Sonuç Taahhüdüne Aykırı Burun Estetiği

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi’nin 2018/4953 E. ve 2018/4526 K. sayılı ilamında davacı, davalı hastanede diğer davalı hekimin yaptığı burun estetiği operasyonunun kusurlu olması nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemiştir.

Davacı, 1996 yılında, davalı hastanede, davalı hekim tarafından burun küçültme operasyonu geçirdiğini. Ancak operasyon sonrası burnunun üstünde çökme ve çıkıntılar meydana geldiğini, burnun şeklen bozularak kötü bir görüntüye sahip olduğunu, sonrasında müteaddit defalar operasyon geçirmek zorunda kaldığın, burnunun kıkırdak kısmının alındığını, revizyon ameliyatlarından da olumlu sonuç alamadığını hatta burnun sol tarafından nefes alamamaya başladığını beyanla hekim hatası nedeniyle davalılardan maddi ve manevi tazminat talep etmiştir.

burun estetiği

Davalılar vekili davacı hastaya estetik burun, septum deviasyon tamiri, alın
germe, yağ doku enjeksiyonları gibi çeşitli operasyonların yapıldığını, bu operasyonlardan olumlu sonuç alındığını, davacının güzel bir görünüme kavuştuğunu, yapılan işlemlerden 10 sene sonra ufak tefek rötuşlar yapıldığını, bu rötuşların öncesinde yapılan operasyonların en tabi sonuçlar olduğunu, davacının daha sonra yen isteklerde bulunduğunu, burnunun uç kısmının alçaltılmasını istediğini, bu işlemin gereksiz olduğunun anlatıldığı, sonraki gelişlerinde bunun kanatlarının kısaltılmasını istediğini, ısrarcı olması nedeniyle işlemin yapıldığını, daha sonra burun kanatlarının genişletilmesini istediğini, işlemin 6-9 aydan önce yapılamayacağının belirtildiğini, kusurun davacıda olduğunu beyanla davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece davanın reddine ilişkin kurulan hüküm davacı yan tarafından temyiz edilmiştir. Yargıtay incelemesi neticesinde dosyadaki nezoplasti ameliyat notunda “Rhinoplasti, septoplasti, burun önemli derecede küçültülecek anca yüze uygun bir burun yapılacak, Humptan alınacak, burun delikleri küçültülecek, burun ucu hafif kaldırılacak. … da beraberce düzeltilip nefes alması da sağlanacak. Aynı zamanda hastamıza, alın germe yapılıp kaşlar kaldırılacak, yüze aydınlık bir ifade verilecek.” ifadesinin yer aldığı, somut olayda hastane ve hekimin hastanın istediği sonucu elde etmesini garanti etmiş olduğunu, plan bölümünde açıkça yapılacak işlerin ve sonucunun garanti edildiğini, alınan raporlarda mükerrer ameliyatlar sonucunda beklenir sonuca ulaşılamadığının vurgulandığı, raporda bazı sonuçların komplikasyon olduğunun belirtilmesine karşın komplikasyon yönetiminin doğru yapılmasının da hekimin yükümlülüklerinden olduğu, davalıların sorumlu olduğu kabulü ile istek kalemleri açıklattırılıp maddi ve manevi tazminat yönünden karar verilmelidir denilerek karar bozulmuştur.

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun oldu. 2014-2016 yılları arasında Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'nda "Mülkiyet Hakkı ve Anayasa Mahkemesi'nin Mülkiyet Hakkına Bakışı" konulu tezi yazarak yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamladı. İstanbul'da kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra hakimlik sınavlarını kazanarak hakimlik görevine başladı. Sırasıyla İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hakim adaylığı, Elazığ Maden İlçesinde Asliye Hukuk ve Sulh Ceza Hakimliği, Maden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Tetkik Hakimliği görevlerini ifa ettikten sonra 2019 yılında ailevi nedenlerle hakimlik görevinden istifa etti. İstanbul Barosu'na yeniden kayıt olarak serbest avukatlık yapmaya başlayan TABAK, halen İstanbul'da serbest avukat, arabulucu ve konkordato komiseri olarak mesleğini icra etmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır, iyi derece ingilizce bilmektedir.

Yorum yapın

× Whatsapp'tan Yaz!