Online Avukat

Hukuki Destek İçin >> Avukata Sor <<

Sitemizde hukukun çeşitli alanları ile ilgili makaleler paylaşılmaktadır. Bu makaleler ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabileceğiniz gibi konuyla ilgili sorularınızı da online olarak yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden, Facebook, Twitter, Google+ gibi platformlar üzerinden de soru ve görüşlerinizi bizlere aktarabilirsiniz.

Sizlerin düşünceleri ve yorumları bizler için çok değerli. Bunun yanında sitemizde değinmemizi istediğiniz konuları da bizlere iletişim sayfamız vasıtası ile gönderebilirsiniz. Yazılarımızı olabildiğince kapsamlı ve hemen her kesimin anlayabileceği sadelikte anlatmaya çalışıyoruz. Yazılarımızı sosyal medya hesaplarınız ile çevrenizdekilerle de paylaşmanızı rica ediyoruz.

İletişim Formu

Avukatlık Hizmetleri Hakkında Genel Bilgilendirme

Ceza Hukuku Alanındaki Hizmetler

Ceza yargılamasını soruşturma aşamasından temyiz aşamasına kadar takip etmek, soruşturma aşamasında kolluktaki ifadeden, savcılık ve hakimlik sorgularına iştirak etmek, hukuk olarak itirazları gerçekleştirmek, salıverilme ve tahliyeye ilişkin talep dilekçelerini hazırlamak, ceza yargılaması duruşma takibi, esasa ilişkin savunma kurgulanması ve icrası, temyiz aşamasında dosyanın takibi, hüküm sonrası bireysel başvuru ve AİHM başvurularının gerçekleştirilmesi ceza hukuku kapsamında gerçekleştirilen avukatlık hizmetlerinin bazılarıdır.

Ceza hukuku başlı başına bir hukuk disiplini ve son derece teknik bir alandır. Savunma hakkı kutsaldır ve işlediği suç ne olursa olsun her sanığın yargı mercileri önünde savunulma hakkı bulunmaktadır. Yapılan savunma bazen şüpheli/sanığın beraatini hedeflerken, bazen de olması gerekenden daha fazla ceza alınmasını engellemeyi hedefler. Masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkı bakımından şüpheli veya sanığın savunulması olmazsa olmazdır.

Gayrimenkul Hukuku Alanındaki Hizmetler

Gayrimenkul hukuku denildiğinde taşınmaz mallar olarak sınıflandırılmış olan arsa, tarla, bağımsız bölüm, mecuru ilgilendiren her türlü hukuki uyuşmazlık akla gelmektedir. Kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklardan, kira hukukuna, tapu iptal tescil davalarından, kamulaştırma ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerine ilişkin davalara çok geniş perspektifteki uyuşmazlıklar bu hukuk disiplini altında ele alınmaktadır.

Son yıllarda kentsel dönüşümün gündemde olması bu alandaki uyuşmazlıkların da son derece artması sonucunu doğurmuştur. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinin hazırlanması, bu sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıkların takibi, kat mülkiyetinden kaynaklı kat malikleri arasındaki uyuşmazlıklar, kira sözleşmesi sonucu meydana gelebilen dava ve icra takipleri, kişisel haklardan veya ayni haklardan kaynaklı tapu iptal tescil davalarının takibi hususunda avukatlık hizmetleri bu kapsamda değerlendirilebilir.

Boşanma Hukuku Alanındaki Hizmetler

Boşanma davası öncesinde taraflarla ön görüşme, eğer boşanma kaçınılmaz en hızlı ve en sağlıklı boşanma yolunun çizilmesi, boşanma davasının ikamesi, anlaşmalı boşanma davalarında protokolün hazırlanması ve karşı tarafla boşanma şartlarının görüşülmesi, mal paylaşımı davaları, katkı payı alacağı davaları, velayet davaları, nafaka ve tazminat davaları, boşanma davası yanında ayrılık davası, evliliğin butlanı davası, evliliğin iptali davası bu kapsamda gerçekleştirilen avukatlık hizmetleri arasındadır.

Nafaka ve tazminat alacaklarından kaynaklanan icra takiplerinin gerçekleştirilmesi, bu kapsamda gerekli itiraz ve başvuruların gerçekleştirilmesi, nafaka yükümlüğünün ihlalinden kaynaklı savcılık suç duyurusunun gerçekleştirilmesi, nafaka tahsilatının takibi, velayetin değiştirilmesi, kaldırılması davaları, kişisel ilişki tesisi, kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi davaları, ailenin korunması ve çocukların korunması kanunları kapsamında kolluk ve savcılık başvurularının gerçekleştirilmesi, kolluk ve savcılık nezdinde müvekkilin temsili…

Fikri Mülkiyet Hukuku Alanındaki Hizmetler

Marka ve patent başvuruları, marka ve patent hakkından doğan davaların ikamesi, marka başvurusuna itiraz, markanın hükümsüzlüğü gibi davaların takibi, marka kullanımı ve patent kullanımın devrini konu alan lisans anlaşmalarının, franchise, konw how sözleşmelerinin hazırlanması, markanın ve patentin korunması için savcılık nezdinde suç duyurucu ve başvuruların gerçekleştirilmesi, marka ihlaline karşı imitasyon ürünlerin takibi ve savcılık kanalıyla toplatılarak imhasının sağlanması..

