Endikasyon Şartı Nedir ?

Endikasyon, tıbbi bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için aranan tıbbi gereklilik şartı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi teşhis veya tedavi amacı gütmeyen, herhangi bir amacı olmayan veya hastaya zarar verme amacı taşıyan hiçbir müdahale endikasyon şartı taşımadığından hukuka uygun kabul edilemez. Estetik operasyonlar bakımından da endikasyon şartı diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi mevcuttur.

Tedavi amaçlı bir tıbbi müdahalede endikasyon mevcut bir hastalığın şifasının hedeflenmesi iken, plastik ve rekonstrüktif cerrahide temel amaç hastanın estetik olarak kaygılarının giderilmesi veya kaybettiği bir organının alternatif yöntemlerle, rekonstrüktif cerrahi uygulamaları ile yerine getirilmesidir.

Estetik operasyonların estetik amacının altında, arka planında tedavi maksadı da olabilir. Örneğin burunda yer alan bir nodulün, etin, nefes darlığı, horlama gibi şikayetlere neden olması nedeniyle alınması esnasında burundaki şekil bozukluğunun da giderilmesi yarı tedavi yarı estetik amaçlarla gerçekleştirilmiş tıbbi müdahaleye örnek teşkil etmektedir.

Burada kişinin psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesi, kendisiyle ve görüntüsüyle barışması, kaybolan organların yerine konularak daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmesi estetik operasyonları diğer tıbbi müdahalelerden ayıran farklı endikasyon özellikleridir. Dolayısıyla estetik operasyonların endikasyon koşulunu sağlamadığı, tıbbi boyutunun bulunmadığı görüşü doğru bir görüş olmadığı gibi günümüzde gerek doktrinde gerek yargı içtihatlarında pek de itibar görmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'tan Yaz!