Emniyete veya Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır

Suç teşkil ettiğini düşündüğünüz bir olayla ilgili olarak suç işleyen kişinin ceza almasını istiyorsanız yapmanız gereken kolluk güçlerinin bu durumdan haberdar olmasını sağlamaktır. Peki şikayet nasıl yapılır ? Hukuki olarak ihbar veya şikayet olarak adlandırılan bu bildirimi aşağıda açıklayacağımız şekilde emniyet veya jandarma teşkilatından oluşan kolluk güçlerine yapabileceğiniz gibi doğrudan cumhuriyet savcılığına başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Suç Duyurusunda Bulunmak İstiyorum

İl ve ilçe merkezlerinde emniyet teşkilatının birimi olan karakollara, kırsalda ise jandarma teşkilatına suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken bizzat nüfus kağıdınızla birlikte en yakın karakola başvurmaktır. Öncesinde şikayet dilekçesi de hazırlayarak olayları dilekçenizde özetlemeniz mümkün olmakla birlikte şart değildir. Şikayetinize bazı teknik ayrıntılar vermeniz gerekebilir, bu ayrıntıları dilekçe ile vermeniz sizin yararınıza olacaktır, sözlü olarak tüm ayrıntıları tam ve doğru şekilde aktaramayabilirsiniz.

Bir şikayet dilekçesi hazırlayın veya hazırlamayın karakolda suç duyurusunda bulunmak istediğinizi söylediğinizde emniyet personeli sözlü olarak ifadenizi alacak ve tutanağa geçirecektir. Burada ifadenizi en yalın şekliyle vererek suçu işleyen faili ve suç teşkil ettiğini düşündüğünüz eylemini izah etmelisiniz. İfadenizden sonra kolluk şikayetçi olup olmadığınızı ve uzlaşmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu sorular yasal zorunluluktan dolayı sorulmaktadır. Şikayetçi olduğunuzu ve uzlaşmak istemediğinizi beyan ettikten sonra şimdilik işlem tamamlanmış demektir.

şikayet nasıl yapılır

Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır

Suç duyurusunu ve şikayetinizi doğrudan savcılığa da yapabilirsiniz. Küçük adliyelerde nöbetçi savcı büyük adliyelerde ise müracaat savcılıklarında yer alan savcılar şikayet başvurularınızı kabul ederek ifadenizi alırlar. Aslında yukarıdaki işlemden çok da farkı bulunmamaktadır, kolluğa yaptığınız şikayet de zaten kolluk tarafından nihayetinde savcılığa intikal ettirilmektedir.

Kolluğa veya savcılığa şikayette bulunurken mutlaka şikayetinizi destekleyen belgeler varsa bunları da yanınızda götürmeyi unutmayınız. Şikayetinizle birlikte delillerinizi de şikayet dosyanıza ekletebilirsiniz. Bunun haricinde suça konu eylemle ilgili olarak bilgi sahibi olan kişilerin de tanık sıfatı ile dinlenmesini istiyorsanız isim ve adreslerini şikayetinizle birlikte bildirebilirsiniz.

Şikayet Edeceğim Şahsı Tanımıyorum

Şikayet edeceğiniz şahsın kimlik bilgilerini bilmiyor veya bizzat şahsı tanımıyor olabilirsiniz; bu durum şikayette bulunmanıza engel bir durum değildir. Şahsın kim olduğunu tarif etmeniz yeterlidir. Örneğin X şirketinin yetkilisi demek suretiyle kolluk güçlerinin şahsı bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin evinizde hırsızlık olması halinde de yine şahsı bilmeniz mümkün değildir ancak şahsı gördüyseniz eşkalini tarif edebilirsiniz.

Suç duyurunuzla ilgili olabilecek şahıslara ulaşıldığında kolluk güçleri sizi eşkal tespiti için çağıracaktır. Yakalanan şahsın size karşı suç işleyen şahıs olup olmadığı bizzat şahısla yüz yüze getirilerek size sorulur ve vereceğiniz cevap tutanak altına alınarak dosyanıza eklenir.

Sonraki İşlemler

Şikayet nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk peki bundan sonraki süreçte neler olur kısaca tarif etmek gerekirse. Öncelikle kolluk güçleri şikayet evrakınızı hazırlar, gerekli delilleri toplar ve fezleke hazırlayarak savcılığa ulaştırır. Savcılık şikayet konusu dosyası kendi sistemine kaydederek soruşturma dosyası haline getirir ve suç soruşturması savcılık kontrolünde başlar. Savcılık emniyetin aldığı ifadeyi yeterli görmezse sizi bizzat dinlemek üzere tekrar çağırarak ifadenizi alabilir.

Savcılık meydana gelen olayın suç teşkil ettiğine kanaat getirir ve bu hususta failin suçu işlediğine dahil yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame hazırlayarak ceza mahkemesine gönderir. Mahkemenin iddianameyi kabulü ile suç kovuşturması yani yargılama safhası başlar. Burada sizi bir kerede mahkeme dinleyecek ve şikayetçi olup olmadığınızı ve katılmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Şikayetçi olmak şikayete bağlı suçlar açısından önemli bir husustur. Örneğin hakaret gibi şikayete bağlı bir suç söz konusu ise ve siz şikayetçi değilim derseniz artık mahkeme yargılamaya devam edemez ve şikayet yokluğu nedeniyle düşme kararı vererek davayı düşürür. Eğer şikayete bağlı bir suç değilse dava kamu davası olarak açılmış demektir ve siz şikayetçi değişim deseniz dahi yargılama devam eder.