Telif hakları kapsamında sanat eserlerinin korunması için gerekli telif önlemlerinin alınması, kültür bakanlığı bünyesinde gerekli başvuruların ve kayıtların gerçekleştirilmesi, telif hakkı bakımından sözleşmelerin akdedilmesi, müvekkilin telif hakkının meslek örgütleri nezdinde ve diğer iş anlaşmaları kapsamında temsil edilmesi, eserden doğan maddi hakların ve manevi hakların en etkili şekilde korunması ve müvekkil için en sağlıklı olacak şekilde kullanımının sağlanması…

Bilişim Hukuku Alanındaki Hizmetler

İnternetin, iletişim tekonolojilerinin ve interaktif bankacılık işlemlerinin yaygınlaşması ile bilişim suçlarına ilişkin bilişim hukuku disiplini ceza hukukunun ana hatlarını aşarak bağımsız bir disiplin haline gelmiş bulunmaktadır. Bilişim hukuku alanındaki hukuki destek alanın son derece teknik bir alan olması nedeniyle mutlaka bilişim alanındaki uzmanlar ile eş zamanlı bir danışmanlık faaliyetinin gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır.

Bilişim uzmanlarının teknik alandaki bilgi ve tecrübeleri ile vereceği destek, bu alandaki uzman hukukçuların hukuki desteği ile birleştiğinde bilişim hukukundaki en etkili hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetinin gerçekleştirilmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu bağlamda bilişim hukukunun cezai boyutu olan bilişim suçları hakkında hukuki destek ve dava takibinin sağlanması ve yine bilişim hukukunun sözleşmesel boyutu olan internet ve e-ticaret sektöründe sözleşmelerin hazırlanması, yasal mevzuata göre şirket yapılanmasının sağlanması hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.

Tüketici Hukuku Alanındaki Hizmetler

Tüketici kanundan kaynaklı uyuşmazlıklar, son kullanıcının hizmet ve ürün satın alması esnasında ve sonrasında gerçekleşen pek çok uyuşmazlığı kapsamakta ve bu kapsam son yasal değişikliklerle epey genişlemiş bulunmaktadır. Satın alınan ürün veya hizmetin ayıplı veya eksik ifası halinde tüketici hakem heyetlerin nezdinde gerçekleştirilecek başvurular ve tüketici mahkemelerinde müvekkilin temsili gerçekleştirilen avukatlık faaliyetleri arasındadır.

Bankacılık hukukun kapsamında kredi sözleşmeleri ve diğer bankacılık hizmetlerinden kaynaklı bireysel sözleşmelerden kaynaklı uyuşmazlıkların takibi, dava takibinin gerçekleştirilmesi, kredi masrafları ve haksız rekabet uygulamalarından kaynaklanan faiz iadelerine ilişkin başvuruların gerçekleştirilmesi.

Sigorta ve Tazminat Hukuku

Trafik kazaları, iş kazaları, malpraktis uygulamalrından kaynaklı tazminat alacakları bakımından şirketler ve sigorta şirketleri nezdinde başvuruların gerçekleştirilmesi ve müzakerelerin yürütülmesi. Gerektiğinde tazminat davalarının ikamesi, rücuan tazminat davalarının ikamesi, elde edilen tazminat hükmünün icrası, tahsili sigorta ve tamzinat hukuku kapsamında gerçekleştirilen avukatlık hizmetleri arasındadır.

Taşıma hukuku

Ulusal veya uluslararası eşya taşıma ve yolcu taşıma esnasında meydana gelen uyuşmazlıklar bakımından müvekkilin şirketler nezdinde temsili ve gerektiğinde dava ikamesi ile takibi.

“Online Avukat” üzerine 73 yorum

 1. Slm ben bir arkadaşıma kefil oldum ve arkadaşım borcunu ödemedi ve benim araçlarımın hepsine haciz koydular yani sormak istediğim arkadaşım borcunu inkar etmiyo ve hala aynı adreste oturuyor borcunu da taksitlendirmiş durum böyleyken asıl borçlu ya haciz gitmiyor iken kefile haciz gider mi

  Cevapla
 2. Ankara il sağlık tarafından uygunluğu olmayan Özel ambulansıma başkasına ait(babam ) ‘ın aracın plakasını taktım . ankara il sağlık 2 aracada yakalama koydular,ve otoparka cekildi bu araclarımı cıkarmak için Ankara il sağlığa başvurdum , hukuk işlerine gitmiş ben şuanda nasıl bir dilekce yazmam gerek yada nasıl yol izlemem gerek araclarımı otoparktan cıkarmak için bilgilerinize sunarım saygılarımla:

  Cevapla
 3. İyi günler. Konutta kiracı olarak oturuyorum. Aspratörden sürekli olarak sigara kokusu ve dumanı geliyor. Medeni Kanun madde.737 ve Kat Mülkiyeti Kanunu 4. Bölüm Kat Maliklerin Borçları’na göre temiz hava alma hakkımın engellendiğini düşünüyorum. Başka herhangi kanun maddesi var mı bilmiyorum. Bu konuyla ilgili başvurabileceğim yasal yol/merci hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
  • Mahkemeye başvurarak bu konuda karar almanız gerekiyor ancak ispat noktasında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

   Cevapla
 4. Merhaba, sahibinden 2. El satış sitesi üzerinden bulduğum ve almak için sahibiyle telefonda iletişime geçtiğim kişinin araç ses sistemi için 400₺ tl ye anlaşıldı ve havale yapıldı açıklama kısmına(sivasa gönderilecek ses sistemi ücreti) diye ekledim. kargoya veriyorum şimdi denildi daha sonra aramamda ulaşamadım engellendim ve dolandırıldım. Ne yapabilirim? Çok teşekkür ederim yardımınız için şimdiden..

