Cayma Hakkı ve İnternetten Alınan Ürünün İadesi

Normal şartlarda satın almış olduğunuz bir ürünü iade edebilmeniz için ürünün standart olarak barındırması gereken özelliklerinde ve niteliklerinde bir eksiklik veya satıcı tarafından satış öncesinde taahhüt edilen niteliklerinin mevcut olmadığının anlaşılmış olması gerekir. Hukuki olarak bu durumun ürünün veya hizmetin ayıplı olması anlamına gelmektedir. Ancak kanun mesafeli satım sözleşmeleri bakımından bu kurala bir istisna getirmiş ve tüketicilere internetten alınan ürünlerde gerekçesiz bir şekilde cayma hakkı tanımıştır.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Konuyla ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

İnternetten Alınan Ürünün Gerekçesiz İadesi

Kanun internetten alınan ürünlerde ve örneğin televizyon kanalıyla ve telefonla yapılan satışlarda olduğu gibi diğer mesafeli satım sözleşmelerinde tüketicilere hiçbir gerekçe göstermeksizin satın alınan ürünü tüm masrafları satıcı tarafından karşılanmak üzere iade alınmasını düzenlemektedir. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 48. maddesinde yer alan bu hakkı cayma hakkı olarak tanımlanmakta ve pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Cayma hakkını kullanırken tüketici herhangi bir mazeret ileri sürmek mecburiyetinde değildir. Tüketicinin ben bu ürünü iade etmek istiyorum ve cayma hakkımı kullanıyorum şeklindeki talebini satıcıya iletmesi yeterlidir. Bunun haricinde satıcı ile tüketici arasındaki herhangi bir aksi anlaşmanın geçerliliği bulunmamaktadır. Örneğin satıcının ürünü satarken iade kabul edilmediğine veya sadece değişim yapılabildiğine ilişkin söylemlerinin kanuna açık muhalefet teşkil ettiğinden herhangi bir geçerliliği yoktur.

Cayma Hakkında Süre 14 Gündür

Kanun koyucu mesafeli satış sözleşmelerinde tüketicinin gerekçesiz iade hakkına 14 günlük bir süre sınırlaması koymuştur. Buna göre ürünün elinize ulaştığı andan itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilirsiniz. Bunun tek istisnası satıcının cayma hakkı konusunda yeterince bilgilendirme yapmamış olması durumudur. Yani satıcı ürünü satarken internet sitesinde veya televizyondaki reklamlarda ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebileceğinizi belirtmesi gerekir, bunu yapmadığı durumda 14 günlük süreyle de bağlı değilsiniz. Ancak yine de bu bildirimin ürünün tesliminin üzerinden 1 yıl geçmemiş olması üst sınır olarak kanunda belirtilmektedir.

Satın almış olduğunuz ürünü iade etmek istediğinizi beyan etmeniz akabinde satıcının ürünü almak için 10 günlük süresi bulunmaktadır. Ürünün iadesi konusunda da bütün masraflar yine satıcı tarafından karşılanmalıdır. Eğer ürünü kargo ile geri gönderecekseniz kargo ücretini karşı ödemeli olarak göndermeniz gerekir. Ürünü iade ettikten sonra eğer henüz ödemeyi yapmadıysanız artık herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz, ödemeyi peşin olarak yaptıysanız da satıcının size vermiş olduğunuz parayı iade etmesi gerekir.

Mağazadan Alınan Ürünlerde Cayma Hakkı Mümkün mü ?

İşte cayma hakkının en çok karıştırıldığı nokta da burasıdır. Maalesef kanun koyucu mağazadan ya da yüz yüze satışlarda tüketicilere gerekçesiz bir şekilde ürünü iade etme hakkını tanımamaktadır. Aslında mesafeli satım sözleşmelerindeki bu hakkın tanınmasının sebebi tüketicinin satış akdinin gerçekleştirilmesi öncesinde ve gerçekleştirildiği esnada ürünü göremiyor oluşu ve dezavantajlı konumda bulunması nedeniyle kanun koyucunun tüketiciyi korumak istemesidir. Yüz yüze satışlarda haliyle bu dezavantaj söz konusu değildir ve tüketici satın almadan önce ürünü birebir inceleme şansına sahiptir.

Peki mağazadan alınan ürün nasıl iade edilebilir ? Bunun tek yolu genel hükümlere göre ürünün ayıplı olmasıdır. Ürünün ayıplı olması az yukarıda da bahsettiğimiz gibi üründe mutat olarak var olması gereken özelliklerin yer almadığının anlaşılmış olması, satın aldıktan sonra kusurunun ortaya çıkmış olması veya satıcı tarafından vaat edilen bir niteliğinin mevcut olmadığının anlaşılmış olması gerekir. Örneğin mağazadan satın alınan bir kar botunun satıcı tarafından su geçirmediği vaadiyle satılmış olması ve botun karda su geçişmiş olması halinde artık mağazadan ürünü satın almış olan tüketicinin iade hakkı doğar.

