Avukata SorHukuki sorunlarınızla ilgili iletişime geçebilirsiniz!

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici ile satıcı arasında gerçekleştirilen alım satım işlemleriyle ilgili uyuşmazlıkların çözüm yeri tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleridir. Tüketici hukukunun temel kanunu olan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun bu kanundan doğan uyuşmazlıklarla ilgili olarak uyuşmazlığın konusunun değerine göre iki basamaklı bir çözüm yolu öngörmektedir. Her yıl güncellenen belirli bir miktarın altında kalan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine başvuru yapılması gerekirken bu miktarı aşan durumlarda doğrudan tüketici mahkemelerine başvurmak gerekmektedir.

OKUMANIZ GEREKEN DİĞER YAZILARIMIZ!
Bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki yazılarımızı da okuyunuz.

Güncelleme 01.01.2018
Tüketici hakem heyetine başvuru sınırı 2018 yılı için İl Tüketici Hakem Heyetleri bakımından 6.860,00 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri bakımından 4.570,00 TL’dir.

Örnek vermek gerekirse satın almış olduğunuz laptopun arızalı olması nedeniyle arızasız yenisi ile değiştirilmesini satıcıya teklif ettiniz ancak satıcı çeşitli sebeplerle değişime yanaşmadı. Satın almış olduğunuz laptop için ödemiş olduğunuz miktar ise 2.150,00 TL. Bu örnekte hem gerçekleştirdiğiniz satın alma işlemi tüketici sözleşmesi kapsamında olduğundan hakem heyeti konu bakımından; hem de ürün bedeli hakem heyeti sınırı altında kaldığından miktar bakımından tüketici hakem heyeti görevli olacaktır.

Hakem heyeti başvurularınızla ilgili soru ve görüşlerinizi yazının altına yorum olarak eklemeyi unutmayınız. Sorularınıza mümkün olan en kısa sürede cevap vermeye gayret göstermekteyiz.

tüketici hakem heyetine başvuru

Hakem Heyetlerinin Görev Alanı

Tüketici hakem heyetleri ancak tüketici hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda görevli bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bankadan aldığınız kredi veya kredi kartı ile ilgili yaşadığınız hukuki problemler, internetten veya mağazadan satın aldığınız bir ürün veya hizmetle ilgili hukuki uyuşmazlıklar tüketici hakem heyetlerinin görev alanına girmektedir.

Burada önemli olan ayrım gerçekleştirdiğini alım-satım işleminin kişisel ve özel ihtiyaçlarınız için olmasıdır. Ticari işletmeniz için veya başkaca ticari veya mesleki amaçlarla gerçekleştirdiğiniz alım-satım işlemleriyle ilgili uyuşmazlıklarda duruma göre ticaret mahkemeleri veya direk özel yetkili bulunan yargı organları görevli olacaktır.

Eğer tüketici sözleşmelerinden kaynaklanmayan bir uyuşmazlığa ilişkin tüketici mahkemesinde dava açarsanız mahkeme görevsizlik sebebiyle dilekçenizi reddedecektir. Bu durumda tekrardan görevli mahkemede dava açmanız gerekir.

Eğer miktar bakımından tüketici işlemine konu ürün veya hizmetin bedeli sınırın altında kalmasına rağmen tüketici mahkemesinde dava açarsanız mahkeme bu seferde dava şartı yokluğundan usulden red kararı verecektir. Bu durumda da tekrar tüketici hakem heyetine başvuru yapmanız gerekecektir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır ?

Hakem heyetleri genelde illerde il ticaret müdürlükleri bünyesinde ilçelerde ise kaymakamlıklar bünyesinde kurulmakta ve faaliyet göstermektedirler. Tüketici işlemleriyle ilgili uyuşmazlıklarda eğer uyuşmazlığa konu mal veya hizmetin değeri yukarıda verilen miktarların altında kalıyorsa hakem heyetine başvurabilirsiniz. Bunun için İl veya ilçe hakem heyetine hitaben hazırladığınız bir dilekçe ve nüfus kağıdınız ile birlikte bizzat hakem heyetine müracaat etmeniz yeterlidir. Dilekçenizde kendinize ait Tc kimlik no, ad-soyad, adres ve iletişim bilgilerinizle birlikte karşı tarafın ticari ünvanını veya ad-soyad ve adresini verdikten sonra uyuşmazlık değerini, özet bir şekilde uyuşmazlığın konusunu, anlaşmazlık çıkan noktaları açıklayıp netice-i talepte karşı taraftan ne talep ettiğinizi yazıp imzaladıktan sonra ilgili diğer belgeleri dilekçenize eklemeniz yeterli olacaktır.