  Cevapla
  • Öncelikle sahibinden sitesi ile iletişime geçerek sizi dolandıran kişinin bilgilerini almaya çalışın. Parayı havale ile gönderdiğiniz için bu bilgilerle dava açmanız gerekiyor. Savcılığa suç duyurusunda bulunsanız da hukuki uyuşmazlık diyerek takipsizlik verecektir, dava açmak tek yok olarak gözüküyor.

   Cevapla
 5. merhabalar eskiden kuru temizleme alanında faaliyet gösteren bir mağazam vardı ve yakınımdaki başka bir kuru temizleme firması isim ve logo benzerliğinden hakkımda şikayetçi olmuş.firma isimleri ve logolar benzerliği olmamasına rağmen aranıp uzlaşmaya gitmem için çağırıldım. gerekli avukatlarla görüştüm fakat emin olamadım. uzlaşmaya gitmezsem uzlaşmazsam ne gibi bir durumla karşılaşabilirim.karşı tarafın yapabileceği şeylere karşılık ben ne yapabilirim…yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Uzlaşmayı kabul etmezseniz haksız rekabet sebebiyle ticaret mahkemesinde dava açacaktır. Buna karşı siz de benzerliğin olmadığına dair savunma yapmalısınız. Neticede mahkeme bu konularda uzman bir bilirkişiden rapor alacaktır benzerlik olup olmadığına dair. Bilirkişi raporuna göre mahkeme bir karar verecektir. Ancak teknik bir dava olduğu için avukat ile temsil edilmenizi tavsiye ederim. Saygılar.

   Cevapla
 6. esimin 3 ayri davasi vardi basit yaralamadan 2 dava birlesti 5 yil hagb verdiler fakat sure dolmadan tekrar suc islediginden tekrar acildi ve 4 ay hapis cezasi 2000 tl paraya cevrildi obur davadan da 1 yil 3 ay hapis ten 1860 tl paraya cevrildi yani toplamda 1 yil 7 ay hapis cezasi aldi.esim askeriyede yaralandigi icin can guvenligi sebebiyle tasimali silah ruhsati icin basvuruda bulundu sorum su sizce ruhsati alabilirmi luften rica ediyorum cevap verin bizim icin onemli simdiden tesekkurler

  Cevapla
 7. Mereba üzerime kayıtlı 3 tir var bunlarin üzerinde kaçak mal yakalandı ve 7 yil tetbir (satamamazlik) cezasi kondu arac model yukselticem bu cezaları kaldira bilirmiyiz 6 veya 7 da oldu cezalar yazilali

  Cevapla
  • Ceza işlemine karşı herhangi bir itiraz yoluna başvurdunuz mu ? Başvurmadıysanız süreleri kaçırmışsınız gibi gözüküyor.

   Cevapla
 8. babam emekli kredi kartı yüzünden icralık oldu ve durmadan aramaya başladılar ve haciz işlemi başlatacagız diyorlar bunun için ne yapabiliriz emekli maaşından kesinti yapamıyorlarmı bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
  • SSK, Bağkur emeklisinin rızası olmadan maaşına haciz konamaz. Eve hacze gelirlerse ev haczine ilişkin çeşitli yasaklar söz konusu icra iflas kanununda, bu konuda itirazda bulunmanız gerekiyor.

   Cevapla
 9. Evime gelen bir arkadasim evimdeki internete baglanip sosyal medya uzerinden bir arkadasinin kocasina msj atip Karin seni aldatiyo 2 tlfn kullaniyo 2 kisiyle gorusuyo vs bu tur seyler Yazmis savciliga vermis karsi taraf avukat tutmus Benim evimden girildigi icin Ben suclu duruma dusermiyim ben ne yapmam lazim

  Cevapla
  • Sizin evinizden girilmiş olması ilk etapta elbetteki sizi şüpheli duruma düşürecektir. Eğer dava açılırsa mutlaka bilişim alanında uzman bir avukattan yardım alın.

   Cevapla
 10. Merhaba yaklaşık 2 3 ay önce hakaret davasına sanık olarak çıkmıştım 7bin tl ceza aldım ama 5 sene ertelendi davadan ertesi gün yeni bir dosya açılmış ilk zamanlar durusma zamanı felan yazmiyordu şimdi duruşma tarihi verilmiş vetaraflar da sadece sanık yazıyor odabenim nemağdur yazıyor nede başka birşey ve askere gidecem bu olaylar kafamı kurcalıyor ne olduğunu anlamadım anlatırsınız sevinirim

  Cevapla
  • Bir avukattan yardım alın, dosyanızı incelesin. Dosya içeriğini bilmeden bu şekilde yorum yapılamaz.

   Cevapla
 11. Eski kız arkadaşım tanıştığı bir kişi ile kendini önce mafya olarak tanıttı sonra polis olduğunu öğrendim aile bilgilerin ile doğum tarihleri isimleri ve TC noları ile tehdit hakaret şantaj yaptı facebook üzerinden görüşmleri kaydettim suç duyurusunu nereye yapacam ve karsı taraf bundan ceza alırmı

  Cevapla
 12. Merhaba boşanmak üzere olduğum eşimin nafaka parasını yatırdığını ögrendim ama nereye yatırdığını bilmiyorum herhangi bir hesap numarası vermedim başka nereye yatırmış olabilir

  Cevapla
  • İcra takibi başlatmış mıydınız ? başlattıysanız icra müdürlüğüne sorun, başlatmadıysanız boşanma davanızın görüldüğü mahkeme kalemine sorun..

