Emniyete veya Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır

Suç teşkil ettiğini düşündüğünüz bir olayla ilgili olarak suç işleyen kişinin ceza almasını istiyorsanız yapmanız gereken kolluk güçlerinin bu durumdan haberdar olmasını sağlamaktır. Peki şikayet nasıl yapılır ? Hukuki olarak ihbar veya şikayet olarak adlandırılan bu bildirimi aşağıda açıklayacağımız şekilde emniyet veya jandarma teşkilatından oluşan kolluk güçlerine yapabileceğiniz gibi doğrudan cumhuriyet savcılığına başvurarak da gerçekleştirebilirsiniz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Suç Duyurusunda Bulunmak İstiyorum

İl ve ilçe merkezlerinde emniyet teşkilatının birimi olan karakollara, kırsalda ise jandarma teşkilatına suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken bizzat nüfus kağıdınızla birlikte en yakın karakola başvurmaktır. Öncesinde şikayet dilekçesi de hazırlayarak olayları dilekçenizde özetlemeniz mümkün olmakla birlikte şart değildir. Şikayetinize bazı teknik ayrıntılar vermeniz gerekebilir, bu ayrıntıları dilekçe ile vermeniz sizin yararınıza olacaktır, sözlü olarak tüm ayrıntıları tam ve doğru şekilde aktaramayabilirsiniz.

Bir şikayet dilekçesi hazırlayın veya hazırlamayın karakolda suç duyurusunda bulunmak istediğinizi söylediğinizde emniyet personeli sözlü olarak ifadenizi alacak ve tutanağa geçirecektir. Burada ifadenizi en yalın şekliyle vererek suçu işleyen faili ve suç teşkil ettiğini düşündüğünüz eylemini izah etmelisiniz. İfadenizden sonra kolluk şikayetçi olup olmadığınızı ve uzlaşmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu sorular yasal zorunluluktan dolayı sorulmaktadır. Şikayetçi olduğunuzu ve uzlaşmak istemediğinizi beyan ettikten sonra şimdilik işlem tamamlanmış demektir.

şikayet nasıl yapılır

Savcılığa Şikayet Nasıl Yapılır

Suç duyurusunu ve şikayetinizi doğrudan savcılığa da yapabilirsiniz. Küçük adliyelerde nöbetçi savcı büyük adliyelerde ise müracaat savcılıklarında yer alan savcılar şikayet başvurularınızı kabul ederek ifadenizi alırlar. Aslında yukarıdaki işlemden çok da farkı bulunmamaktadır, kolluğa yaptığınız şikayet de zaten kolluk tarafından nihayetinde savcılığa intikal ettirilmektedir.

Kolluğa veya savcılığa şikayette bulunurken mutlaka şikayetinizi destekleyen belgeler varsa bunları da yanınızda götürmeyi unutmayınız. Şikayetinizle birlikte delillerinizi de şikayet dosyanıza ekletebilirsiniz. Bunun haricinde suça konu eylemle ilgili olarak bilgi sahibi olan kişilerin de tanık sıfatı ile dinlenmesini istiyorsanız isim ve adreslerini şikayetinizle birlikte bildirebilirsiniz.

Şikayet Edeceğim Şahsı Tanımıyorum

Şikayet edeceğiniz şahsın kimlik bilgilerini bilmiyor veya bizzat şahsı tanımıyor olabilirsiniz; bu durum şikayette bulunmanıza engel bir durum değildir. Şahsın kim olduğunu tarif etmeniz yeterlidir. Örneğin X şirketinin yetkilisi demek suretiyle kolluk güçlerinin şahsı bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin evinizde hırsızlık olması halinde de yine şahsı bilmeniz mümkün değildir ancak şahsı gördüyseniz eşkalini tarif edebilirsiniz.

