Avukata SorHukuki sorunlarınızla ilgili iletişime geçebilirsiniz!

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır ?

Nüfusta kayıtlı bulunan ad ve soyadın değiştirilmesi Türk Medeni Kanunu’nun 27. maddesine göre haklı sebeplerin bulunması halinde ve mahkeme kararı ile mümkündür. Bu konuda yapılması gerekenleri ve dava sürecini sizler için yazımızda derlemeye çalıştık. İsim değiştirme davası ile ilgili sorularınızı yazımızın altına yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

isim değiştirme davası

Görevli ve Yetkili Mahkeme

İsim değişikliği davası bakımından görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi yer bakımından yetkili mahkeme ise ikametgahınızın bulunduğu yer mahkemesidir. Yani davanızı yerleşim yerinizdeki asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz.

Eğer isminiz nüfusta hatalı yazılmış ve bu yazım hatasının düzeltilmesini talep ediyorsanız ad ve soyadın düzeltmesi davası, nüfusta kayıtlı bulunan isminizin farklı bir isimle değiştirilmesini istiyorsanız ad ve soyadın değiştirilmesi davası olarak davanızı açmanız gerekmektedir.

İsim Değiştirme Davası ve Dilekçesi

İsim değişikliği Türk Medeni Kanunu‘nun 27. maddesinde dört fıkra halinde şu şekilde düzenlenmektedir:

Adın değiştirilmesi
Madde 27- Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının
kaldırılmasını dava edebilir

Görüldüğü üzere ancak haklı sebeplere dayanan ad ve soyad değiştirme talepleri mahkeme tarafından kabul edilmektedir. Bu haklı sebeplerden en önemlisi kişiye nüfusta kayıtlı olan isimden farklı bir isimle hitap ediliyor olması ve bu isimle çevrede tanınıyor olmasıdır. Bu durumda mahkeme isim değişikliği talebinizi kabul edecektir.

Bunun yanında ismin alay konusu olacak mahiyette olması, milli kültüre, örf adet ve geleneklere uygun olmaması, kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlaşılmalara sebep olması haklı neden olarak kabul edilebilmektedir.

İsim değiştirme dilekçesi asliye hukuk mahkemesine hitaben yazılır. Ad, soyad, TC kimlik no ve adres gibi kişisel bilgilerinizi yazdıktan sonra ad veya soyad değiştirme gerekçenizi anlatmanız ve bu hususta dinletmek istediğiniz tanıkların isim ve adreslerini dilekçenize eklemeniz gerekmektedir. İsim değişikliği davasında tanık beyanlar son derece önemlidir, isim değiştirme gerekçenizi destekleyecek ifadeler verecek tanıklarınız mahkemece dinlenecek ve ona göre karar verilecektir.

Mahkeme ayrıca isim değişikliği talebinizle ilgili olarak aranan şahıslarda olup olmadığınız hususunda kolluk güçlerinden bilgi almaktadır. Zira isim değiştirmek tüm resmi kurumlar nezdinde de kimliğinizin değişmesi anlamına geleceğinden Mahkeme bu değişikliği bir takım yükümlülüklerden kaçmak niyetiyle yapıp yapmadığınızı araştırmaktadır.

Mahkemelerin yoğunluk durumuna göre yaklaşık 2-3 ay gibi bir sürede isim değiştirme davası sonuçlanabilmektedir. Mahkemenin hükmünü açıklaması halinde karara itiraz hakkından vazgeçtiğinize dair dilekçeyi mahkeme kalemine verecek istinaf ve temyiz sürelerini beklemeden gerekçeli kararın nüfus müdürlüğüne gönderilmesini hızlandırabilirsiniz.

İsim Değişikliği Masrafları ve Harç Ücreti

İsim değişikliği davaları maktu harca tabi davalardandır. Yani davanızı açarken 2017 yılı itibariyle maktu olan 31,40 TL başvur harcı ile birlikte 31,40 TL peşin harç alınmaktadır. Bununla birlikte mahkemenin davanızla ilgili yapacağı tebligat ve yazışmalara ilişkin masraflarla ilgili olarak 182,50 TL gider avansıolmak üzere toplamda 245,00 TL civarı bir ücret davayı açarken sizden talep edilecektir.

1 Başvurma Harcı : 31,40 Harç
2 Peşin Harç : 31,4 Harç
3 Gider Avansı : 182,50 Masraf

Hüküm kesinleştikten sonra ödediğiniz masraftan arta kalan kısmın hesabınıza yatırılması mahkeme kalemine dilekçe vermeniz halinde gider avansından arta kalan kısım banka hesabınıza iade edilecek veya nakit olarak vezneden almanız sağlanacaktır.