Artık tüketici hakem heyetine internetten başvuru yapmak da mümkün hale gelmiştir. Resmi Gazete’de 11/08/2017 tarihinde yayınlanan düzenlemeye göre artık tüketici hakem heyeti başvuruları dijital ortamda e-devlet uygulaması aracılığı ile internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için aşağıda yer alan linki tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizi ve şikayetinizle ilgili formu doldurmanız yeterli olmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi

Heyetin Kararına İtiraz

Tüketici hakem heyeti gerçekleştirdiğiniz başvuruyla ilgili olumlu veya olumsuz bir karar verecektir. Süreç küçük ilçelerde nispeten daha hızlı işlerken, büyük şehirlerde maalesef uzayabilmekte ve iş yükü sebebiyle neticenin alınması bir yılı bulabilmektedir. Verilen karar adresinize posta yoluyla tebliğ edilir.

Eğer heyetin kararı aleyhinize ise bu karara karşı da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Kararın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde heyetin bulunduğu yer tüketici mahkemesine itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. Tüketici mahkemesinin bulunmadığı yerlerde bu görev Asliye hukuk mahkemeleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mahkeme başvurunuzu dosya üzerinden karara bağlayabileceği gibi gerekirse duruşma açıp tarafları duruşmada dinleyebilir, keşif yapabilir ve gerekli görürse dosyayı bilirkişiye gönderebilir. Mahkeme yapacağı yargılama neticesinde üç farkı şekilde karar verebilmektedir. Mahkeme tüketici hakem heyetinin kararını yerinde bulursa başvurunun reddine karar verir ve tüketici hakem heyetinin kararı geçerliliğini korumaya devam eder. Eğer kararın hatalı olduğunu düşünüyorsa başvuruyu kabul eder ve heyetin kararını kaldırır. Son olarak da başvuruyu kabul ederek heyetin kararında değişiklik yapabilir.

Tüketici hakem heyetine itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vermiş olduğu kararlar kesindir. Yani artık bu karara karşı itiraz veya temyiz yoluna başvurmak mümkün değildir. Mahkeme yapacağı yargılama neticesinde eğer taraflardan birinin avukatı varsa nispi vekalet ücretine de hükmetmektedir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru
5 (100%) 1 vote

34
Yorum Yap veya Soru Sor !

16 Yorum sayısı
18 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen
En yeni yorum dizisi
19 Yorum sahipleri
  Bildirimleri Aç!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hande Değirmenci

21 mart tarihinde üniversitemize gelen bir firmadan set kitaplar satın aldım. Satarken ödemelere 2 ay sonra başlayabileceğim, her ay ne kadar istersem o kadar para yatırabileceğim, yatıramadığım aylarda da sorun yaşamayacağım söylendi. Buna karşılık 120 kitabı 1200 liraya 20 ay ödemeli koşuluyla alacağımı sanıyordum ancak 85 kitap verdiler. Ödemeler konusunda rahatlık sundukları için önemsemedim yine de. Denildiği gibi her ay elime geçen parayı yatırıyordum ancak temmuz ayında bu firmadan arayan bir bayan çok ağır bir üslupla ve tehdit edercesine ödemeler konusunda sıkıştırdı. Okulumuzda söylenenin aksine her ay 60 lira ödeme zorunluluğu varmış. Sürekli farklı numaralardan arayan firmaya geri dönüş yaptığımda… Tamamını oku »

admin

Merhabalar Hande Hanım, Tüketici hakem heyeti elbetteki başvurunuzu değerlendirip bir neticeye varacaktır. Eğe karar aleyhinize gelirse tüketici mahkemesine itirazda da bulunabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmem gerekir ki cayma hakkı sadece mesafeli satım sözleşmelerinde yani internetten veya telefonla uzaktan satın alınan ürünler için geçerli. Siz sözleşmeyi yüz yüze gerçekleştirmişsiniz. Bu durumda satın aldığınız ürünü iade etmeniz anlatmış olduğunuz şartlar dahilinde mümkün gözükmüyor. İmzalamış olduğunuz sözleşmedeki şartları yerine getirmeniz gerekir. Eğer sözleşmede her ay dilediğiniz miktarda ödeme yapabileceğiniz yazılıysa karşı tarafın tehditkar ifadelerinden çekinmenize gerek yok, sizi imzaladığınız sözleşmedeki hükümler bağlar. Kitap sayısının eksik olmasıyla ilgili olarak, eğer imzaladığınız sözleşmede 120 kitap yazmanıza… Tamamını oku »

Yeliz özer

Öncelikle merhale ben sekizinci ayda samsun j7 prime cihaz aldım alalı 8 ay oldu cihazım 5 kere aynı hatadan servise gitti ve onarılması adı 6 kez yolladım onarımı onarılmıyacağını bilmiyorum ben tüketici hakem heyetine verdim para iadesi istedim sizce kazanırmıyım

admin

Evet, alma ihtimaliniz var.

Fatih U.

