Gayrimenkul Avukatı

Bu yazımızda gayrimenkul avukatının hangi alanlarda faaliyet gösterdiği, gayrimenkul hukuku kapsamında ne tür uyuşmazlıkların girdiği, iyi bir gayrimenkul hukukçusunun nasıl anlaşılacağı gibi konulara değinmeye çalışacağız. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında eklemeyi unutmayınız. Sorularınızı takip ediyor ve mümkün olan en kısa sürede yanıtlamaya gayret ediyoruz. İlginiz için teşekkür ederiz.

gayrimenkul avukatı

Gayrimenkul Avukatı Kimdir ?

Ülkemizdeki mevcut yargılamaların önemli bir kısmı gayrimenkul hukuku olarak adlandırabileceğimiz bu hukuk disiplini kapsamında gerçekleşen uyuşmazlıklara ilişkindir. Gayrimenkul avukatı ise bu tür davalarda vekillik yapan, gayrimenkul işlemlerine ilişkin sektöre ve gayrimenkul hukukuna hakim olan, bu alanda uzmanlaşan avukat demektir.

İyi bir gayrimenkul hukukçusu emlak piyasası ve gayrimenkul sektörüne hakim, sektörün ihtiyaçlarını ve bu alanda meydana gelebilecek uyuşmazlıkları önceden sezebilen, gayrimenkul hukuku mevzuatı konusunda bilgili, bu alandaki Yargıtay başta olmak üzere yüksek mahkemelerin içtihatlarını takip eden kişidir. Bir avukatın mesleki geçmişi arttıkça bilgi ve tecrübesi de doğru oranlı olarak artmaktadır. Gayrimenkul hukuku çalışmalarındaki geçmişi ve kariyeri gayrimenkul uzmanı avukatları bu alanda bir adım öne çıkartmaktadır.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü

Aslında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gayrimenkul hukuku önemli bir alandır. Gayrimenkul sektörü de Türk ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden bir tanesidir. Özellikle kentsel dönüşüm adına son yıllarda gerçekleştirilen reformlar ve düzenlemeler bu alanın değerini daha da arttırmıştır. Kentsel dönüşümle birlikte meydana gelen uyuşmazlıkların sayısı her geçen gün artmakta ve bu alandaki iyi hukukçu ihtiyacını gündeme getirmektedir.

Bunun yanında kentsel yaşamın ve kent nüfusunun artması kira hukuku ve kat mülkiyeti hukukuna ilişkin uyuşmazlıkları beraberinde getirmektedir. Bu alandaki sözleşmelerin gerçekleştirilmesi ve yargılamaların takibi uzman bir gayrimenkul hukukçusunun hukuki denetimi ile gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Bunun yanında ülkemizde hâlâ tapulama ve kadastro faaliyetleri neticelenmiş değildir, bu alanda ülkemizin hemen her köşesinde pek çok yargılamalar devam etmektedir. Mülkiyet hakkında dayalı veya kişisel hakka dayalı tapu iptal tescil davaları da bu uzmanlık alanının konusu dahilindedir.

Kentsel dönüşümün bir sonucu olan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri de yine hiç şüphe yok ki gayrimenkul avukatlarının çalışma kapsamlarındadır. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimizde pek çok bu tür sözleşmeler yapılmakta, sözleşmelerin icrası devam etmekte ve bu sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıklarda mahkemelerin önemli bir dosya yükünü oluşturmaktadır.

Gayrimenkul Hukuku Kapsamı

Gayrimenkul hukuku dediğimiz zaman biz bunu kira hukuku, kat mülkiyeti hukukunu da içine alacak şekilde geniş yorumlama taraftarıyız. Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, mülkiyet hakkından ve kişisel haklardan doğan tapu iptal tescil davaları, gayrimenkul alım, satımına ilişkin sözleşmeler ve iş birlikleri hep gayrimenkul hukukunun konusunu teşkil etmektedir.