   Cevapla
 13. 2017 yılında sözleşmeli astsubay olarak atandım . sözleşmemi fesh etmek istiyorum tazminat ödermiyim ? ödememek için ne yaomam lazım ?

  Cevapla
 14. Eski sevgilim beni konuşmak için çağırdı, arabaya bindiğimde yanında iki kişi daha vardı ve tenha bir yere gittik bana vurdu o an gitmek istedim izin vermedi boğazımı sıktı ve ben de ertesi gün ondan şikayetçi oldum. Sonrasında akrabalarının konuşmalarından dolayı ertesi gün şikayetimi geri çektim buna rağmen kamu davası olmuş. Onun verdiği ifadeyi ben daha yeni okuma fırsatı buldum ve beni şantajla suçlamış o gün beni sadece konuşmaya telefonumdaki fotoğrafları silmeye çağırdığını söylemiş bana vurmadığını söylemiş yalan ifade vermiş. Ben bugün dilekçe verip avukat istedim büyük ihtimalle bana avukat verecekler, mahkemede şikayetimi yine geri çekersem avukat istediğim için suçlu olur muyum ya da her hangi bir olaydan suçlu olur muyum. Hakim onun ifadesini sorarsa ben yine doğruları anlatsam ama şikayetçi değilim desem ifadeler uyuşmadığı için iş uzar mı ya da şikayetimi çektim diye benim mahkeme masraflarını karşılamam gibi bi karar çıkar mı yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • kamu davası olarak açıldıysa şikayetten vazgeçmeniz bir şeyi değiştirmez, ancak katılma talebim yok derseniz size tebligat yapılmaz artık.

   Cevapla
 15. Merhaba ben 4 apartmanlı bir sitede kapıcı yani apartman görevlisinin kızıyım.Çalışan kişi annem olur. 1 ay öncesinde işten çıkatılacağımıza dair bilgilendirdi yönetim bizi. Fakat biz daha çıkmadan yeni kapıcı alındı. Biz hala kapıcı dairesinde oturmaktayız diğer kapıcı şuanlık dışarıdan gelip işini yapmakta. Bunun için bizim hesabımız kesilmedi. Çıkarıldığımıza dair belge verilmedi. Çıkışımızın yapıldığına dair de bir belge verilmedi. Yönetici yarın evden çıkmamızı istiyor. Tazminat daha ödenmedi. Ne kadar ödeneceğide net olarak bildirilmedi. Daha bir aylık maaşımız içeride 1 inde almamız gerekirken maaşı 15 inde alacağımız söylendi. Bir tutarsızlık söz konusu. Çünkü yarın verileceği söylendmişti daha önceden. Yönetim yarın evi boşaltmamızı ay sonuna da tazminat verebileceğini söylüyır fakat buna dair bir belge yok elimizde. Noterden sözleşme senet yapmayı da kabul etmiyor. Evden çıkmalımıyız? Evden çıktığımızda tazminatımızı alabilirmiyiz? Hak talep edebilir miyiz? Bu arada annem işkurdan işe girdi olarak gözüküyor.

  Cevapla
 16. Kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama size danışmak istediğim bir konu var. Ben eşimin üzerinden sigortalı görünüyorum. Ama hastaneye gidince bu görülmüyor. Hastaneden tam 4 kez geri döndüm. Bugün sgk kurumuna gittim. Ve sigortalı olduğumu söylediler. Ve bir kağıt verdiler. Pazartesi günü tekrar hastaneye gideceğim. Ama yine sigortalı görünmeyeceğim. Çünkü daha önceki gidişimde eczaneye sorgulattığımda sigortamın göründüğünü söylemişlerdi.
  Benim 1 yıl raporlu egzama ilacım var. Ama 3 4 aydır tedaviyi göremiyorum. 3 4 aydır çalışamıyorum çünkü pastanede çalışıyordum. Ellerimi kullanamıyorum. Evimde iş dahi yapamıyorum. Suyla, deterjanla temasımın olmaması gerekiyor çünkü. Oğlumun bezini bile değişemiyorum. Parmaklarım şiştiği için alyans takamıyorum. Bu nedenle lafla tacize bile uğradım. Sormak istediğim şey, ben bu hastaneye tazminat davası açabilir miyim? Açarsam muvaffak olur muyum?

  Cevapla
 17. Merhaba ,
  Dün aracıma seyir halinde iken bir tır şöförünün dikkatsizliği sebebi ile sol tampondan ön kapıya kadar içine çöktü. tutanak tuttuk , resimlerimiz var. Tır şoförü suçunu hem tutanakta yazılı olarak hemde sözlü olarak kabul edip altına imzasını attı. aracı servise vereceğim tamirat için. merak ettiğim konu ise değer kaybı konusunda ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Karşı taraftan ve karşı tarafın sigorta şirketinden talep edeceksiniz. Dava açılması gerekiyor. Bir avukattan yardım alın.

