Evlilik Sözleşmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya evine girmeye hazırlanan çiftlerin son yıllarda en çok merak ettiği konuların başında evlilik sözleşmesi gelmektedir. Halk arasında evlilik sözleşmesi, hukuki anlamda mal rejimi sözleşmesi olarak bilinen bu resmi işlem son olarak 2002 yılında yapılan düzenlemeyle Türk hukuk sistemindeki yerini almıştır ve yürürlükteki geçerliliğini halen korumaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanun’un ilgili maddelerinde yer alan hükümler sayesinde evlilik sözleşmesi ile evlenecek olan kişilerin kişisel mallarının evlilikten sonra tabi olacağı hukuki rejim belirlenebilmektedir.

Yasal Mal Rejimi

Evlilik arifesinde evlilik sözleşmesi örneği arayan bu sözleşmeyi merak eden eşlerin bilmeleri gereken ilk tanımlardan biri de şüphesiz yasal mal rejimidir. Yasal mal rejimi edinilmiş mallara katılım rejimi olarak da tanımlanmakta ve evlendikten sonra çiftlerin elde ettikleri malvarlıklarının her iki eşin ortak malı sayılması prensibine dayanmaktadır. Kabaca tarif etmek gerekirse bu rejim evlilik akdi sona erdikten sonra her iki eş ya da doğrudan yasal mirasçılarına edinilmiş olan mallardan tüm borçların çıkmasıyla birlikte elde edilecek olan değerin yarısını talep edebilme hakkını sağlamaktadır.

İşte tam da bu noktada eğer çiftler bu rejimden farklı bir rejime geçiş yapmak veya evliliklerini bu şekilde gerçekleştirmek istiyorlarsa evlilik sözleşmesi yaparak farklı bir mal rejimine geçiş yapmaları gerekmektedir. Örneğin evlilik sözleşmesi ile mal ayrılı rejimi kararlaştırılabilir. Bu durumda eşlerin evlilik süresince edinecekler mal varlıkları tıpkı evlenmeden önce olduğu gibi her bir eşin kendi kişisel mal varlığı olarak kabul edilecektir, evlilik sona erdikten sonra her hangi bir paylaşım söz konusu olmayacaktır.

Edinilmiş Mal

Avukat tarafından hazırlanan veya noter evlilik sözleşmesi örneği arayan çiftlerin bilmeleri gereken bir diğer hukuki terim de edinilmiş maldır. Türk Medeni Kanunu’nun 219. maddesinde belirtilen esaslara göre edinilmiş mal; bizzat bireyler tarafından karşılığı verilmek suretiyle elde edilmiş olan malvarlığı değerleri anlamına gelmektedir. İlgili kanunun maddesinde belirtildiği üzere edinilmiş mallar şunlardır;

  • Eşlerin çalışmak suretiyle kazandığı edinimler
  • Bireylerin sosyal güvenlik başta olmak üzere diğer yardım kuruluşları, personele yardım amacıyla kurulan sandık ve diğer birikim yapılabilen yerlere yapmış olduğu ödemeler
  • Beklenmedik bir anda gerçekleşen iş gücü kaybına bağlı olarak verilen tazminatlar
  • Şahısların sahip olduğu kişisel mal gelirleri
  • Son olarak kişilerin sahip olduğu edinilmiş malların bizzat yerine geçen değerlerin hepsi

Tüm bu bilgiler ışığında merak edilen evlilik sözleşmesi nedir, evlilik sözleşmesi ne zaman yapılır gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşalım.

evlilik sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik sözleşmesi kısaca tanımlamak gerekirse eşlerin yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılım rejiminden farklı bir rejime geçiş yapmaları anlamına gelmektedir. Bu sözleşmenin kanun kapsamına alınmasına karşılık ülkemizde halen birçok birey yanlış yorumlamaktadır. Bilindiği üzere evlenecek olan bireyler yasal mal rejimiyle evlilik süresince birbirlerinin sahip olacağı edinilmiş mallarında hak sahibi olurlar. Ama bu her zaman olmak zorunda diye bir durum söz konusu değil. Sözleşmenin geçerliliği bakımından yasal rejimi kabul etmeyen bireyler talep etmeleri halinde mal ayrılığı, paylaşımlı mal ayrılığı veya mal ortaklığı rejimlerinden birini kabul edebilmektedirler.

En çok merak edilen konulardan biri de evlilik sözleşmesi ne zaman yapılır sorusudur? Çiftlerin talep etmeleri halinde mal rejimi sözleşmesi evlilik öncesinde veya sonrasında yapılabilir. Ayrıca nikah töreninin yapıldığı gün merasimi gerçekleştirecek olan nikah memuruna sunulacak olan yazılı bir beyanla da yapılabilmektedir. Evlilik sözleşmesi evlendikten sonra yapılır mı diye merak edenler için istedikleri cevabı vermiş olduk. Evlilik sözleşmesi nişan, kına, düğün, nikah vb. tatlı telaşlardan dolayı unutulduktan çok sonra bile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Evlenmeyi düşünen mutlu çiftlerimiz evlilik sözleşmelerini talep etmeleri halinde aile avukatları, boşanma avukatları veya bulundukları il ve ilçe merkezlerinde görevli olan noterler aracılığıyla yapabilirler. Nikah töreni sırasında yazılı beyanlarıyla evlilik sözleşmesini nikah memuruna vermek isteyenler ilk olarak mal ayrılığı örneği evlilik sözleşmesini konunun uzmanı bir avukattan edinebilirler.

Bu sözleşme genellikle ülkemizde noterler aracılığıyla yapılmaktadır. Sözleşme metni noter tarafından hazırlanabileceği gibi aynı zamanda boşanma avukatı aracılığıyla da hazırlatılabilir. Noter hazır olarak sunulan metindeki taraf imzalarını onaylamasıyla birlikte sözleşme geçerliliğe sahip olacaktır. Bu işlem evlilik sözleşmesi noter ücreti şeklinde sabit bir miktar bulunmamaktadır. Noterlere verilen ücret tarifesi üzerinden yapılan işlemler neticesinde bir ücret ortaya çıkarılacaktır.

Boşanma avukatı hakkında: https://www.hukuknotlarim.com/bosanma-avukati/

Kişisel mallarınıza ve evlilik akdinden sonra edineceğiniz mallarınıza ilişkin tüm haklarınızın en yüksek seviyede korunabilmesi için bu işin teknik ayrıntılarına son derece hakim olan avukatlardan yardım almanızı tavsiye etmekteyiz. Sözleşmede yer alan ayrıntılar mal varlığınızın geleceğini belirlemektedir ve bu sözleşmenin ehil bir hukukçu tarafından yapılmış olması her zaman lehinize olacaktır.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

× Whatsapp'tan Yaz!