İstifa Eden İşçi Tazminat Alabilir mi ?

Bazen işyerindeki koşullar işçiyi istemediği halde istifa etmek durumunda bırakabiliyor. Bu durumda en çok sorulan soru da istifa eden işçi tazminat alabilir mi oluyor. İstifa eden işçi duruma göre kıdem tazminatı, ödenmeyen ücret alacaklarını, fazla mesai, yıllık izin, hafta sonu tatili alacakları gibi haklarını mahkemeye başvurmak suretiyle alabilir ancak bunun için bazı şartların sağlanmış olması lazım.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Öncelikle kuralın istifa eden işçinin kıdem tazminatı alamayacağını söylemekle işe başlayalım. Yani işçi ortadan hiçbir haklı neden yokken istifa etmesi halinde tazminat hakkını kaybedecektir. İstifasını ihbar sürelerine uymadan gerçekleştirmesi halinde işverene ihbar tazminatı da ödemek zorunda kalacaktır. Yukarıda kural olarak dedik çünkü bunun istisnaları var. Burada haklı neden kavramı çok önemli. Eğer işçi haklı nedenle istifa etmişse kıdem tazminatı ve diğer işçilik alacaklarını dava yoluyla alabilecektir. İşçinin haklı nedenle fesih sebeplerini kanun tek tek saymaktadır.

istifa eden işçi

İşçinin ücret alacaklarının ödenmemiş olması en çok karşılaşılan haklı nedenle fesih sebepleri arasındadır. Eğer işveren işçinin ücretinin tamamını veya bir kısmını ödememişse, hafta sonu tatili veya yıllık izinlerini kullandırmıyor ve bunun karşılığı olan ücretleri ödemiyorsa, fazla mesai yapılmasına rağmen fazla mesai ücretlerini ödemiyorsa, iş sözleşmesi ile kararlaştırılan yol, yemek gibi katkılar, prim vb. işçi haklarını sağlamıyor ise işçi sözleşmeyi haklı nedenle feshederek tazminat ve işçilik alacaklarını talep edebilecektir.

Bunun yanında işçinin SGK primlerinin hiç yatırılmıyor veya eksik yatırılıyor olması, işçinin belirli aralıklarla SGK’da giriş, çıkışının yapılıyor olması, düzenli olarak mobbinge maruz kalıyor olması, iş koşullarının sağlığını tehdit etmeye başlaması gibi bir takım sebepler de işçinin haklı nedenle fesih sebepleri arasında sayılmaktadır.

İstifa Eden İşçi Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilir mi ?

Evet, sözleşmesini haklı nedenle fesheden, yani haklı nedenle istifa eden işçi kıdem tazminatını alabilir. Kıdem tazminatı bakımından işçinin haklı nedenle feshi yanında 1 yıllık kıdeme sahip olması şartı da aranmaktadır. Kanunen 1 yıldan az kıdeme sahip bir içinin kıdem tazminatı alması mümkün değildir. Ancak işçi 1 yıldan fazla kıdeme sahip ve sözleşmeyi de haklı nedenle feshetmiş yani haklı nedenle istifa etmiş ise kıdem tazminatı alabilecektir.

Ancak ihbar tazminatında iş değişmektedir. İhbar tazminatı belirsiz süreli bir sözleşmenin kanunda yazan süre kadar önceden bildirimde bulunarak sözleşmenin sona erdirilmemesi halinde karşı tarafa ödenen bir tazminat türüdür. İşçinin sözleşmeyi süre vermeksizin feshetmesi yani doğrudan istifa etmesi halinde ister haklı olsun ister haksız ihbar tazminatı alamayacaktır.

Sözleşme Nasıl Feshedilmeli ?

