Taahhüdü İhlal Cezası ve Önemli Noktalar

Sitemize gelen sorular arasında borç nedeniyle hapis cezası verilip verilmediğine ilişkin sorular önemli bir yer tutuyor. Yazının başında buna net bir şekilde cevap vermek gerekirse: mevcut kanunlarımıza göre borcun ödenmemesi nedeniyle hapis cezası uygulanmamaktadır ancak borcun belirli bir tarihte veya belirli vadeler dahilinde  ödeneceğine dair yazılı taahhüt verilmesi ve bu taahhüdün ihlal edilmesi halinde hapis cezası uygulanması mümkün hale gelmektedir. Taahhüdü ihlal cezası kanunda 3 aya kadar tazyik hapsi olarak düzenlenmiştir. Yazımızda bu konunun ayrıntılarını ele almaktayız.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

taahhüdü ihlal

Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı mı ?

Hayır, taahhüdü ihlal cezası İcra ve İflas Kanunu’nun 340. maddesinde hali hazırda mevcudiyetini korumaktadır. İlgili kanunda yer alan düzenlemeye göre borcunu belirli bir tarihte tek seferde veya taksitler halinde ödeyeceğine dair yazılı şekilde taahhütname veren borçlunun, makul bir sebep olmaksızın taahhüdünü ihlal etmesi halinde üç aya kadar tazyik hapsi uygulanmaktadır.

Herhangi bir ödeme taahhüdünde bulunmayan borçlunun, sırf bu borcunu ödememesi sebebiyle hapsine karar verilemez. Hapis cezasının uygulanabilmesi borçlu aleyhine başlatılan icra takibinden sonra borçlunun borcunu ödeyeceğine dair yazılı taahhüt imzalamış olması şarttır.

Taahhüdün Şartları Nelerdir ?

Taahhüt icra borcu taksitlendirme şeklinde verilebileceği gibi borcun belirli bir tarihte tek seferde ödeneceği şeklinde de verilebilir. Taksitlendirme şeklindeki taahhüt İcra ve İflas Kanunu 111. maddesinde sayılan şartlar dahilinde tek taraflı olarak borçlunun icra dairesine başvurusu ile alacaklının yokluğunda yapılabileceği gibi 111. maddedeki şartlar bulunmaksızın alacaklı ve borçlunun muvafakati ile istedikleri koşullarda da gerçekleştirilebilir.

Yalnız taahhüdün ihlalinde ceza uygulanabilmesi için taahhüdün mutlaka yazılı olarak verilmiş olması, ödenecek borç miktarının asıl alacak, takip tarihinden taahhüt tarihine, taahhüt tarihinden ödeme tarihine kadarişleyecek faiz miktarları, vekalet ücreti, icra harç ve masrafları şeklinde kalem kalem ve açık bir şekilde belirlenmiş olması, ödeme tarihinin ve taksitlendirme varsa taksit tarihlerinin yazılmış olması şarttır. Tarafların anlaşması ile gerçekleştirilecek taahhüt takibin her aşamasında verilebilir, örneğin haciz esnasında icra takip memurunun huzurunda haciz tutanağına geçirilen taahhüt geçerli kabul edilmektedir.

Taahhüdü İhlal Suçunun Şartları Şunlardır

  • Taahhüt yukarıdaki şekli şartları taşımalıdır.
  • Ödeme taahhüdü para borçları için verilmiş olmalıdır.
  • Belirlenen tarihte borç ödenmemiş olmalıdır.
  • Borçlunun makul yani kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazereti bulunmamalıdır.
  • Alacaklı icra ceza mahkemesine şikayette bulunmalıdır.
  • Şikayet için 3 ay ve 1 yıllık hak düşürücü süreler dolmamış olmalıdır.

Yargılama Usulü Hakkında Bilgiler

Yukarıda anılan şekilde alınan bir taahhüt var ve borçlu bu taahhüdünü ihlal etmiş yani vadesi gelmesine rağmen borcu ödememiş ise alacaklı icra ceza mahkemesine yapacağı bir şikayet başvurusu ile borçlunun cezalandırılmasını talep edebilir. Şikayet hakkı taahhüt ihlalinin öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay ve her halükarda ihlal suçu üzerinden 1 yıl geçmekle düşmektedir. Taahhüdü ihlal zamanaşımı süresi ise 2 yıldır. Yani cezanın kesinleşmesini takiben 2 yılın geçmesi ile artık ceza uygulanamaz hale gelir.