Merhaba. Ben atasay kuyumculuktan 14 karat 5 taş yüzük aldım. Ancak, ürünü aldığım aynı gün atasayın internet sitesine baktığımda, aldığım ürün ve benzerlerinin yarı fiyatına satıldığını gördüm. Hatta zen pırlanta gibi diğer internet sitelerine de baktığımda yine çok uygun fiyatlar gördüm. Mağazadan alınan ürünler için cayma hakkımızın olmadğını biliyorum. Ama ürünü de iade etmek veya atasayın kendi internet sitesinden daha ucuz fiyata satılan benzer ütünü almak istiyorum, ne yapmalıyım?

admin

Bu gerekçeyle ürünü iade etmeniz mümkün değil.

Ömer F.

Merhaba, 2018 ocak ayında sahibinden.com üzerinden bir mağazadan kapıdan ödemeli 650 TL.ye LG akıllı telefon siparişi verdim. Satıcı ilanında cihazın 32 GB hafızalı, sıfır ve bir yıl teknik servis garantili olduğunu belirtiyordu. Gelen cihaza sadece irsaliyeli fatura kesilmişti. Faturada sadece cep telefonu yazıyordu, marka model yoktu. Telefonu denediğimde sim kartı algılamadı ve gelen telefonda 16 GB hafızalıydı. Durumu satıcıya bildirdiğimde, geri gönderin yenisini gönderelim dediler. Ben telefonun 32 GB hafızalı olması gerekiyordu, ilanınızda öyle yazıldığını söylediğimde, yanlış yazılmış biz sadece 16 GB hafızalı cihaz satıyoruz dediler. Uzaktan mesafeli satış için herhangi bir bilgilendirme de yapılmadı. Cihazı iade edebilir miyim diye… Tamamını oku »

admin

İlde 6.860,00 TL İlçelerde 4.570,00 TL altındaki ürünler için tüketici mahkemesine başvuramazsınız, doğrudan tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. Ne kadar süreceği bulunduğunuz yerin yoğunluğuna göre değişir. Diğer sorularınız ihtimaller üzerinden olduğu için bir şey diyemem, ancak kazanırsanız elbette karşı taraf “kanuni” vekalet ücretini ödemek durumunda kalır, onun haricinde sizin avukatınızla aranızda anlaştığınız bedeli ödemez.

Ali T

Merhabalar,

Ben 28.02.2018 tarihinde bir mobilya mağazasından 6.750 TL ye peşin ürün teslimi aldım. Mağaza da koltuk takımlarının ip renkleri kreme kahverengi gibi iken eve gelen koltuklarda kreme beyaz iplik , maviye beyaz yorgan iplik dikişleri vardı.15 gün dolmadığı için bu ürünü geri iade etme hakkımı kullanabilir miyim ? Mağazaya gittiğimde bana burada gördüğünüz demo iplik bunlar diye bir cevap vermekteler. Güya cuma günü ürünü gelip evden geri alıp yenisini göndereceklerini söylediler.

admin

Merhabalar, size sundukları örnek üründen farklı bir durum varsa elbette değiştirmeleri gerekir. Bunun 15 gün gibi bir süresi yok, hatayı fark etmeniz akabinde makul bir süre içerisinde satıcıya başvurmanız yeterlidir.

Ali T

Merhaba,

Kendi hatalarını kabul etmiyorlar ürününüzü geri alın o zaman dediğimizde vermiyoruz gidin kime şikayet ederseniz edin diyorlar. Bunun bir çözümü var mı ? lütfen yardımcı olur musunuz

admin

Yargı yoluna başvuracaksınız. Miktar itibariyle eğer il merkezindeyseniz tüketici mahkemesine, ilçedeyseniz ilçe tüketici hakem heyetine başvuracaksınız.

Faruk Akdag

Merhabalar, bir cep telefonu aldım, ayıplı çıktı. Satıcı cayma hakkımı dikkate almadı ve cihazı da geri almıyor. Tüketici Hakem Heyetine bedel iadesi için başvuruda bulundum. Sorum şu:
Cep telefonuna ihtiyacım var, karar çıkana kadar cep telefonunu kullanabilir miyim yada kullanırsam ne olur?
Diyelim ki, karar çıkana kadar kullandım, karar da lehime çıktı, ama bu arada telefonu kullanırken başına bir iş geldi, durum ne olur? Satıcı bu durumda ne yapar.
İyi çalışmalar.

admin

Ürünü teslim almak satıcının sorumluluğunda, ama siz iadeyi teklif ettiğinizi kanıtlamanız gerekir. Buna ilişkin satıcıya gönderdiğiniz mesaj, email, yazı vs. varsa saklayın. Bu süreçte de telefonunuzu kullanın.