   Cevapla
 18. ben yöke bağlı bir üniversitede sözleşmeli hemşire olarak çalışmaktayım. bu süreçte devlet ataması yapıldı ve atandım. fakat kurum sağlık bakanlığına gidip benim gibi atananların ismini vermiş ve sağlık bakanlığı atamamızı durduracaklarını zimmete düşmeyeceğimizi söyledi. ama daha önce bizim gibi çalışan hemşireler atandı ve görevlerine başladılar. biz onları da emsal göstererek dava mı açalım? nasıl bir yol izleyelim yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Hak kaybına uğradığınızı düşünüyorsanız, aleyhinizde tesis edilen bu işlemle ilgili olarak idari yargıda iptal davası açabilirsiniz.

   Cevapla
 19. Merhabalar
  Oasis game adlı firmanın Legend Online oyununu oynamaktayım 7 Aydan beri oynuyorum oyunu iOSda oynuyorum oyunda genel anlamda bug var android kullanıcılarında sıkıntı yok bunu oyunun müşteri hizmetlerine defalarca söylediğim halde çare bulamadılar her yazdığımda teknik ekipe ilettik sorununuzu çözeceğiz cevabı aldım oyunda değişen bir şey yok oyuna sorunun çözülmeme ve mağduriyet hakkında bir dava gibi birşey açmayı düşünüyorum tazminat davasıda olabilir bünün hakkında bir avukatla görüşmedim sizin öneriniz ne olabilir

  Cevapla
 20. Merhaba
  Çalıştığım şirket iflas vermek üzere, sonrasında iflas masası kuruluyormuş, bu iflas masasına ödeme cetveline kaydınızı nasıl yaptırabiliriz. Kayıt yaptırmanız işçi alacaklarımız için daha önce ödenmesinde yarar sağlarmı

  Cevapla
 21. İyi günler bir müteahhit arkadaşımdan mülk alacağım bir kısmını nakit diğer kısmını elden taksitle ödeyeceğim ama tapuyu üstüme almam gerekiyor geri kalan kısmı arkadaşıma borç olarak gösterip tapuyu üstüme alabilir miyim eğer yapabilirsem borcu hangi yoldan resmileştirmem lazım senet yoluyla mı resmileştirebilirim

  Cevapla
 22. sayın yetkili merhaba, kat da dubleks de oturmaktayız.aldığımız ev 9. kat da ve evin alt katında 3+1 şeklinde ve üst kat da alt katın bire bir aynı şekilde 3+1 odaların konumu her şey balkonlar bire bir aynı.üst kat evin altından merdivenle çıkılmakta. emlakcı projelerde sıkıntı olmadığını söylemişti fakat evi aldıktan sonra öğrendiğimizde alt katın bire bir aynısı olan üst katta yer alan odalardan iki tanesi çatı aralığına girilerek yapılmış. ilave odalar sağlı sollu odalar. belediyeden projeyi aldık ve sağda olan oda ile solda olan odanın projede olmadığını sonradan ilave edildiğini öğrendik. projeye baktığımızda üst kat da ilave odalar dışında her şey projeye uygun balkonlar dahil her şey bire bir aynı. binanın dış görünüşü projeye uygun çatı ana taşıyıcılara dokunulmamış durumda. müteahhit den aldığımız bina yeni bitmiş ve iskan alınması için başvurulmuş durumda. binanın yapı denetiminden tutun her şeyi var. bu ilave yapılan odalar projeye nasıl işlenmemiş yapı denetim bunu nasıl göz ardı etmiş anlayabilmiş değilim. arsa sahipleriyle evi almadan önce görüştük sıkıntısı olmadığını söylemişlerdi fakat şu anki durum bambaşka. odaları müteahhit kendim otura cam diyerek ilave etmiş biz bilir kişi getirttik ve odaları bizim ilave etmediğimizi kanıtları ile sunduk. emlak çının projeye uygun olarak beyan ettiği ve evin satın alamdan önce ki fotoğrafları dahil emlak çının ses kaydı her şey elimde şuan mevcut. lütfen yardımcı olun imar affından yararlanabilir miyiz. geceleri uyuyamaz oldum bütün birikimi mi buraya yatırmıştım. annem rahatsız kalp hastası ondan saklıyoruz bilgisi olsa bir şey olur diye korkuyorum bu işin bir çözümü var mıdır. yardım edin lütfen. bu olayın aileme zarar gelmeden çözülmesini istiyorum. yardımlarınız bekliyorum lütfen…not-(elimdeki evraklar evin ilan çıktısı evin ilan fotoğrafları oda oda hepsi ve emlakçi ses kaydı elimde şuan mevcut ve müteahhitte dava evrakları)

  Cevapla
 23. Selamlar efendim Facebook’ta bankamın reklamı tıklayıp açılan ekranda hesabıma giriş yapmak istedim fakat bir tezgahmış ve kandırıldım devamında banka hesabıma girildi ve iki farklı kişiye çeşitli miktarlarda havale yapılmış artı kare kod ile kredi kartımdan nakit çekilmiş bankama gidip bu işlemler ile hesabımdan para çekenlerin isimlerini gösteren evrağı alıp savcılığa suç duyurusunda bulundum bir aydır haber yok sorum bu adli süreç nasıl sonuçlanır ve paramı geri alabilirmiyim teşekkürler

  Cevapla
  • Paranızı geri alabilmeniz için suç duyurusu yeterli değil, paranızı alanların tespit edilmesi halinde alacak/tazminat davası açmanız gerekiyor.

