77. Merhabalar, Ben bir hafta önce bir siteden alışveriş yaptım. Ürün bana olmayınca iade talebinde bulundum. Fatura üstünde hiçbir ücret ödemeden iade edilebileceği yazıyordu,ben de gönderdim Bugün arayıp kargo ücreti alıcıya ait , ürün bedelinden düşüp öyle ücret iadesi yapacağız dediler. Ama zaten alırken kargo ücreti ödemiştim. İadelerde bu ücretin satıcı tarafından karşılanması gerekmiyor mu ? Satış sözleşmelerinde tüm kargo ücreti alıcıya ait yazıyormuş dikkat etmedim ama daha önce hiç bu tarz bir durumla karşılaşmamıştım. Aldığım ürünü karşı taraf ödemeli olarak iade edebiliyordum açıkçası bu durumu sorgulamak istedim. Yasal olarak iade işlemlerinde kargo ücreti alıcı mı yoksa satıcıya mı ait acaba ?

  Cevapla
 78. 2 gün önce internetten bir ürün aldım daha sonra meteor ajans adlı firmayi internetten arastırdım sahte urun gonderdıklerıne dair bilgiler aldım ürünü iade etmek istedim bu meteor ajans firmasından mesaj geldı urunu almassam hakkımda ıp adresım uzerınden sorusturma acıcaklarını soyledıler ne yapmalıyım

  Cevapla
 79. internette gezerken zatyıflama çayları dikkatimi çekti bir anlık gaflet bakayım dedim adres girişi yazdım kapıda ödeme dedim sonra seoete ekle dedim sipariş ver butonu zaten yoktu anlık telim çeldı ismimisöylediler orada bir gülüşme sesi geldi yüzüne kapattım teli bir gün sonra mesaj geldi siparişiniz kargoya verildi diye ben sipariş vermedim sadece sepete ekle dedim ve çıkacaktımki anlık o firma muhtemeln nasıl bir programlaro varsa artık benim telimi gördüler.şimdi bugün teslim tarihi yazıyor arıyorum beni arayan fşitrmayı bekletiyorlar nere olduğu bile belli değil sipariş geldiğinde direk iade ettiğimde herhangi bir sorumlulum varmı çünkü mesaj çekecek bilgi verilecek herhangi bir yer yok.ürünü iptal ettireceğim

  Cevapla
 80. Merhaba,
  N11’den bosh Buzdolabı aldım ürün geldikten sonra yetkili servis geldi Kurulumu yaptı ve garanti başladı fakat buzdolabı evime ebat olarak uymadı ve kullanamıyorum. Ürün iadesi için n11 ile görüştüm garanti başladığı için ürün iadesi kabul etmiyoruz dediler ürünün artık 2. El olduğunu beyan ediyorlar. Sorum açılmış kutusundan çıkarılmış garantisi başlamış ürünü iade edebilir miyim?

  Cevapla
 81. Ben de 10 haziranda bir elbise sipariş ettim butikvanilya isimli ınstagram sayfasından. Ürün yola çıkmadan iptalini istedim yapamayız dediler. 27 haziran günü ürün geldi. Yanlış beden gönderilmişti değişim talep ettim ve kargo bedelinin kendilerine ait olduğunu söyledim. Ancak kabul etmediler ürün kargo fiyatıyla beraber 140₺. Hukuki yollara başvuracağımı söyledim ancak dönüt alamadım. Pazartesi günü ilk işim gidip ilçe hakem heyeti ile görüşeceğim. Süreçle ilgili bir tavsiyeniz var mı

  Cevapla
 82. 16.06.2019 tarihinde N11 firması üzerinden Kayseride bulunan Ş…. ev aletleri diye bir firmadan rowenta marka elekrikli süpürge aldım.19.06.2019 Ürün geldiğinde kutusuna zarar vermeden ürünü açıp denedim ve üründen memnun kalmadığım için firmaya da bilgi vererek ürünü eksiksiz bir şekilde faturası ile birlikte kargoyla geri gönderdim. 14 gün içinde iade edilmesi hakkımız olmasına rağmen firma ürünün kutusu açıldığını ve ürünün kullanıldığı için 2.el statüsüne geçtiğini ifade ederek bu ürünü bir daha satamayız diyorlar. Ürünün iadesi için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin,iyi çalışmalar.