Gerekçesiz İade Hakkı Nasıl Kullanılır ?

Bunun için yapılması gereken durumu satıcıya bildirmekten ibarettir. Yani internet üzerinden göndereceğiniz bir mesaj, e-posta yazışması veya telefonla arayarak durumun bildirilmesi cayma hakkını kullanmak için yeterlidir. Bunun haricinde noter ihtarnamesi veya dava açmak gibi bir yola başvurmaya gerek yoktur. Ancak tabiki satıcının iadeye yanaşmaması halinde dava açmak gerekecektir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketici sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarla ilgili olarak başvurularak mercileri ikiye ayırmış, belli bir miktarın altında kalan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine başvurulması gerektiğini, bu miktarı aşan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemelerine başvurulabileceğini öngörmüştür. Her yıl güncellenmekle birlikte 2017 yılı için bu miktar İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.610,00 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için ise 2.400,00 TL’dir.

Gerekçesiz İade Edilemeyecek Ürünler

İnternetten veya diğer mesafeli satım sözleşmeleri ile satın alınan her ürün cayma hakkı kapsamında iade edilemez. Bazı ürünlerin yapısı ve doğası gereği gerekçesiz iade hakkına konu olması hakkaniyete aykırı düşeceğinden Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği‘nin 15. maddesinde cayma hakkı kapsamında iade edilemeyecek ürünler sayılmıştır.

Örneğin tüketicinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak hazırlanan ürünlere ilişkin satım sözleşmelerinde gerekçesiz bir şekilde ürün iadesi mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse özel sipariş üzerine t-shirt ve diğer ürünlerin üzerine baskı yapmak süretiyle satışını gerçekleştiren siteler bulunmaktadır. Böyle bir siteden kendi isminizi veya özel bir fotoğrafı baskı yaptırmak suretiyle satın almış olduğunuz t-shirt yönetmelik hükümleri gerek gerekçesiz bir şekilde iade edilemeyecektir.

Diğer bir örnek vermek gerekirse son kullanma tarihi çabuk geçecek ve çabuk bozulabilecek ürünler, özellikle günlük tüketime uygun gıda maddelerinin iadesi de mümkün değildir. Örneğin internet ortamında satışının gerçekleşmesi ile birlikte dijital olarak anında ifa edilmiş sayılabilecek elektronik kitap gibi ürünlerin de cayma hakkı kapsamında iadesi mümkün değildir.

Yönetmelik bunlarla birlikte teslimden sonra başka ürünlerle karışan, ayrışması doğası gereği mümkün olmayan ürünleri, teslimden sonra ambalajı, kutusu açılmak suretiyle iadesi sağlık ve hijyen açısından tehlike arz edebilecek örneğin iç çamaşırı gibi ürünlerin, gazete, dergi gibi süreli yayınların iadesinin gerekçesiz olarak gerçekleştirilemeyeceğini düzenlemektedir.


Özet olarak şunu söylemek lazım ki;

  • İnternetten veya başka herhangi bir şekilde mesafeli satım sözleşmesi kapsamında satın almış olduğunuz ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin 14 gün içerisinde iade etme hakkınız bulunmaktadır
  • Bu gerekçesiz iade hakkı mağazadan alınan ürünler bakımından mümkün değildir.
  • İnternetten alınan ürünlerin cayma hakkı kapsamında iadesi bakımından da bazı istisnalar bulunmaktadır.

157
Yorum Yap veya Soru Sor !

95 Yorum sayısı
62 Yorum cevapları
7 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
89 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nurcan Pehlivanoğlu

Butikbyarzu internet sitesinden beğendiğim iki elbiseyi facebook mesajından kapıda kartla ödemeli olacak şekilde sipariş verdim. Mesajlarda da özellikle denemeden alamayacağımı belirttim, onlar da kargo elemanı müsade ederse denersiniz, dediler. Kargo gelmeyinde ben Sürat Kargo’ya gittim bugün ve ürünün orada olduğunu, iki kez gelip beni bulamadıklarını söylediler. Ben de yine görmeden almak istemediğimi belirttim, kargo sorumlusu bey açamayacaklarını belirtti. Merkezleri olan Manisa’daki BORAN TİCARET’i aradı, yetkili açılıp bakılmasına müsade etmedi, ben de görmeden alamayacağımı söyleyip, iade edilmesini istedim. Bu arada internetten BORAN TİCARET ve BUTİKBYARZU ‘yu araştırdım, haklarında pek çok şikayet vardı. Ürünleri hem çok kalitesiz hem de istenilenin dışında gönderiliyordu.… Tamamını oku »

Tugba

Merhabalar ben hepsi burada.com bir buhar makinesi aldi m aldıktan sonra pişman gereksiz olduğuna karar verdim gelince iade ederim dedim ürün geldi açmadan ertesi gün iade ettim iade kabul edilmesi gerekçe olarak ürün denendi saglik ürünü hiç bir şekilde iadesi yok dendi firma tarafından ben kabul etmedim çünkü ürünü denemedim geldiği günün ertesi günü iade ettim fişe takılmadı sonra görüştüm ilgilenicez dendi 3 gün geçti yine ürünü geri gönderiyolar saglik ürünü iade yok diyolar bana yardımcı olurmusunuz bide iftira atıyorlar ürünü denediniz diye