   Cevapla
   • Teşekkürler avukat bey isimler hesaplar belli ama bunu tabii adli merci tespit edicek değilmi ?Ben bankamıda dava etmeliymiyim gece ikide bu havaleler nasıl hemen hesaptan çıkıp el değiştiriyor mesai saati beklenmesi gerekmiyormu yada havale ile eft farklımı şimdiden çok sağolun

    Cevapla
    • Savcılık soruşturması sonrası isimler belli olunca dava edebilirsiniz, bankanın sorumluluğu olacağını sanmıyorum, çünkü bu tür durumlar için sürekli uyarıyorlar, siz kendi hatanızla şifrenizi vermiş bulunmaktasınız. EFt mesai saatlerinde oluyor, havale için süre sınırlaması yok diye biliyorum.

     Cevapla
 24. merhaba 2014te mail adresim üzerinden internetten çocuk pornografisine ilişkin 7 resme erişimin yapılmış, savcıdakivifadede bunu yapmadığımı başka birşey indirilirken yanlışlıkla indirilmiş olabileceğini veya bilgisayarı kullanan birisinin bunu yapmış olabileceğini söyledim. savcı resimleri gösterdiğinde hatırlamadığımı adımın böyle bir şeye karışmasından dolayı pişman olduğumu söyledim. bilirkişi yurt dışından gelen raporda çocukların kullanıldığı müstehcen yayınlar olduğunu söylemiş savcı da çocukların kullanıldığı müstehcen yayınları depolamak-bulundurmak suçundan ceza verilmesi için dava açılmasını istemiş. şu ana kadar yapmadığımı düşündüğüm için çok üzerine düşmemiştim, bir şekilde raporda bunun yapılmış olduğu raporlandığı için endişelenmeye ve korkmaya başladım. hiç bir adli sicil kaydım olmadığından konu hakkında çok bilgim yok o saatte bilgisayarı benim kullanmadığımı mailin sistemde otomatik açık olmasından kaynaklı kullanılmış olduğunu düşünüyorum kendimi nasıl savunabilirim

  Cevapla
  • Teknik bir konu, suçsuzluğunuzu ispatlamak bakımından bir bilişim hukuku uzmanı avukattan yardım almanız şart.

   Cevapla
 25. on sene resmi dört sene imam nikahlı toplam 14 senelik evliliğim var bunca sene eşimin her türlü eziyetine katlandım esrar hap pavyon pavyon kadınlarıyla ilişki evli dul kadınlarla ilişkisi dayağı küfür herşeyi var kazandığı paranın bir kısmınıda bunlara harcıyor ve benden sesimi çıkarmamamı karışmamamı hayatını yaşıycanı söylüyor neden yapıyorsun diye kavga çıkıncada üstüme yürüyüp dövmeye kalkıyo şimdide evi terkedip gideceğini söylüyor boşanmak istemiyorum çok zo durumda kalırım çalışamıyorum uzun süreli astım hastasıyım şimdi evi terk ederse maddi yönden napabilirim haklarım ne kanunen yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Evin geçimine katkı sağlamaması, maddi olarak da desteğini kesmesi halinde boşanmadan da nafaka talepli dava açmak mümkün.

   Cevapla
 26. Merhabalar, daha önce bir hastanede çalıştım 2 ay boyunca maaslarim yatirilmayinca bu sebebi belirterek istifa mi verdim . Gorevi ıcra ettigim sure boyunca rahatsizligimdan dolayi 1 gun işe gidemedim bashemsire bunun icin ücretsiz izin kagidi doldurmam gerektigini söyledi onu 1 gun olarak imzaladigima eminim . Resmen evrakta sahtecilik yaparak 21 gun dolarak sgk dökümüme girmisler benim 21 gunluk sure boyunca hastanede olduğuma dair şahitlerim ve yemekhanede günlük imzamda mevcuttur bu konu hakkinda dava açsam kazanimim olur mu ? Simdiden teşekürler

  Cevapla
 27. Merhaba Dayım bikaç yıl önce bizden yüklü bir miktar para ve altın aldı ve hâla ödemedi.Parayı ve altinlari aldigina dahil şahitlerimiz var bu paraları geri almak için ne yapmamiz verekir?

  Cevapla
  • Dayım bizden aldı derken “biz” den kastınız nedir ? Eğer annenizden aldıysa tanıkla ispat etmeniz mümkün, çünkü kardeşler arası alacak-borç ilişkileri tanıkla ispat edilebilir, eğer alacaklı siz iseniz dayı, yeğen arasında alacağın tanıkla ispatı olmaz, senetle ispat edilmesi zorunludur.

   Cevapla
 28. Benim şartlı tahliyem geri alındı 13 ay infazim var bu cezayı açık cezaevinde gecirebilirmiyim

  Cevapla
 29. Merhaba. Büyük bi firmada Çalışıyorum 6 sene oldu. Sigorta primlerimiz Falan Tam Yatıyor ama çalıştığım yerde mutsuzum. Aldığımız ücret banka kartımıza askeri ücret olarak yatırılıyor bayramın 1. Günü hariç hiç bi tatil gününüz yok. Bayramın diğer kalan günleri sadece çift yevmiye alıyoruz. Diğer resmi günlerde aynı ücret Tazminat almam için ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • Primleriniz eksik yatırılıyorsa, yıllık izin ve resmi tatil izinlerinden yararlandırılmıyorsanız, bunların karşılığı olan ücretler ödenmiyorsa, fazla mesai yapıyorsanız iş akdinizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Haklı nedenle fesih halinde iş veren tazminatınızı ödemek zorundadır.

