İnternetten Alınan Ürünlerde Cayma Hakkı İstisnaları

Mesafeli satış sözleşmelerinde yani internet veya diğer iletişim araçları vasıtasıyla gerçekleştirilen alım satım işlemlerinde tüketiciye 14 gün içerisinde cayma hakkı kullanma hakkı tanınmıştır. Cayma hakkı hiçbir gerekçe göstermeksizin tüketicinin ürünü masrafları satıcıya ait olmak üzere iade edebilmesi anlamına gelmektedir. Ancak bu hakkın bazı istisnaları bulunmaktadır. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15. maddesi hangi ürünlerin cayma hakkı kapsamında gerekçesiz iade edilemeyeceğini saymıştır. Bu ürünleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Cayma Hakkı İstisnaları

  • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
  • Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.
  • Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  • Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.
  • Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
  • Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.
  • Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.
  • Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.
 • Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

20
Yorum Yap veya Soru Sor !

15 Yorum sayısı
5 Yorum cevapları
3 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
16 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yilmaz bilgin

Kolay gelsin internet uzerinden gida takviyesi urun aldim sac icin losyon ve tablet haliyle ilaci actim losyonuna bir sefer kullandim orjinal olmadigini farkettim iade hakkim varmi satici firmays

Şehir
Kocaeli
Yilmaz bilgin

2004 un mart 21 de ise girdim hsla calismaktagim ozel sektorde 26 gunluk izinimi nezaman hak ediyorum

Şehir
Kocaeli
İDORA

alan adı satın aldım iptal edebilir miyim ?

Şehir
BURSA
Baki

Merhaba internetten aldigim urunun icinden ya fatura cikmadi ya da ben dikkat etmedim attim firmaya geri gönderdim ürünü simdi firma benden fatura istiyor ne yapabilirim.

Şehir
İstanbul
Zafer Küçük

Merhaba iyi akşamlar bugün oturduğum bir kafaye bir satış temsilcisi yanıma gelerek bir site hakkında beni bilgilendirmek istedi bende kabul ettim bu site İngilizce eğitim verdiklerini söylediler bana bu satış temsilcisi bu sitenin bir yıl boyunca İngilizce eğitim vericeğini ve İngilizceyi öğrenemediğim taktirde para iadesi yapacaklarını söylediler bende buna kanarak bir rahatlamayla bana verdiği sözleşmeyi imzaladım sonradan öğrendim ki böyle birşey yok daha kötüsü site altif gözüktüğü için hiç bir şekilde cayma hakkım kullanamıyorum tüketici hakem heyetine başvurucağım acaba sözleşmenın iptali mümkün mü

Şehir
Düzce
Ismail

Ben online elbiae aldim bedeni uymadi ve saticiyla iletisime gectim yurtdisi oyadesini almiyoruz dedi ne yapmam lazim

Şehir
Belcika
Emine Akcanca

İyi günler ben bir ürün sipariş verdim kaporada biraktim fakak 24 saat geçmeden siparışin iptalini istedim karşi taraf kabul etmiyor sözleşme yok sadeca teklif fişi var ne kadar kapora verdim nekadar ödiyicem hangi ürünler yapılacak diye kurumsal bi firma değil ne yapabilirim ilgilenirseniz memnun olurum

Şehir
İstanbul
İsmail

İyi günler fırsat bu firsat diye bir adres ten yılbaşı eğlencesi satın aldım fakat memur olduğum için iznim iptal edildi 30 saat öncesinden bilgi verdim bana olumsuz dönüş yaptılar. 48 saat önceden iptal etmem gerektiği ve özel program olduğunu beyan ettiler tüketici hakem heyetine başvuruda hangi hakla başvurabilirim

Şehir
İstanbul
Serpil eren

Merhaba bi siteden kızıma eşofman takımı sipariş ettim kapıda ödemeli idi ama geldiğinde evde olmadığım icin bana ulaşmadı bende gidip alamadım osite bana mesaj attı hukuki sürec başlatacagız diye ne yapabilirler kasıtlı bişey yok bana ulaşmadı maları geri gitmiş kendilerine

Şehir
Niğde merkez
Ediz Konuk

Merhabalar, Ben yeni projem için bir web tasarımı yaptırdım. Tasarım tam olarak istemiş olduğum özellikleri taşımıyor. İşlevini tam olarak yerine getiremiyor, ayrıca ödeme yaptığım tasarımcı arkadaş düzeltmeler konusunda yardımcı olmuyor. Şahısla internetteki sitesi üzerinden telefon numarasından iletişime geçtik. Aramızda herhangi bir sözleşme benzeri yazılı bir metin yok fakat ödemeleri banka aracılığı ile açıklama kısmında web tasarım bedeli şeklinde belirterek 2 taksitte yaptım. Şimdi yapılan işten nasıl vazgeçip paramı geri alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şehir
Kocaeli
× Whatsapp'tan Yaz!