Devre Mülk Mağdurları

Devremülk kanunlarla güvence altına alınmış bir mülkiyet çeşididir. Belirli bir gayrimenkule, yılın belirli dönemleriyle birden fazla kişinin malik olması devremülk sistemi ile mümkün olabilmektedir. Tapuya tescil edilen ve sahibine mülkiyet hakkının tanıdığı, tasarruf, temlik, miras bırakma gibi yetkileri veren devre mülk sistemi ile ilgili sorularınızı yazımızın altındaki yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Devre mülk mağdurları tarafından sitemize gelen soruları bu sayfa altında paylaşmaktayız.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Devre Mülk Nedir Hukuki Niteliği

643 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 57 ve devamı maddelerinde devre mülk sisteminin yasal çerçevesi belirlenmiş bulunmaktadır. Kanunda mesken nitelikteki taşınmaz üzerindeki birden fazla paylı malikin kendi aralarında yılın belli dönemlerinde belli paydaşlara kullanım irtifakı sağlanması şeklinde bir mülkiyet tesisinin mümkün olduğu belirtilmiştir.

Kanuna göre devre mülk sahiplerinin kullanım hakları 15 günden az olmamalıdır. Bu şekilde tesis edilmiş ve tapuya tescil edilmiş devre mülkün tapuda bir üçüncü şahsa satış ve devri yapılabilir, bağışlanabilir veya mirasçılara miras bırakılabilir. Normal şartlarda paylı mülkiyet halinde paydaşlardan biri izaleyi şuyu yani ortaklığın giderilmesi davası açarak paylı mülkiyetin sonlandırılması, gayrimenkulün tasfiyesini talep edebilirken, devre mülk açısından kanun bu hakkı ortadan kaldırmıştır. Devre mülk sözleşmesinde yazılmadığı sürece devre mülk sahiplerinden biri devre mülk sisteminin sonlandırılmasını ve gayrimenkulün tasfiye edilmesini talep edemez.

devre mülk mağdurları

Devre Mülk Mağdurları

Türkiye’de Devre Mülk Sistemindeki Problemler ve Devre Mülk Dolandırıcılığı

Ülkemizde devre mülk sisteminin büyük oranda sağlık turizmi tarafından, kaplıca bölgelerinde hayata geçirildiği görülmektedir. Ancak gözlemlediğimiz kadarıyla devre mülk sahibi olmak isteyen vatandaşların pek çok firma ve devre mülk yönetimi tarafından suistimal edildiğine şahit olmaktayız.

Yapılan sözleşmelere rağmen devre mülklerin tamamlanmaması veya tamamlanmasına ve hatta devrecilerin mülklerini kullanmaya başlamalarına rağmen tapularının teslim edilmemesi, devre mülk yönetimi tarafından gerçekleştirilmesi gereken hizmetlerin aksatılması, tesislerin atıl bırakılması, fahiş aidatlar ile devre mülk sahiplerin zor durumda bırakılması, iflas eden şirketler karşısında hakkını nasıl elde edeceğini bilemeyen vatandaşların mevcudiyeti ülkemizdeki mevcut devre mülk sisteminin sıkıntıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle devre mülk alacak kişilere mutlaka tapusu olmayan bir devre mülk için ödeme yapmamalarını öneriyoruz. Tapu devredilmeden, satış vaadi sözleşmeleri ile gerçekleştirilen devre mülk satışlarında çokça sıkıntılar yaşandığına şahit olmuş bulunmaktayız. İkinci olarak devre mülk alacak kişilerin mutlaka tesisi gezmelerini, tesisteki faaliyetleri incelemelerini, mümkünse hali hazırda tesisten yararlanan devre mülkçülerden bilgi alamalarını ve internette şirket hakkında araştırma yapmalarını önermekteyiz.

Devre Mülk Sözleşmesi Nasıl İptal Edilir ?

Eğer satış vaadi sözleşmesi ile satın aldığınız bir devre mülk mevcut ve size vaad edilen sürede inşaat tamamlanarak devre mülkün teslimi gerçekleştirilmediyse gerçekleştirdiğiniz sözleşmenin feshini, yaptığınız ödeme varsa iadesini mahkeme yoluyla talep edebilirsiniz. Ayrıca bu aşamada uğradığınız zararın tazminini de talep edebilirsiniz.

Devre Mülk Tapusu Nasıl Alınır ?

Eğer devre mülk teslim edildi ve hali hazırda kullanmaya başladıysanız adınıza tapu devrinin yapılması için tapu iptal tescil davası açabilirsiniz. Mahkeme neticesinde tapuda devre mülkün adınıza tesciline karar verilmesini sağlayabilirsiniz.

Devre mülk kaynaklı sorunlarınızı bu yazının altına ekleyebilir ve konuyla ilgili yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1
Yorum Yap veya Soru Sor !

1 Yorum sayısı
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
1 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
RAMAZAN ÖZER

Sayın Avukat, 30. 12.2018 de Bedava tatil çekilişi vaadiyle gittiğimiz Balıkesir ………. Termal tesislerinde önce zihnen yorulmamızı sağladılar. Hazırlıksız halde üzerinde müzakere etmediğimiz bir sözleşmeyi (kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra) imzalamış bulunduk. Çok büyük aptallık etmişim. Tam bir ay sonra tapu almak için ailecek gittik. Bize ayrılan yerde 4 gün kaldık. Fakat bizim anlaştığımız 1+0 daireler henüz yapılmamıştı, 1+2 dairede konaklayıp yıllık bakım ve sezon farkı ücretleri ile kaldığımız günlerde harcadığımız elektrik, su faturamızı da ödedik. 1 şubatta ayrıldık, 6 şubat günü noterden ihtarname çektim. Kırmızı sezona geçmek için yaptığım Ek sözleşmemden cayma hakkımı kullandım.Birkaç gün sonra arayan bir görevli… Tamamını oku »

Şehir
DENİZLİ
× Whatsapp'tan Yaz!