Geçit Hakkı Davası Hakkında

Geçit hakkı davası ana yola çıkışı olmayan parsel maliki tarafından komşu parsellerden yola çıkış için gerekli iznin alınamaması halinde başvurulacak bir kanuni yoldur. Taşınmazın vasfı ister tarla olsun ister arsa olsun her parselin ana yola çıkış hakkı bulunmaktadır. Komşuların bu çıkışa izin vermemesi halinde hakim kararıyla bu hak elde edilebilir. Yazımızda da geçit hakkı davası veya geçit hakkı tesisi olarak adlandırılan bu davanın özelliklerinden bahsedilecektir.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

geçit hakkı davası

Geçit Hakkı Nedir ?

Geçit hakkı ana yola bağlantısı bulunmayan taşınmaz malikinin mahkemeye başvurarak elde edebileceği komşu parsellerden geçiş yapabilme hakkıdır. Geçit hakkı tesisi için mahkeme en ekonomik ve en kestirme olacak şekilde yola nasıl çıkış yapılabileceğini tespit etmeye çalışır. Geçit hakkı davalarında mahkeme keşif yapar ve bu konuda uzman harita mühendisi veya kadastro teknisyenlerinden yardım alır.

Mahkeme kararıyla elde edilen geçit hakkına aynı zamanda geçit irtifakı olarak da adlandırılmaktadır. Zorunlu geçit hakkı şeklinde tesis edilen bu irtifak hak sahibine mülkiyet hakkı kazandırmasa da mülkiyete yakın derecede taşınmaza bağlı olarak kullanılabilen bir sınırlı ayni hak kazandırmaktadır.

Geçit hakkı süresi belirli bir sınırlandırmaya tabi değildir. Mahkeme kararında geçit hakkını haktan yararlanacak olan taşınmaz lehine tesis ederken her hangi bir süreyle sınırlandırma yapmaz. Taşınmazın devriyle birlikte geçit irtifakı da taşınmazın yeni maliki lehine devam eder. Ancak taşınmazın ana yola farklı bir şekilde çıkması mümkün hale gelmişse, örneğin taşınmazın diğer tarafından yol geçmişse artık geçit irtifakının bir anlamı kalmayacağından ilgili komşu parsel maliki tarafından kaldırılması talep edilebilir.

Yargılama Süreci

Geçit hakkı davasında görevli mahkeme dava konusu taşınmazın bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesidir ve dava geçit hakkının tesis edilmesi istenen parselin malikine karşı açılır. Geçit hakkı davaları nispeten yargılaması hızlı gerçekleşen davalar arasındadır. Geçit hakkı davası ne kadar sürer sorusuna net bir cevap vermek mümkün olmamakla birlikte mahkemenin yoğunluğuna göre en fazla bir yıl içerisinde geçit hakkı davaları karara bağlanabilmektedir. Önemli olan mahkemenin gerekli delilleri toplayarak davayı karar aşamasına getirmesidir.

Bu davalarda en önemli delil yapılan keşif neticesinde alınan geçit hakkı tesisi bilirkişi raporudur. Mahkeme dava açıldıktan sonra uygun bir keşif tarihi belirleyerek taraflara tebliğ eder. Keşfe varsa tarafların tanıkları ile bilirkişi heyeti iştirak eder. Geçit hakkı keşiflerinde hakimin takdirine göre harita mühendisi, kadastro teknikeri, ziraat mühendisi gibi bilirkişiler yer alabilir.

Yapılan keşifte taraflar ile tanıkları dinlenir. Parselin konumu ve komşu parselleri tespit edilir; hangi yollarda yola çıkışın yapılabileceği bilirkişiler tarafından alternatifleriyle birlikte belirlenerek mahkeme bir rapor halinde sunulur. Mahkeme hazırlanan rapor doğrultusunda en makul olan yolu belirler ve bu yola ilişkin tespit edilen geçit hakkı bedeli yatırılmak üzere davacıya süre verir. Bu bedel yolun kullanılabilmesi için bir kereye mahsus ödenmek üzere belirlenen bir ücret olup yolun mülkiyetini davacıya geçirmez; sadece kullanım hakkı verir. Bedelin depo edilmesi ile birlikte mahkeme hükmünü açıklar ve durumu tapuya bildirir

Geçit Hakkı Davası Masrafları

Geçit hakkı davası masrafları nelerdir derseniz; dava açılışında alınan harç ve gider avansı ilk etapta ödenmesi gereken miktarlardır. Harç nispi harç olduğundan geçit hakkı bedelinin miktarına göre harç miktarı belirlenecektir. Dava dilekçesinde belirtilen bedel üzerinden binde 68,31’in dörtte biri oranında peşin harç ile 2017 yılı için 31,40 TL başvuru harcı alınır. Bunun haricinde gider avansı olarak tanık ve taraflara yapılacak tebligatlara ilişkin gider avansı ile keşif ve bilirkişi ücretleri için delil avansı alınmaktadır. Bu bedeller dava açılırken peşinen alınmakla birlikte yargılama sürecinde yeterli olmadığı anlaşılırsa mahkeme tarafından süre verilerek tamamlatılabilir.

Keşif ve bilirkişi ücretlerine ilişkin masraflar dava açılırken davacı tarafından yatırılır ve davanın kabul edilmesi halinde davacı yararına vekalet ücretine takdir edilmez ve yargılama masrafları davacının üzerinde bırakılır. Davanın reddi halinde ise davacı karşı tarafın yaptığı masraflardan ve vekalet ücretinden sorumlu tutulur.

