Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kısaca HAGB

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması olarak kanunda yer alan, baş harflerinin kısaltılmasıyla ve yaygın şekilde kullanılan ifadesiyle hagb düzenlemesini yazımızda ele alacağız. Hagb kararı nedir, hagb şartları nelerdir, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik hükümleri hakkındaki ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı her zaman olduğu gibi yazımızın altındaki yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!

Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Hagb Nedir ?

Kısaca hagb olarak ifade edilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması Ceza Muhakemesi Kanunu‘un 231. maddesinde düzenlenen bir usul kuralıdır. Kanunda düzenlenen bazı şartların mevcudiyeti halinde ceza yargılamasında hakim sanık aleyhine tesis etmiş olduğu hükmün açıklanmasını geri bırakabilir. Geri bırakılan hüküm için öngörülen denetim süresi dolduğunda sanık hakkındaki hüküm de tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar, sabıkaya geçmez.

Denetim süresi içerisinde başka bir kasıtlı suçtan dolayı hüküm giyilmesi halinde hükmü veren ikinci mahkeme hagb kararı veren ilk mahkemeye ihbarda bulunur. Bu ihbar neticesinde hakim açıklanmasını ertelemiş olduğu hükmü açıklar ve sanığın denetiminin sona erdirilerek cezalandırılmasını sağlar. Yargılama esnasında sanığa hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına rızası bulunup bulunmadığı sorulmaktadır.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Şartları

Kanun ancak belirli şartların mevcudiyeti halinde hakimi hagb kararı vermeye yetki tanımaktadır. Bu şartlar kanunun 231. maddesinde ifade edilmiştir. Buna göre öncelikle sanık aleyhine tesis edilen sonuç cezasının 2 yıl veya daha az süreli hapis cezası veya adli para cezası olması gerekmektedir. 2 yıl üzerinde sonuç cezaya hükmolunan bir sanık hakkında hagb kararı verilmesi mümkün değildir.

Diğer bir şart sanığın sabıkasının temiz olmasıdır. Bunu biraz açmak gerekirse kanun daha önce süresi ne olursa olsun kasıtlı bir suçtan dolayı mahkumiyetin olmamasını şart koşmaktadır. Taksirle işlenen suçlardan dolayı alınan mahkumiyetler hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesine engel teşkil etmeyecektir.

Ayrıca sanığın kişilik özellikleri ile hal ve hareketlerinden bir daha suç işlemeyeceği doğrultusunda hakimde kanaat oluşması gerekmektedir. Hagb kararını vermek tamamen hakimin takdirindedir, dilerse hükmü doğrudan açıklayabilir. İşte hakimin takdirini belirleyen unsur da sanığın hal ve hareketleri ile hakimde uyandırdığı kanaattir.

Son bir şart olarak mağdurun veya kamunun uğradığı zararın karşılanmasıdır. Mahkeme işlenen suç dolayısıyla bir zarar mevcutsa bu zararın karşılanması için sanığa süre verebilir. Verilen süre sonunda zararın karşılanmış olması halinde ve diğer şartlar da mevcutsa hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik kararı verilebilecektir. Mahkeme sanığın bu zararı denetim süresi boyunca aylık taksitler halinde ödemesine de karar verebilir.

Denetimli Serbestlik

Hükmün açıklanması geri bırakılan sanık hakkında 5 yıllık denetimli serbestlik süreci başlar. Az yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu süreç içerisinde sanığın kasıtlı bir suç işlemesi halinde hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış denen hadise gerçekleşir yani mahkumiyet hükmü kuran ikinci mahkeme ilk mahkemeye ihbarda bulunur ve geri bırakılan karar açıklanmak suretiyle cezasının infazına geçilmesi sağlanır.

Mahkeme 5 yıllık denetim süresi içerisinde dilerse 1 yıl süreyle kanunda yer alan denetimli serbestlik tedbirlerinden birine hükmedebilir. Bunlar;

  • Sanığın bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde, meslek veya sanat sahibi olmasını sağlayacak bir eğitim programına katılımının sağlanması,
  • Bir meslek veya sanat sahibi olması halinde kamuda veya bir başkasının gözetimi altında bir özel kuruluşta ücret karşılığı çalışmasının sağlanması
  • Belirli yerlere gitmekten yasaklanması
  • Belirli yerlere gitmek konusunda yükümlü kılınması
  • Hakim tarafından takdir edilecek başka bir yükümlülüğü yerine getirmesi şeklinde olabilir.

Denetim süresince başkaca bir suç işlenmemesi halinde sanık hakkındaki dava düşürülür. Ancak uygulamada bunun için sanığın başvurması beklenmektedir. Hükmü veren mahkemeye yazılacak bir dilekçe ile denetim süresinin sona erdiği, hagb kararının sabıkadan silinmesi hususunda talepte bulunulması halinde gerekli işlemler mahkeme kalemi tarafından gerçekleştirilecektir.

Denetim süresi boyunca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin karar sabıka kaydında ve arşiv bölümünde gözükmez. Hagb kararını ancak mahkemeler kendi sistemlerinden yapacakları sorguda görebilmektedirler.

İtiraz

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı itiraz yolu açık tutulmuştur. Ceza Muhakemesi Kanunu 267 ve devamı maddelerine göre verilen karara itiraz edilebilir. Kararın tefhim veya tebliği tarihinden itibaren 7 gün içerisinde hagb itiraz edilmesi gerekmektedir. İtiraz dilekçesi kararın veren mahkemeye sunulur. Mahkeme kararını yerinde görürse itirazın yerinde görülmediğine karar vererek itirazı incelemekle görevli merciye gönderir. Asliye ceza mahkemelerinde itirazı mahkemenin yargı çevresindeki ağır ceza mahkemesi, ağır ceza mahkemelerinin itiraza tabi kararlarını ise sayı olarak bir sonraki ağır ceza mahkemesi inceler.