Suç duyurunuzla ilgili olabilecek şahıslara ulaşıldığında kolluk güçleri sizi eşkal tespiti için çağıracaktır. Yakalanan şahsın size karşı suç işleyen şahıs olup olmadığı bizzat şahısla yüz yüze getirilerek size sorulur ve vereceğiniz cevap tutanak altına alınarak dosyanıza eklenir.

Sonraki İşlemler

Şikayet nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk peki bundan sonraki süreçte neler olur kısaca tarif etmek gerekirse. Öncelikle kolluk güçleri şikayet evrakınızı hazırlar, gerekli delilleri toplar ve fezleke hazırlayarak savcılığa ulaştırır. Savcılık şikayet konusu dosyası kendi sistemine kaydederek soruşturma dosyası haline getirir ve suç soruşturması savcılık kontrolünde başlar. Savcılık emniyetin aldığı ifadeyi yeterli görmezse sizi bizzat dinlemek üzere tekrar çağırarak ifadenizi alabilir.

Savcılık meydana gelen olayın suç teşkil ettiğine kanaat getirir ve bu hususta failin suçu işlediğine dahil yeterli şüpheye ulaşırsa iddianame hazırlayarak ceza mahkemesine gönderir. Mahkemenin iddianameyi kabulü ile suç kovuşturması yani yargılama safhası başlar. Burada sizi bir kerede mahkeme dinleyecek ve şikayetçi olup olmadığınızı ve katılmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Şikayetçi olmak şikayete bağlı suçlar açısından önemli bir husustur. Örneğin hakaret gibi şikayete bağlı bir suç söz konusu ise ve siz şikayetçi değilim derseniz artık mahkeme yargılamaya devam edemez ve şikayet yokluğu nedeniyle düşme kararı vererek davayı düşürür. Eğer şikayete bağlı bir suç değilse dava kamu davası olarak açılmış demektir ve siz şikayetçi değişim deseniz dahi yargılama devam eder.

Katılma talebi ise yargılamaya ilişkin tebligatların size de gelmesi ve mahkemenin yargılama neticesinde vereceğin hükmü temyiz edebilmeniz yani üst mahkemeye gönderebilme hakkına sahip olmanız anlamına gelmektedir. Katılma talebinde bulunmanız tüm duruşmalara gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Mahkemenin sizi tebligatla çağırmış olduğu ilk duruşmaya giderek hakim huzurunda bir kere ifade vermiş olmanız yeterlidir.

50 Yorum

 1. Şikayetle ilgili elimde bir delil yoksa bu şikayet değerlendirilir ve ilgili kişiye şikayet bildirilir mi?

 2. 2 Instagram sayfasindan 2 defa ayri zmanlarda alisveris yaptim 😦kardesimin cok begendigi kiyafet alamk icin. Ama her iki defasindada alakasi olmayan urunler geldi
  Ve onlara ulasmaiyorum her sekilde denedim. ucretimi alamiyorum ne yapabilirim?? Yardimci olursaniz sevinirim
  (Msj ve intagram hesabi var. Silmedim )

  1. elinizde mevcut olan instagram hesabının bütün mesajların ekran görüntülerinin çıktısını alarak cumhuriyet savcılığına dolandırıcılık suç duyurusunda bulunmanız gerekmekte savcı sunacağınız delillere göre karşı tarafı ortaya çıkarıp mahkemeye çıkarıyor.

 3. Merhabalar sigortali bir sekilde bir ay calistigim buyuk taninan bir firmadan alacagim maas 4 aydır yatmiyor suc duyurusunda bulunacagım sigorta belgelerim yeterli midir ve kesin sonuca ulasabilir miyim ?