Aslında yukarıda pek çoğuna değindiğimiz gibi ülkemizde gayrimenkul sektörü ekonomik alanda ve hukuki alanda önemli bir yer teşkil etmektedir. Gayrimenkul hukukunu akademik camiya çeşitli sınıflandırmalar altında ele alsa da biz uygulamacılar olarak bunu geniş yorumlama eğilimindeyiz. Yukarıda da saydığımız gibi bir gayrimenkul avukatı kira hukukundan kaynaklı kira sözleşmelerinin akdedilmesi, kira bedelinin tespiti ve arttırımı davaları, tahliyeye ilişkin icra takibi ve davalar, kat mülkiyeti hukukuna ilişkin icra takipleri ve yargılamalar, kentsel dönüşümle ilgili olarak sözleşmelerin akdedilmesi, sözleşmeye aykırı eylemlerden kaynaklı alacak ve tazminat davaları, kat karşılığı inşaat sözleşmelerinden kaynaklı davalar, tapu iptal tescil davaları gibi alanlarda faaliyet gösterir.

Bunların yanında ülkemizde kamulaştırma faaliyetleri de geniş bir uygulama alanına sahiptir. Kamulaştırmasız el atma davaları, kamulaştırma bedel tespit davaları ve yine bu alandaki idari yargı yolunda açılan tam yargı davaları ve iptal davaları, imar hukukuna ilişkin davalar hep gayrimenkul hukukçusunun faaliyet gösterdiği alanlardır.

İyi Bir Gayrimenkul Hukukçusu

Bu kadar geniş ve uygulaması bu kadar fazla olan bir alanda iyi bir gayrimenkul avukatı nasıl seçilir, nasıl anlaşılır ? Burada diğer tüm hukuk disiplinlerinde olduğu gibi avukatın mesleki tecrübesi önemli bir göstergedir. Avukatlık mesleğinde mesleki tecrübe belki de mesleki anlamda en önemli başarı kriterleri arasındadır.

Bir gayrimenkul hukukçusunun daha önceden gayrimenkul hukuku alanında gerçekleştirdiği dava ve icra takipleri, hazırladığı sözleşmeler, müvekkil portföyü, yargısal anlamda elde ettiği başarılar hep mesleki tecrübesini ve kalitesini ortaya koyan etkenlerdir. Bunun yanında avukatın bu alandaki akademik kariyeri, katıldığı sempozyum ve eğitimler, hazırladığı bilimsel çalışmalar ve makaleler, gerçekleştirdiği sunum ve seminerler hep avukatın gayrimenkul hukuku alanındaki bilgi ve deneyimini ortaya koyan göstergelerdir.

17 Yorum

 1. ben gonen cakmak mahallesinden dortbin sekizyuz ellimetre yer aldim gadastro yoluna onbesmetre yolyok arazim tarla vasvindadir inatci bir ihtiyar tarafindan yol alla mamaktayim neyapabilirim saygilarimla hasan usta

  1. Parselinizin yola sınırı yok ise komşu parsel maliki aleyhine geçit hakkı davası açmanız gerekiyor.

 2. Iyı günler tekırdag Çerkezköy’den yasıyorum geçen sene mutaıte arsamızı kat karşılığı Verdık beledıye borcunu Mutaıt oduyecektı ve gecensene yılbaşından önce beledıye borcunu 115.000 mılyar odedı ve babamla ödenen rakam kadar senet yaptılar bı anlaşmazlık falan olduğunda gerı odenmesı ıcın fakat gectımız ay yandakı arsayı alamadığı ıcın vazgectıgını ve odedıgı paranın karsılıgındada bızden 250.000 mılyar talep etmekte bız madur olmuşken kendını mağdur gosterıp avukata senedı vermıs avukat ıslem başlatacam Gelın anlasın dıyor. Bıde evden karok orneklerı alının kentsen dönüşüme sokmak ıcın Senedınde arkasını doldurmuşlar babamın ımzası senedın arkasında YÖK. Bırsey elde edebılırlermı ve ne yapmamız gerekıyor bızım

