Gayrimenkul Avukatı

Hukuki Destek İçin >> Avukata Sor <<

Bu yazımızda gayrimenkul avukatının hangi alanlarda faaliyet gösterdiği, gayrimenkul hukuku kapsamında ne tür uyuşmazlıkların girdiği, iyi bir gayrimenkul hukukçusunun nasıl anlaşılacağı gibi konulara değinmeye çalışacağız. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında eklemeyi unutmayınız. Sorularınızı takip ediyor ve mümkün olan en kısa sürede yanıtlamaya gayret ediyoruz. İlginiz için teşekkür ederiz.

gayrimenkul avukatı

Gayrimenkul Avukatı Kimdir ?

Ülkemizdeki mevcut yargılamaların önemli bir kısmı gayrimenkul hukuku olarak adlandırabileceğimiz bu hukuk disiplini kapsamında gerçekleşen uyuşmazlıklara ilişkindir. Gayrimenkul avukatı ise bu tür davalarda vekillik yapan, gayrimenkul işlemlerine ilişkin sektöre ve gayrimenkul hukukuna hakim olan, bu alanda uzmanlaşan avukat demektir.

İyi bir gayrimenkul hukukçusu emlak piyasası ve gayrimenkul sektörüne hakim, sektörün ihtiyaçlarını ve bu alanda meydana gelebilecek uyuşmazlıkları önceden sezebilen, gayrimenkul hukuku mevzuatı konusunda bilgili, bu alandaki Yargıtay başta olmak üzere yüksek mahkemelerin içtihatlarını takip eden kişidir. Bir avukatın mesleki geçmişi arttıkça bilgi ve tecrübesi de doğru oranlı olarak artmaktadır. Gayrimenkul hukuku çalışmalarındaki geçmişi ve kariyeri gayrimenkul uzmanı avukatları bu alanda bir adım öne çıkartmaktadır.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü

Aslında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gayrimenkul hukuku önemli bir alandır. Gayrimenkul sektörü de Türk ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden bir tanesidir. Özellikle kentsel dönüşüm adına son yıllarda gerçekleştirilen reformlar ve düzenlemeler bu alanın değerini daha da arttırmıştır. Kentsel dönüşümle birlikte meydana gelen uyuşmazlıkların sayısı her geçen gün artmakta ve bu alandaki iyi hukukçu ihtiyacını gündeme getirmektedir.

Bunun yanında kentsel yaşamın ve kent nüfusunun artması kira hukuku ve kat mülkiyeti hukukuna ilişkin uyuşmazlıkları beraberinde getirmektedir. Bu alandaki sözleşmelerin gerçekleştirilmesi ve yargılamaların takibi uzman bir gayrimenkul hukukçusunun hukuki denetimi ile gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Bunun yanında ülkemizde hâlâ tapulama ve kadastro faaliyetleri neticelenmiş değildir, bu alanda ülkemizin hemen her köşesinde pek çok yargılamalar devam etmektedir. Mülkiyet hakkında dayalı veya kişisel hakka dayalı tapu iptal tescil davaları da bu uzmanlık alanının konusu dahilindedir.

Kentsel dönüşümün bir sonucu olan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri de yine hiç şüphe yok ki gayrimenkul avukatlarının çalışma kapsamlarındadır. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimizde pek çok bu tür sözleşmeler yapılmakta, sözleşmelerin icrası devam etmekte ve bu sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıklarda mahkemelerin önemli bir dosya yükünü oluşturmaktadır.

Gayrimenkul Hukuku Kapsamı

Gayrimenkul hukuku dediğimiz zaman biz bunu kira hukuku, kat mülkiyeti hukukunu da içine alacak şekilde geniş yorumlama taraftarıyız. Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, mülkiyet hakkından ve kişisel haklardan doğan tapu iptal tescil davaları, gayrimenkul alım, satımına ilişkin sözleşmeler ve iş birlikleri hep gayrimenkul hukukunun konusunu teşkil etmektedir.