Tüm bu sürecin alanında uzman bir gayrimenkul avukatı ile takip edilmesi sizin için daha avantajlı olacaktır. Konuyla ilgili sorularınız için yazının yorum kısmını veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Gayrimenkul avukatı hakkında: https://www.hukuknotlarim.com/gayrimenkul-avukati/

48
Yorum Yap veya Soru Sor !

30 Yorum sayısı
18 Yorum cevapları
4 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
34 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mustafa inan

İyi çalışmalar. Mera arazisi içinde kalan tapulu tarlam için yol hakki talebinde bulunabilirmiyim? 4 tarafi mera. Fakat normal kullanım yolu var. Tarlanın önünde çeşme var. İnsanlar buraya ulaşmak için mevcut bir yol kullanıyorlar. Fakat kadastro yolu değil. Ben orada hayvancılık yapmak istiyorum fakat yolu olmadığı için herhangi bir iznim yok. En uygun şekilde ana yola nasıl ulaşmam gerekir?

Eshabil

Benm evime yol gelmiyor 60 metre felan dava açtım bana ne kadar genişlikte yol verirler ve ne kadar masraf çıkarırlar genelde bizim burda 1 dönümü 40000 bin liradan satiliyo ve ben bu davayı hak edebilirmiyim.

METİN ARGUNŞAHİN

Merhabalar. Köyümüzde halen kullandığımız dededen kalma eski bir evimiz var. Aile büyüdüğü için ve evde eskidiğinden yenisini yapmak istedik. Ancak İl özel idare parsele kadastroda yolunuz gözükmüyor diye müsaade etmiyor.Aslında ev yapıldığından beri(yaklaşık 60 yıl)kullandığımız yol var. Ancak bu yol kadasro paftasına işlenmemiş.Yani bizim kullandığımız yol komşu parselin içine dahil edilmiş. Şu an kullandığımız mevcut yol komşu parseli ikiye bölmüş durumda.Komşu parsel malikleri gönül rızasıyla geçit hakkı verirse tapuya şerh düşülerek sorun çözülürmü.komşu parsel maliklerinin resmi olarak geçit hakkı vermeme gibi bir hakları varmı.Şayet vermezlerse tek çözüm yolu mahkememi. Bu durumda en kestirme yol nedir?Teşekkür ederim.

Hasan Aydin

Ben tarlama gecit hakkı davasi actim ve kazandım.
1. Ben bana verilen bu yolu telle çevirebilir miyim.
2. Yol benim tarlama gelene kadar 6 parselin yanindan geçiyor. 6 adet parselin de bu yolu kullanmasının bana hukuki bir sakıncası olur mu
Teşekkür ederim

Erol BULUT

Merhabalar Ankara ili ayaş ilçesinden yeni almış olduğum tarlamın kadastro yolu yok bir yandan ana asvalta 50 m iken diyer kadastro yoluna 500 m civarındadır 50 m olan taraftan köy içinden geçen ve sürekli su akan dere mevcuttur buradan yol alabilirmiyim derenin herhangi bir yasal engeli olabilirmi. Saygılarımla.

BÜLENT YALÇIN

İYİ GÜNLER BENİM KADASTRO YOLUNA 30 M KADAR OLAN BİR TARLAM VAR.YANİ YOLU YOK VE RESMİ OLARAK GEÇEBİLEÇEĞİM EN UYGUN ŞARTLARDAKİ TARLA SAHİPLERİ BURDAN GEÇMEME İZİN VERMİYORLAR.(TARLALARINI YÜKSEK FİYATDAN SATMAK İSTİYORLAR)TARLA SAHİPLERİ 3 KİŞİ HİSSELİ TAPU.BEN YAKLAŞIK 1 SENE OLDU GEÇİT HAKKI DAVASI AÇALI AMA TEPLİGATI 1 KİŞİ ALMADIĞINDAN ASKIDA KALDI GİBİ.BU DURUMDA DAVANIN GİTİŞATI NASIL GELİŞİR. SAYGILAR

law

peki bir taşınmaz ve kişi lehine kurulan geçit hakkı üzerinden başka bir üçüncü kişi aynı yolu kullanabilir mi

Şehir
balıkesir
Metin

Sa benim babamdan 5 dönüm tarla miras kaldı yolu olan adam kimseye yol vermiyo bana yardımcı olcak biri varmi

Şehir
Bursa
Doğukan

Merhaba Ordu’da 1 hektardan fazla bir yerim var. Yerim köydeki mahallenin 500 metre falan dışında yolun ise 300-350m dışında kalıyor . Çok eskiden ev yaptırmak istediğim yerde evimiz varmış sonradan yıkılmış falan. Mahalle dışında kaldığı için araba yolu yok fakat yürüme yolu var. Yol için 2-3 kişinin yerinden geçmem gerekiyor sanırım 2 yer sahibi ile anlaşsam 1 kişi yer vermese nasıl bir yol izleyebilirim. Davalık olursam yaklaşık olarak ne kadar ücrete çıkar yardımlarınızı bekliyorum.

Şehir
Ordu
ÖZER TOPRAK

merhabalar komşu tarla benim tarlamdan mahkeme kararıyla yol geçit hakkı almış ancak tapuya işlenmemiş ne yapmalıyım. teşekürler

Şehir
kocaeli/çayırova
× Whatsapp'tan Yaz!