 3. Annemgil 8 kardeş ananemden kalma bahçe var . Başka bir kişi bahçenin icindeki yolu kullanıyorlar .Dayımın biri o yolu kullunmaması için kapatmış ama. Karşıdaki kişi yol gecit davası açmış ne yapmamıs gerekiyor biz de yeni öğrendik

  1. yola başka çıkışları yoksa mahkeme sizin parselinizin uygun bir yerinden geçit hakkı verebilir.

 4. Selam 1.5 dönümlük tarla aldık ve üzerine ev yaptırdık ve yola 5 metre biz yaparken karşı komşumuz yapın sorun yok dedi ve bittikten sonra beni yanına cagıraeak bu arsa bizim babaanemize ait bana 20 bin tl ver yolu kapatmayım dedi bende vermedim ve gecme taşları sökerek arac girişine agac dikmiş bende araştırdım 40 tane verasetcisi var vede 1970 yılında babaannesi öldügünde veraset ilamıı cıkarılmamış zamanındada tapu dairesi yandıgından dolayı kadına ait tc si bulunamıyor yani geciş izni nasıl alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.

 5. İyi geceler benim sorum şöyle rahmetli nenem 1970 yıllarında yaşlı bir hristiyan kadının evinde ona bakıcılık yapıyormuş oda ona zamanında al bu arsayı üstüne ev yap kocanla senin olsun demiş vermişler evi yapmışlar evin suyunu elektiriğini vergisini yıllardır ödemişler fakat tapu yok tapu sahibi ölmüş arsa mirasa düşmüş sonra belediye yeşil alan göstermiş bizde imar barışından yararlanıp 5.000 tl para ödeyip yapı kayıt belgesini aldık biz bu mirasçılara dava açma yada tapuyu almak için bir hukuk yolumuz var mı? Hukuksal hakkımız var mı?

 6. 2016 yılında topraktan daire aldık buna istinade adisözleşme yaptık yüklenici ile 2017 dide daire bitti lakin tapusu teslim edilmedi mütahit toprak sahibi yüzünde veraset mahkemesi olduğunu tapu alınamadığını söyle mahkeme bir süre sonra sonuçlandı ama tapu bir bahane ile yine verilmedi 2018 yılında mütahite ihtarname çektim bir gelişme yine olmadi 2019un ilk aylarinda daireme taşındım ama tapu olmadığı için temel ihtiyaçlardan mahrum kaldık ve hala bir bahane ile tapumuzu alamıyoruz budurumda 3 hane sahibiyiz sizce ne yapabiliriz

   1. Peki elimizdeki daire satım antlaşması ile mahkemeye başvurup antlaşma gereği mütahitin hakkına şerh koydura bilirmiyiz

    1. Yapılacak iş bu dairenin satımı için müteahhite ödediğiniz bedellerin (makbuz, banka havalesi gibi belgelerle ispat etmek koşuluyla) iadesi için dava açmak.

 7. S.aleykum hocam benim bir taşınmaz alanım var ahir ve acikbesi olarak yaptirdim yaklaşık 7 8 senedir kullanıyorum yaklaşık 25 sene önce falan dedeme satilmis bu alan fakat tapudan üzerlerine alinmamis tapu baskasinin adına ben yıllardır dedemin avlusunun icerisinden geçiyordum şimdi dedem vefat etti ve amcama devretti evi şimdi amcam ve eşi geçme benim avlundan diyorlar benim se başka gececek yerim yok ben buraya nasıl yol alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 8. Merhaba,

