İnternet Alışverişlerinde Tüketici Hakları Nelerdir

İnternet üzerinden yapılan internet alışverişlerinde tüketici hakları nelerdir, mağazalardan yapılan alışverişten farklı hangi haklar tanınmıştır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İnternetten yapılan bir alışverişte tüketici ürünü göremediğinden dezavantajlı konumdadır ve kanun koyucu tüketiciyi koruyucu bir takım düzenlemeler getirmiştir. Daha önce sizlere genel olarak tüketici haklarını aktarmıştık. O yazımızı da okumanızı öneririz.

internet alışverişlerinde tüketici hakları

Cayma Hakkı Kapsamında Ürün İadesi

İnternetten yapılan alışverişlerde tüketicilerin sahip olduğu en önemli hakların başında cayma hakkı gelmektedir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un tanıdığı bu hakka göre tüketici internet üzerinden satın aldığı bir ürünü hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin 14 gün içerisinde iade edebilmektedir. Ürünü iade işlemlerini gerçekleştirerek ürünü teslim almak satıcının sorumluluğundadır. Satıcının ürünü en geç 10 gün içerisinde iade alarak ödenen parayı iade etmesi gerekir.

Günümüzde internetten ürün satan bazı mağazaların “iade yoktur, sadece değişim yapılır” gibi ibareleri sitelerine yazdıklarını görmekteyiz. Bu tür ifadelerin kanunen hiç bir geçerliliği yoktur. Eğer internet üzerinden satış yapılıyorsa satıcının ürünü iade almayı reddetmek gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Üstelik kanun bu tür durumlarda yani satıcının tüketiciyi cayma hakkı konusunda bilgilendirmemesi halinde 14 günlük sürenin 1 yıl olarak uygulanacağını ifade etmektedir.

Kanun sadece satılmakla tükenen, yapısı gereği iadesi mümkün olmayan ya da kişiye özel üretilen ürünlerle ilgili satıcıyı korumak adına cayma hakkına bir takım istisnalar da getirmiş bulunmaktadır. Daha önce sitemizde yayınladığımız cayma hakkı konulu yazıda bu hakka ilişkin bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Chargeback yani Harcama İtirazı İmkanı

Ters ibraz, chargeback gibi isimlerle de ifade edilen harcama itirazı aslında kredi kartı ile yapılan tüm alışverişler bakımından geçerli olmakla birlikte internet üzerinden yapılan alışverişin çok büyük bir bölümü kredi kartı ile yapıldığından burada bahsetmek istedik. Kredi kartıyla gerçekleştirdiğiniz bir hizmet veya ürün alım işleminde eğer satın aldığınız hizmet size sunulmadıysa ya da ürün tarafınıza teslim edilmediyse bankanıza harcama itirazında bulunmanız mümkün.

Ürün veya hizmet hiç veya gereği gibi sunulmamış ise ödeme tarihinden itibaren 120 gün içerisinde bankanızdan para iadesi talep edebilmektesiniz. Talebinizden sonraki süreç banka tarafından takip edilmektedir. Bankanız ödeme yaptığınız işyerinin kredi anlaşmasını yaptığı banka ile iletişime geçmekte, o banka da kendi müşterisine yapılan alışverişle ilgili ürün veya hizmetin ifasına ilişkin belgelerini sunması için süre vermektedir. Bu süreç sonunda satıcının hizmeti veya ürünü teslim ettiğini ispatlayamaması halinde kredi kartınızdan çekilen para kartınıza iade olmaktadır.

Ürün Teslimi İçin Maksimum Süre

İnternetten verdiğiniz siparişlerin size taahhüt edilen sürede ulaştırılması gerekir. Bazı internet siteleri ürün satış sayfasında, ürüne ait tedarik ve kargolama sürelerini yayınlamaktadırlar. Eğer satıcı böyle bir süre beyan ettiyse bu süre ile bağlıdır ve bu sürenin geçmesine rağmen ürün tüketiciye ulaştırılmadıysa tüketicinin sözleşmeyi feshedip, ödediği bedelin iadesini talep etme hakkı doğar.

Eğer satıcı internet sitesinde ürünü kargolamak için belirli bir süre beyan etmemişse kanun koyucu bu sürenin 30 günü geçemeyeceğini belirtmektedir. Bize göre bu süre çok uzun tutulmuş olsa da tüketiciyi süresiz bir şekilde beklemek mecburiyetinden kurtarmaktadır. Ürünün tedarik edilmesinin gecikmesi vs. gibi satıcı mazeretleri bulunsa dahi tüketici bu sürenin dolması ile sözleşmeyi feshederek ödediği bedelin iadesini talep edebilir.

Sipariş Edilemeyen Hizmet veya Ürün

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik sipariş edilmeyen hizmet ve ürünle ilgili bir düzenleme içermektedir. Buna göre tüketici sipariş etmediği bir hizmet veya ürün aldığında bu ürünü iade etmek yükümlülüğü altında değildir. Bundan dolayı satıcı ürünü teslim alan tüketiciye karşı herhangi bir hak da ileri süremez. Ürünün iade alınmasına ilişkin tüm sorumluluk satıcı üzerindedir.

Ürünü teslim alan tüketicinin bunu muhafaza etme yükümlülüğü de yoktur. Ancak yönetmelik sadece ürünün veya hizmetin tüketilmesi veya kullanılması halinde satıcıya hak talep etme imkanı tanımaktadır. Bu da kuşkusuz sebepsiz zenginleşme hükümleri çerçevesinde talep edilebilecektir. İnternet alışverişlerinde tüketici hakları konusundaki sorularınızı yazımızın altına yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

× Whatsapp'tan Yaz!