Kamu Davası ve Şikayete Bağlı Suç Nedir

Ceza hukukumuzda yer alan suç tiplerinden bazıları şikayete bağlı olarak düzenlenmiştir. Şikayete bağlı olmayan suçlarda kamu davasından söz edilirken suç tipinde şikayet şartı mevcutsa şikayete bağlı suça özel bir takım kurallar devreye girmektedir. Yazımızda da kamu davası ve şikayete bağlı suç nedir sorusuna cevap vereceğiz.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

şikayete bağlı suç

Kamu Davası Nedir

Kamu davası şikayete bağlı olmayan suçlara ilişkin ceza yargılamasını ifade etmektedir. Suç tipinde şikayet bulunması şartı yer almadığından kolluk güçleri ve savcılık resen yani kendiliğinden ya da ilgililerin ihbarı üzerine harekete geçerek soruşturma sürecinin başlatabilmektedir. Suçun mağdurunun şikayete bağlı olmayan suçlarda şikayetten vazgeçme durumu davanın düşmesi sonucunu doğurmamaktadır.

Kamu davası niteliğinden suçlarda genellikle kamu yararı, genel sağlık, genel ahlak, devletin güvenliği gibi şahıslara bağlı olmayan menfaatlerin söz konusu olduğunu görmek mümkün. Hal böyle olunca devletin güvenliğini veya genel olarak kamunun güvenliğini ilgilendiren meselelerde şikayet aranmaksızın harekete geçilebilmektedir.

Kamu davası nasıl düşer ya da nasıl iptal edilir gibi sorular çokça gelmektedir. Bu davalarda şikayet aranmadığından mağdurun kamu davasında şikayetten vazgeçme dururmu davayı düşürmeyecektir. Ancak suça ilişkin dava veya ceza zamanaşımı sürelerinin dolması kamu davasının düşmesine sebep olacaktır.

Takibi şikayete bağlı olmayan suçlar hangileridir

 • Kasten Öldürme (TCK 81)
 • Kasten Yaralama (TCK 82)
 • Çocuk Düşürme (TCK 100)
 • Şantaj (TCK 107)
 • Haberleşmenin Gizliliğini İhlal (TCK 132)
 • Hırsızlık (TCK 141)
 • Dolandırıcılık (TCK 157)
 • Çevrenin Kasten Kirletilmesi (TCK 181)
  suçları şikayete bağlı olmayan suçlara örnektir.

 Kamu Davasında Şikayet ve Katılma Talebi

Kamu davasına ilişkin bir suçun savcılık tarafından soruşturmasının tamamlanmasının ardından açılan davada mahkeme mağdur veya müştekiyi mahkeme huzurunda dinlemek üzere tebligat çıkartır. Duruşmada mağdur-müştekiye olayı anlatması istenir ve ardından şikayetçi olu olmadığı davaya katılmak isteyip istemediği sorulur.

Kamu davası şikayete bağlı olmayan suçlardan olduğundan burada mağdurun şikayetçi değilim ya da şikayetimden vazgeçtim demese yargılamanın seyri bakımından bir şeyi değiştirmeyecektir. Kamu davası niteliğinde olduğundan şikayet bulunmasa daha mahkeme yargılama sürecine devam edecektir.

Peki davaya katılma ne demektir ? Hakim mağdura davaya katılmak isteyip istemediğini de sorar. Burada davaya katılmak demek mağdurun her duruşmaya gelmek zorunda olduğu anlamına gelmektedir. Katılma talebinde bulunan mağdura yargılamaya ilişkin tebligatlar yapılır ve yargılama sonucunda verilen hükmü temyiz etme yani bir üst merciye taşıma imkanı sağlanır.  Katılma talebi bulunmayan mağdur yargılamanın devamındaki süreçten haberdar olamayacağı gibi mahkemenin hükmünü temyiz etme hakkı da bulunmayacaktır.

Şikayete Bağlı Suç Nedir

Şikayete bağlı suç kısaca ceza davası açılabilmesi için mağdurun şikayetinin arandığı suçlara verilen isimdir. Bu tür suçlarda ya mağdur veya şikayet hakkı bulunan diğer ilgililerin şikayeti üzerine soruşturma başlatılır ya da soruşturma makamlarının bir şekilde haberdar oldukları suça konu eylemlerde sonradan mağdurun şikayetinin bulunup bulunmadığı sorularak, sonucuna göre soruşturma ilerlemektedir.

Şikayete bağlı bir suçta mağdurun şikayete konu suç ve failini öğrendikten sonra 6 ay içerisinde ilgili soruşturma makamlarına şikayette bulunması gerekir. Eğer suça konu eylemin ve failinin öğrenilmesinden itibaren 6 ay geçtikten sonra şikayette bulunulursa bu şikayete değer verilmez ve ceza davası açılamaz.

Şikayete bağlı suçlarda şikayetten vazgeçme soruşturma aşamasında takipsizlik kararı verilmesine, kovuşturma aşamasında ise ceza davasının düşmesine sebebiyet verecektir./

Şikayete Bağlı Suçlara Örnekler

 • Basit Tıbbi Müdahale İle Giderilebilecek Şekilde Kasten Yaralama (TCK 86/2)
 • Taksirle Yaralama (TCK 89)
 • Cinsel Saldırı (TCK 102)
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki (TCK 104)
 • Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma (TCK 123)
 • Mala Zarar Verme (TCK 151)
 • Güveni Kötüye Kullanma (TCK 155)
  suçları şikayete bağlı olmayan suçlara örnektir.