 4. Gecen hafta trafik yüzünden eşimle birlikte 2 sahısla tartışma basladı sonra olay büyüdü karşı traf arabasından sopa alarak 5 kişi tarafından feci şekilde darp edildi kafası 2 yerden yarıldı dikişler atıldı elinde kırık var zaten olay yerine hemen polis geldi 2 zanlıyı aldılar delil olan spoyıda aldılar emniyete gidip eşimde bende şikayatçi olduk peki şimdi ne olacak o zanlılara karokol bize hiç bir sekilde bilgi vermiyo zanlıları da teşis ettik ama eşim su an ne çalışabiliyiyo agrıları çok var muhtemenen kafasında anlında iz kalacak üstü bası yırtıldı aldıran 2 kişi bir anda 5 kişiye döndü eşim kendini hiç bir sekilde savunamadı ben araya girip tekmelere maruz kaldım acaba sonuç ne okur lütfen en kısa zamanda bilgi verirseniz duacınız olurum ne yapalım

  1. Savcılık soruşturma başlatacak ve eşinizi darp edenler hakkında ceza davası açılacak. Olayı gören bildiğiniz tanıklar varsa o aşamada mahkemeye bildirebilirsiniz, kamera kayıtları vs. varsa emniyet bu kayıtları toplayacaktır. Darp raporlarınızı da ibraz edersiniz. Ceza davası haricinde siz de zararlarınız için maddi ve manevi tazminat davasını asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz.

   1. Elime tebligahlarım geldi karsı tarafa dava açılmış amasonradan bşr tane daha geldi onlarda yalan beyanlarda bulunarak suç duyurusunda bulunmuşlar benim yapmadıgım suclamalarda bulunmuşlar bizede dava açılmış ben şimdi ne yapmalıyım gidip ifademi degiştirmeliyim şimdi suç bize döner mi çünkü magdur olan yaralanan benim eşim ama onların dilekçesinde onlara hakaret edip arabalarına zarar verdiğimi belitmişler hepsi yalan birde mahkemeye katılmazsak ne olur

 5. Eski arkadşım olan kişi bana yıllar sonra numarasını buldum abisinden aldım 1 hafta gectikten sonra numarasını dagittigimi söyledi ama ben dağıtmadım bu olayi nasıl benim yapmadığımi kanıtlayabilirim insanlara yardımcı olabilir misiniz

  1. Sizin ispatlamanıza gerek yok, böyle bir iddiası varsa karşı taraf ispatlamalı sizin dağıttığınızı.

 6. iyi günler saim yılmaz diye birine bana arac parcası göndermesi için 400 tl para gönderdim postaneden raziye yılmaz adına para yatırdım parçayı göndermedi paramıda göndermiyor elimde ptt bankamatikten yatırdığım dekont var ne yapabilirim

  1. Raziye yılmaz eşi anladığım kadarıyla, icra takibi başlatın, takibe itiraz edilirse dava açmanız gerekecek.

 7. İnstagram hesabım çalındı kimin çaldığını da biliyorum nereye şikayet edebilirim yada şikayet etsemde nasıl bi sonuç alırım ?

 8. Biz bi kac arkadslarla iddaa oynak istedik insegramdaki iddaadolandiricilari sayfalarindan bi sayfa bize su kisnin kuponlari tutuyo alin oynayin dedi bizde aldik 150 ty e sonr iki gun pes pese kupon verdi ikisode tutmadi sonra bizi engellesi ulasamiyoruz simdi o kisoye ama ziraat hesap nosu ve isim soy ismini biliyoruz silayet icn ne yapmamiz gerekiyo

 9. Bir yakınım benim hattım üzerine 4000 liralık cihaz almış aldığı yer turkcell tanıdığı bir yer tanıdığı için buna vermiş turkcel yapmaması gereken birşey yapmış tazminat davası acılabilirmi yada nasıl olur ?