Aslında yukarıda pek çoğuna değindiğimiz gibi ülkemizde gayrimenkul sektörü ekonomik alanda ve hukuki alanda önemli bir yer teşkil etmektedir. Gayrimenkul hukukunu akademik camiya çeşitli sınıflandırmalar altında ele alsa da biz uygulamacılar olarak bunu geniş yorumlama eğilimindeyiz. Yukarıda da saydığımız gibi bir gayrimenkul avukatı kira hukukundan kaynaklı kira sözleşmelerinin akdedilmesi, kira bedelinin tespiti ve arttırımı davaları, tahliyeye ilişkin icra takibi ve davalar, kat mülkiyeti hukukuna ilişkin icra takipleri ve yargılamalar, kentsel dönüşümle ilgili olarak sözleşmelerin akdedilmesi, sözleşmeye aykırı eylemlerden kaynaklı alacak ve tazminat davaları, kat karşılığı inşaat sözleşmelerinden kaynaklı davalar, tapu iptal tescil davaları gibi alanlarda faaliyet gösterir.

Bunların yanında ülkemizde kamulaştırma faaliyetleri de geniş bir uygulama alanına sahiptir. Kamulaştırmasız el atma davaları, kamulaştırma bedel tespit davaları ve yine bu alandaki idari yargı yolunda açılan tam yargı davaları ve iptal davaları, imar hukukuna ilişkin davalar hep gayrimenkul hukukçusunun faaliyet gösterdiği alanlardır.

İyi Bir Gayrimenkul Hukukçusu

Bu kadar geniş ve uygulaması bu kadar fazla olan bir alanda iyi bir gayrimenkul avukatı nasıl seçilir, nasıl anlaşılır ? Burada diğer tüm hukuk disiplinlerinde olduğu gibi avukatın mesleki tecrübesi önemli bir göstergedir. Avukatlık mesleğinde mesleki tecrübe belki de mesleki anlamda en önemli başarı kriterleri arasındadır.

Bir gayrimenkul hukukçusunun daha önceden gayrimenkul hukuku alanında gerçekleştirdiği dava ve icra takipleri, hazırladığı sözleşmeler, müvekkil portföyü, yargısal anlamda elde ettiği başarılar hep mesleki tecrübesini ve kalitesini ortaya koyan etkenlerdir. Bunun yanında avukatın bu alandaki akademik kariyeri, katıldığı sempozyum ve eğitimler, hazırladığı bilimsel çalışmalar ve makaleler, gerçekleştirdiği sunum ve seminerler hep avukatın gayrimenkul hukuku alanındaki bilgi ve deneyimini ortaya koyan göstergelerdir.

13
Yorum Yap veya Soru Sor !

8 Yorum sayısı
5 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
9 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hasan usta

ben gonen cakmak mahallesinden dortbin sekizyuz ellimetre yer aldim gadastro yoluna onbesmetre yolyok arazim tarla vasvindadir inatci bir ihtiyar tarafindan yol alla mamaktayim neyapabilirim saygilarimla hasan usta

Şehir
Balıkesir gönen
Mesut

Iyı günler tekırdag Çerkezköy’den yasıyorum geçen sene mutaıte arsamızı kat karşılığı Verdık beledıye borcunu Mutaıt oduyecektı ve gecensene yılbaşından önce beledıye borcunu 115.000 mılyar odedı ve babamla ödenen rakam kadar senet yaptılar bı anlaşmazlık falan olduğunda gerı odenmesı ıcın fakat gectımız ay yandakı arsayı alamadığı ıcın vazgectıgını ve odedıgı paranın karsılıgındada bızden 250.000 mılyar talep etmekte bız madur olmuşken kendını mağdur gosterıp avukata senedı vermıs avukat ıslem başlatacam Gelın anlasın dıyor. Bıde evden karok orneklerı alının kentsen dönüşüme sokmak ıcın Senedınde arkasını doldurmuşlar babamın ımzası senedın arkasında YÖK. Bırsey elde edebılırlermı ve ne yapmamız gerekıyor bızım