Katılma talebi ise yargılamaya ilişkin tebligatların size de gelmesi ve mahkemenin yargılama neticesinde vereceğin hükmü temyiz edebilmeniz yani üst mahkemeye gönderebilme hakkına sahip olmanız anlamına gelmektedir. Katılma talebinde bulunmanız tüm duruşmalara gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Mahkemenin sizi tebligatla çağırmış olduğu ilk duruşmaya giderek hakim huzurunda bir kere ifade vermiş olmanız yeterlidir.

44
Yorum Yap veya Soru Sor !

32 Yorum sayısı
12 Yorum cevapları
8 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
36 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aysel Var

Şikayetle ilgili elimde bir delil yoksa bu şikayet değerlendirilir ve ilgili kişiye şikayet bildirilir mi?

Şehir
İstanbul
Erihna

2 Instagram sayfasindan 2 defa ayri zmanlarda alisveris yaptim 😦kardesimin cok begendigi kiyafet alamk icin. Ama her iki defasindada alakasi olmayan urunler geldi
Ve onlara ulasmaiyorum her sekilde denedim. ucretimi alamiyorum ne yapabilirim?? Yardimci olursaniz sevinirim
(Msj ve intagram hesabi var. Silmedim )

Şehir
Istanbul
vatandaş

elinizde mevcut olan instagram hesabının bütün mesajların ekran görüntülerinin çıktısını alarak cumhuriyet savcılığına dolandırıcılık suç duyurusunda bulunmanız gerekmekte savcı sunacağınız delillere göre karşı tarafı ortaya çıkarıp mahkemeye çıkarıyor.

Şehir
ankara
Mahmut Talha Erdoğmuş

Dün dolandırıldım elimde delil var kim e nasıl yardım alabilirim

Şehir
İstanbul
Ecem

Merhabalar sigortali bir sekilde bir ay calistigim buyuk taninan bir firmadan alacagim maas 4 aydır yatmiyor suc duyurusunda bulunacagım sigorta belgelerim yeterli midir ve kesin sonuca ulasabilir miyim ?

Şehir
Konya
Cemile

Gecen hafta trafik yüzünden eşimle birlikte 2 sahısla tartışma basladı sonra olay büyüdü karşı traf arabasından sopa alarak 5 kişi tarafından feci şekilde darp edildi kafası 2 yerden yarıldı dikişler atıldı elinde kırık var zaten olay yerine hemen polis geldi 2 zanlıyı aldılar delil olan spoyıda aldılar emniyete gidip eşimde bende şikayatçi olduk peki şimdi ne olacak o zanlılara karokol bize hiç bir sekilde bilgi vermiyo zanlıları da teşis ettik ama eşim su an ne çalışabiliyiyo agrıları çok var muhtemenen kafasında anlında iz kalacak üstü bası yırtıldı aldıran 2 kişi bir anda 5 kişiye döndü eşim kendini hiç bir sekilde… Tamamını oku »

Şehir
İstanbul
Meryem acar

Eski arkadşım olan kişi bana yıllar sonra numarasını buldum abisinden aldım 1 hafta gectikten sonra numarasını dagittigimi söyledi ama ben dağıtmadım bu olayi nasıl benim yapmadığımi kanıtlayabilirim insanlara yardımcı olabilir misiniz

Şehir
Istanbul
bilal ayyıldız

iyi günler saim yılmaz diye birine bana arac parcası göndermesi için 400 tl para gönderdim postaneden raziye yılmaz adına para yatırdım parçayı göndermedi paramıda göndermiyor elimde ptt bankamatikten yatırdığım dekont var ne yapabilirim

Şehir
afyonkarahisar
Merve

İnstagram hesabım çalındı kimin çaldığını da biliyorum nereye şikayet edebilirim yada şikayet etsemde nasıl bi sonuç alırım ?

Şehir
İstanbul
Adem

Biz bi kac arkadslarla iddaa oynak istedik insegramdaki iddaadolandiricilari sayfalarindan bi sayfa bize su kisnin kuponlari tutuyo alin oynayin dedi bizde aldik 150 ty e sonr iki gun pes pese kupon verdi ikisode tutmadi sonra bizi engellesi ulasamiyoruz simdi o kisoye ama ziraat hesap nosu ve isim soy ismini biliyoruz silayet icn ne yapmamiz gerekiyo

Şehir
Sakarya
ilker

Bir yakınım benim hattım üzerine 4000 liralık cihaz almış aldığı yer turkcell tanıdığı bir yer tanıdığı için buna vermiş turkcel yapmaması gereken birşey yapmış tazminat davası acılabilirmi yada nasıl olur ?

Şehir
istanbul
ilker

cevap????

Şehir
nb
× Whatsapp'tan Yaz!