Mahkeme taahhüdü ihlal şikayetinin incelemesini yaparak, müştekinin usulüne uygun verdiği taahhüdünü ihlal ettiğini tespit ederse 3 aya kadar tazyik hapsine hükmeder. Taahhüdü ihlal davası nasıl düşer ? Verilen hapsin türü tazyik hapsi olduğundan borcun tamamının veya o tarihe kadar ödenmesi gereken miktarın ödenmesi ile ceza düşer. Ayrıca şikayete bağlı bir suç olduğundan alacaklının şikayetinden vazgeçmesi halinde de taahhüdü ihlal cezası düşmektedir.

Birden fazla taahhüdü ihlal suçu işlenmesi cezanın süresi bakımından özellik arz etmetedir. Aynı borç bakımından uygulanan birden fazla taahhüdü ihlal cezası toplamı 3 ayı geçemez. Örneğin borcun ilk taksidini ödemeyen ve taahhüdü ihlal cezası ile cezalandırılan borçlunun hapiste kaldığı 1. ayın sonunda suça konu taksidi ödedikten sonra tahliye edilmesi halinde takip eden taksitlere ilişkin taahhüdünü ihlali halinde en fazla 2 aya kadar taahhüdü ihlal cezasına hükmedilebilecektir.

Taahhüdü ihlal cezasına karşı itiraz süresi kararın borçlunun yüzüne karşı açıklanması halinde tefhimden, yokluğunda karar verilmesi halinde ise tebliğden itibaren 7 gündür. İtiraz dilekçesi kararı veren icra ceza mahkemesine verilir ve inceleme bir sonraki numaralı icra ceza mahkemesi tarafından gerçekleştirilir.

Borç miktarının en yüksek brüt asgari ücretin altında olması halinde taahhüdü ihlal cezası verilemez. 2018 yılı için bu miktar 2.029,00 TL’dir.

64
Yorum Yap veya Soru Sor !

35 Yorum sayısı
29 Yorum cevapları
8 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
44 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murar

Merhaba 3 ay tazyik hapsi aldım 10 günlük infaz teslim surem doldu savcılıktan 10 günlük erteleme izni alabilirmiyim teşekkür ederim

Şehir
Kastamonu
Okan keskin

Alırsın ama erkenden git kurtul orda birgün bir gündür bende 4 temmuzda tahliye oldum

Şehir
Kayseri
cavit

merhaba, bugün tazyik hapsi cezası hükmünü içeren kağıt geldi. karar 14 haziranda verilmiş fakat ben kağıdı 9 temmuzda teslim aldım. itiraz hakkım var mıdır ve yarın mal beyanında bulunup cezayı iptal etme gibi bir durumum var mıdır?

Şehir
tekirdağ
Okan keskin

Adli olmadığı için birşey yapaman 3 ay zaten git yat kardeşim cezan onaylandi

Şehir
Kayseri
özlem

merhaba ben taahhütü ihlalde 3 ay tazyik hapsi cezası aldım. kızıma hamile iken hamileliğimin 8.ayında yakalandım ama ertelediler.doğum için 1 ay bide 6 ay emzirme dediler. sonra 3 yıl kaçtım korkumdan. şimdi hamileyim 1.5 aylık zaman aşımı vs öğrenmek için savcılığa gitsem hapise atarlar mı. düşümü için git diyorlar ama süreci bir madde ile en baştan başlatıp hapise atabiliyorlarmış doğrumu. lütfen yardım edin..

Şehir
istanbul
serhan kocadağ

taahhüttü ihlalde zaman aşımı süresi 2 yıldır. 2 yılın sonunda dava düşer ve yakalama kalkar.

seyhan dönmez

2 yıl doldugu takdırde otomatil yakalama kalkar mı yok sa bi yere basvurulması mı lazım?

Şehir
kars
serhat

Bazı avukatlar bu sürenin 18 ay olduğunu savunuyorlar ama ben hiç bir yerde buna rastlamadım neye dayanıyorlar bunu söylerken bilemiyorum birde 2 yıl dolduğu zaman yakalanma kararı kendiliğinden düşer mi acaba şimdiden teşekkürler

Şehir
istanbul
cengiz kamanlı

oglumun 1800 olan borcu 3500 çivarı olmuş. oğlumun evi ayrı ama benim adresi verdiği için benim evime geldiler.sonra anlaştık taksitlendirdiler.ödemesini ben yapıyorum. çunku oglum bagımlı işiyok.duzenli…şimdi bana dendiki. 200 .200. ödeüç dört ay sonra 300ve eline geçtikçe fasla ödemeye çalış. dendi bende imkanım yok dedim 200 yatırıyorum her ay duzenli.şimdi beni aramış hukuk bürosundan ahkem kesiyor bundan sonra 400 .odeme yapacakmışım.daha sonra 500 .yapaçakmışım. aksi taktirde ogluma mahreme açaçakmış 3ayile6ay hapsi var oluyormuş.bende dedimki butçem tok 200 .duzenli ödeyim. çocogun kendine faydası yok dedim sen bilirsin dedi tel. yuzume kapattı. bendüzenli 200.ödersem sıkıntı olurmu……..saygılar.