Aslında bu konuda bir şekil şartı yoktur. İşçi işe gitmeyerek bile istifa iradesini ortaya koymuş demektir. Ancak iş mahkemesinde açılacak davada haklılığın ispatı açısından istifa şekli önemlidir. Genellikle sözlü veya yazılı bir dilekçe ile istifa edildiğini görmekteyiz. Burada işçinin istifa dilekçesine istifa etmekteki haklı gerekçelerini yazması lehine olacaktır. Hatta istifanın noterden ihtarname ile gönderilmesi olası itirazları da engelleyecektir.

Noterden gönderilecek ihtarnameye iş kanunu gereğince haklı nedenle fesih hakkının kullanıldığı, istifanın gerekçeleri, yani işçiyi istifaya iten işyerindeki kanuna aykırı uygulamaların özeti, tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmesi için işverene süre verilmesi aksi halde yasal yollara başvurulacağı ihtarı eklenebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İstifanın haklı neden dayandığını ispatlama konusunda tanık önemli bir delildir. Çoğu zaman sözleşmenin nasıl feshedildiği ve hangi gerekçelerle iş akdinin sona erdirildiği tanıklar ile ispatlanmaktadır. İstifa ederken istifa gerekçelerini hangi tanıklarla ispatlayabileceğinizi de düşünmekte fayda bulunmaktadır. Tanıklar mesai arkadaşları olabileceği gibi istifaya giden sürece tanıklık eden herhangi başkaca kişiler olabilir.

Dava açılırken zamanaşımı sürelerine de dikkat etmekte fazla bulunmaktadır. Kıdem tazminatı bakımından 10 yıllık zamanaşımı mevcutken, işçilik alacakları bakımından 5 yıllık zamanaşımı süreleri uygulanmaktadır. Zamanaşımı süreleri geçirildiğinde karşı tarafın itirazı ile hakkınızı elde edemeyeceğiniz yani davanızın mahkeme tarafından reddedileceği anlamına gelmektedir.

Son olarak işçi alacakları ve tazminat davaları bakımından 1.1.2018 tarihi itibariyle arabulucuya başvurunun zorunlu hale getirildiğini unutmamak gerekiyor. Eğer davanızı arabulucuya başvurmadan açarsanız mahkeme davanızın usulden reddine karar verecektir.

İş sözleşmesinin feshi ve istifa sonrasında talep edebileceğiniz haklarınızla ilgili sorularınızı aşağıya yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz ve başkalarının da haberdar olmasını istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

55
Yorum Yap veya Soru Sor !

33 Yorum sayısı
22 Yorum cevapları
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
34 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali özyurt

Ben bir işciyim istifa edersem hiç tazminat hakkım yokmu bu nasıl bir adalet ben 3 yıldır bir petrol istasyonunda çalışıyorum ben kendi hesabımdaki parayı teslim ediyorum fakat genel hesaptaki açıkları bize yazıyorlar marketin açığını bize yazıyorlar bundan dolayı ben işten ayrılmak istiyorum fakat çalışan personelden hiç kimse bana şahitlik yapmak istemiyor sebebi işten çikarırla korkusu var benimde şahidim yok ha dışarda var kabul edermi mahkeme bilmiyorum simdi benim hiçmi hakkım yok Lütfen bana bir yol gösterirmisiniz saygılar

Damla

16.08.1987 doğumluyum sigorta başlangıcım 2004 pirim gün sayım 3420 10 yıldan beri aynı firmada çalışıyorum kızım okula başliyacaği için işten ayrılmak istiyorum tazminatımı alabilmem için ne yapmam gerekiyor Teşekkurler

Gamze

Merhaba 6 yildir otelde çalışıyorum fakat pozisyon değişikliği yapmıyorlar işim le alakalı başarılı olduğumu herkes farkında bana tek açıklamaları bayan şef olmaz diyorlar.uzun sure çalıştığım için sesimi çıkartamıyorum karyerime engel oluyorlar benim bunda hakkım nedir istifa ettiğim zaman tazminata baş vurabilir miyim