  Cevapla
 83. MERHABALAR ; BENDE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN BİR MAĞDUR BİR TÜKETİCİYİM. İNSTAGRAMDAN BONESALİZMA ADLI FİRMADAN ALIŞVERİŞ YAPTIM 150 TL LİK 6 ADET ÜRÜN ALDIM SEÇTİĞİM BEĞENDİĞİM İPLİ ŞALLARI DEĞİL İPSİZ ŞALLARI YOLLAMIŞLAR KEYİFLERİNE GÖRE. İADE HAKKIM YOKMUŞ CAYMA HAKKIM YOKMUŞ İPLİSİYLE DEĞİŞME HAKKIM YOKMUŞ.ADAMLAR RESMEN DALGA GEÇİYOLAR BÜTÜN İNTERNET’TEN SİTELERİNDEN.ALLAH BIRAKMASIN HELAL ETMİYORUM.

  Cevapla
 84. Internet üzerinden beden ve boy ölçüsü vererek ferace aldım fakat ferace büyük oldu bu durumda iade hakkını kullanabilir miyim

  Cevapla
 85. Instagram’da görüp güvenilir bir site diye mutfak masası siparişi verdim 7 iş günü içerisinde teslimat yapılacağı söylendi. 15 günü geçmesine rağmen yapılmadı.
  Daha sonra iade işlemi başlattım 15 iş günü içerisinde iade yapılacağı söylenip yaklaşık 32 gündür iademi bekliyorum. Sipariş verince hemen param çekildi ama iadeye gelince hiçbir şey yok bir de bilgilendirme bile yok.
  Dakikalarca telefon hattında bekletme yarım yamalak cevaplar verme. Muhasebenin dönmesini istiyorum diyorum tamam deniyor bir hafta geçmesine rağmen ne ortada yatan para ne de arayan kimse var. Bütün yasal haklarımı arayacağım dedim.
  Sizce ne yapabilirim bu konu hakkında tüketici haklarına başvursam ne kadar sürede dönüş olur bana. 2. taksit ödenecek bugün ürün ortada yok ama hala ödeme yok

  Cevapla
 86. merhabalar barbora dan aldığım 2 elbiseyide beğenmedim ikiside penye cıktı nasıl iade ederim neler yapmam gerekiyor

  Cevapla
 87. Merhaba bende b… diye bir siteden internet uzeribden alışveriş yaptım ürünü yanlış göndermişler ve bende iade ettim benim sipariş verdiğim ürün ellerinde yokmuş beni başka elbise almaya yönlendirdiler para iadesi olmadığını söyledi söylediler başka bir ürün söyledim onuda olmadığını söylediler sonunda 14 gün içinde para iadesi yapacağız dediler 20 gün oldu oyaliyorlar hala gönderim sağladılar ne yapmam lazım

  Cevapla
 88. n11.comdan bir ürün aldım aldığım ürün elektronik bir ürün ve normalden çok ucuza ödemeyi yaptım ve siparişin gönderilmesini bekliyorum eğer ürün iptal edilip gönderilmezse yapabileceğim bir yaptırım varmıdır

  Cevapla
 89. Trençkot satın aldım.26 Eylül de ürün geldi 27 Eylül de beğenmedim ürünü iade ettim, 28 Eylül de teslim aldılar . Önce değişim olur ancak diye direttiler kabul etmeyince tmm iade yapacağız dediler ama bugün oldu hala para iadesi yapmadılar ne yapmalıyım. Telefonlara msjlara cevap vermiyorlar