Rukiye aktaş

Bende butikbyarzudan şikayetciyim 2 tane elbise sipariş verdim geldi ama gördüğüm kümesle gelenin hiç bir alakası yok hemen geldiği gün geri yolladim aradım iade var dediler ilk gün bugün 13 gün oluyo hiç bir haber yok deyişin var iade yok diyolar 180 tl gitti hiç ilgilenmiyorlar bakıcam bilmiyorum

Niyazi

Bilgisarım aynı hatadan dolayı 4kere servise gitti fakat düzelmedi, tüketici mahkemesine başvurdum para iadesi verdiler fakat firma iadeyi yapmadı icraya verdim. İcra yoluyla parayı verdiler bilgisayarı geri göndermemi istediler gönderdim. Para iadesi yaptılar ama daha sonra bilgisayarı tekrar bana gönderdiler hem parayı almış oldum hem bilgisayar bende kaldı acaba daha sonra sorun yaşar mıyım?

Banu

Meraba 1 hafta önce İnternetten çalışma sandalyesi aldım kurulumunu da yaptım ama sevmedim.iade talebinde bulundum ancak kurulumu yapılan ürünü iade edemeyeceklerini söylediler. Böyle bi hakları var mı? ürünü kurmadan rahatlığını nasıl test edebilirim?

Derya

Merhaba, hepsi burada üzerinden 5 adet stor perde aldım ödemesini tek seferde yaptım. 2 ayrı satıcı tarafından hazırlanıp geldi ürünler iade ettim. Satıcının biri sorunsuz iademi yaptı diğer satıcı kişiye özel üretimdir diye 4 perdenin 1 tanesine itiraz ettti. Hepsi aynı ölçüde nasıl olur 1 tanesi özel dikim diye kabul edilmez diy e itiraz da bulundum bugün ürünlerin hepsini benim gönderdiğim gibi geri göndermişler hiç açmadan.hepsiburada sayfasında satıcının sunduğu ölçüler dâhilinde seçim yaptım ayrıca satıcı firmayı arayarak uzerinde değişiklik yaptırmadım hatta ürünler hazırlanıp kargoya verilmeden iptal etmek için çağrı merkezini aradım geldikten sonra geri gonderek iadesini yapabilirsiniz denildi ama şimdi… Tamamını oku »

Axel

N11den 55″ tv aldim. Servis kurulumunu yaptı ve ben ürünün görüntü kalitesini hiç begenmedim. Bu nedenle ürünü iade etmek istiyorum. Cayma hakki için servis raporu istiyorlar, onu da alicam geri göndericem. Fakat benim sorunum şu. Televizyon iade sürecindeki kargoda hasar görürse sorumluluk kime ait.

Hazar

Merhaba, Atılım AVM firmasından taksitli satış şekilinde cep telefonu siparişi verdim.
Ancak piyasa fiyatının neredeyse 2 katı kadar yüksek rakama sattıklarını tespit ettim.
Ürün henüz siparişte ve teslim almadım. Cayma hakkımı kullanmak istediğimde sözleşmelerine ekledikleri %14 oranında cezai şart ödemem gerektiğini sunuyorlar.

Mevzuat gereği 14 gün içinde yan sözleşmelerde olsa dahi cezai şartın ortadan kalktığını okudum.

Bilgi vermenizi rica ederim.

Damla

Geçtiğimiz hafta gittigidiyordan bir cep telefonu aldım. Cuma günü elime geçti ancak telefon benim kullandığım vodafone hattı ile calismiyor. Vodafone merkezine de gidip gösterdim ve ürün arızalı dediler. Firmaya mesaj attım iade etmek istiyorum diye ama bana servise göndermem gerektiğini söylediler. Böyle birşey olabilir mi? Ben tekrar telefonu geri göndereceğimi yazdım. Ürünün sadece doğal olarak üst jelatini açıldı.

tuğçe

instagram sayfası … olan ve internette … adresinde hizmet veren … TİCARET resmen insanları kandırıyor. Gelen ürünler görselden farklı ve bu durumda iade yok değişim yaparız diyor. Ürünleri yinede sipariş ettim çünkü değişim olursa en fazla beden değişimi yaparım diyordum. Ancak gelen ürün beğendiğim ürün değil. renk farklı model farklı desen farklı…. sonuçta bu benden kaynaklı bir hata değil dolayısı ile iademi istedim. Ancak instagram hesabı iade yok değişim var kalıp cümlesini yazdı sadece başka hiç bir bilgi vermedi ve sonunda sizi şikayet edeceğim deyince de engelleyerek mesajlaşmaları sildi. şimdi ürünler bana faturası ile geldi ve 375 tl tutuyor. Bu… Tamamını oku »

× Whatsapp'tan Yaz!