 10. Merhaba ben bu sene mayısta olay yasadım karsı taraf şikayetçi oldu polis cagırdı ifademizi aldı sonra beni tehdit ettiler o gunun aksamında bende ertesi gün savcılığa gittim sikayetci oldum sımdı Aralık basında ek takipsizlik karası gelmiş benim için neyse benim sikayetci oldugum kişi için herhangi bi ses cıkmadıı yaklaşık 7 ay oldu bundan sonra ne olur? Savcı benim şikayetini yeterli delik bulmyıp kapattı mı banada kağıt gelmedi

  1. Velayet davasi devam eden kizimi annesi dovuyomus kizim dedi bnde tlf cektim kizimi savcilik brsey yapablirmi sikayet etsem

 11. Merhaba eşimle 1 yıldır ayrıyız boşanma durumu yok henuz kızım babasının yanında kalıyor şiddet görüyor ve aile tarafından bana karşı düşman edilmeye çalışıyorlar 4 yaşında olan kızımı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz savciliga basvurabilirmiyim

 12. 28.12.2018 TARİHİNDE LETGO ÜZERİNDEN ALIŞ VERİŞ YAPTIM KARŞI TARAF ÜCRETİ YATIRMAMI İSTEDİ YATIRDIM FAKAT MALZEMEYİ GÖNDERMEDİ ÜCRETİ PTT ÜZERİNDEN TC NOYA GÖNDERDİM HALEN MALZEME GELMEDİ NE YAPMALIYIM ŞAHIS İLE TARTIŞARAK BANA MALINDA YOK PARANDA YOK DEDİ ne yapmam gerekir

 13. D SMART internet e başvuru yaptım ve sonrasında başvuruyu iptal ettim lakin numaranı ve kimlik bilgilerimi sistemden düşürmemişler beni alamadım bütün kurumlara servis etmişler IP numarası nı aldım ve şikayette bulunmak istiyorum bununla ilgili ne yapılması gerekiyor ne yapmam gerekiyor beni aşırı derece rahatsız ediyor lar

 14. kayin validem 82 yasinda bunak bir kadin bi tane kaynim var arsa felan satildiinde parayi ben bakiyom diye harçiyor kayinvalidem rahatsiz bakmiyor ama bakiyom diye her sey serbest ne yapmamiz gerek

 15. Şikayette bulunmak istiyorum fakat araba plakasının başını net hatırlamıyorum fakat araç rengi modeli fln tarif edebilirim sizce bazı verecegim bilgilerle şikayette bulunabilirmiyim

 16. MERHABALAR
  DEDEMİN 9 DÖNÜM TARLASINI 40 YILDIR KİRA YA VEREREK KULLANAN VE EVİNİ DE KULLANAN DAYI VE TEYZE LERİM KARDEŞİM VE BENİM DE HAKLARIMIZ OLAN BU TAŞINMAZ LAR HK. DA SAVCILIK BİR YAPTIRIM UYGULUYABİLİRMİ ACABA. BU ŞAHIS LAR DEDEMİN 2NCİ EVLİLİĞİNDEN OLMA ÇOCUKLARIDIR.TAPUDA İNTİKAL LERİNİ YAPTIRDIM.AVUKAT LAR BU YERLEŞİM BİRİMİNDE BU DAVA YA BAKMAK İSTEMİYORLAR.ÇÜNKİ DAYI OLACAK BU ŞAHSIN OĞLU VE GELİNİ DE BU BÖLGEDE AVUKAT LIK YAPIYOR …BİZ BU TAŞINMAZ LARIN SATIŞINI İSTEMEYİP MEVCUT TARLAYI DAHA FAZLA KULLANMAMALARINI VE EVDE Kİ HİSSEMİZİDE PAYLAŞMAYI İSTİYORUZ..NE LER YAPABİLİRİZ HK LARIMIZ NEDİR ACABA..RAHMET Lİ ANNEM DEDEMİN İLK EVLİLİĞİNDEN DOĞMUŞ TUR.DEDEMİN İLK KIZI DIR.ANNEM ÜVEY ANNE TARAFINDAN DIŞLANMIŞ BABASI NA YAKLAŞTIRILMAMIŞTIR…

  TEŞEKKÜR LER..