Gamze

Çok yardımcı oldunuz tesekkur ederim. Erkek kişinin benim olduğum pozisyona terfi veriliyor bunun üzerine bir üst pozisyon açık olduğu için ben talepte bulunuyorum ama bana bayan olduğum için vermiyorlar.erkek kişinin benim bir üst pozisyona çıkma ihtimali yuksek. Bunun için onun terfi almasıni beklemem gerekiyor mu ve ya bana söylemiş olduğu açıklamanın ses kaydı kanıt olarak yeterli oluyormu

Yunus

Merhaba, 7 senedir özel sektörde engelli kadrosunda çalışmaktayım. EKPSS sınavı ile devlet memurluğuna atandım. Fakat kanunen memuriyete geçmek için işten ayrılsam bile keyfi istifa etmekten farkı olmadığını ve tazminatimi vermeyeceklerini söylediler. Sonuç olarak benim istifamın gerekçesi kamuda çalışmaya başlıyor olmam. Bu durumdan kıdem tazminatım için dava açabilir miyim?

Mehmet

Merhaba 4 senedir özel bir söktörde çalışıyorum makinalar bozuk iş cıkmıyor fakat bunu kabul etmiyorlar verin istifanızı cıkın diyorlar Kendim istifa edersem issizlik sigortası ve tazminat alabilirmiyim

Merve Gazi

6 ay lik çalışma suresine 2,3 gün kala iş az küçülme yaşıyoruz diyerek bize istifa kağıdı imzalattılar . İşe girişte sağlık raporu ve sözleşmem yok . Bunların yanı sıra çalıştığım süre zarfında ücretsiz izine çıkarıldım birçok kez . İşsizlik maaşı almak için bir belge talep edebilir miyim . Nasıl maaş alabilir im?

volkan

8 yil calistigim is yerinden kamuda isci pozisyonunu kazandigim icin isimi birakmak zorunda kaldim.istifama kamu isciligine gectigim icin istifa ediyorum diye yazdirdilar.tazminatlarimin hepsi kaldi kendim biraktigim icin tazminat veremiyeceklerini soylediler.fakat 6 ay sonra isyeri cikmak isteyen gonulluleri tazminatlarini odeyerek isten cikartti bu cikanlarin icerisinde kamuya gecenlerde var.bu bana yapilan bir ayrimcilik kotuluk degilmidir bu isyerini mahkemeye hangi sartlarda verebilirim.onca yillik emeklerim bosa gitti

Büşra

Merhaba,
ben 26.10.2015 tarihinde işe girdim . sigortam 11.05.2016 tarihinde yapıldı ve 11.05.2018 tarihinde işten ayrılacağım. iş yerindeki ahlaksız ve saygısız davranışlardan ötürü kendi isteğimle çıkacağım. bu durumda tazminat alabilir miyim?

Cagan zafer gokce

4 yıldır özel bir sirkette çalişıyorum bir hafta önçe isden ayrilcagimi yetkililere bildirdim enfala bayrama kadr sonra yokum dedim.ama farkli is bulursam önceside olabilir dedim.2013 yilndan beri resmi tatillerde calismak zorunda birakiliyoruz.pazar gunleri ise gelmek zorunda birakiliypruz ama mesayi ucreri verilmiyor.gecensene nisan ayinda incelemeler oldu ve sirketin mesayi uceretlerini odemegi yetkililer tarafindan anlasildi. Ve bu ucretler odendi.gecensene mayis ayindan buyana benim maasimdan o verilen ekesai ucretleri kesildi.16 nisan gunu hastaneden ayaktaki rahatsilikdan dolayi ortapedide tedavi gordum ve birgun istirat yazildiği halde ise cagrildim.gec saatlere kadr calismak zorunda birakiliyoru ve muhasebe den wk mesaiye yonelil kagitlar imzalatriliyorlar ama calisdigimiz saatle kagida… Tamamını oku »

× Whatsapp'tan Yaz!