Önceleri itiraz mercileri hagb kararlarını sadece usulü şartları bakımından incelemekte iken son oluşturulan içtihadi görüşlere göre artık davanın esası bakımından da inceleme yapabilmektedirler.

İki Defa Hagb Kararı Verilebilir mi ?

Hayır son yapılan düzenlemeye göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ancak bir kere verilebilmektedir. Denetim süresi içerisinde işlenen ikinci suçtan dolayı mahkeme artık hagb kararı veremeyecek, hükmü açıklayacak ve ilk mahkemeye de ihbarda bulunarak o yargılamadan da sanığın cezasının infazına geçilmesi sağlanacaktır.

Hagb kararı memuriyete ve güvenlik soruşturmasını geçmeye engel midir ?

Bu da memur adayları tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır. Hayır, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı memuriyete engel teşkil eden durumlar arasında sayılmamıştır. Bu bakımından memur alımlarında gerçekleştirilen soruşturma kapsamında tek başına güvenlik soruşturmasına takılma sebebi teşkil etmemelidir. Devlet personel başkanlığının bu hususta açıklamış olduğu görüş yazıları da mevcuttur.

Hagb sabıkaya geçer mi, iş bulmama engel olur mu ?

Hayır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kendisine özel bir sisteme kaydedilir ve bu sistemdeki kayıtları ancak Cumhuriyet savcılıkları ve mahkemeler görebilmektedir. Bu sistem adliyeden veya e-devletten alacağınız sabıka ve arşiv kayıtlarından farklı bir sistemde tutulduğu için hagb hükmünüz olsa bile sabıkanız temiz gözükecektir.

23
Yorum Yap veya Soru Sor !

19 Yorum sayısı
4 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
19 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
murat kayır

eşim 2017 de girdi 2.20side girdi 6 se ceza kesildi nezaman çıkar

Can topçuoğlu

Merhaba adim can topçuoğlu 22/05/2010 tarihinden hirsizliktan yakalandim ama telefonunu aldigim arkadas sikayetimden vazgecti beni saliverdiler ama bu dava 04/09/ 2012 karara baglammis hakkimda HAGB karari oldugundan 27/06/2015 tarihinde eşime telefonuna gelen msj elinden alarak evden ciktim beni sikayet etti karakolda sikayetinden vazgecti busefer kamu dava acti kasten yaralamadan 2 mizede ceza verdi bana 2 ay 15 gun ona 3 bin tl arti 5 yil hakmahrumiyeti verdi bolu 1 benim hakkimda HAGB Karari oldugundan adana 3 asli ceza mahkemesine gonderdi simdi de HAGB DEN 1 SENE 8 AY ceza aldim kac gun ceza evinde yatarim ve ben suan memurum dosyayi… Tamamını oku »

berna

iyi günler..
Benim akrabam 12 sene önce bi kavgaya karıştı gaspta var dosyasında suan 30 yaşında 2 sene 4 ay verdiler kavga ettiği yıl 8 ay yatmıştı cezası simdi nasil olur 12 sene boyunca hiç suç işlemedi memur..

Kadir

Adıma adli para cezası yazıldı altındada hükmün geri bırakılması yazıyo parayı yatırmalımıyım

Barış

merhabalar daha önce 2911 sayılı kanun 28/1 den 1 yıl 3 ay ceza aldım. denetim süresi içinde başka suçtan da ceza aldım ve ertelenen hüküm açıklanacak ben açıklanan bu hükmü temyiz edebilirmiyim?

Hanife

Iyi gunler benim oglum bekcilik sinavlarini yazılı ve sozlu olarak gecti 4.5.sene öcesinden hafif adam yaralamaktan aile mahkemesinde gorulmüs bidavan 3.ay 15 gü ertelenmiş cezası var askerliğni yapalı2 yil oldu güenlik soruşturmasida 48 maddede elendiğ söylenmiş soruşturma bitmeden sağik raporunuda aldirdilar mahkemeye verirsek sonuç ne olur görüslerini bekliyoru m

Hanife

Sebep hem engel degil diyosunuz hemde umutlu olmayin gasp edilmiş bir hak neye göre olumsuz olabilir kazanilmiş emsal bir sürü dava var

Ahmet

Fetö soruşturması nedeniyle memuriyetten ihraç edildim. Adli dava sonucunda 1 yıl 6 ay 22 gün ile Hagb aldım. Memuriyete dönme şansım var mı? Teşekkür ederim.

Kemal

Merhaba fetö suçlamasıyla 18 aydır aciktayim duruşmada 1 yil 6 ay hagb aldim bu memuriyete engel mi?

Çetin uçaryılmaz

Merhaba 15 08 2015 de denetim aldım ve denetim süresini bozdum para cezası aldım şimdi daha önce ki mahkeme şimdi tekrar dan görüşme tarihi göndermiş nasıl bir şey anlamadım tekrar mahkeme dosyası açıldı para cezası aldım denetimi bozdum diye tekrar ceza mahkemesi 03/07/2018 gün vermiş ceza alırmıyım birde mahkeme izmir de ben Tekirdağ çorluda oturuyorum maddi sıkıntım var itiraz dilekçesi yazsam olurmu teşekkür ederim

× Whatsapp'tan Yaz!