   Cevapla
 30. BEN SUBAT AYINDA UYUSTURUCU İCERKEN YAKALANMISTIM SATICININ YERINDE SATICI DA O ARADA EVDE OLDUUGU ICIN YANI BI UST KATINDA BIZ SOKAKTAYIZ O EVE HAPINI ICMEYE CIKMISTI NARKOTİK BASTI BENIM CEBIMDE BULUNAN 30 TL ŞAHSI PARAMI ALIP KOLUMA KEELEPCE TAKIP GOTURDU BENI SATICILIKTAN SUCCLADILAR SONRA MAHKEMEYE CIKARILDIM ICTIGIMI SOYLEDIM SATANI SOYLEDIM ADLI KONTROL SARTI ILE SERBEST BIRAKILDIM ADLI KONTOROL DEN SONRA 1 SENE DENETİM VE TEDAVI CEZASI GELDI ONLARI UYGULUYORUM SUAN ONLARI UYGULARKEN SAVCILIK IDDIANAME HAZIRLAMIS BENIM HAKKIMDA UYUSTURUCU TICARETINDEN NE YAPMAM GEREKIYOR

  Cevapla
 31. merhaba 31.12.2018 tarihinde askerlik tecilim bitiyor. bazi ailevi problemlerden dolayi iki yildir kibris’ta bulunmaktaydim. bu yaz turkiye’ye geri donus yaptim ve mezun oldugum adalet myo (2 yillik bölüm) bölümünü dgs ile uzatmak istiyorum.ancak sinav tarihlerinden dolayi yoklama kacagi,bakaya durumuna düşeceğimden bir yil ekstra tecile ihtiyacim var bunu nasil sağlayabilirim bana yardimci olur musunuz?

  Cevapla
 32. Selamun Aleykum…

  Arkadaşlar edinmek istediğim bir kaç bilgi var.
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım bilgilerini paylaşırsa sevinirim..

  2 senedir babamın şirketinde çalışmaktayım. (şirket başkasının üstüneymiş)
  Şirket taşören firma Fabrikalara eleman Temini yapmaktayız..
  2 senedir gecemi gündüzüme katıp çalıştım.

  Şirketinin başkasının üzerine olduğunu öğrenince babamla ters düştüm.
  öncedende bi ter düşme olayımız olmuştu 1 senemi doldurmuştum babam beni işten çıkarmıs barıştuğımızda geri almış. Sonradan öğrendim..

  Şimdi tekrar babam çalışmayacaksan hesabını keseyim dedi. Bende kes dedim.

  Geleli öğrenmek istediğim bilgiye.

  maaşım 2200 TL ama bankaya yatan ücret 1400 şeklindeydi.
  Araştırdığım kadarı ile bu yasal değil. 90 a yakın çalışan var 1 ve 9 çalışan olunca bu yasal birşeymiş.

  Benim merak ettiğim bu konu ile ilgili geriye dönük bu iş verene ne gibi yaptırımlar yapabilirm. ve 24×800 tl geriye nasıl alabilirim çünkü elden para verme yasal olmadığı için makbuz vs kesilmedi bana elden para verdiklerini ispatlayamayacaklar ispatlasalar bile yasal olmadığı için kendi başları yanacak.

  velhasılkelam nasıl bir yol izlemeliyim….

  Selam ve Dua ile …

  Cevapla
 33. Evlendikten sonra aldığımız Kendi üzerime kayıtlı bir daireyi eşime satış yaparsam ileride işlerimden meslegimden dolayı oluşabilecek bir icra durumunda eşime satış yaptığım eve icra haciz gelebilir mi ? Hileli satış denilebilir mi ? Hileli satış denememesi için ne kadar zaman geçmesi gerekir ? Sorularimi cevaplayabilrseniz çok sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 34. merhaba;
  ben senette usulsüzlük yaptım. parçalı senetler toplam mevla 150 bin. arkadaşımın adı ve tc si yanına kendi imzamı attım. arkadaşımın da başı ağrısın istemiyorum. herşeyi kabul ediyorum. nasıl bir yol izlemeliyim. ve nasıl bir ceza alırım.

  Cevapla
 35. Öncelikle selamlar 18 yaşımdayım 26 Ağustos da bizim evin 3 blok ötesindeki bakkalın yeğeninin motorsikletini alıp duran arabaya vurdum arabada kayda değer bir hasar yok sadece arka stop lambası kırıldı bende motor ehliyeti de yok motoru kullanırken herhangi bir ekipmanım da yoktu ayrıca motorun sahibi benim için motoru benden izinsiz aldı diyor adli sicil kaydım tertemiz polis kaza yerine gelip ben baygın haldeyken tutanak da tutmuş karakola gidip daha ifade vermem gerekiyo benim bu halde polise ne gibi bir ifade vermem gerekiyor ayrıca bana ne kadar civarında maddi bir hasar olacak cevaplayarak aydınlatabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 36. merhaba arkadaşlar.
  bir arkadaşımın durumu danışmak istiyorum.
  arkadaşım gece nişanlısının evine gittiği zaman sorunlar yaşandı tartışma vb. karşı taraf bunu darp ve cinsel saldırı şeklinde iftiraya kadar gittiler fakat böyle bir şey yok yapılan raporlar ve araştırmalar ile ortada delil ve şahit olmamasına karşın 13 yıl hüküm aldı. iki avukat tuttular ortalama 40 bin TL masraf yaptılar şimdi ne yapacaklarını bilmiyorlar. tuttukları iki avukat da içeriden baskı var diyor. delilsiz kanıtsız bu hüküm doğrumu? aile ne yapabilir ?