 17. eşimin üzerine bir aracımız vardı. kapı komşum araç alıp satıyordu. daha önce de bir aracımızı satmaya yardımcı olmuştu. ikinci aracımızı takas yöntemiyle satacaktı. üste para verip alacağımız aracı getirdi bakıp test sürüşü yaptık. üzerine 35 bin daha verip alacaktık. karşı tarafa bizim aracı göstermek için alıp götürdü. daha sonra eşime gelip aracı şehir dışında yanlış yere parktan polisin çektiğini söylemişler. ruhsat sahibinin gelmesi gerekiyor yada vekalet verilmesi gerekiyor demiş eşime. eşimde noterden vekalet verdiğini düşünürken satış yapmışlar. daha sonra karşı taraftan parayı alacağım 2 3 ay zaman lazım dedi. karşı taraf ödemez ise dairemi satar öderim merak etmeyin dedi. neredeyse 1 yıl oldu karşı dairemden taşındı telefonlarını değiştirdi. çeşitli yalanlar ile bu zamana kadar oyaladı. en son takas edeceğimiz aracı getirip satışını vereyim 35 bin ödeyin dedi tamam dedik ama ondan da bir sonuç çıkmadı. ne yapmamız gerekiyor. ailecek görüştüğümüz kapı komşum genelde çocuklarını bize emanet ederdi. aracımı geri alma şansım varmı.

 18. Ben bilet ögrenmek istiyorum karakola yada jandarmaya gitmeden nasıl şikayet edebilirim çünkü köyde yaşıyorum ve ilçeye inemiyorum sık sık

  1. 4 yıl önce evden kaçtım elinde bende ailemle birer kez mesaj attık ama küfür hakaret hepsinden vardı şuan tekrar küfür ve hakaret ediyorlar 3 senedir sesleri yoktu takrar sesleri çıktı ve aynı şekilde küfürlü ve hakaretli acaba iskilibe inmeden şikayetçi olabileceğini bir yer varmı

 19. Eşimin akrabası ve eşi tarafından sürekli hakaret küfür gürültü tahrik ve uygunsuz hareketlere maruz kalıyoruz eve gelen misafirlerimizi dahi rahatsız ediyor evlerimiz karşılıklı surekli evi gözetliyorlar sapık gibi tüm komşularımız da rahatsız bu durumdan 2 haftadır devam eden bir huzursuzlugumuz var polisler de ilgilenmiyor ne yapmaliyiz😔🙏

 20. Merhaba oturdugumuz apartmanda balkon dışına çıktıktıkları için komşumuzu şikayet etti zabıtalar gelince komşumuzun 15 yaşındaki kızı kapımıza çıkıp anneme orospu kahpe sen kimi şilayet ediyorsun gb agır hakaretlerde bulundu polis çagırıp karakol merkezinde suç duyurusunda bulunduk olaydan bi kaç gün sonra balkonumuza kum attılar polis çagırdık atmadık dediler annem balkonu yıkarken sular geliyo diye tekrar tartıştı sonrasında polis çagırıyonda noluyo sen misin beni şikayet eden koca karı vs gb hakarrtler bak ben seni aşşagıda yakalarsam nasıl bela oluom gör vs gb tehditler bunları kameraya aldım delil olarak karakola teslim ettik fakat cumhuriyet savcılıgına gitmemizde fayda var mı çünkü polislerden korkmadıklrını iddda edip bizimlr ugraşmaya devam ediyorlar sessiz kalıyoruz ama korkuyoruz

 21. İnstagram dan bir kıyafet söyledik mervenur tasarım diye bir sayfa. Ben sürekli internet üzerinde sipariş veren bir insanım ama bu kadar sorumsuzluk görmedim. Kıyafet hem eksik göndermişler hemde istediğimiz rengi göndermemişler. Yanlış yaptıkları halde bize pişkin pişkin sipariş geri alınmayacak parada gönderilmeyecek denildi. Defalarca konuşmamıza rağmen bizi umursamadılar ve mağdur ettiler. 14 gün önce söylendi ve gelen kıyafet berbat ötesi. Şikayetimin ciddiye alınmasını rica ediyorum

 22. Hindistanlı erkek kardeşim Türkiye’den mal aldı, Türk şirketi para aldı ve malları tedarik etmedi.

  Bu sahtekar adamdan nasıl şikayet edebilirim? Türkiye’de kalırken onunla ilgili tüm detaylara sahibim.

