İnternet Alışverişlerinde Tüketici Hakları Nelerdir

İnternet üzerinden yapılan internet alışverişlerinde tüketici hakları nelerdir, mağazalardan yapılan alışverişten farklı hangi haklar tanınmıştır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İnternetten yapılan bir alışverişte tüketici ürünü göremediğinden dezavantajlı konumdadır ve kanun koyucu tüketiciyi koruyucu bir takım düzenlemeler getirmiştir. Daha önce sizlere genel olarak tüketici haklarını aktarmıştık. O yazımızı da okumanızı öneririz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

internet alışverişlerinde tüketici hakları

Cayma Hakkı Kapsamında Ürün İadesi

İnternetten yapılan alışverişlerde tüketicilerin sahip olduğu en önemli hakların başında cayma hakkı gelmektedir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un tanıdığı bu hakka göre tüketici internet üzerinden satın aldığı bir ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin 14 gün içerisinde iade edebilmektedir. Ürünü iade işlemlerini gerçekleştirerek ürünü teslim almak satıcının sorumluluğundadır. Satıcının ürünü en geç 10 gün içerisinde iade alarak ödenen parayı iade etmesi gerekir.

Günümüzde internetten ürün satan bazı mağazaların “iade yoktur, sadece değişim yapılır” gibi ibareleri sitelerine yazdıklarını görmekteyiz. Bu tür ifadelerin kanunen hiç bir geçerliliği yoktur. Eğer internet üzerinden satış yapılıyorsa satıcının ürünü iade almayı reddetmek gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Üstelik kanun bu tür durumlarda yani satıcının tüketiciyi cayma hakkı konusunda bilgilendirmemesi halinde 14 günlük sürenin 1 yıl olarak uygulanacağını ifade etmektedir.

Kanun sadece satılmakla tükenen, yapısı gereği iadesi mümkün olmayan ya da kişiye özel üretilen ürünlerle ilgili satıcıyı korumak adına cayma hakkına bir takım istisnalar da getirmiş bulunmaktadır. Daha önce sitemizde yayınladığımız cayma hakkı konulu yazıda bu hakka ilişkin bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Chargeback yani Harcama İtirazı İmkanı

Ters ibraz, chargeback gibi isimlerle de ifade edilen harcama itirazı aslında kredi kartı ile yapılan tüm alışverişler bakımından geçerli olmakla birlikte internet üzerinden yapılan alışverişin çok büyük bir bölümü kredi kartı ile yapıldığından burada bahsetmek istedik. Kredi kartıyla gerçekleştirdiğiniz bir hizmet veya ürün alım işleminde eğer satın aldığınız hizmet size sunulmadıysa ya da ürün tarafınıza teslim edilmediyse bankanıza harcama itirazında bulunmanız mümkün.

Ürün veya hizmet hiç veya gereği gibi sunulmamış ise ödeme tarihinden itibaren 120 gün içerisinde bankanızdan para iadesi talep edebilmektesiniz. Talebinizden sonraki süreç banka tarafından takip edilmektedir. Bankanız ödeme yaptığınız işyerinin kredi anlaşmasını yaptığı banka ile iletişime geçmekte, o banka da kendi müşterisine yapılan alışverişle ilgili ürün veya hizmetin ifasına ilişkin belgelerini sunması için süre vermektedir. Bu süreç sonunda satıcının hizmeti veya ürünü teslim ettiğini ispatlayamaması halinde kredi kartınızdan çekilen para kartınıza iade olmaktadır.

Ürün Teslimi İçin Maksimum Süre

İnternetten verdiğiniz siparişlerin size taahhüt edilen sürede ulaştırılması gerekir. Bazı internet siteleri ürün satış sayfasında, ürüne ait tedarik ve kargolama sürelerini yayınlamaktadırlar. Eğer satıcı böyle bir süre beyan ettiyse bu süre ile bağlıdır ve bu sürenin geçmesine rağmen ürün tüketiciye ulaştırılmadıysa tüketicinin sözleşmeyi feshedip, ödediği bedelin iadesini talep etme hakkı doğar.