  Biz bir sitede oturuyoruz sitemiz aynı parsel üzerinde kurulu 12 bloktan oluşuyor. Blokların bazılarında 4 daire bazılarında 6 daire mevcut. Toplam 58 daireden oluşuyor. Biz site olarak imar barışından yararlandık şimdi site yönetimi kat mülkiyeti almak için işlemlere başladı fakat bazı malikler kat mülkiyeti almak istemiyor. Bir çok araştırma yaptık kafamız karıştı bazı yerlerde blok blok kat mülkiyetine geçilebilir derken bazı yerlerde site olduğu için tüm blokların aynı anda başvurması gerektiği dolayısıyla tüm maliklerin rızası olması gerektiği yazılı. Örneğin Çevre ve şehircilik bakanlığının sık sorular sorular kısmında sorular soruya verdikleri cevap şu şekilde;

  1-) Kat mülkiyetine geçiş için tüm malikler ile anlaşma sağlanamaz ise bireysel başvuru yapılabilir mi?

  Cevap : Hayır, kat mülkiyetine geçiş işlemleri için tam muvafakat gerekmektedir.

  Aynı konu ile ilgili Tapu Kadastro genel müdürlüğü sitesinde ise sorulan soruya verilen cevapta

  1 – Yapı Kayıt Belgesi alınmadan önce kat irtifakı kurulu olan yaygın kat mülkiyeti veya blok nizam şeklindeki yapılarda yapı kayıt belgesi ile kat mülkiyeti kurulabilir mi?

  Cevap : Yapı Kayıt Belgesi almadan önce Kat irtifakı tesis edilmiş olması koşuluyla;

  -Yaygın kat mülkiyetine konu yerlerde yapı kayıt belgesi alan binanın,

  -Blok yapılarda ise bütün bağımsız bölümleri için yapı kayıt belgesi alan bloğun,

  İmar barışı mevzuatının diğer yönleriyle de uygunsa cins değişikliği işlemleriyle kat mülkiyeti kurulur.

  Kısacası iki soruya sanki iki farklı cevap verilmiş gibi bir izlenim edindim. Bu konuda sizin değerli görüşlerinizi almak istiyorum bir site blokların malikleri kendi aralarında %100 anlaşma sağlarlarsa o blok diğer blok ve kat maliklerinden bağımsız olarak kat mülkiyeti alabilirmi ?

  Saygılarımla

 9. Merhaba ben internet uzerinden denizlide ev buldum satici ile irtibata gectim. Ilanda bir daire bir mustakil ve cekme kat saticiya defalarca sordum kendisi bana cekme KAT ile mustakil ortak kullanim haklari varmis Eger komsununkinide alirsam mustakil ve cekme KAT da benim olurmus. Zaten tapuda da 1 zemin 1 KAT ve cekme KAT tan olusan kargi bina diye yaziyor biz tapuda sorguladik borcu falan Yok yani ipotekli degil satistan sonra cekme katin bize olmadigini ogrendik fakat satici bizi cekme katini da gezdirdi wattsapp tan da yazismalarimiz ve ev bakarken video cektik satici ortadan kayboldu telefonunida acmiyor. Satistan sonra evi bosaltmoyordu sanitim oyalamak icin. Bu arada yeni hapisten cikmis kocasi meydana cikti hem beni hem ailemi tehdit etti. Biz su an hem savciliga hem emniyet mudurlugune sikayet te bulunduk bu durumda cekme KAT bedelini mahkeme bu sahiza otetirmi ve kendisi ceza alirmi. Yoksa aldanmasaydi keriz deyip bir sey olmazmi. Lutfen beni aydinlatirmisiniz Saygilarimla

 10. Merhabalar biz kat karsılığı mütahite yerimizi verdik evimizi cürük raporu alıp yıktı sözleşme yapalı 1 yıl oldu hala çivi bile cakmadı sahibinden de devretmek için ilan vermiş bizede para teklif ettik 2 parselli arsa bizim evin parselli 340m2 diğeri 2bin m2 çok düşük fiyat teklifi verdi biz dava etsek kazanma sansımz varmı 1 senedir baslamadm inşaat evinde yıktı 5katlı

 11. Merhabalar ben Tekirdağ çerkezköyde, 3 yıldır aynı binada oturuyorum evi kiralarken asansörlü olduğu için kiraladım ama 3 yıldır asansörü açmıyorlar ne yapmalıyım ev kiramı vermesem haklı olurmuyum.ne yapmalıyım bana bşr fikir yardım ederseniz sevinirim.