Ayşe özkan

bundan 20 gün önce ereyon internet sitesi den profilo buzdolabı aldim 09 03 2018 de horoz lojistik ürünü getirdi ben 8 kata oturuyorum aşağıda asansöre sigdiramadiklari için girişe bırakmışlar ve o anda okulda gelen oğlum bizm buzdolabı deyince o a imza ayırmışlardır ve gitmişler ereyonu aradım ve söyledim ama servis gelsin acsi. dediler horoz u aradım biz esekmiyiz 8 kata çıkaracak okadar büyük buzdolabı almasaydin gibi laflar yaptılar servisi cagirdimm buzdolabı açtılar ya kız dondurucu kapağında kırık var dediler temini çektiler içinde rafları kırık 0 derce kutusu kırık motor bolumunu açtılar ordada kırıklar var ereyonu aradım serideki arkadaşla konuştular seviş… Tamamını oku »

admin

Tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyordu zaten yapmışsınız anladığım kadarıyla. Hakem heyetinden gelecek sonucu tekrar burada paylaşın lütfen.

Ayşe özkan

Tüketici hakem heyeti bilir kişi yolladı ve dolabın fabrika hatası olduğuna karar verdı ereyon İnternet paramı kartıma yatırdı buzdolabı gelip aldılar fakat 15gün sonra bana mahkemeden bir kayıt ereyon nternet beni mahkemeye vermiş tüketici hakem kararını bozmak istiyor 18 zinde mahkeme var tüketici hakem heyetinin verdiği kararı bozabilirmi elimde buzdolabıda yok cevap bekliyorum teşekkürler

admin

Tüketici hakem heyeti kararının iptali için tüketici mahkemesine başvurulabiliyor, karşı taraf da bu hakkını kullanmış. Tüketici mahkemesi nihai kararı verecek. Eğer mahkeme hakem heyetinin kararını bozarsa buzdolabını iade ederler, siz de parayı iade edersiniz. Mahkeme itirazı reddederse zaten sıkıntı yok sizin açınızdan.

Ayşe özkan

Yani ben haklıyım bilirkişi ve buzdolabı acan serviste resimler mevcut kaybetme ihtimalim yüksek cok endişeleniyorum bu gün bı savunma yazdım asli hukuk mahkemesi ne yarın verecem sonuc aleyhime cıkma olasılıgı cok mu yani

admin

Sonucun nasıl çıkacağını bilemem, hakem heyeti doğru karar vermişse mahkeme ilk kararı bozmaz.

Bilal Turan

İyi günler vodafone evde internet hizmetinden bir aydan fazla yararlanamıyorum. Sorunu defalarca müşteri hizmetlerine iletmeme rağmen bir sonuç alamadım. Kullanmadığım internetin parasını almaya çalışıyorlar. Ben tüketici mahkemesine başvurarak ödediğim fatura miktarını almak ve taahhütsüz iptal ettirmek istiyorum bu mümkünmüdür. Cevabınızı bekliyorum iyi günler

admin

evet, mümkün.

foto

internet sitesinden 10,188 tl lik ürün aldım,istediğim ürün yerine 1 kiloluk hurdacıdan plastik yollamışlar.aradım hata olmuş dedi…tekrar yollayın düzeltelim dediler.yolladım hurdalık gelende gitti ödediğim 10,188 tl de gitti..14 günlük cayma hakkımı kullandım.1,5 ay oldu para iadem olmadı..BU ŞAHIS HALA BAŞKA İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN İNSANLARI ALDATMAYA DEVAM EDİYOR MAALESEF,ARKADAŞLAR BİLMEDİĞİNİZ SİTELERDEN KESİNLİKLE ALIŞVERİŞ YAPMAYIN…ödediğin makbuzda açıklama kısmına ürün hakkında bişi yazma garantide sorun yaşarsın diyerek korkutuyorlar sonra mahkemeye versende paranı geri alamıyorsun….ki ben verdim mahkemeye davanın reddini istemişler uyduruk sebeplerle…dava nasıl sonuçlanır yazabilirmisiniz lütfen….

pınar

İyi günler.Benim şikayetim lazer epilasyon mağduru olmam.Yaklaşık 2016 yılının Ekim ayından itibaren bir klinikte lazer epilasyona gidiyorum.İlk başta tüylerimin % 80 azalacağı ve tekrardan çıkma ihtimalinin olamadığı söylendi.Ancak 8 seansın sonunda hala tüylerimde bir azalma yoktu daha doğrusu azalma oldu ama yarı yarıya bir azalma bile değildi.Bunu sonucunda tekrardan seanslara başladık.11 seans daha gittim en son 2 hafta önce gittim.Maalesef tüylerim hala aynı şekilde ben artık gitmek istemiyorum ve paramı geri almak istiyorum ödediğim miktar 1.000 tl ilçe hakem heyetine başvuracağımı yazmışsınız.Sizce kazanma şansım nedir .Şimdiden teşekkürler.