  Cevapla
 37. Iyi gunler.babamlar tapuları ayırıcaklar fakat hissedar olan zülfiye halmın ismi tapuda lütfiye diye yazılmış normalde bunu dava ile duzeltilebiliyormus fakat bizim geri kalan 10 tapuyu daha onceden dava acilarak duseltilmis sadece bir tapunun parsel nunarasi bilinmedigi icin bir tanesi kalmis tapu ya muracat ettik bize muhtarlik ve kaymakamliga imzalatmamiz icin bir keit verildi bunlari imzalattiktan sonra herhangi bi sorun kalirmi yani tapu yenide dava gorulsun dermi yoksa tapu bu yanlisi duzeltebilirmi oyle bir hakki varmi.

  Cevapla
 38. 5 yılıdr çalışmış olduğum yerde 7 aydır sıgortamın yatırımadıgını öğrendim hastanede ve bunu gelıp mudurlerle konuşurken bölyge mudur duydu ve benim işime son verdi sizce nasıl bir yoldan gitmeliyim?

  Cevapla
 39. Merhaba bir firmada taşerona bağlı olarak çalışmaktayız taşeron firmanın sözleşmesi bittiğinde yeni taşeron firma geldiğinde halen çalışmaya devam edersek biz tazminat haklarımızı alabilir miyiz bu arada tazminat haklarımız bağlı olduğumuz taşeronda değil çalıştığımız şirket kurumunda ama sgk primlerimiz taşeron firmada görünüyor

  Cevapla
 40. Epilepsi rahatsızlığı nedeniyle kendi rızasıyla babasının veliligini kabul eden kişi hasta olmadığına dair rapor dışında hem veli hem vasi olan babasının kendisi üzerindeki bu hukuki hakimiyetini hangi şart ve aşamalarla sonlandirabilir.

  Cevapla
 41. Merhabalar.Bugün bana bir soruşturma kağıdı geldi ve savcı ifademi almak için çağırıyor.Sebep 4 ay önce tartıştığım bir doktorun benim ona hakaret ettiğimi iddia etmesi.Olay şöyle cereyan etti.Sağlık raporu için sağlık ocağına gittim ve form doldurdum.Bir soruyu yanlış okumuşum yanlış cevap vermişim bunun üzerine dr bana okuma yazman mı yok gözün mü görmüyor diye çıkıştı.Bunun üzerine ben de benimle bu şekilde konuşamazsınız üslubunuza dikkat edin dedim.Kendisine hakaret boyutunda aşağılacı, rencide edecek hiçbir söz sarfetmedim.Ancak bana hakaret edildiğini düşünüyorum.Ayrıca haksız tahrik var bu durumda karşı dava açabilirmiyim?Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 42. Merhaba,

  Babamın bir kiracısı var. Ben yeni istanbul Anadolu yakasından Avrupa yakasına taşındım ve o evde oturacağım. Yalnız evde halihazırda kiracı var ve kira sözleşmesi 31.08.2019 tarihinde sona erdi. Biz de kira sözleşmesinin yinelenmeyeceğine dair noterden 29.08.2019 tarihinde ihtar çektik. Kiracının girerken imzalamış olduğu tahliye taahhütnamesi de var. Fakat 50 gün falan olacak kiracı henüz çıkmadı.

  Ben eşimle çocuğumla geldim buralara şimdilik babamın evinde kalıyorum. Hatta çocuğun okulunu bile o evde oturacağım diye o eve yakın bir okula kayıt ettirdim. Fakat evime geçip bir düzen kuramadık.

  Telefonla konuştuğumuz zaman 1 aya yakındır tamam ben çıkacağım ama 1 aya mı çıkarım 2 aya mı bilemem diyip duruyor.

  Bizim şu an yapabileceğimiz nedir ?
  Hangi yasal yollara başvurabiliriz ?
  Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ?

  Cevapla
 43. Merhaba Ben 2010 yilinda 3 yil ceza aldim be temyize gittim. 2012 yilinda da yurtdisina ciktim. 2015 yilinda ceza onaylandi.
  Bu durumda benim cezama zaman asimi isler mi? Islerse ne zaman baslar?
  Ilginize tesekkur eder Iyi calismalar dilerim.
  Saygilarimla

  Cevapla
 44. Merhaba hocam güvenlik ve arşiv araştırmasının olumsuz çıkması sonucunda kamuda atamam yapılmadı. Bunun üzerine idare mahkemesine iptal davası açtım ve ilk derece mahkeme kararı iptal etti. Daha sonra davalı taraf istinafa gitti. Bölge İdare Mahkemesi istinafin kabulüne kararın kaldırılmasına davanın reddine şeklinde oybirliğiyle kesin karar verdi. Bu durumda davayı danıştaya temyiz edebilirmiyim? Teşekkür ederim

  Cevapla
 45. Merhabalar 2 senedir calismis oldugum ozel bir sitede tehdit ve zorla yerim degistirilerek daha agir sartlarda calistiriliyorum istifa etsem bir hak edisim olabilirmi hicbir savunma ve tutanagim yoktur bu zamana kadar ve surekli yonetim degistiriliyor her gelen yonetim kesintilere gidiyor haklarimizda yardimci olirmusunuz tesekkurler.

  Cevapla
 46. : üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından 5271 sayılı CMK\’nın 223/2-a maddesi gereğince BERAATİNE, Bu Ne Demek Ouuyor 

  Cevapla

Yorum yapın