  Cevapla
 90. Merhaba ben telefonla ayarak türktelekomun internetini eve bağlatmak için arama yaptm kendilerini türktelekom olarak devam ettirdiler dsmart olduğunu demediler 69 tlye onay verdim ve başvuru yaptım. Bir kaç gün sonra görüşme yapıldığında 92 liraya benim almadığım tarifeyi bana ben almışım gibi dediler ben onu onaylamadm bile. Biz konuştuğumuz da bana internetin yanında dsmart cihazı hediye dediler daha sonra çok mağdur olanlar olduğu için konuştuğumuz gibi devam edilmediği için iptal etmek istediğimi söyledim ve dsmart cuma günü takıldı ve ben pazartesi iptal etmek istediğimi söylediğim zaman bana cayma süremin dün bitti dediler. Bende sözleşme de cayma hakkımın olduğunu ve 14 gün oldugunu söyledim bu mesafeli satışlarda geçerli dediler yapamayız dediler benim yaptığım başvuruyu sizinki yüz yüze bunun için 3 gün dediler ama nasıl olur sözleşme de mesafeli satış sözleşmesi olduğu yazıyo. Ses kayıtlarımın dinlenmesini istedim sonuç bekliyorum hiç bir ücret ödemicemi belirttim ama benden ücret talep ettiler. Bu benim yaptığım mesafeli sözleşmeye girmiyor mu ? Onlara göre girmiyormuş çünkü

  Cevapla
 91. merhabalar , malüm bende internet instagramdan ürün aldım iade etmek istiyorum . fakat klasik bana iade değil değişim olacağını söylüyor … ne yapmalıyım instagramda bu şekilde yazıyor hesabında

  Cevapla
 92. n11 de satış yapıyoruz ürünlerin bazıları kişiye özel,geçen gün kişiye özel bir üründe telefon numarasını yanlış yazmışız hata bizden kaynaklı yani , kişiye özel ürünlerde hatalı ürün yollanırsa müşteri iade talebinde bulunabilir mi ? n11 de hatalı ürün yolladığımızda iade kabul etmiyoruz ürünün yenisini ücretsiz olarak müşteriye gönderiyoruz müşteri mağdur edilmiyor yani,iade kabul edersek daha fazla zarara giriyoruz çünkü,n11 de kişiye özel ürünler iade edilemez yazıyor,ama tüketici kanunlarında durum nedir bilemiyorum

  Cevapla
  • tüketicinin korunması hakkında kanuna göre kişiye özel ürütülen ürünler cayma hakkı kapsamı dışındadır.

   Cevapla
   • kişiye özel ürünlerde müşteri ben ürünü beğenmedim iade etmek istiyorum diyemez bunu anladım,fakat benim anlatmak istediğim şey müşteriye yanlış,kusurlu,hatalı kişiye özel ürün gönderilmiş ise müşteri bunu iade edebilir mi ? yukarıda da bahsettiğim gibi hatalı/kusurlu kişiye özel ürün göndermişsek ürünün yenisini ücretsiz olarak müşteriye gönderiyoruz.

    Cevapla
 93. Merhabalar ben internetten Dicle obruk peyniri sipariş ettim . Bu peynirler normal şartlarda ve satıcının da söylediği gibi altı ay mağarada bekletilip kıvamına gelmesi gerekiyor lakin bana gelen peynir kurulmamis olgunlaşmamış cıvık bir şekilde geldi . Geri iade de kabul etmiyor süt ürünlerinde iade yok diyor . Sonuç ne olur haklı olan kim

  Cevapla
 94. Kolay gelsin adım onur GÜNAYDIN bugün kargo ile ınstagramdan sipariş ettiğim mini prejeksyon geldi paketi kargocuya açtırdım be videoya kaydettim bana plastik bir cam yollamışlar konuştuğumuz ürünle alakası yok satış yapan firmaya telefon ile ulaşılmıyor bende cayma hakkımı kullanmak istiyorum diye whatsup dan yazdım tüketici haklarinla konuştum telefonda faturası olmadığı için olumsuz diyor ben bunu alırken kredi karti kullandım onun bir geçerliliği yokmu cevap yazarsanız bu duruma düşen tuketicilerede ışık tutmuş olursunuz saygılar.