İsim Değiştirme Yasası Yürürlüğe Girdi mi ?

Geçtiğimiz aylarda Başbakan ve bir takım hükümet sözcüleri tarafından artık isim değişikliğinin nüfus müdürlüğüne müracaat ile değiştirilebileceğini ve buna ilişkin isim değişikliği yasası çıkartılacağına dair beyanatlar verilmiş ise de şuan itibariyle buna ilişkin bir yasal düzenleme yapılmış bulunmamaktadır. Bahse konu yasal düzenlemelerin yapılması halinde bireyler bizzat nüfus müdürlüğüne başvurarak ad ve soyadının değiştirilmesini talep edebileceklerdir. Ancak kanuni düzenleme bulunmadığından henüz bu uygulamanın ayrıntıları bilinmemektedir.

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır ?
5 (100%) 1 vote

50
Yorum Yap veya Soru Sor !

27 Yorum sayısı
23 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
26 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
devran dursun

Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum da fiyat verebilirmisiniz teşekkürler

admin

Konuyla ilgili mail adresinize dönüş yaptık. İyi günler dileriz.

tuana

merhaba benim asıl ismim farklı psikolojik olarak asıl ismimi kullanamıyorum psikolojik raporlarım da var kabullenemiyorum ismi alay konusu değil ama cevremde ki kimse bu ismi bilmez is yerimde bile tuana olarak bilinirim sizce kabul görür mü ve ne kadar masraf çıkar bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

admin

Merhabalar, iki tanık bildirmelisiniz. Kabul görme ihtimali var.

taha

Merhaba , öncelikle böyle bir platformda soruları yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. benim sorum , isim değiştirme davası açmış fakat red kararı çıkmış biri tekrar isim değiştirme davası açılabilir mi? dava yine aynı mahkemaye mı açılır ikinci sorum , isim ekletme de sadece aile çevresinde farklı bir isimle biliniyor olmak haklı bir sebep midir. SAYGILAR SUNUYORUM.

admin

Farklı bir sebep söz konusu ise tekrar dava açabilirsiniz. Aile çevresinde nüfus kağıdında yazan isimden farklı bir isimle biliniyor olmak (isim ekleme de dahil) haklı sebeptir.

ebru

merhaba, Kardeşim ismi kimlikte farklı aile ve arkadaşları tarafından farklı isimi var. bunu kimliktede düzeltmek istiyor. Bununla ilgili avukat gerekli mi? Gerekli ise fiyat ne olur..?

Bilgi alabilirmiyim?

tşkler

admin

Tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.

taha

merhaba, tüm davalarda tanıklara yemin ettirilir mi , isim ekletme davalarıda dahil mi

teşekkür ederim

admin

Evet istisnasız tüm dava türlerinde tanıklara yemin ettirilir.

Dava türü bakımından değil de tanıklık yapılacak kişi şahsından kaynaklanan istisnalar söz konusu: 15 yaşından küçükler ve yeminin anlamını kavrayamayacak derece akıl zayıflığı bulunanlar yeminsiz dinlenir.

SNÇ

İyi günler, 2. ismimi değiştirmek istiyorum fakat 18 yaşımı doldurmadım davayı ailemin mi açması gerek? Ayrıca 2. ismimi değiştirmek için fazla sebebim yok sadece sevmiyorum bunun için isim değişikliği olur mu? Fiyat ile ilgili bilgi alabilir miyim?

admin

Merhabalar, anne veya babanız sizin adınıza velayeten bu davayı açabilir. İsmi sevememek tek başına isim değiştirme gerekçesi olamaz ancak isminizin nüfusta yer aldığından farklı şekilde size hitap edildiğini tanıklarınızla ortaya koyarsanız talebinizin kabul edilme ihtimali var.

Aga

Ben ismimi değiştirmek istiyorum nereye başvuru yapayım nasıl yapayım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler 😊

admin

Mail gönderildi.

Ceren

Ismimin cevremde farkli kullanilmasindam dolayi rahatsizlik duyuyorum ne yapmma lazim yardimci olurmusunuz

admin

İsim değişikliği için dava açılması gerekiyor.

Ceren

Peki neler yapmam lazim yardimci olurmusunuz ve uni diplomamdada bu isim degisikli kabul olursa napicaz

Ceren

Ismimi degistirmek istiyorum ne yapmaliyim

hakkı

çokk kolay bir dava ile hemen değiştirebilrsin

BERİVAN

isim degiştirmek için bilgi almak istiyorum

admin

mail@uzmanavukatim.com konuyla ilgili mail gönderebilirsiniz.