İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir ?

Alacaklı tarafından gerçekleştirilen ilamsız icra takibi itiraz edilmediği taktirde kesinleşir ve borçlunun malvarlığı üzerinde haciz işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunu engellemenin yolu itirazdır. Peki icra takibine nasıl itiraz edilir ?

Yazıyı okumaya başlamadan önce hatırlatma:
Eğer takip kesinleştiyse ve haciz aşamasına geçildiyse hacze itiraz yazımızı okuyabilirsiniz.

İlamsız İcra Takibi

İlamsız icra takibi alacaklının elinde alacağını kesin olarak ortaya koyan bir mahkeme ilamı, senet, sözleşme vs. bulunmasa dahi icra müdürlüğüne vereceği bir takip talebi ile başlatılabilen icra takibidir.

BAKINIZ: İcra Takibi Nasıl Yapılır ?
https://www.hukuknotlarim.com/icra-takibi-nasil-yapilir/

Alacaklı takip talebinde borçluyu, alacak miktarını ve alacağının dayanağını belirtir. İcra müdürlüğü borçluya takip talebindeki bilgileri içeren bir ödeme emri gönderir. İşte bu noktada itiraz süreci başlar.

İcra Takibine İtiraz

Borçlu olduğu iddia edilen şahıs eğer borçlu değilse veya herhangi bir sebepten dolayı borcu ödememekte haklı olduğunu düşünüyorsa ödeme emrine karşı 7 gün içerisinde itiraz etmesi gerekir. İtiraz edilmesi halinde icra takibi durur. Borca, faize, icra müdürlüğünün yetkisine itiraz edilebilir, kısmi itirazda bulunulabilir. 

Ödeme emrine itiraz doğrudan takibin başlatıldığı icra müdürlüğüne verilecek bir dilekçe ile gerçekleştirilebileceği gibi, başka bir yerdeki icra müdürlüğünden muhabere yöntemiyle de gönderilebilir. Önemli olan ödeme emrinin tebliği alındığı tarihi takip eden 7. gün mesai bitimine kadar itiraz dilekçesinin verilmiş olmasıdır.

Takibin Durması

İcra takibi alacaklının itirazı ile durursa borçlunun takibe devam edebilmesi için elindeki belgelere göre icra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması veya genel görevli mahkemede itirazın iptali davası açması gerekir. Açılan dava neticesinde alacaklının haklı olduğu anlaşılırsa takibe devam edilir.

İtirazın iptali davasında alacağı itirazın kaldırılması ile birlikte borçlunun %20 icra inkar tazminatına hükmedilmesini talep edebilir. Eğer alacak likit ise, yanmi yargılama yapılmadan da borçlu tarafından bilinebilir durumda olduğu tespit edilirse mahkeme borçlunun borç miktarı haricinde alacağın %20 oranında tazminat ödemesine de hükmedebilir.

Takibin Kesinleşmesi Halinde

Borçlu tarafından ödeme emrine itiraz edilmez ve takip kesinleşirse alacaklı haciz işlemlerine başlayabilir. Bu noktada alacaklı dilerse menfi tespit davası açabilir. Ancak menfi tespit davası açılması tek başına icra takibini durdurmaz.

Borçlu menfi tespit davası ile birlikte icra takibinde yatan paranın alacaklıya ödenmesinin engellenmesi bakımından ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep edebilir. Mahkemenin kabul etmesi halinde, mahkemece belirlenecek bedelin depo edilmesi ile takibe tedbir konur. Takip işlemleri devam etse de alacaklıya ödeme yapılmaz.

Eğer borçlu borcun tamamını teminat olarak icra müdürlüğüne depo ederse icra dosyası aracılığı ile konan hacizlerin kaldırılması ve takip işlemlerin durdurulması mümkün hale gelebilmektedir.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

5
Yorum Yap veya Soru Sor !

3 Yorum sayısı
2 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
4 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nermin Temiz

2013 yilinda yabanci Dil kursuna kayit oldum imza attim ama hizmet almadim beni icraya vermisler ve bana teblikat gelmedi .sigortali işe girdikten sonra icralik oldugum ve borclu oldugumu ogrendim bugün. Bu konuda ne yapabilirim itiraz etsem.kabul olur mu?

Şehir
İstanbul
Ruzgar

Merhaba ben turk telekom kullanıcısıydım 36 liralık aylık taahütüm doldu müşteri hizmetlerine aboneliğimi sonlandırmak istediğimi bildirdim bana yaklaşık 100 tl fatura cıkacağını bunun yanı sıra 30 tl hesabınıza bakiye yüklemesinin yapılacağı beyan edildi ay sonu faturam 200 lira geldi iznim alınmadan abone yapılmışım saçma sapan mesajlara faturayı ödemek istemedim hacizlik oldum söz konusu faturam avukat masrafları ile beraber 497 liraya cıkmış hiçbir taksitlendirme dahi yapılmadı ayrıca söz konusu icra kağıtı 1 yıl boyunca ikametli olmadığım bir adrese yapılmış söz konusu evdede kimse bulunmadığından da itiraz hakkımı kullanamadım aynı sürede silah altındaydım başkasının evine haciz gitmemesi için borcu ödemek zorunda kaldım… Tamamını oku »

Şehir
Batman
Erdem yolal

Bende aynı kazığı vodafone tarafından yedim ballaha 2019 mayıs ayında vodafonedeki aboneliğimi sonlandırdım 2019 hazirana bana 200 tl fatura yansıtmışlar ve bilgilendirme mesajı da almadım bana bugun ilhan duman hukuk bürosundan icra takibi başlatılacak diye sms geldi.. dolandırıcı mesajıdır diye önemsemedim sonra gene kontrol edeyim dedim 200 lira fatura çıktı….

Şehir
Başakşehir istanbul
Savaş S.

Aynı konudan Ülkemizde kim bilir kaç kişi mağdur kalmıştır. Bunlardan biride benim. TÜRK TELEKOM’DAN SÜPERONLİNE’a Taşıma yaptırdım. Hiçbir taahütüm olmamasına rağmen port açık kaldı yalanı ile dolandırıldık. Yazıklar olsun servis sağlayıcısı terörüne lanet olsun. TTNET tam 8 ay hizmet vermeden fatura kesti. 8 ay itiraz etmediğim yer kalmadı. itiraz cevabı beklerken yeni fatura geldi. Faturaları alıp icraya vermişler. Adalet bize göre değil kardeşim. Çoluğun çocuğundan kesip ödeyeceksin. Verilmeyen bu hizmete ödeyeceksin. Kanuna bakın 7 gün vermişler itiraz için. yaptın yaptın yoksa. haklı da olsan şartları dahada zorluyorlar. Yani sen öde kurtul uğraşma Adaleti böyle sağlıyorlar.

Şehir
ANKARA
Erdem yolal

Merhaba 21 mayıs 2019 tarihinde vodafone den türk telekoma geçiş yaptım vodafone mayıs ayının faturasını ödedim ama haziran ayına bana 200 tl fatura yansıtmışlar ve 3 ay boyunca bundan benim haberim olmadı bilgilendirme mesajı almadım bugün bana ilhan duman hukuk bürosundan mesaj geldi icra takibi başlatılacaktır diye ve benim şimdi haberim oluyor bundan icra takibine ve bana yansıtılan faturaya itiraz etmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım ???

Şehir
Başakşehir istanbul
× Whatsapp'tan Yaz!