Eğer satıcı internet sitesinde ürünü kargolamak için belirli bir süre beyan etmemişse kanun koyucu bu sürenin 30 günü geçemeyeceğini belirtmektedir. Bize göre bu süre çok uzun tutulmuş olsa da tüketiciyi süresiz bir şekilde beklemek mecburiyetinden kurtarmaktadır. Ürünün tedarik edilmesinin gecikmesi vs. gibi satıcı mazeretleri bulunsa dahi tüketici bu sürenin dolması ile sözleşmeyi feshederek ödediği bedelin iadesini talep edebilir.

Sipariş Edilemeyen Hizmet veya Ürün

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik sipariş edilmeyen hizmet ve ürünle ilgili bir düzenleme içermektedir. Buna göre tüketici sipariş etmediği bir hizmet veya ürün aldığında bu ürünü iade etmek yükümlülüğü altında değildir. Bundan dolayı satıcı ürünü teslim alan tüketiciye karşı herhangi bir hak da ileri süremez. Ürünün iade alınmasına ilişkin tüm sorumluluk satıcı üzerindedir.

Ürünü teslim alan tüketicinin bunu muhafaza etme yükümlülüğü de yoktur. Ancak yönetmelik sadece ürünün veya hizmetin tüketilmesi veya kullanılması halinde satıcıya hak talep etme imkanı tanımaktadır. Bu da kuşkusuz sebepsiz zenginleşme hükümleri çerçevesinde talep edilebilecektir. İnternet alışverişlerinde tüketici hakları konusundaki sorularınızı yazımızın altına yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

15 Yorum

 1. D… yayıncılık ltd şti tarafından 10200 tl lik ürünüm gelmedi para iadesi de olmadı, dolandırıldım

  KAMUSAL UYARI ve ŞİKAYET; BEN BİR İNTERNET SİTESİNDEN 10,200 TL LİK ÜRÜN SİPARİŞİ VERDİM…
  PARAYI HAVALE İLE YOLLADIM. 50 TL DEĞERİNDE BAŞKA ÜRÜN YOLLAMIŞLAR. ARADIM HATA OLMUŞ BEYEFENDİ TEKRAR YOLLAYIN SİZİN 10,200 TL LİK ÜRÜNÜ YOLLAYALIM DEDİLER.
  YURTİÇİ KARGOYLA İADE ETTİM. SİPARİŞ VERDİĞİM ÜRÜNDE GELMEDİ PARADA GELMEDİ. 14 GÜNLÜK CAYMA HAKKIMI KULLANDIM İADELİ TAAHÜTLÜ,PTT DEN…
  TELEFON İLE BENİ ARADI SANA HİÇ BİR ŞEKİLDE PARA İADESİ YAPILMAYACAK GİT İSTEDİĞİN YERE ŞİKAYET ET DEDİ..

  BEN DE SAVCILIĞA ŞİKAYET ettim dolandırıcılıktan dolayı ve 2 gün sonra site kapatıldı. sonra paramı geri alabilmek için ADANA 3.ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE DAVA AÇTIM.AVUKAT TUTTUM..6 AY SONRA MAHKEMEM VAR..

  Arkadaşlar hepsiburada, n11, gittigidiyor, avansas … bunlar bilindik siteler GÜVENİLİR. tanımadığınız bilmediğiniz sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın paranız çöp olur..

  BENİ 10,200 TL DOLANDIRAN ŞİRKET 30 TANE KADAR SAHTE SİTELER ÜZERİNDEN İNSANLARI HALA MAĞDUR EDİYORLAR..MAKBUZDA AÇIKLAMA KISMINA ÜRÜN HAKKINDA BİŞİ YAZDIRMIYORLAR, FATURA YOLLAMIYORLAR,.İADE ALMIYORLAR,.para iadesi yapmıyorlar,.telefonları engelliyorlar.FATURA OLMAYINCA TÜKETİCİ HAKLARINA ŞİKAYET EDİLEMİYOR.yani her şey ayarlanmış…..DEVLET BUNLAR GİBİ VİJDANSIZLARA EL ATMALI…….çok mağdur edildim.. 23/03/2018 ürünü aldım…30/03/2018 tarihinde cayma hakkımı iadeli tahütlü yazılı yolladım..mahkemelik olduk cayma hakkı mahkemede nasıl fayda sağlar?