Şehir
Tekırdag
Mine

Annemgil 8 kardeş ananemden kalma bahçe var . Başka bir kişi bahçenin icindeki yolu kullanıyorlar .Dayımın biri o yolu kullunmaması için kapatmış ama. Karşıdaki kişi yol gecit davası açmış ne yapmamıs gerekiyor biz de yeni öğrendik

Şehir
MERSIN
Ada

Selam 1.5 dönümlük tarla aldık ve üzerine ev yaptırdık ve yola 5 metre biz yaparken karşı komşumuz yapın sorun yok dedi ve bittikten sonra beni yanına cagıraeak bu arsa bizim babaanemize ait bana 20 bin tl ver yolu kapatmayım dedi bende vermedim ve gecme taşları sökerek arac girişine agac dikmiş bende araştırdım 40 tane verasetcisi var vede 1970 yılında babaannesi öldügünde veraset ilamıı cıkarılmamış zamanındada tapu dairesi yandıgından dolayı kadına ait tc si bulunamıyor yani geciş izni nasıl alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.

Şehir
Ankara
Gülay

İyi geceler benim sorum şöyle rahmetli nenem 1970 yıllarında yaşlı bir hristiyan kadının evinde ona bakıcılık yapıyormuş oda ona zamanında al bu arsayı üstüne ev yap kocanla senin olsun demiş vermişler evi yapmışlar evin suyunu elektiriğini vergisini yıllardır ödemişler fakat tapu yok tapu sahibi ölmüş arsa mirasa düşmüş sonra belediye yeşil alan göstermiş bizde imar barışından yararlanıp 5.000 tl para ödeyip yapı kayıt belgesini aldık biz bu mirasçılara dava açma yada tapuyu almak için bir hukuk yolumuz var mı? Hukuksal hakkımız var mı?

Şehir
Hatay
Doğan

2016 yılında topraktan daire aldık buna istinade adisözleşme yaptık yüklenici ile 2017 dide daire bitti lakin tapusu teslim edilmedi mütahit toprak sahibi yüzünde veraset mahkemesi olduğunu tapu alınamadığını söyle mahkeme bir süre sonra sonuçlandı ama tapu bir bahane ile yine verilmedi 2018 yılında mütahite ihtarname çektim bir gelişme yine olmadi 2019un ilk aylarinda daireme taşındım ama tapu olmadığı için temel ihtiyaçlardan mahrum kaldık ve hala bir bahane ile tapumuzu alamıyoruz budurumda 3 hane sahibiyiz sizce ne yapabiliriz

Şehir
İstanbul
Kâmil ceyhan

S.aleykum hocam benim bir taşınmaz alanım var ahir ve acikbesi olarak yaptirdim yaklaşık 7 8 senedir kullanıyorum yaklaşık 25 sene önce falan dedeme satilmis bu alan fakat tapudan üzerlerine alinmamis tapu baskasinin adına ben yıllardır dedemin avlusunun icerisinden geçiyordum şimdi dedem vefat etti ve amcama devretti evi şimdi amcam ve eşi geçme benim avlundan diyorlar benim se başka gececek yerim yok ben buraya nasıl yol alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Şehir
Nevsehir
Tarık Demirkol

Merhaba, Biz bir sitede oturuyoruz sitemiz aynı parsel üzerinde kurulu 12 bloktan oluşuyor. Blokların bazılarında 4 daire bazılarında 6 daire mevcut. Toplam 58 daireden oluşuyor. Biz site olarak imar barışından yararlandık şimdi site yönetimi kat mülkiyeti almak için işlemlere başladı fakat bazı malikler kat mülkiyeti almak istemiyor. Bir çok araştırma yaptık kafamız karıştı bazı yerlerde blok blok kat mülkiyetine geçilebilir derken bazı yerlerde site olduğu için tüm blokların aynı anda başvurması gerektiği dolayısıyla tüm maliklerin rızası olması gerektiği yazılı. Örneğin Çevre ve şehircilik bakanlığının sık sorular sorular kısmında sorular soruya verdikleri cevap şu şekilde; 1-) Kat mülkiyetine geçiş için tüm… Tamamını oku »

Şehir
Muğla
× Whatsapp'tan Yaz!