 12. Merhabalar. Sorum biraz karışık fakat elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım. Yıllar önce babam bir akrabamızdan arsa satın aldı. arsayı alırken kendi aralarında küçük sözleşme benzeri aldım verdim alacağım vereceğim yok diye bir kağıt imzalamışlar. Babam bu kağıdı bi süre sonra kaybetmiş. Arsayı aldığında imar henüz girmemiş tapu arsayı satan kişinin üzerinde hala ve 800 m2 arsa 4 hiiseli. 4’e bölünerek 200 m2’sini babam satın almış. diğer 2 hisseyi de 2 akrabam paylaşmış ve son kalan 1 hissede bize arsayı satan kişinin. 3 hisse satın alan kişiler kendi yerlerine binaları dikmişler. arsayı satan kişi de yıllarca arsasına bina yapmamış. İmar çıktığında ve arsaların tapularını almak istediklerinde bir bakıyorlar ki 4 hisseli arsanın 3 tanesine tapu çıkmış(bina yapılanyerlere). O boş kalan arsaya belediye el koymuş ve 3 binanın olduğu arsanın tapuları da babama arsayı satan kişinin adına çıkmış. şimdi belediyeye sorduklarında diğer hisseli arsalara bina yapıldığı için onların pay haklarının toplamını bu arsadan kestik demişler tek tapu olduğu için ve arsaya el koymuşlar. Bu durumda arsayı bize satan kişi ”bende sizin arsanıza ortağım çünkü belediye sizin pay haklarından kesmediği için benim arsamı aldı” diyor. o yüzden onun adına çıkan tapuyu babama ve diğer 2 arsa sahibine vermiyor. Bu arada babamın kaybettiği sözleşme niteliğinde kağıt yerine zamanında arsayı satan kişinin üzerine tapu olduğu için vergisi vs ona gelmemesi ve bizim ödememiz için kendisi isteğiyle bir dava açılmıştı. ordaki beyanında diyor ki. şu kişilere şu kadar arsa sattım ve ne alacağım var ne vereceğim var diyor. mahkeme kağıdı elimizde var delil olarak. Bu vb imar sorunu yaşadığım İstanbul-Esenyurt da çok olmuş ve genel bir dava açılmış. yıllar sonra o dava sonuçlanmış şimdi. Sonuç ne çıkmış bilemiyorum. Biz arsamızı o kişiye vermeden nasıl tapumuzu alırız diye araştırma yaparken abim belediyeden birileriyle iletişime geçiyor ve diyorlar ki o arsanızda kendi adınıza az da olsa tapu olursa tamamını alabilirsiniz ve yardımcı oluruz diyorlar. bizde ve diğer 2 arsa sahibi de bir anlaşmaya giderek arsaya ortak ediyoruz satan kişiyi. %60 alıp %40 ona veriyoruz.bu şekilde arsa bizim adımıza çıkmış oluyor. Fakat bu süreçlerde o kişiye açtığımız dava var ve devam ediyor. Bunun yanında belediyenin böyle bir hakkı var mı bilmiyorum ama belediye o el koyduğu arsayı kamu malına kullanmadı ve şahısa sattı. sahıs da mütahite verdi, bina yapıldı. Şimdi bizim izlememiz gereken yol nedir. ne yapılabiliriz bu durumda? Avukat danışmanlığı için ücretiniz nedir veya tamamen avukat ücreti ne olur? Bu iş çözülebilirlik oranı nedir sizce ve ne kadar süreden çözülür tahminen?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'tan Yaz!