57
Yorum Yap veya Soru Sor !

40 Yorum sayısı
17 Yorum cevapları
5 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
43 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet can tahan

Ben bir kız kacırdım 16 yasını doldurmustu Ikımızde ıstıyerek cınsel bırlıkte olduk kızın aılesi kızı kacırmak dan dolasıyla şikayete bulundu kız şikayet de bulunmadı annesı bulundu annesı şimdi şikayetını gerı cekmek ıstıyo şikayetını cekerse dava düşermi

zehra

Merhabalar bundan 2 sene önce biri ile kavgam olmuştu ve ikimizde şikayetçi olmuştuk bugün sonuçlar açıklanmış ikimizde para cezası almışız aslında benlik bir durum yoktu sadece kavga esnasında kendimi savunmuştum ama.. Karşı taraf uzlaşmak istediğini belirtmiş. Ben bu parayı odemek zorunda mıyım? Bunu odememenin bir yolu var mıdır?

Batuhan

Merhaba ..
Biz arkadaşla alkol kullandık .. Bir süre sonra arkadaş alkol çalacağını söyledi carfourdan ben engel olmaya çalıştım olmadı banada gelmemi söyle di ama kabul etmedim .. Oraya vardığımızda san bir şey olmayacak herşeyi ben yapıcam dedi yanımda ol dedi sadece . Bende yanında oldum ama hiçbir şeye elim değmedi her şeyi kendisi yaptı . Sadece öylece durdum . Kamu davası açıldı şikayetin geri alınmasıyla . Acaba ceza alır mıyım . Alırsam ne gibi bir ceza alırım ?

murat

meraba bn 16 yaşında uyuşturucu madde ticaretinden 4 ay hapis cezası yemiştim bugün o onun mahkeme dosyası geldi işte kamodavası açılmıs 15 seneden 8 seneye indirilmiş ceza gözüküyor bide para cezası nasıl olacak kessin mi o ceza

tayyar

gümrük memuruna ağır küfür yazdım. nuh diyo peygamber demiyolar. ölesiye adam suçlamayı meslek edinmişler. asliye mahkemesinde davam. bikaç delille ifade verdim avukatla.
ne yapıcam şimdi? adamı tanımam etmem netten yazıştık .haketmişlerdi biraz ama bende çok ağır yazdım.. ne gelir başıma?

Servet

Benim kardeşim bir kavgaya karışti ama kavgada kendi aracıydı ama başka bir çocuk onun adını da vermiş bu kişide var diye ve tutuklandiklarindan 25 gün sonra kavga ettikleri çocuk şikayetini çekiyor ama kamu davası açılıyor ve bu kamu davası hala sürüyor şikayet çekilmesine rağmen 103 gün oldu daha bi mahkeme yok .Aceba bundan dolayı ceza alır mı veya çocuk şikayetini çektiği için ilk mahkemede serbest bırakılır mı?

zumrud

Merhaba . Ben direk konuya girmek istiyorum. Internetten bir cocukla tanistim sevgili olduk. Daha sonra cocuk kiskancliktan bana kufur edip hakaretler tehditler etmeye basladi. Benim sosyal medya hsaplarimi zorla aldi hatta neyse. Sonra benle birlikte olmak istedgni soyledi cok israr ettim hayir diye. En son beni tehdit etti kendiai ve babamla. Bagirdi cahirdi telefinda kufur etti . Bende gecistirmek icin tamam dedim. Ama bulusunca istemedim oyle bse olmasini . Zorladi . Eve goturup beni olduresiye dovup istedifini yapti . Evde alikoydu gondermedi gitmek istedim gondermedi. Sikayetci oldum. Icerde suan . Simdi bazi durumlar yuzunden sikayetimi geri cekmek istiyorum fakat kamu… Tamamını oku »

defne

bu soruya yanıt verenbilir misiniz benimde bu tarz bir durumum mevcut

YAĞMUR

MERHABA KASCA ANLATMAK İSTİYORUM BEN KIZIMA BİR TARTIŞMA SONUCU ETTİĞİ KÜFÜR VE HAKARETLERDİN ÖTÜRÜ TOKAT ATTIM. MALESEF GÖZÜNÜN ALTI MORARMIŞ VE RAPORU VAR KAMU DAVA AÇMIŞ SONUÇ N OLUR ACABA. DAHA ÖNCEDEN KESİLMİŞ PARA CEZAM DA VARDI .

Şehir
EDİRNE
Osman

Birisiyle bir alım satım işlemi yapıyorduk facebook aracılığıyla karşı taraf benim banka hesabıma parayı yollarken facebook hesabım kapandı hiçbirşey yapmadan ben daha sonra karşı taraf ödemeyi yollamış bana karşı taraf telefon no ve diğer iletişim bilgilerini bana beyan etmediği için ben kendisine ulaşamadım hiç bir şekilde parasını geri iade yapamadım 5 ay sonra polis tarafından arandım ifade için çağarıldım ifadede belirttim bunu aynı şekilde karşı tarafın numarasını aldım zararını fazlasıyla karşıladım geri tekrar ifade verdi şikayetini çektiğine dair dilekçe verdi bu şuan savcı tarafından kamu davası olarak devam eder mi yoksa uzlaştığımız için kapatılabilir mi ?

Şehir
Antalya
ramazan

Merhaba ben astsubaylik sinavina girecektim bir iki arkadas sakasna tc kopegimi olcan dedi ama hani kasitli birsey yoktu askerde oldugum icin boluk komutanina gitmis olay arkadaslari burdan gonderdiler ve komutan savciliga verecegini soylemis benide magdur konumuna koycakmis. ben ise sikayetci olmam kasitli birsey yok dedim. Acaba beni cagirdiklari zaman arkadaslar arasnda kulaktan kulaga yanlis duyulmus komutanda sordugunda korkudan evet dedim aslinda oyle birsey yok desem acaba dava düser mi cevaplarinizi bekliyorum. tesekkurler

Şehir
erzurum
× Whatsapp'tan Yaz!