 23. Babam bu sene vefat etti, son senelerinde Facebook üzerinden tanidigi kisilere yüklüce paralar kaptirdi. Hayattayken birtakim bahanelerle etrafindakileri uzaklastirdi, biz cocuklari dahil. Cayelinde savci beye butürlü birseylerin oldugunu söylemistim ancak onu engellemek icin vasi dagvasi acmalisin dedi. Yurtdisinda bulundugumuzdan olmuyormus . Maalesef vefatindan sonra tabletinden yazistigi kisinin Babamin zaafiyeti ve karar verme düsünme yeteneginin zayifligini kullanip yaklasik 65 Bin € zimmetine gecirdi. Adi ve bankadada alici Bu sahisin mevzuttur. Kamu dagvasi acmak istiyorum . Tablette artik parasinin kalmadigini duyunca bizlerden istemesine kadar vardi . Ne yapmaliyim.

  Tesekkürler.

 24. şikayette bulunduktan tam 1 yıl geçmesine rağmen hiçbir geri dönüş olmadı. bu normal mi.hiçbir teblikat elime ulaşmadı. ne yapmam gerekiyor. şikayet olduktan ne kadar süre sonra geri dönüş olur

  1. 14.06.2019 kasten yaralama şikayetim için dava açılmış sms geldi ve tebligat geldi.
   03.10.2019 ataşehir

 25. Evimin bir üst katında Suriyeli aile saat farketmeksizin gürültü ediyorlar çocukları evin icinde koşuyor çocuk çekiçle duvar vuruyor bende hemen altındayım kat olarak defalarca ev sahibine söylememe rağmen netice almadım yardımcı olurmusunuz

 26. Benim magazaya 7800 borcum var AZ olsa oduyorum bugun arada 21 milyar yapmislar bizi tehtit etme basladi hakaret etdi bizi kusumsedi ne yapabilirim

 27. 6 ay once istanbul cumhuriyet savcılığına dolandırıcılık suç duyurusunda bulundum ve elimdeki butun email ve mesajlarida yolladim ama halen bir cevap alamadim bunu nasil takip edebilirim. Kendim yurtdisinda ikamet ediyorum.

 28. Merhaba seneler önce ki konuşmaları çıkartmak istiyorum inkar edilen bir konu üzerine hattım kapandı nasıl yol izleye bilirim

 29. Meraba ben deniz calistigim yerin ustasi benim iyi niyetinden faydalanarak benim deyerli bir eşyami aldı bana geri vermiyor şikayette bulunmak istiyorum peki şikayette b ulunursak bizden herhangi bir ücret alınıyor mu

 30. Merhaba 172 lıralık alışveriş yaptım siparışım 1 haftadır kargoya verilmedi.araştırmam üzere birçok şikayet olduğunu gördüm.biraz daha beklesem mi paramı geri alabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

 31. eski seviglim benden para istedi telefoncu, telefon vericekti bana 2 inci el az kullanılmış kargo ile gönderdi ama telefon çizik ve eski gibiydi bende kargo ile tekrar gönderdim. ona gönderdigim parayı bana geri göndermedi ve benden durduk yere ayrıldı paranı göndericem dedi ama oyalıyor gibi çünkü yazma dedi ben haber vericem vs dedi.. çıktıgımız sürede bana wp den bana kendini kanıtla istedigim fotografları at felan dedi

 32. Bir bahis şirketini şikayet etmek isityorum. Yazışmalar mevcut bakiyemi çekmeme müsade etmiyorlar ne yapmalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'tan Yaz!