  Cevapla
 95. iyi günler ben 11 kasım 2019 da instagram dan bir adet elbise siparişi verdim 23 kasım 2019 için elbise bana 18 kasım 2019 saat:14.30 da geldi fakat elbisenin ne modeli nede rengi istediğim gibi değil di bunun üzerine 18 kasım 2019 saat:16.17 de ürünü iade için geri gönderdim bu sırada da aldığım firma ile iletişime geçip ürünü gönderdiğimi ve iadesini talep ettiğimi bildirdim. fakat iade yapamayacaklarını değişim yapacaklarını söylediler bende bunun üzerine bana hemen kargoyu çıkartırlarsa yani kargoyu cumartesiye ulaştırırlarsa ürüne değişim, yetiştiremezlerse iade işlemini yapmalrını söyledim fakat bunada yanaşmadıkları için bende ürünün iadesini talep ettim onlarda bana hem iade hemde değişim talebinin iptal olduğunu söylediler bu durumda benim ne yapmam gerekir? yardımcı olabili misinz? yani ürün hem yanlış hem hatalı hemde hiç bir çözüme yanaşmıyrlar tüketici haklarına başvurabilr miyim bu durumda ?

  Cevapla
 96. merhabalar.Botunmerkezi diye bir siteden 181 tl siyah bot siparişi verdim.bana dandik sarı renkli kötü bir bot yolladılar.ve kutuda fatura dahi yoktu.ve ödememi kapıda ödeme olarak kargocuya yaptım..belirtilen whatsap hattına ürünün yanlış geldiğini ve kutuda neden fatura olmadığını sordum.2-3 gün içinde mail adresinize fatura gelir biz süreçle ilgili 2-3 gün içinde döneriz dediler.ve tabi dönmediler..ben daha sonra yine bu whatsapp hattına yazdım ne olacak ürünüm gelmedi elimdeki ürün ne olacak diye yazdım.bana bekleyin doğru ürün elinize birkaç güne kadar ulaşır sizde kargocuya yanlış ürünü verirsiniz dendi.bekledim gelen giden kargo yok.ardından yine bu hatta sordum ne oldu diye.siz ürünü bize gönderin para isdesi formu doldurun biz size 15-20 gün içinde iade yaparız deiler.ürünü aldığım tarih 3 kasım.bugün 26 kasım.artık ne whatsap telefonuna cevap veren var ne param yattı.bugün sitelerine girmeye kalktım.online olarak hakem heyetine başvuru yapayım diye.botunmerkezi sitesi adını bottarzım yapmış..çünkü ürünü tıklaınca oraya yönleniyor sayfa ve telefon numarası yine aynı..ben tüketici hakem heyetine şikayet etmek istedim ama.şikayet edecek firma dı yok?fatura hiç gelmedi..firma vergi dairesi vs.yok.nasıl şikayet edeceğim.belliki bu adamlar dolandırıcı.arada site ismi değiştirip değiştirip yollarına devam ediyorlar.şikayetvar sitesindede aynı şikayetler yapılmış siteyle ilgili.
  aras kargodan iadeyi yollamamı istemişlerdi.fakat iade de yine aras kargo beymen şubesine gidiyor.elimde şikayet edecek isim bile yok.fakat çok hırlıyım bu insanlara karşı.ben nasıl şikayet edeceğim bunları.?

  Cevapla
  • İyi günler aynı olayın benzerini bende yaşadım siz ne yaptınız ben neyapmalıyım lütfen bir akıl fikir verin

   Cevapla
 97. Öncelikle merhabalar bir basın evinden yüzyüze pazarlamayla bir sanal ürün satın aldım 12 taksitle bu taksitlerin birkaçını durumum dolayısıyla ödeyemedim yaklaşık 800 tl kadar borcum kaldı basın evi bana haber vermeksizin avukata dosyamı teslim etmiş avukat tarafından arandım ve 3 gün içerisinde bu borcumun tahsil edilmesi gerektiğini ve avukatlık ücretinin bana yansıtılacağını söyledi ama herhangi bir önbildirimde bulunulmadı ve eğer borcumu ödemezsem icraya verileceğimi söyledi basın eviyle uzlaşmaya çalıştım ama kabul etmediler bu durumda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  Cevapla

Yorum yapın