  1. Sen şimdi çok mu vicdanlısın ? Yazdığın bu yazıyla dolandırılmayı hakettiğini belli etmişsin.Türkiye de internet üzerinden satış yapan binlerce dürüst namuslu insan var.4 tane ismi yazmışsın oraya ,adeta birilerinin reklamını yapıyorsun.Sizin gibilere müstehaktır.Evinin altındaki caddendeki mahallendeki esnaf dururken internet ten alışveriş yapıp ucuza alacağını düşünüp dolandırıldığınız zaman da burada ağlamayacaksınız.

  2. Maalesef (Savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş.) Yani dolandırıcıya 10,200 tl ödül vermiş. Her önüne gelen şirket kursun, sahte siteler üzerinden vatandaşların parasını gasp etsin oh be ne ala ……Yasaların boşluğundan yararlanılarak dolandırıcılığa, hırsızlığa, teşfik ediliyor insanlar.Hırsızları, dolandırıcıları, ALLAH a havale ediyorum. 3 tl 5 tl toplayarak kazandığım paramı yiyen dolandırıcıya HAKKIM HARAM OLSUN……

 2. Merhaba,

  Mağazalardan yapılan alışverişlerde , ürün etiket üzerindeki fiyattan satılmak zorundadır. İnternet ortamında satıcının fiyat yanlış girilmiş deyip siparişi tek taraflı iptal etme hakkı var mıdır?
  Teşekkürler

 3. Ben bir siteden 4400 tllik bir alışveriş yaptım. 1 ay boyunca ürünümü yollamadılar bende ürünü iptal edip para iadesi aldım. Bugün ise 3 ay önce iptal ettiğim ürün elime ulaştı. Ben siteden para iademi aldıktan sonra herhangi bir ürün isteğinde bulunmadım kargo gelip bana bu ürünü teslim etti. Ben şimdi bu ürünü geri teslim etmeme hakkına sahip miyim?

 4. Internet üstünden bir ürün için siparis vermistim.reklamlarindan dolayi cok inandirici gelmisti.sonra tüketici yorumlari gordüm kimse memnun degildi. Yaklasik 200 yorum vardi hic biri olumlu degildi.bende kargo yu ücret odemeden geri gonderdim.bununla ilgili sorun çikarmi.sahte siparis gibii…

 5. Internetten elbıse sparısı verdım. Bayramdan once gelmesı ıcın konustuk. Yetısır dedıler. Sımdı ysn cızıyorlar. Urunu ıptal edip. Paramı alabılırmıyım.?

 6. internette beğendiğim bir ürünü cumartesi akşamı watsapp aracılığı siparişi verdim ertesi gün pazardı ve ben siparişimi iptal etmek istedim bana faturası kesildi iptal edemeyiz dediler bende ürünü teslim almadığımı ürün daha depodan bile çıkmadığını iptal edilebileceğini belirttim ama benim hiçbir mesajıma cevap vermediler ve ürünü göndermişler bende teslim almadan geri gönderdim. Ben bu ürünü iade ya almama hakkına sahip miyim?

 7. Internetten aldığım urunlerden birini yanlış siparis etmisim degisim yada iade talep ettim cevap dahi yazma gereğinde bulunmadılar. Aldığım ürünlerin tamamını iade şansım var mi ?

 8. Merhaba,

  İnternetten aldığım şallar dün elime ulaştı. Fakat kalitesini hiç beğenmedim. Resimlerde yanıltıcı durmaktadır. iade etmek istediğimi belirttiğimde kampanyalı ürün iadesi olmamaktadır deniliyor. İade yapmamakta da direnmeye devam edecekler sanırım. Ne yapabilirim?

 9. Ben Instagram üzerinden yks kitapları sipariş verdim normal olarak 1-3 iş günü içerisinde kargonun elimde olmasi gerekirken bugün tam 8 gün oldu ve yazdığım zaman ne bir cevap ne bir dönüş yok üstüne üstlük yazilan yorumlar siliniyor.mesajlara cevap yok ,bilgilendirme yok.
  Ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

 10. İnternet üzerinden bir siparis verdim. Urunun odemesini yaptim fakat satici urunun normal satis fiyatinin cok cok daha yuksek oldugunu ve bu fiyata urunu gondermeyecegini siparisin iptal edilecegini soyluyor. Bende bu satin aldigim fiyattan listeledigi icin bu fiyat ile teslim etmek zorunda oldugu konusunda diretiyorum ve gonderim yapmasini istiyorum. Ne yapabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp'tan Yaz!