Sağlık Hukuku Avukatlık ve Danışmanlık Hizmeti

Sağlık hukuku avukatlık ve danışmanlık hizmeti tıp sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, hastanelerin veya özel muayenehanesi olan hekimlerin mesleki faaliyetleri kapsamında hukuki anlamda tazminat veya cezai sorumluluklarının doğmasını engellemek, mevzuata uygun hareket etmelerini ve olası adli işlemlerde düzenli ve sürekli destek almalarını sağlanmak için sunulan bir hizmettir.

Aynı zamanda tıbbi bir müdahale neticesinde zarara uğrayan kişilerin de adli merciler önünde gerekli başvuruları yapmak, eğer suç konusu bir eylem varsa suç duyurusunda bulunmak, maddi veya manevi tazminat davası açmak için sağlık konusunda uzman avukat yardımı almaları adli sürecin akıbeti için sağlıklı olacaktır.

Sağlık hukuku konusunda hukuki destek almak istiyorsanız sitemizde yer alan iletişim sayfası kanalıyla bize ulaşabilirsiniz.

sağlık hukuku avukat

Hastaneler ve Hekimler Açısından

Hastanelerin ve hekimlerin sağlık mevzuatından kaynaklı pek çok yükümlülükleri bulunmaktır. Bunların bazıları hastanelerin veya özel muayenelerin idari yönden uymaları gereken kurallar olup, bazıları ise sağlık hizmetinin sağlıklı yürütülebilmesi için konulmuş adli kurallardır.

Sağlık hukuku danışmanlığı ilk etapta hastane ve hekimlerin adli veya idari bir yaptırımla karşılaşmadan önce önleyici avukatlık hizmeti ile gerekli tedbirleri almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Hastanin sağlık mevzuatına uygun yapılanmasını sağlamak, tutulması gereken evrak ve kayıtların kontrolü, tıbbi uygulamalarla ilgili aydınlatma metinlerinin gözden geçirilmesi, hazırlanması alınacak bu tedbirlerden bazılarıdır.

İkinci etapta ise malpraktis olarak adlandırılan bir olayın meydana gelmesi halinde, doktor hatası iddiası ile başlatılan bir adli süreçte hastanenin ve hekimin yanında yer alarak hukuki anlamda yargılama takip edilmektedir.

Hastanenin ya da özel muayenehanenin aynı zamanda ticari anlamda bir işletme olması nedeniyle ticari hayatın getirdiği bir takım iş ve işlemleri, diğer şirketlerle olan münasebetlerinden kaynaklı hukuki uyuşmazlıkları söz konusu olduğunda da gerekli adli işlemler bu hizmet kapsamında sağlanabilmektedir.

Hastane ve hekimlerin Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında da kişisel veriler mevzuatına uygun yapılanması, topladığı kişisel bilgilere ilişkin politikaları mevzuata uygun hale getirmesi, bu konuda oluşturulan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi yani VERBİS’e entegrasyonlarının sağlanması sunulabilecek hizmetlerden bir diğeridir.

Hastalar Açısından

Tıbbi bir müdahale neticesinde maddi veya manevi zarara uğrayan hastanın, hekim hatası varsa ve bu eylem aynı zamanda taksirle yaralama, taksirle ölüme sebebiyet verme gibi bir suç teşkil ediyorsa müdahaleyi gerçekleştiren hekim ya da sağlık çalışanı hakkında suç duyurusunda bulunması gerekebilmektedir.

Suç duyurusu haricinde uğranılan zararın tazmini için hastanın, hasta kaybedilmişse hastanın desteğinden yoksun kalan yakınlarının tazminat davası açması, maddi kayıpların ve manevi zararın tazminini talep etmeleri gündeme gelebilmektedir.

Malpraktis avukatları, sağlık avukatı ya da tıp hukuku avukat gibi isimlerle de adlandırılan uzman avukatlar bu durumlarda da hastanın vekilliğini üstlenerek sorumlular hakkında gerekli adli süreci başlatıp neticelendirmektedirler.

Etiket: sağlık hukuku avukat, en iyi sağlık avukatı, estetik avukatları, hastane davalarına bakan avukatlar

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

Yorum yapın

× Whatsapp'tan Yaz!