Endikasyon Şartı Nedir ?

Endikasyon, tıbbi bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için aranan tıbbi gereklilik şartı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi teşhis veya tedavi amacı gütmeyen, herhangi bir amacı olmayan veya hastaya zarar verme amacı taşıyan hiçbir müdahale endikasyon şartı taşımadığından hukuka uygun kabul edilemez. Estetik operasyonlar bakımından da endikasyon şartı diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi mevcuttur.

Tedavi amaçlı bir tıbbi müdahalede endikasyon mevcut bir hastalığın şifasının hedeflenmesi iken, plastik ve rekonstrüktif cerrahide temel amaç hastanın estetik olarak kaygılarının giderilmesi veya kaybettiği bir organının alternatif yöntemlerle, rekonstrüktif cerrahi uygulamaları ile yerine getirilmesidir.

Estetik operasyonların estetik amacının altında, arka planında tedavi maksadı da olabilir. Örneğin burunda yer alan bir nodulün, etin, nefes darlığı, horlama gibi şikayetlere neden olması nedeniyle alınması esnasında burundaki şekil bozukluğunun da giderilmesi yarı tedavi yarı estetik amaçlarla gerçekleştirilmiş tıbbi müdahaleye örnek teşkil etmektedir.

endikasyon şartı

Burada kişinin psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesi, kendisiyle ve görüntüsüyle barışması, kaybolan organların yerine konularak daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmesi estetik operasyonları diğer tıbbi müdahalelerden ayıran farklı endikasyon özellikleridir. Dolayısıyla estetik operasyonların endikasyon koşulunu sağlamadığı, tıbbi boyutunun bulunmadığı görüşü doğru bir görüş olmadığı gibi günümüzde gerek doktrinde gerek yargı içtihatlarında pek de itibar görmemektedir.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

Yorum yapın

× Whatsapp'tan Yaz!