Şehir
ankara
Halil İbrahim

öde sen ödeyebildiğin kadar , ödeyene hiç bişey yapamazlar.

Gül

Eşim taahhüt imzaladı bundan 5 sene önce sonra hep kaçtı şimdi avukatla anlaştık yeniden taksit yapıldı evimize kağıt gelmeden eşim yakalandı tazyik hapsi isteniyor zaman aşımından yararlanamaz mı yardımcı olursanız sevinirim

Gönül ışık

Eşinin rızası olmadan Hapise atamıyorlar avukata sorun kesinlikle atamazlar eş rızası olmadan.

Şehir
Antalya
muystafa ceylan

merhabalar ben alacaklıya elden yazılı tahhüt verdim herhangi av.olmadan bu tahhüt gecerli olur mu

Toprak

Merhaba ben yüksek miktarda olan borcum için aynı firmaya 8 taahhütte bulundum ilk dosya için 3 ay yattım 01.07.2018 tarihinde girdim 31.09.2018 tarihinde çıktım 01.10.2018 tarihinde tekrar yakalanmam çıktı ama ben hala kaçak geziyorum ve 7 dosyam var henüz bu zaman aşımı kendiliğindenmi düşüyor ne yapmam lazım daha nekadar kaçak gezicem bana sağlıklı bi bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Şehir
Gaziantep
mert

ben avukat değilim ama bi borçtan en fazla 3 ay ceza alınır ama ayrı ayrı taahut vemrişsen sıkıntı benimde 130 bintl taahutum vardı toplam 10 taksit ödemedim hiç birirni mahkeme 3 ay ceza verdi diyer taksitler için ceza almadım ve aradan 2 yıl geçti dava düştü

Şehir
ist
Kubilay

Kusuruma bakmayin ama bisey soracaktim 3 ay yattiktan sonraki surec ne oliyor tekrar bi taahhut mu istiyorlar yoksa o borcla ilgili baska bisey yapamiyorlar mi tesekkur ederim

Şehir
Bursa
aydın yılmaz

iyi günler iyi calişmalar. ben bi arkadaşıma 35 bin tl borç verdim karşılığında senet aldım. seneti günü geçti ödeme yapmadı avukata verdim içralık olduk yalnız arkadaşın üzerine kayıtlı bişy olmadığı için bişey tahsil edemedik. şimdi ise arkadaşa taahüüt imzalatmak istiyorum taahütü kendi aramızda imzlata biliyormuyuz yoksa noter veya içra dairesinde olması şartmı. cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

Şehir
trabzon
ömer

icra müdürü eşliğinde olmazsa geçersizdir.

Şehir
bursa
Tayfun

Selamin aleykum
Arkadaslar bilgisi olan yardimci olabilirmi borcumdan dolayi maas haczi geldi miktar beni zora soktugu icin icra dairesine bir avukat yardimi ile taahut verdim. Bana maas haczimin kalkacagini soyledi fakat alacakli tarafin avukati boyle birsey yapmayacaklarini hem maas haczi hemde taahhut u odemek zorunda oldugumu soyluyor bu iki parayi birden odemem cok zor ikisinden birini iptal etme sansim varmi yardimlarinizi bekliyorum cok tedekkurler simdiden

Şehir
Pendik
serkan

Merhabalar ben bir alacaktan dolayı taahutte bulundum ve odeyemedim hakkimda 3 ay tazyik hapsi çıktı ve 2 yıllık zaman aşımına 3 ay kaldı ancak aynı dosyadan devam eden taksitler için alacaklı tekrardan icra ceza mah dava açmış şimdi ben zaman asimini d oldursam bile devam eden aylar için tazyik hapsi cikar mi yoksa zaman asimindan dolayı aynı doayadan tekrardan hapis kararı verebilir mi mahkeme şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarsaniz

Şehir
istanbul
mert

bi davadan 1 defa ceza alırsın 2 sene gectimi kralı gelse başka ceza veremez kardeşim sıkıntı yapma ama avukat yolla sanık bu dosyadan ceza aldı der avukat ve dava otomatikman düşer

Şehir
ist
× Whatsapp'tan Yaz!